Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011(55)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

off Cami iar cu raceli....mai da tanti aia chiar asa racita e a la long ....da ea nu se gandeste ca vine la 2 copii....poate are pneumonie ceva....sau eu stiu....sa o pui sa isi faca o radiografie si un exudat ceva....acum daca mai are si alte problem gen diabet ceva..are imunitatea varza....rau ca nu gasetisi tu pe cineva mai tanar.....

 

LA MULTI ANI IMPREUNA!!!! SA FITI SANATOSI SA VA CRESTETI LA FEL DE FRUMOS PRINTESELE <DAR SI CEILALTI COPII <ADICA TOTI FINUTII VOSTRI!!!!

 

eu am luat doar nessul....zi dupa desfatul de aseara cantarul nu mai batea pe 53 ...deja se indrepta spre linia lu 54, ca eu am din ala mecanic...da cine amancat tort de salam de biscuiti....mai fetelor o idee genial am avut cu salamul de biscuiti transformat in tort....dupa ce l-am modelat in tava de cozonac....si apoi l-am tavalit bine prin nuca macinata.....am zis ca mai fac de Craciun...dar in tava de chec sa fie m\ai finut....si mai putin ,ca atunci sunt mai multe dulciuri....

 

hai ca va dau reteta de shaorma ca apoi uit

 

-1piept de pui sau pulpte dezosate.superioare vreo4 ....

-1 ceapa mica

-3-4catei de usturoi

-1linguita ulei

-.1lingura otet/zeama de lamiae

-1lingura nucsoara

-un praf piper ...sarea dupa ce se frige pe gril

-ceapa julien,usturoiul zdrobit se amesteca bine cu celalalte ingredinente apoi se pune pieptul crestat usor....pulpitele sunt deja crestate de la dezosat.....se lasa in baitul asta minim 2h....eu le-am lasat de dimineata pana la 18h....sau l;e mai las de seara pana a2a zi la pranz

-eu am mai pus ieri putin cimbru si o foaie de dafin la bait....am uitat sa cumpar nucsoara si avand un piept mare de pui si 4 pulpite superioare nu am avut nucsoara suficienta....aroma a fost in combinATIA asta ff interesanta

 

- carnea se poate frige pe gril bucata intreaga sau taiata julien ,sau in tigaia yok julien...eu am incercat amblele variante....la friptura intreaga pieptul nu=l bat crestez il las asa intreg ...la final dau un praf de sare

apoi pun in lipie +

-un pic de varza doar frecata cu sare

-rosie/ketchup

-smantana /iaurt amestecate cu cativa catei de usturoi

-cartofi prajiti (la alegere)

-maioneza 2-3 linguri (la alegere) se pot amesteca cu smantana/iaurtul

-castaveti murati

-gogosari

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara !

Cami La multi ani fericiti alaturi de sotul tau si cele doua printese!!Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere sa le cresteti pe fetite asa cum va doriti!!

Deea multumesc de reteta! Super, chiar voi presta si eu cs suna tare bine!

Ioana iar e cu febra mare, gat rosu maxim! Am trecut-o pe antibiotic in ciuda protesteor doctoritei ei:))... Saraca femeie a stat cate o ora cu mine in tel sa ma lamureasca ca nu este cazul de antibiotic dar nu mai suport si la temp asa mari ( peste 39) si care cedeaza ff greu chiar nu ma risc.

Incerc sa mai intru si maine functie de evolutia mandrei ca daca ma tine toata noaptea cu febre f mari maine voi fi leguma...

Va pup si va doresc o duminica placuta in continuare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mmmmmmmmmmmmm deea multumim mult de tot pt urariiiiiiiii

mi-ai facut pofta de shaorma

si eu fac da fara a pune puiul la bait

buna ideea ta

o voi face si eu cu siguranta

 

mai sa stii ca i-am dat tratament zdravan si lui tanti

da eu stiu cate zile a luat ea?

sau ce face cu pastilele?

ca pe timpurile astea poate le da baiatului si uite asa se face ca le ia

ca doar nu stau pe langa ea

plus ca ea sta in frig

nu are caldura

si nici nu stiu când se va indura sa-si bage un calorifer in priza

deci e totul la mana ei

da am zis ca o trimit sa-si faca radiografie si exudat

si a avea avant pana a luat banii

apoi a uitat

deci nici o nadejde

plus ca ea vine in contact numai cu cei de varsta ei

cu diverse alte tusituri

deci iti imagineziiiiii

brrrrrrrr

dar din pacate daca aveam cu cine sa o schimb o schimbam eu de mult

da e si greu cu doi copilasi mici

si fetele o tolereaza destul de bine

si de aia ma fac ca nu o mai aud tusind ca iau foc sincer

da unii nu-si bat capul

fetele tinere prefera sa stea acasa pe somaj decat sa stea cu doi copilasi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata!

