Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cainele asta ma scoate din minti!


Recommended Posts

E vorba de lupul nostru de 6 luni. Atat are acum dar e venit la noi de 2 luni. Ei bine ma dispera!

Intra in casa pe geam, sare la mine sa ma linga pana ma da jos aproape, desi stie unde trabuie sa faca kk mai face si in mijlocul curti. Mai exact atunci cand uit sa-i dau de mancare! Mai uit si eu dimineata e drept ca uneori mai stau cu fata pana o sterg pe ea pana ii dau sa manance ei... asta e. 

Ce e cel mai rau e faptul ca e f egoist! 

Noi mai avem o catelusa shi tzu care e mai mare ca el. Cu un an. Cu toate astea cand le dau sa manance el mai intai se repede si ii mananca mancarea ei si apoi pe a lui. Asa ca eu trebuie sa-i pazesc cu matura!

Cand se joaca cu,, catelusa mai intai o prinde de coada si o duce in mijlocul curti taras!

Catelusa pare tare trista de la o vreme si sta mai mult prin casa...ceea ce nu imi place nici mie! Chiar ma gandeam sa o dam altcuiva pt ca aici la noi nu cred ca va fi fericita cu Max...lupul nostru.

Cand intra seara catelusa in casa...animalul care s-a facut deja ca un munte vrea si el. Si plange pe la usa si apasa clanta cu labele... dar m-am invatat minte si inchid cu cheia. Are cusca lui dar refuza sa stea acolo! Chiar daca ploua de rupe el sta langa usa noastra in ploaie!

Imi fura lucruri din casa si le duce afara...nu sa le roada...doar asa parca sa-mi arate ca poate... ma urmareste peste tot cu privirea, iar cand ma intreb oare unde e, bineinteles ca latra in spatele meu de fac pe mine! 

E un caine destept...sunt de acord dar cum il fac sa ma asculte? Si mai ales ce sa fac cu Mica ...

Si mai am o intrebare...nu latra pe nimeni care intra in curte...noi l-am luat de paza si el se bucura ca un copil de cate ori intra cineva. E drept si ca la noi cam toti intra ca pe bulevard adica isi deschid singuri poarta. 

Asa jucaus si fericit cand intra cineva in curte o sa fie mereu? Trebuie sa il invatam noi ceva? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Raspunsul este simplu. Exista dresori. O sa ramaneti extrem de placut impresionati cum se lucreaza si pana unde se poate ajunge cu aceasta rasa in privinta dresajului. Varsta este potrivita. Merita! Face toti banii.

Mai dau bani si pe dresor...in fine decat sa-mi puna nervii pe bigudiuri. Cam cat mai costa si distractia asta oare?

Mey, numai cu mine are ce are! Cu sotul se joaca...cu copiii e prietenos si ii spala pe maini si pe fatza cand e cazul... numai pe mine ma alearga uneori efectiv! Nu imi e frica de el...numai ca nu mereu am chef sa ma mai joc si cu el. Si s-a facut asa de mare! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saracuta catelusa:(. N-o da, amandoi sunt ai tai. Parerea mea, lupului ii trebuie dresaj serios. Probabil i s-a permis si acum face ce vrea, nu-si stie locul in familie. Are 6 luni si masculii sunt de obicei mai caposi.

Cu rabdare si consecventa. Adica tot ce vrei sa-l inveti aplici de fiecare data, fara exceptii, ca daca e cand si cand nu intelege de uneori se poate si alteori nu si nu invata.

1. Neaparat trebuie dezvatat de sarit pe tine. Cand da sa sara, spui foarte ferm NU si te intorci cu spatele. In momentul in care pune labele jos, il lauzi bine si ii dai un treat. Alta metoda este sa ridici genunchiul si i-l proptesti in piept. Nu il lovesti, e doar ca un scut. Spui nu si cand are labele jos il lauzi si-i dai un treat.

2. Kk in mijlopcul curtii as zice ca nu e cine stie, atat timp cat face afara.

3. Cu mancarea da, separa-i. Da-le pe rand. Si invata-l sa astepte. Il pui sa stea intr-un loc pana ii pui in bol. Daca se misca de acolo, spui nu, ridici bolul si il trimiti la locul lui. Tu esti providerul mancarii in casa. Trebuie sa invete. Dupa ce ai pus in bol, ii dai o comanda sa se duca sa manance, ce cuvant consideri tu, dar sa il spui intotdeauna.

4. Trebuie invatat in cusca. Cusca nu este pedeapsa, este locul unde un caine se simte safe. Incepi sa pui niste treats acolo si il ademenesti sa intre sa le manance si il lauzi bine. Sa asocieze cusca=mancare=lucru buun. Poti sa-l inveti in cusca dandu-i mancarea inauntru.

