Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Concediu la sf de mai


Recommended Posts

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi am fost o singura data in Portugalia, in Albufeira....apa este foarte rece (am inteles ca tot timpul )......nu cea de la piscina  [:-)))]

Eu recunosc nu stau la piscina ...eu vreau mare/ocean

 

In Caraibe e de mers in Februarie (noi atunci mergem)

 

Noi avem un pitic pe creier in cuba nu mergem [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] nu tari comuniste pentru noi.  

 

in Portugalia neaparat vizitat Cabo da Roca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai stiu ca in ianuarie februarie e de mers, dar in februarie copilul are numai o saptamina de vacanta. 

Si eu am zis ca nu Cuba pina m-a convins un prieten a carui nevasta lucreaza pt o agentie de turism cubaneza in Londra. Am mai vorbit si cu altii, am vazut poze, plus ca e mai safe ca republica dominicana de exemplu, unde te poti trezi injunghiat de localnici in patul de hotel pt. 10 dolari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost o singura data in Portugalia, in Albufeira....apa este foarte rece (am inteles ca tot timpul )......nu cea de la piscina  [:-)))]

Eu recunosc nu stau la piscina ...eu vreau mare/ocean

 

In Caraibe e de mers in Februarie (noi atunci mergem)

 

Noi avem un pitic pe creier in cuba nu mergem [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] nu tari comuniste pentru noi.  

 

in Portugalia neaparat vizitat Cabo da Roca. 

Si eu la fel am zis, dar sa stii ca e ok in resort. Nu e lux, dar e ok si plaja din Varadero nu se compara cu nimic!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai stiu ca in ianuarie februarie e de mers, dar in februarie copilul are numai o saptamina de vacanta. 

Si eu am zis ca nu Cuba pina m-a convins un prieten a carui nevasta lucreaza pt o agentie de turism cubaneza in Londra. Am mai vorbit si cu altii, am vazut poze, plus ca e mai safe ca republica dominicana de exemplu, unde te poti trezi injunghiat de localnici in patul de hotel pt. 10 dolari.

Zau ca nu e chiar asa rau. Eu am iesit si singura din hotel si cu Victoria cu taxiul, pana la mall. Si zau ca a fost ok. Poate si ptr. ca eu vb. fluent spaniola...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cuba e o tara sigura (politie peste tot, oamenii saraci, dar ft amabili si prietenosi...si noi ne-am plimbat singuri...anul asta vrem sa mergem iar in Cuba pt 2 saptamani, facem un roundtrip - 1 saptamana prin tara si una la plaja...noi mergem in vacanta tot in octombrie, atunci are copila 2 saptamani de vacanta...in vara nu se merita, e scump...si vara e cald si la noi...asa ca preferam sa mergem in tarile calde cand e frig aici...).

Pe cand RD nu prea este sigura. Am facut cateva excursii (incl.Saona), dar cam atat. Sa va povestesc ceva. 2 prieteni  au plecat in RD, si-au inchiriat o masina si au inceput sa colinde. Au ajuns la un strand singuratic, au decis sa faca o baie si cand s-au intors, ia masina de unde nu-i. Au ramas doar in slip. Unul era elvetian, celalalt italian (dar locuieste aici); au ajuns la ambasade (elvetianul a primit pasasportul in cateva ore, italianul intr-o saptamana). De-a rasul plansul. Asa ca mie mi-ar fi cam frica sa mergem singuri cu masina, ca nu se stie niciodata. Pe cand in Cuba nu am avea probleme

Noi iubim Cuba, a devenit tara noastra de suflet  (cand ne pensionam, vrem sa ne mutam acolo). Si eu vorbesc spaniola (lucrul asta m-a ajutat ft mult). Columbia iar este ft frumoasa (am fost in noiembrie anul trecut; Cartagena e superb ca oras - apa aproape fierbinte, nisipul insa ft fin, dar negru; umiditate de 90%, ft cald inca, noaptea nu scadea temperatura sub 30°, ziua era de peste 40°, Bogota mi-a placut si el ...am inteles ca Medellin e frumos - acolo nu am ajuns, dar ne-am propus sa mai mergem o data, asa ca sigur vom ajunge si acolo; la fel si Felicia);  mitul cu drogurile a cam disparut (traficantii de droguri s-au mutat mai toti in Mexic....acolo am vrut si noi sa mergem, dar a devenit periculos, chiar si pt turisti...asa ca am renuntat deocamdata).

 

 

In Cuba a fost furtuna si cateva zile nu s-a putut face baie (pt ca batea vantul si erau valuri mari); seara era racoare intr-adevar (trebuia sa ai un pulovaras pe tine). In RD era ft cald si seara/noaptea; apa calda precum ciorba (adica peste 30°). In RD am fost in Punta Cana (la ocean) si Bayahibe (la Marea Caraibelor). Marcia statea doar in apa, de dimineata de la 8 pana la ora 6 seara (cand acolo se intuneca); nu mi s-a parut sa fie periculos. Noi stateam la plaja sau la bar si ea doar in apa; e precum rata, nu o mai scoti din apa daca e calda. Si ii place doar apa ft calda, daca e rece (ca in Cipru sau Creta) nu prea intra in ea. Si noi cand mergem stam doar la mare, nu la piscina (ca piscina avem si aici).  