 

va dau si eu o cafelutza, nes, ceai si tot ce mai vrea fiecare

 

iar am putut sa ma trezesc de voie si...sunt in picioare de la 7 [batcap] [batcap]

 

cami, sti vorba aia rau cu rau dar mai rau fara rau..asa si tu cu tanti. La multi ani frumosi de casatorie! Sa fiti fericiti ca pan acum, si inconjurati mereu de familie si prieteni buni [pup]

 

deea, hai ca vb la tel sapt asta, ce zici? mai are prietena jucarii?daca tot sunt libera poate trag o fuga in zona voastra [:)]

 

miki, ieri cand imi spalam gemurile si imi fugea gandul la de toate, mi-am adus minte: cum adica erai sa te operezi de apendicita???? ce ai patit? acum esti ok? [pup]

 

roxy, si la tine m-am gandit ieri [:)] . cum mai e anastasia cu olita?[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele, vedeti ca de joi au oferta super la lidl, la costume de schi, vedeti catalogul on-line. Vreau sa ma infiintez la prima ora sa le iau, vine cam 130 ron costumul, eu in decathlon nu scap fara 300 la fiecare. Bineinteles tb sa pun si mana sa vad daca sunt ok, dar pana acum am nimerit produse de calitate [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ziua buna !!!

 

Roxy spre rusinea mea cred ca am trecut prearepede peste mesaj sau ai zis zilele astea cand eu doar am scris fara sa citesc din urma,da intru acum sa citesc,unde de otita....sper doar ca A sa fie bine acum....off da cum v-a luat  asa rau...de ati ajuns la otita....sau si A face figure daca-i umbli pe la nasuc...ai intra si da ne de veste

 

Cami ti-i mai revenit? ce fac micile mucosae sa zic asa....si noi ne-am trezit,iar cu nasul fornait .dar e si vina mea ca nu pun ceva un bol cu apa noaptea pe calorifer....si doar ce eram ''ca noi''....

cand ma gandesc ca o imunitate buna au dupa 6 ani ,imi doresc o bagheta magica sa o fac mare....da eu sa nu imbatranesc:)))))

 

Mada da vb..si ar fi super sa bem o cofeina pe la jumatea drumului....nah asa sa ies si eu in oras ..da sa avem copilasii sanatosi sa-i ducem la gradi....eu daca luni vb si fac ceva poze o sa iti arat tot ce are...trimit pe fb sau mail....spor la curatenie zilele astea....asa esti tu....mie imi e groaza sa ma apuc de acum ,ca ,clar se face la loc.....desi geamurile ar fi o idee.....si ce se mai vede la mine ....cupele acelea de la lustr/aplice....ar necesita sterese cu servetele umede universal....da nu ajung ....trebuie sa fac rost de o scara ....am okit una la vecina si tot zic sa merg sa vb cu ea .....

 

Ailed si mie imi e dor de voi....hai mai zi ce fac fetele

 

Mary A merge la gradi..parca te-am mai intrebat

 

Miki chiar tu de ce era cat pe ce sa te tai la burtica....??? aventuri cu vreun dr.CIOMU....

 

iar sunt bruiata de A ...si mi-am pierdut ideile....

a sa va zic ca joi m-am vopsit....si sunt 3 culori in cap....:)))....am luat un blond...eu mai luasem o nuanta ,cum mai zisese Ailed.da nu s-a vazut niciodata mare lucru..da acum am zis sa iau de la palette ca nah tot era la oferta si cred c am luat si cu un ton mai deschis decat era cea de la garnier.....nu va zic intru in baie. citesc pe prospect si scria ca se aplica de la spate spre fata si nu la 2cm de radacina...asta se punea la final ,daca radacinile nu mai sunt vopsite....bon....da eu ce zic..e pisici nu fac ca pe prospect ca ce mie niciodata nu mi s a deschis de la bolnd.....ma apuc sa ma vopsesc din fata....si dai pune vopseau..apoi pe varfuri..ma masez putin fac un coc si ma apuc de strans prin baie.....cand ajung in dreptul oglinzii sa lesin....ma deschisesem aproape de blond blond, la radacina...unde nu mai avusesem  vopsea deloc:)))) mai sus un pic eram un roscovan....precum parul ilincai de Somleac....apoi un maro.....am intrebat-o pe S cat am stat si erau vreo 9 minute....vai pai am zis in inca 11 sa stau 20,macar, ma fac alba alba....asa ca m-am spalat de urgenta si acum sunt ca un dalmatian:)))))exact ca in vorba aia cand te mananca, te scarpini.....si tocmai ce vb cu o mamica coafeza, de la fimea de la gradi care a lucrat in salon si acum nu are cu cine lasa baiatul si face si ea in particular....iar preturiule sunt destul de ok.....sa vina sa ne tunda pe toate iar pe mine sa ma vopsasca....femeia m-a si intrebat cum vreau sa stie ce vopsea cumpara / comanda ,,,dar eu am fost indecisa....tot ceva inchis vroiam..am luat vacanta si nu am mai stabilit.....dar joi mi s-a pus si nici inchis  nu am mai vrut:)))....musai sa mi iau un nuantator ca luni imi e si jena sa dau okii cu ea asa pestrita 

 

concluzia copii voi nu face asa ceva acasa [batcap]  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 BUNA!

MADA si mie imi place sa stau acasa sa ma joc cu A, mai facem o mancare sau o prajitura impreuna. [:)]  Mai fa si tu un bebe si retraiesti momentele astea minunate! [soricel]

Vai mai fetelor nu stiu ce am avut noapte trecuta am visat ca alaptam si aveam la lapte curgea si curgea si nu se mai oprea! [fri] , am vazut ieri un filmulet despre alaptare si cred ca de aia am visat asta! [batcap]

La multi ani  Cami, multi multi ani impreuna!

 

fetelor am o multime de dovleci pt placinta, as vrea sa ii folosesc dar am nevoie de retete, daca aveti va astept, placinte supe orice! [pup] [pup] [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...