Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Adolescentul si fumatul


somalc

Recommended Posts

Ce trebuie facut in momentul in care tu ca parinte afli ca adolescentul tau in varsta de 14 ani si 9 luni fumeaza?

Cum reactionezi? ? Cum vorbesti cu el? Cum sa-i explici ca nu e bine? Cum sa-l determini sa nu mai faca asta?

A mai trecut cinva prin asa ceva cu copilul lui?

Oricat am vorbit cu el, oricat am incercat sa am o relatie cat mai buna si mai apropiata cu baiatul meu se pare ca tot nu e bine.....Sunt o mama toleranta, deschisa, prietenoasa - si cu toate astea ascunde multe lucruri de mine. Uneori ma gandesc ca nu mai stiu cum sa vorbesc cu el, in ce directie s-o iau. Orice as face  tot nu e bine; aflu lucruri pe care le face, le ascunde de mine....iar asta doare.....

Astept cu mult interes sa face schimb de pareri, opinii, idei...

 

multumesc frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu stiu daca poti sa il determini sa nu mai fumeze...cu cat un lucru e mai interzis cu atat e mai interesant. voi sunteti fumatori? cum ai aflat ca fumeaza? care a fost reactia ta?

posibil sa fumeze pentru a se integra intr-un anturaj anume....la varsta asta multi fac lucruri interzise sau periculoase...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am inceput sa fumez la aproape 14 ani. ai mei au aflat si mi-a explicat ca este un obicei nesanatos, costisitor si aducator de probleme de sanatate. taica-meu imi povestea cum se trezea noaptea pentru ca nu mai putea respira. ai mei au fost intelegatori si nu m-au pedepsit, nu au tipat, nu au amenintat. a trecut mult timp pana am renuntat la fumat. mie chiar mi-a placut sa fumez si din fericire nu am avut probleme de sanatate create de fumat.

este foarte difiil sa fii adolescent, este foarte dificil sa fii parinte de adolescent. fi alaturi de fiul tau si nu incerca sa-l faci sa renunte prin suparari, amenintari, certuri. nu va functiona.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca ai aflat ca fumeaza inseamna ca nu ascunde ceva de tine.

fiul meul fumeaza si am acceptat asta pentru ca si eu am fumat la "vremea" mea si taica-su fumeaza. nu s-a luat la 14 ani dar nu cred ca varsta conteaza, conteaza ca vrea sa faca altceva asa cum cum si noi am vrut sa facem altceva ( vorbesc de fumatori).

 

in locul tau as fi bucuroasa daca ai aflat de la el. daca nu ai aflat de la el incearca sa vezi de ce se ascunde de tine.  este mult mai important asta decat faptul ca fumeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am purtat ceva discutii aici pe forum vis a vis de comportamentul fetelor mele.

Am cerut pareri nu de parinti (ca nu-s multi parinti aici cu copii adolescenti), ci de fosti adolescenti.

Vis a vis de fumat, am retinut ca nu am sanse cu constrangeri sa le fac sa renunte la tigara. Dar am mai retinut ceva: toate fetele mai rebele care mi-au raspuns au precizat ca NU fumau din banii parintilor, fie ca nu primeau, fie ca isi castigau singure banii pentru tigari.

Mi s-a parut o atitudine corecta, asa ca dupa ce am epuizat sfaturile, cu exemple reale, am taiat bugetul. Explicatia e simpla: nu te pot opri sa fumezi, nu vreau sa te oblig (si nici nu pot) dar nu sponsorizez fumatul la copii.

M-au inteles, nu m-au inteles...treaba lor. Daca vor sa fumeze, trebuie sa faca bani. Si nu de la mine...

Iar daca putinii bani pe care-i castiga din alte surse prefera sa-i dea pe tigari...cine-s eu sa ma opun?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...