Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fluturasi minunati de martie-aprilie 2011(55)


Recommended Posts

Hello!

 

N-am mai dat pe aici ca am avut multe pe cap: L si-a rupt mana la joaca si a stat cu ea in gips 2 saptamani si l-am avut pe fratelo internat in spital s-a si operat in fine.

 

B e un cuminte, linistit, calm, rabdator, L exact pe dos, agitata, nervoasa, mereu nerabdatoare, plina de crize de personalitate... eu doar obosita si uneori cu nervii la pamant.

Abia asteapta L sa vina Mosul, e megaentuziasmata, mai ales de cand prin magazine e plin deja de decoratiuni, imi canta in fiecare seara colinde (O brad frumos, Mos Craciun, Saniuta zboara) si-mi spune ce vrea sa-i aduca Mosul, mereu altceva [alcool]

Va pup pe toate si pe fluturasi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna seara!

Noi suntem mult mai bine astazi. Ciudat dar Ioana nu mai tuseste aproape deloc . A facut minuni ceaiul antitusiv de la Alevia.Nici ragusita nu mai este deloc si vad ca a inceput sa si mansnce deci cred ca suntem pe drumul cel bun.

Miki multumesc pentru sfaturi. Chiar cu ceai am rezolvat. Umidificator a cumparat sotulmeu de la Domo. Nu este unul performant deoarece noi folosim unul/iarna ( se depune calcar din apa pe el si nu il mai poti folosi ok anul urmator).Este firma Westwood si a costat 60 ron. Are avantajul faptului ca arata ca o veioza ( Ioanei ii e frica de aparatul de aerosoli si nu ne-ar fi lasat sa folosim umidificatorul fara scandal- asa zice ca are lampa noua).

Eu zic daca ai cum sa lucrezi cu Vlad. Ca si tine am facut si eu la Ruxi, am considerat ca va invata de toate la momentul potrivit mai ales ca nu se omora nici ea cu firea cu lectiile.Rezultatul este ca nu a gasit niciodata placerea de a invata/citi si tragem de ea pentru orice. In plus a avut si nesansa unei invatatoare care nu a reusit sa le insufle placerea de a citi/descoperi si invata. Mai mult decat on alte meserii in cea de invatator trebuie sa ai si har sa fii dascal si nu doar invatator. Primii ani conteaza mult pentru ca ei isi creaza un stil propriu de a invata.

Acum eu spun si eu fin experienta mea...insa fiecare copilas este unic si tu stii ce este cel mai bine pentru puiul tau. Te pup!!!

Roxy ce ma bucur ca ai scris! Si eu vreau sa imi cumpar geaca. Deci cateva detalii pentru indpiratie nu strica:))

Si Ioana se plimba tot magazinul, ar lua totul acasa dar din nehotarare ajunge sa plece cu cjne stie ce flecustet:)). Si in masina incepe sa intrebe: dar casuta unde este?, dar girafa unde este?etc si eu ii spun ca ea le-a lasat la magazin ce sa facem... Se enerveaza si supara tare pe ea insasi:))

Mary cum te simti? Nu iti este greu cu printesa mica ? Sa o ridici/ duci in brate?

Cami offf si conjunctivita... asta stiu ca este tare contagioasa asa ca ai grija cat poti la Petra. Micuta nici nu a terminat bine cu una ca incepe cu alta... asa suntem si noi:((

Sa stii ca a aparut Doc Plusica la Cora. Varianta dr plus este 66 ron.

Yvy dar cum a reusit sa isi rupa mana? Asa neastamparata este si a mea! Si parca din ce ii spun sa nu mai faca un lucru parca mai cu goc face si mai si rade ca stie ca ma supar...

Bine ca macar Bogdan este cumintel.

Dar fratele ce a patit?

Deci este ora 23.13 si eu ma rog de Ioana sa se culce... Ai vostri fluyurasi la ce ora se culca seara?

Va pup pe toate!!Noapte buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

poftiti la cafelutza!

