Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce inseala barbatii - 8 motive


Recommended Posts

  • Răspunsuri 314
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Femeia inseala in aceeasi masura ca si barbatul fix din aceleasi motive....doar ca, femeia e nitel mai sireata si nu e asa de usor de descoperit. De ce-o face (si unul si altul)...motivele sunt individuale, specifice fiecarui individ in parte, e aberant sa zici ca-s doar 8 motive....sunt mult mai multe si in general sunt la pachet. In chestia asta nu este nici un vinovat....sau ambii sunt in egala masura, per ansamblu se ajunge la asta pt ca anumite nevoi, nu doar de natura sexuala, nu sunt satisfacute, exista in unul din indivizi imaturitate emotionala, sunt intiparite in subconstient "exemple de urmat", etc. E foarte complex acest subiect...

Eu rezonez cu mesajul asta si cu ala care spune ca omul in general nu e monogam. El se controleaza in a fi monogam si unii reusesc mai bine, altii mai putin bine.

 

Inselatul nu inseamna numai sex, asa cum un sex intamplator, o scapare, nu inseamna neaparat inselat.

 

Ce cred ca ii face pe barbati mai "vinovati" este posibilitatea de alegere ...daca la tinerete optiunile sunt egale si pt barbati si pentru femei, la maturitate barbatii au mai mult acces la dudui mai tinere, comparativ cu femeile care nu au aceleasi oportunitati. Prin urmare, cu cat mai multe optiuni, cu atat mai greu de controlat, cu atat mai multi infideli ...plus probabil diferentele functionale amintite de XIO intre barbati si femei.

 

Sa nu veniti acum (Marius, ca tu esti aparatorul masculilor din lumea larga) sa imi spuneti ca stiti voi pe Dna X care s-a cuplat cu tinerii Y si Z. Generalizez cu buna stiinta ...statistic, tinerele vor accepta mai usor un barbat matur decat tinerii o cougar-itza. Poate pentru ca la tinerete femeile sunt dezvoltate emotional mai mult decat barbatii, deci rezoneaza cu barbati mai maturi, comparativ cu tinerii care nu au cum rezona cu o Doamna.

In plus sexul este perceput diferit ...barbatii nu il amesteca atat de mult cu partea emotionala pe cand femeile il trateaza ca pe o consecinta a unei legaturi emotionale... prin urmare imaturitatea pe toate planurile sunt mai putin apetisante pentru o femeie, versus un barbat matur care percepe imaturitatea tinerelor ca pe o confirmare a calitatilor lui dominatoare.

 

Una peste alta ...in general toata lumea inseala pe toata lumea, indiferent de sex, pozitie sociala, materiala, educatie ...stiu ca nu ma credeti, si eu as fi spus ca bat campii acum vreo 10 ani, dar tocmai acesti 10 ani de viata suplimentara m-au facut sa imi schimb pararea.

 

De aceea eu nu mai judec adulterul ...chestii din astea cu "daca nu esti fericit divorteaza si cauta fericirea in alta parte" mi se pare o utopie, pe care sigur o pretindem senini partenerilor nostri ...ca doar cui nu-i place sa fie unic in mintea / viata cuiva. Dar realist vorbind si ca sa ne ferim de dezamagiri, nu ar trebui sa sustinem ceva ce nu ne putem cere nici macar noua (stiu, stiu, acum o sa curga mesaje de la userii care pot si au pana in 30 de ani si pe carora nu le pot raspunde decat "mai vorbim peste alti 20 de ani")

 

Pe de alta parte, nici nu aprob adulterul, ca deh, ar trebui sa fiu ok si daca mi se intampla mie ....dar incerc sa il privesc ca pe o posibila intamplare a vietii care trebuie sa lase cat mai putine victime ...

 

Nu vreau sa stiu daca sunt inselata si nu vreau sa simt ca sunt inselata ...asta e cerinta mea si mi-o aplic si mie.

