Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce inseala barbatii - 8 motive


Recommended Posts

ÎNȘELÁ, înșél, vb. I. I. Tranz. (Înv.) A pune șaua pe cal, a înșeua. II. 1. Tranz. A induce în eroare, a abuza de buna-credință a cuiva; a amăgi. ◊ Expr. A înșela așteptările = a dezamăgi. ♦ (Despre simțuri, facultăți psihice) A nu (mai) funcționa bine, a da o imagine eronată, neconformă realității. Mă înșală memoria. 2. Refl. A-și forma o părere eronată despre cineva sau ceva; a greși. 3. Tranz. A încălca fidelitatea conjugală; p. gener. a fi necredincios în dragoste. ♦ A ademeni, a seduce o fată, o femeie. – Lat. in-sellare.
Sursa: DEX '98 (1998)

 

 

http://dexonline.ro/definitie/%C3%AEn%C5%9Fela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 314
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daca si ce inseamna a insela, suntem nevoite sa ii explicam uui barbat matur, nu stiu ce mai e de zis la subiectul de fata !!! [:D]

Problema poate fi alta. Utilizam aceleasi cuvinte insa pentru multi inseamna altceva. De aceea am intrebat ce inseamna pentru tine "a insela".

Deci pentru tine a insela exact ca si pt eumada inseamna doar a face sex cu alta persoana decat sotul/sotia.

 

Ok daca doar atat inseamna probabil ca daca sotia se intalneste constant cu un alt barbat, isi imparte viata cu un alt barbat, traieste la modul real cu un alt barbat dar nu face sex cu acel barbat pentru tine si eumada este Ok nu se pune problema de a insela.

Este si acesta un punct de vedere.

Pentru mine a insela nu se reduce doar la sex. Deci vezi de ce te intreb ce inseamna pentru tine a insela?

Pentru mine relatia intre un barbat si o femeie care sunt casatoriti sau care nu sunt casatoriti dar au o relatie relativ stabila si liber asumata depaseste cum mult ideea de sex. In fapt sexul este doar un posibil element.

 

Ma uitam pe motivele invocate de femei pentru un posibil divort - exista si sexul nu e pe primul loc dar exista multe alte elemente in afara de sex.

Daca aceste elemente (altele decat sexul) sunt considerate suficient de importante pentru a deveni motiv de divort inseamna ca daca se intampla aceste elemente au devenit si forme de "inselare a asteptarilor, a dorintelor, a aspiratiilor, a credintelor samd" si sunt tot forme constitutive de inselare.

Si nu este vorba de sex.

Asa ca pentru mine e mai mult - mult mai mult decat sa reduc la sex.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema este, de fapt, cel care inseala. Nu ce explicatii trebe sa dau io sau altcineva pt aceasta actiune.

Ma intrebi, de ce ? Esti psiholog si vrei sa ma evaluezi sau esti partener de discutii pe DC ?  Ori discutam de la egal la egal, ori nu mai discutam deloc. Ca e usor sa ne batem joc de aia care nu rezoneaza cu noi.

 

In fine, vad ca, intr-un final, ai dat un raspuns mai detaliat, nu te-ai mai limitat la intrebari si rastalmaciri.

 

Bineinteles ca a insela NU inseamna numai a avea relatii sexuale cu altcineva. In momentul in care unul dintre parteneri hotaraste sa experimente niscaiva senzatii in afara cuplului, relatia de cuplu este deja afectata. Unii trec peste infidelitati, altii nu.

Daca cei doi parteneri comunica unul cu celalalt si sunt sinceri, nu se ajunge la infidelitati.

 

"Ok daca doar atat inseamna probabil ca daca sotia se intalneste constant cu un alt barbat, isi imparte viata cu un alt barbat, traieste la modul real cu un alt barbat dar nu face sex cu acel barbat pentru tine si eumada este Ok nu se pune problema de a insela."

 

Nu inteleg fragmentul asta ? De ce m-as intalni cu alt barbat si mi-as imparti viata cu el, nu cu sotul meu ? In ce scop ?

Este o absurditate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu gasesc sensul de a ma intalni cu un alt barbat ( eu si cu el, singuri ) pt a ma simti bine in compania lui. Aaa, ca ma intalnesc cu un grup de femei si barbati, e deja altceva.

Despre ce discutam noi aici ? Ca nu inteleg ? Ne contrazicem pana la a afirma absurditati, de dragu' de-a ne contrazice ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alizee, pe 02 Noi 2013 - 15:58, a spus: http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/snapback.png

De ce m-as intalni cu alt barbat si mi-as imparti viata cu el, nu cu sotul meu ? In ce scop ?

Este o absurditate.

 

Chiar nu poti gasi un scenariu in care prezenta unui alt barbat in afara de sotul tau sa iti faca placere?

 

 

Ce sens a avut intrebarea ta ? Nu era clar ca vorbeam despre o intalnire in tete a tete cu un barbat, altul decat sotul meu ?

Dupa parerea ta, care-ar fi scenariul si scopul, in care o femeie maritata s-ar simti bine in compania altui barbat ? In afara celui de a-si insela partenerul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu te-a contrazis. Tu ti-ai spus opinia, eumada si-a spus opinia si eu mi-am spus opinia.
Tu ai un punct de vedere, eu sunt un picut mai precaut - sau ma rog am devenit mai atent si pe zi ce trece din ce in ce mai atent (aici membrii DC au avut o contributie colosala asupra mea) la detalii, la "exceptii". Omul este atat de complex incat relatiile umane care depasesc omul sunt infinit mai complexe. Asa cum spune rall, nu doar ca nu e doar alb sau negru ci exista gri.... ba mai mult sunt "n" nuante de gri insa prima  conditie este sa nu "sari" cu concluzia. Asta am invatat eu pe aici. Si inca mai sar - greu cu obisnuinta.

Desigur si viata de zi cu zi ma pune in situatii diverse. Doar ca "nu stiam sa le vad". Ele au existat si exista, eu nu eram capabil si inca nu am exercitiul personal de a le distinge. Insa am inceput sa devin mai precaut. Nu sunt atat de sigur ca am dreptate. Sau ca dreptatea mea este corecta peste tot. Nu este. Uneori da. De multe ori, nu. 

Hai sa-ti mai dau un exemplu de ce devin mai tacut uneori.

A existat un subiect recent cu invatamantul in Romania versus in lume. Atatea am descoperit ulterior din cauza acestui subiect ca acum imi vine sa rad de ingnoranta mea. Aveam alta sansa? Nu cred. Insa devine deince in ce mai clar pentru mine ca daca o singura voce spune "A" precis ceva inseamna.  Cineva spune ceva important pentru acea persoana. Acel "A" este important asa cum este el. Trebuie receptionat, gandit, interpretat, acceptat si... raspuns.

Aici a intervenit ignoranta mea. Poate este cam alambicata "dizertatia". Nu stiu cum sa exprim altfel ce am vrut sa spun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...