 

noi am avut de dimineat scandal cu Cata [:)] pt ca s-a invatat o mare puturoasa [:I] Nu vrea nici macar sosetele sa le puna singura..le apuca asa cu varful degetelor si apoi incepe sa se bazaie ca nu poate, sa o ajutam... ei si aseara si se dimineata nu am ajutat-o. Ce sa vezi? cand a avazut ca nu are ajutor a stiut sa-si puna si sosete si pantaloni si chiar bluza cu amandoua manecile bagate... Deci, clar ii invata la gradi sa se imbrace singuri in pijama, ea imi spune mereu ca o ajuta doamna sa se imbrace.

Ieri cand am luat-o avea sosetele intoarse pe dos si cu calcaiul in fata [:)] , deci sigur si le pusese ea.

In ultimul timp a inceput sa infloreasca muuulte, minciunele mici si dese, a devenit si rasfatata si daca nu primesete ce vrea imediat se bazaie. Intr-o seara nu o lasam sa se urce pe masa din sufragerie, si o tineam de mana sa nu poata sa se urce...s-a tarntit pe jos apoi a inceput sa se bazaie ca am trantit-o eu [alcool] e mare actrita iar bazaitul daca nu-i dau atentie se termina in final la fel de repede cum a inceput

Uite cum se vede diferenta intre copil crescut doar de mine, Cristi, si copil crescut impreuna cu bunicile, Cata. Si nu realizeaza ca nu o ajuta cu nimic facand totul in locul ei [batcap]

hai ca m-am descarcat si eu putin...

 

ivy, of saracuta dar cum a reusit sa-si rupa manuta? si tie tb sa-ti fi fost f greu [flo2]

si ai mei copii se gandesc la craciun, citim deja povesti de craciun, facem scrisori pt mos, Cristi vrea s apunem deja decoratiuni in casa, si cred ca in week-end chiar vom pune cateva [:)]

Cata vrea de la Mos Craciun multe dulciuri si o jucarie. Ce fel de jucarie, Cata? Pentru mine!! [:)] [:)]

 

cami, [pup] micuta bolnavioara. Aveti grija de voi! Am luat si eu biosept.Pb este ca nu reusesc decat seara sa le dau cu 30 de min inainte de masa. Are ceva daca dimineata le dau dupa masa? sau sa le dau toata doza seara? [:-@]

 

cris, ma bucur ca nu mai tuseste pitica. Noi cand respira greu le dau cu Fitobalm pe piept si spate seara. Este mentolata si ii mai linisteste.

 

Fug la lidl, dar parca vad ca nu sunt ok costumele...mama zicea ca cele de adulti erau subtirele..si nici nu sunt pe roze cu banii...

 

somleac, ce faci?

 

va pup, sa aveti o zi frumoasa!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza,

 

nu prea am timp , ieri m-am simtit rau,am facut o hemoragie urata si apoi frisoane si greata, poate am racit.

 

Mada sunt super costumele de la Lidl, cel putin alea din anii trecuti, da sunt subtiri dar sunt speciale pentru ski cu straturi izolante de reglare a temperaturii si sa fie usoare sa te poti misca in voie.

Eu am dat bioseptul si dupa mancare si tot odata si aiurea rau de tot si si-a facut efectul.

 

De craciun nu stiu nici eu ce sa le iau, asa imi vine sa nu le iau nimic. Matia nu se joaca cu nimic din ce a primit de ziua lui, zice ca n-are chef, dar mereu isi doresc altceva.

 

Ivy , azi dimineatza am primit asa un raspuns frumos la salut "rabdare eterna", ce mi-a placut. Incearca sa intri mai des pe la noi.

 

Cami multa sanatate, eu eram aia de pe FB. Pai cum dai tu prietenie unor oameni pe care nu-i cunosti.

 

Cris , bravo ca ati scapat de raceala. Exact asa face si Ilinca la jucarii, dar eu ma bucur ca asa reusesc sa plecam fara nimic.

 

Din nou legat de scoala. Eu nu am facut cu ei nimic acasa, nici bastonase, nici cifre, nimic. Am considerat ca au atat de multe alte lucruri de invatat care nu se fac la scoala/gradi si scrisul cititul nu e totul pe lumea asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na s-a dus mesaju, dar nu stiu cum, bine ca nu s-a sters.