 

Sa va aduc aminte iar de filmul "Podurile din Madison County" in care toata lumea a rezonat plangand cu o adulterina desi in viata reala condamna adulterul si pe cei ce il comit ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care din punctele de mai jos ar avea in spate concluzia ca barbatii care inseala sunt niste lasi?

 

1. Probleme in casnicie - prea multe certuri si tensiune in familie

2. Barbatii inseala datorita plictiselii in casnicie 

3. Barbatii inseala pentru ca vor sa experimenteze sexual mai mult  

4. Barbatii inseala pentru ca sunt nesatisfacuti emotional   

5. Barbatii care inseala o fac pentru ca asta au invatat ca e normal de la parinti 

6. Barbatii inseala pentru ca stiu ca sotiile lor ii inseala  

7. Barbatii inseala pentru ca vor sa produca un motiv de divort   

8. Barbatii inseala pentru ca se simt nedoriti de sotia lor

 

 

Pe de alta parte absolut toate punctele de mai sus sunt exact motive pentru care sotiile(iubitele) isi inseala sotul(iubitul) dar mai sunt si altele in plus.

 

1. Probleme in casnicie - prea multe certuri si tensiune in familie

2. Femeile inseala din cauza plictiselii in casnicie 

3. Femeile inseala pentru ca vor sa experimenteze sexual mai mult  

4. Femeile inseala pentru ca sunt nesatisfacute emotional   

5. Femeile care inseala o fac pentru ca asta au invatat ca e normal de la parinti 

6. Femeile inseala pentru ca stiu ca sotii lor le inseala  

7. Femeile inseala pentru ca vor sa produca un motiv de divort   

8. Femeile inseala pentru ca se simt nedorite de sotul lor

 

[:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Privind din afara si la prima vedere superficiala, e lasitate....intrand in interior, incercand sa intelegi, sa te accepti, sa-ti intelegi partenerul si sa il accepti, sa accepti ca ti se poate intampla chiar si tie fara ca nimeni sa fie vinovat pt asta, nu e lasitate....uneori e incapacitate, alteori neputinta, alteori chiar nu se vrea punerea punctului intr-o relatie. 

Daca te multumeste, ca si individ inselat, raspunsul cu eticheta...a facut-o din lasitate, ramai la acest nivel, daca vrei sa intri mai adanc sa intelegi, cuvantul lasitate dispare din aceasta ecuatie si in general dispar etichetele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricat ai incerca sa impaturesti cumva ca sa fie altcumva, tot lasitate este.

 

Uite cateva sinonime :

http://dex.dictoo.eu/images/blockquote/quote.gifAbjecţie
 

Abjecţie, substantiv feminin
Sinonime: ticăloşie, josnicie, mârşăvie, nemernicie, infamie, degradare morală, lașitate.  

 
http://dex.dictoo.eu/images/blockquote/quote.gifFrică
 

Frică, substantiv feminin
Sinonime: teamă, spaimă, lipsă de curaj, laşitate; înfricoşare, groază, fobie, oroare.  

 

 

http://dex.dictoo.eu/index.php?cheie=la%C5%9Fitate%3B&m=0#.UnKa8eIRTIU

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun hai sa va mai spun o situatie reala.

Familie: el, ea si doi copii.

O familie normala relational se iubesc, tin unii la altii totul e Ok. 

Insa:

Parintii nu se potrivesc sexual. El este (mult) mai putin dornic... fata de ea. Nu ca ar fi ea o nimfomana. Insa e clar. Nu functioneaza. Asta nu functioneaza. In rest totul e Ok.

Ea de la o vreme a gasit un "el" strict pentru relatii sexuale. Strict inseamna strict. Fara telefoane, fara intalniri extra, fara pretentii.

De atunci relatia ei cu sotul s-a imbunatatit in sensul ca ea nu mai are aceasta problema este  echilibrata psihic. Acum totul e in ordine atat cat poate sa fie.

Cazul este real.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...