 

Noi rezervam hoteluri care sunt direct pe plaja si all inclusive (nu mancam decat dimineata si seara, dar din cauza copilei am luat mereu all inclusive).

 

In Cuba, am stat la Tryp Peninsula Varadero (https://www.google.ch/search?q=tryp+peninsula+varadero+pictures&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=85rfUoqrFur6yAOGv4HIBw&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=818).

E de 4*+, un hotel super fain, care ofera exact cele 4* (de obicei se scade o stea, ca sa ajungi la nivelul din Europa, dar hotelul asta chiar isi merita cele 4*; camere curate, mancare de calitate, inclusiv cocktailuri adevarate....la majoritatea hotelurilor all incl. bauturile sunt ieftine si proaste; hotelul asta insa avea bauturi de calitate). Plaja a fost ok, nisipul alb si fin precum faina, palmieri, apa de culoare verde-albastra (din pacate din cauza furtunii nu a fost asa decat cateva zile).

 

In RD, Punta Cana am stat la Barcelor Bavaro Beach, de 4* (aici erau cam 3*). https://www.google.ch/search?q=barceo%20bavaro%20beach&bav=on.2,or.&biw=1680&bih=818&bvm=pv.xjs.s.en_US.1EneOJbgwUk.O&wrapid=tlif139038628238531&safe=on&um=1&ie=UTF-8&hl=de&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=apzfUqanHuqEyAOc1oDwCg

Plaja super faina  (mai frumoasa decat in Cuba), apa de culoare verde, palmieri peste tot, cand am fost noi acolo era ultimul hotel construit, asa ca puteai merge pe plaja cativa km si nu vedeai tipenie de om (noi ne trezeam la 6 dimineata si mergeam pe plaja cate o ora, apoi la micul dejun).

In Bayahibe am stat la Viva Wyndham Dominicus Beach (4*, dar la noi ar fi 3*, am avut un bungalow, ft mare ca si suprafata, o gradina superba, plaja insa destul de micuta, dar faina); https://www.google.ch/search?q=tui+hotels+bayahibe&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=76HfUpWiAebyygPazYCIAg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=818

 

Majoritatea acestor hoteluri au mai multe restaurante, in unele din ele insa poti manca seara sau la pranz doar daca faci rezervare, pt ca sunt a la carte. Restaurantul normal e gen bufet.

 

Nu rezervam hoteluri ft scumpe (4* sunt ok pt noi), important e sa fie curate (oricum in camera nu stam decat atunci cand dormim, in rest suntem pe plaja sau la plimbare) si pe plaja. Inainte de a rezerva un hotel citesc mult pe internet, la comentariile turistilor nemti (ei sunt ft pretentiosi, asa ca daca pt un neamt e hotelul ok, asa este...si pana acum nu am dat gres).

 

Cum noi mergem in vacanta in octombrie, Spania sau Portugalia nu reprezinta o optiune. Am mai fost in Cipru in octombrie (a fost ok, ft cald, dar apa destul de rece); la fel in Creta (cald, dar apa rece). Asa ca preferam sa mergem in tari exotice (cum sunt cele din Caraibe). Al meu sot nu vrea sa mearga in tari musulmane, asa ca vom merge in continuare in Caraibe/America Latina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnele, pe mine cu Cuba nu ma convingeti.  [flo2]

Noi nu ne cheltuim banii in tari comuniste, sint atitea alte locuri superbe pe pamint.

In tari musulmane nici sotul meu nu vrea sa mearga - are el un pitic cum sint privite femeile.

Singura exceptie au fost Maldive, dar in insula in care am fost  bucatarul era austriac si tot personalul era din India sau Sri Lanka   ...ca majoritatea locurilor pentru turisti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcia, si noi tot in Octomrbie mergem :) 

In Cuba tot in Varadero am fost si noi, de trei ori.

In Punta Cana, prima oara am vrut sa mergem tot la Barcelo Bavaro :) apoi am hotarat sa mergem la Iberostar Bavaro (ptr. ca au parc de apa ptr. copii, pe care Victoria nici macar nu l-a folosit, ca e apa pana la genuchi. Ai ei!) 
Te rog frumos, spune-mi cum e apa in Bayahibe (e mai calma Marea Caraibelor decat Oceanul? (Mie logica imi spune ca ar trebui sa fie, dar... ce stiu eu?!) In Punta Cana nu am avut curaj sa o bag pe Victoria in ocean, e prea agitat, valuri mult prea mari ptr. ea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, m-am uitat acum la Viva Wyndham Dominicus Beach... nu stiu cand ati fost voi, insa acum e nr. 10 din 12 hoteluri in Bayahibe... Deci cade, clar. 