 

Clasa 0 e ca la gradinita, nu stau in banci 45 de minute. Stau pe covoras, se misca, canta, stau si la masuta, dar nu tot timpul. Abia catre sfarsitul anului incearca sa-i aduca catre ora aia stas de 45 min. Si ce fac de multe ori e asa de interesant ca ei prelungesc ora, abia reuseste doamna sa-i intrerupa sa le dea pauza. Nu seamana aproape deloc cu ceea ce stiam noi despre scoala. Au bancute individuale si ii muta saptamanal astfel incat sa ajunga sa fie vecin cu toti colegii, se pune mare accent pe lucrul in comun, pe intr-ajutorare, prietenie, pe ideea de unitate in clasa.

 

Am scris mesajul asta de dimineatza si n-am reusit sa-l termin. Il trimit acum ca mi-au pierit toate ideile. Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara!

Cris eu sunt bine imi da DDputere sa duc sarcina pana la sfarsit.

Anda e mai mult decat intelegatoare in privinta asta, nu prea cere in brate, dar atunci cand o face ii spun ca nu pot sa o iau si imi cere o imbratisare, ma pun in genunchi o imbratisey si gata, in general imi cauta compania nu neaparat sa o i-au in brate.Nici sa vreau nu o mai pot ridica e super grea.

Despre somn doarme cu noi in pat ca nu o mai pot ridica din patut si adoarme seara o data cu noi pe la 23:00 mai tarziu sau mai devreme.

Si Anda asteapta craciunul si prima zapada, spune scurt si la obiect ca ei ii aduce Mos Craciun o papusica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada si L e f rasfatata si face scandal din orice rht si urla neneee si nu a stat cu bunicile [:D] Deja cand urla o trimit in camera ei si-i spun ca ma doare capul si ea tipa: "NU TE DOARE CAPUUUUU" [batcap]

 

Somleac cum adica ai avut hemoragie? Ai grija de tine!

 

Cami pupici printeselor!

 

Cris si L e f f mofturoasa la mancare, eu deja am renuntat sa mai gatesc cine stie ce ca nu mananca si ma spetesc degeaba. Sper ca B sa fie mancacios, poate o antreneaza si pe ea.

 

Delia asa pe scurt? Nu mai zici nmk de printese? [pup]

 

Roxy cand o dai pe A la gradi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

Mada si Ioana este ff rasfatata si se tranteste din orice.La lene inca nu am ajuns inca vrea ea sa le faca pe toate, ba intr-o dimineata aveam treaba la bucatarie si am trimis-o in camera ei sa isi faca ordine. Dupa 15 min vine si spune gata mami am terminat ( apoi zice nu am terminat ca mai avea o jucarie de luat, o rezolva si zice acum am terminat:)).Ma duc in camera si gasesc totil strans si ea aranja pernele pe pat. Pana si cearsaful l-a intins:))

Somelac pai de la ce ai facut hemoragie? O fi vreo anexita cu vremea asta rece. Eu sunt specislista in asa ceva. Toata iarna o tin aproape dintr-una intr-alta..de aceea ma incalt preponderent in UGG-uri.

De raceala am scapat oarecum, tusea s-a rarit si modificat, dar tot mai e uneori si e productiva asa..Ne-a ajutat tare mult insa ceaiul de la Alevia. Sincer nuciun alt sirop/ceai nu a ajutat asa.

Mary si a mea este grea,dar toata ziua ar vrea in brate la mine si pupacita. Unde pui ca in we la somnul de pranz imi spune uneori ca ea este bebe si sa o plimb in brate sa doarma si sa ii cant...si mai cedez uneori ca imi este asa drag si ma gandesc ca nu ma mai intalnesc niciodata cu perioada de bebeluseala...na ca deja mi-e dor.

Yvy eu nu prea stiu ce sfaturi sa iti dau cu tipatul si trantitul ca Ioana face exact la fel. Cam tot ce povestesti tu se aplica si la noi.Si eu am momente de disperare in care nu mai stiu cum sa procedez cu ea. Cand o apuca cate o criza nu te mai poti intelege deloc cu ea.ff mofturoasa de asemenea. Cand aud la Cami cate mancarici bune face si ca fetele ei mananca mereu ma gandesc: oare Ioana ar manca? Deobicei raspunsul este :nu si asa ajungem sa mancam 5 zile pe sapt cartofi la felul principal....

Cami cum este Antonia cu conjunctivita? Mititica cred ca ii este greu tare cu ochisorii durerosi.. Sa va faceti repede bine!!!!!

 

Vise frumoase!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...