Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pantofi / sandale + şosete


MElise

Recommended Posts

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Glimmer, pantofii aia de care zici se cheama peep toe, adica cu vedere la degete. Nu-ti plac degetele, nu iti iei cu gaura. Acum nah, nu sunt eu aia care decide soarta lumii in materie de moda, dar onest iti spun, e urat sa porti dres la pantofi din aia deschisi in fata.

CorinaDani, eu rationez asa: sandalele sunt pentru picioare aerisite. Pentru joaca, in caz ca se murdaresc degetele sau intra pietre (da, ai dreptate, e enervant) aleg sa ii dau espadrile sau pantofi usori cu gaurele... respira si pielea, nu intra pietre, usor de alergat.
Desigur, asa cum spuneam, nu eu sunt reperul in moda, dar asta cu degetele murdare eu o vad ca pe o scuza. E fix doar parerea mea, dar am cateva zone in care devin usor extremista, recunosc, si asta cu sosetele sau dresul la sandale e una din aceste zone.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He, he, cum de n-am văzut că mi-ai scris? N-am mai intrat pe subect, de.

Da, la acel tip de încălţăminte mă refer (eu l-am întâlnit sub denumirea de open-toe). Cât despre faptul că e urât să port dres la încălţămintea decupată la degete ... sunt de acord cu tine că eşti extremistă. Dealtfel şi în lumea modei, printre vocile considerate "avizate", părerile sunt împărţite. Unii spun că e dizgraţios din partea unei femei să îşi arate degetele răsfirate în sandale, de exemplu. Alţii fac concesii şi spun că dresurile 10 - 15 den care nu au acea cusătură la degete merg bine şi laîncălţămintea decupată, dar eu oricum nu m-am luat niciodată după ce se spune, ci după cum m-am simţit eu bine. De aceea fac şi compromisul de a nu purta dresuri când e foarte cald afară, de exemplu. 

La sandale de genul acesta as purta şosete fără să ezit. (Măiculiţă, am luat un exemplu la întâmplare şi abia acum văd cât costă)

 

La extremisme am renunţat de mult şi pe multiple planuri... dar asta e altă poveste ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez onestitatea. Sper sa nu ma intalnesc cu tine purtand sandalele alea cu sosete caci cred ca imi ies ochii din orbite. Nu stiu de ce ma deranjeaza in halul asta, dar nu duc.

Nu sunt eu Petronius si stiu ca e pur subiectiva fixatia mea.

Dar imi place cand sunt contrazisa cu atitudinea asta pacifista. Ma mai temperezi, pana la urma nu ma obliga nimeni sa ma uit, nu-i asa? dar sigur nu o sa ma pot abtine  [batcap] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la spital aproape toti umbla cu sandale de-alea si sosete. :))) am avut si eu un mini soc, dar mi-am 'revenit' rapid, in sensul ca am vazut , am zis ca eu nu as purta in veci asa ceva, dar daca lor le place nu vad care e problema.

:)

Nu as putea sa port vreodata pantofi peep toe sau sandale cu dres. In veci!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez onestitatea. Sper sa nu ma intalnesc cu tine purtand sandalele alea cu sosete caci cred ca imi ies ochii din orbite. Nu stiu de ce ma deranjeaza in halul asta, dar nu duc.

Nu sunt eu Petronius si stiu ca e pur subiectiva fixatia mea.

Dar imi place cand sunt contrazisa cu atitudinea asta pacifista. Ma mai temperezi, pana la urma nu ma obliga nimeni sa ma uit, nu-i asa? dar sigur nu o sa ma pot abtine  [batcap] .

Sau poate ne întâlnim într-o zi caniculară şi toată lumea o să fie fericită. [:D] 

De fapt, problema mea nu e de estetică, ci, aşa cum am spus, e legată de felul cum mă simt. Îmi place să mai am un "strat separator" între mine şi încălţăminte.

Acum realizez cât de puţine lucruri mă deranjează la ţinutele oamenilor cu care se întâmplă să mă întâlnesc. Mă găsesc deodată foarte tolerantă la aceste aspecte şi nu m-am gândit că ţinuta cuiva poate deranja în aşa măsură, doar pentru că eu nu îi dau mare importanţă. Aproape întotdeauna mă axez pe cu totul alte "zone" atunci când mă întâlnesc cu cineva, cunoscut sau nu. Eu sunt gata să consider orice se întâmplă să îmi pară nepotrivit, fie o excentricitate, fie o nevoie personală.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu sunt gata să consider orice se întâmplă să îmi pară nepotrivit, fie o excentricitate, fie o nevoie personală.

 

Imi dau seama ca agata ceva in mine, in umbra mea. Dar nah, asta sunt acum, doar in proces de evolutie. Sunt precum Kung fu panda, toata infoiata  [:)]  pe sosete cu sandale. 

Tot nu cred ca merg impreuna si recunosc ca incerc sa predic asta si in jurul meu. 

Asta cand am timp sa ma preocupe subiectul.

Toate bune, esti un contra-candidat agreabil.

Elena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...