Noi am fost prima data in Cuba acum vreo 9 ani. Am stat la "1920" care pe vremea aia era cotat ff bine. Acum s-a dus in jos rau de tot, e unul dintre cele mai nashpa din Varadero... Am fost acolo de 2 ori, 2 ani la rand, apoi am fost cu Victoria la 2 ani, la hmmm, nu-mi amintesc cum ii zice, era chiar la capatul peninsulei, ff mare, intins, faceai juma de ora de la lobby la plaja...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadia, Bayahibe e la mare, asa ca apa e linistita. Noi nu am avut probleme nici cand am fost la Punta Cana (dar in Cuba am prins furtuna, asa ca erau valuri si nu aveai voie in apa). Hotelul in Bayahibe a fost ft bun, noi am fost multumiti de el (nu cred ca sunt doar 12 hoteluri acolo, exista mult mai multe...noi rezervam totul prin Tui). Al meu sot in tineretile lui a mai fost in La Romana (e tot in sud); a zis ca e ft fain, mai fain decat Punta Cana sau Bayahibe. La mare apa e putin mai calda decat la ocean (si vremea la fel); plus ca nisipul e parca putin mai alb si apa mai verde (ca parca asta ar conta acum).

 

Ab, cand ne mutam in Cuba de tot, te invitam sa ne vizitezi [:)] poate asa iti schimbi parerea (nu se compara Cuba cu Romania comunista, sincer acum..eu chiar nu inteleg de ce americanii mentin embargoul in continuare...de cand e fratele lui Castro la putere, s-au schimbat multe in bine...apropo : cubanezii au autostrazi, mult mai multe ca in Romania; din pacate nu au masini pt ele). Inca ceva : scoala e gratuita si obligatorie (vedeam elevii si pot spune ca mi-au placut uniformele lor), au un sistem de sanatate ft bine pus la punct si gratuit (spitalele din Havana arata ca orice spital occidental, doctorii sunt ft buni; multi pe vremea RDG-ului faceau scoala acolo; daca esti strain esti tratat gratis, nu iti trebuie sa ai vreo asigurare; am vazut un reportaj despre cateva victime din America, 9/11; acolo nu vroia nimeni sa-i trateze, asa ca au plecat cu un reporter la Havana..li s-au facut toate analizele, dat tratament etc etc...nu le venea sa creada ca niste straini ii trateaza atat de bine, pe cand acasa toata lumea refuza lucrul asta). Si in Cuba chiar ai ce sa vezi (in Maldive nu prea, in afara de apa, palmieri si nisip..nu spun ca nu e frumos, dar dupa cateva zile pt mine devine plictisitor). Cubanezii sunt saraci, dar mandri (daca vrei sa ii ajuti, iti accepta ajutorul, dar ei nu iti vor cere niciodata lucrul asta...eu le-am lasat toate produsele cosmetice, haine si incaltari de care nu mai aveam nevoie...cand mai mergem, o sa iau o valiza plina doar cu de-astea). Sunt ft prietenosi si calzi.

 

Am mai descoperit un loc fain : insula Palau in Pacific (e langa Filipine).

 

https://www.google.ch/search?q=palau%20pacific%20resort&bav=on.2,or.&bvm=bv.59568121,d.bGQ,pv.xjs.s.en_US.1EneOJbgwUk.O&biw=1680&bih=818&dpr=1&wrapid=tlif139039667640211&safe=on&um=1&ie=UTF-8&hl=de&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=BMXfUvv1I4my7Abz8oBo

 

Al meu sot spune ca cel mai frumos strand este in Südsee (Pacificul de Sud..se mai cheama si Bora Bora); e ft departe si ft scump (dar vom ajunge candva si acolo) :

 

https://www.google.ch/search?q=s%C3%BCdsee&safe=active&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=asXfUrfZN5Hb7AaKi4H4Bg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=818

 

Si al meu are pitici pe creier ref. la tarile arabe/musulmane. Pe de o parte insa, ii dau dreptate (nu exista statul de drept, ca si cetatean strain esti lipsit de orice drepturi). A fost acum cativa ani cazul unui neamt (avea 18 sau 19 ani), plecat in vacanta in Turcia (a cunoscut o englezoaica, o pustoaica; ea l-a mintit in ceea ce priveste varsta; nu a avut nimic cu ea, doar au fost la petrecere si s-au imbatat; el a adormit, iar a doua zi s-a trezit cu politia la hotel; mama fetei a declarat ca a vrut sa o violeze; asa ca a fost arestat si a petrecut parca 9 luni in puscarie, in conditii de nedescris...culmea e ca fata a fost la ginecolog si doctorul a scris in raport ca nu prezinta semne de viol sau leziuni...reporterii spuneau ca fata era in  grija la mama, parintii fiind divortati; si ca tatal vroia custodia, asa ca daca afla ca fata s-a imbatat, lucrul asta se putea intoarce impotriva ei si i-ar fi putut lua fata; parca avea 13 ani; ea declarand ca are 16..deci tipul respectiv a fost acuzat pe nedrept si a mai stat si in puscarie aiurea) .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...