5. Cand va intoarceti de la plimbare tu intri prima in casa.

6. Nu mai lasa lucruri la nivelul lui.

7. Jucati-va cu el dar in acelasi timp si disciplina multa. Pana pe la un an tot zbanghiu o sa fie.

8. Mai invatati-l comenzi, sezi, stai, culcat, mort, da labuta, vino, la picior. Si chiar daca le stie, exersati-le ca asta ii aduce aminte cine e stapanul in casa.

 

edit sa mai zic. Pentru catei caposi ca el exista o metoda NILIF: nothing in life is free. Exemple:

- Jucariile tu i le dai, tu i le iei.

- Mancarea tu i-o dai, tu i-o iei.

- Tu initiezi contactul, te duci la el sau il chemi la tine.

- Cand vine si da cu botul peste mana ta sa-l mangai, pare dragut dar e demanding si trebuie dezvatat. Ori il ignori, ori il trimiti de-acolo. Daca ii dai atentie e ceea ce vrea.

- Cu mancarea, am zis, il pui sa astepte.

- Cand vine cineva in vizita, il pui sa astepte: ii zisi stai sau sezi (in prealabil trebuie sa invete comenzile) si vizitatorul este cel care se apropie sa-l mangaie. Aici ar fi util sa fie cineva cunoscut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste ponturi grozave Oana! 

Asta cu mancarea in cusca am incercato... apoi i-am dus si o paturica acolo. Ei as! A scos paturica si a tavalito de a gasito batzu! Si acum de cate ori o vede sare sa o tavaleasca nitel. Eu am zis sa absoarba apa dupa el cand mai ploua!

Zbanghiu! exact asta e termenul! Mai cand ies pe usa si ma vede de la poarta...vine intr-o fuga de imi vine sa trag usa inapoi si sa ma inchid in casa! 

I-a spart vasul catelusei de mancare...era de plastic si la ros ...zob la facut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, eu cred ca este pur si simplu un pui needucat si neglijat.Ela are o gramada de treaba, 2 copii mici, puiul de caine ii lipsea si o cocoasa....Ciobanescul german e caine de lucru.Trebuie socializat, dresat, educat, are nevoie de timp si dedicatie, altfel e un dezastru.Poate era mai bine sa fi luat o rasa care solicita mai putin prezenta si timpul stapanului.

 

Ela, daca vrei dresor, poti sa iti recomand unul foarte bun.Si nu te mai supara pe catel...chiar nu are nicio vina.E energic, zapacit, galagios, ca orice pui de ciobanesc german.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Cand vine si da cu botul peste mana ta sa-l mangai, pare dragut dar e demanding si trebuie dezvatat. Ori il ignori, ori il trimiti de-acolo. Daca ii dai atentie e ceea ce vrea.

 

 

Nu ma asculta in nici o varianta! Sare pe mine, se urca, nu ma lasa nici la tel sa vorbesc. Daca ma asez jos e calare pe mine... si se pune pana se aseaza el bine sa-l mangai. Daca nu il mangai nitel...nici ca mai scap de el!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, eu cred ca este pur si simplu un pui needucat si neglijat.Ela are o gramada de treaba, 2 copii mici, puiul de caine ii lipsea si o cocoasa....Ciobanescul german e caine de lucru.Trebuie socializat, dresat, educat, are nevoie de timp si dedicatie, altfel e un dezastru.Poate era mai bine sa fi luat o rasa care solicita mai putin prezenta si timpul stapanului.

 

Ela, daca vrei dresor, poti sa iti recomand unul foarte bun.Si nu te mai supara pe catel...chiar nu are nicio vina.E energic, zapacit, galagios, ca orice pui de ciobanesc german.

Asta cam asa e Caress. Nu imi imaginam ca imi va solicita atata timp. Si sotului. Ca el dupa ce culcam copiii pe la 22 se duce sa plimbe si cainele. 

Cat costa o astfel de sedinta de dresaj? Si cam cate ar trebui sa facem macar asa minim ai idee?

Nu ma supar... ma exaspereaza!  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  E doar tanar si complet neinstruit. Ai o problema. Esti nesigura pe tine si asta se vede si eu imi dau seama dupa cum scrii. Cainele te simte imediat. Exista o regula simpla. Insa tu trebuie sa crezi in primul rand in ea si mai ales sa te comporti ca atare.

Regula este: exista un singur sef.

Tu TREBUIE sa impui acest statut. EU sunt seful!

 

Ai nevoie de o lesa scurta - ajustabila in mana la 0.5m pana la 1.5-2 m si o lesa lunga 10-15m

Pentru a lucra cu el e Ok la inceput lesa scurta , oricum va trebuie si pe strada

Insa orice as spune aici un dresor .. ramane un dresor.

 

Cainele face exact ceea ce stie si ce este lasat sa faca.

Ceea ce tu nu stii este ce si mai ales cum sa faci.

Dar daca totusi o sa-i acorzi sansa de a fi instruit va iesi o bjuterie de care va fi greu sa te desparti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...