Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (46)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ilenutza, asa e proiectul, pana de Pasti sa ne mutam. Asa ne-am propus din start. Sper sa nu apara ceva care sa ne impiedice.

 

Nataliei ii place tare mult la engleza, un avantaj e si ca e in grupa cu Sarah. Acum face engleza si la scoala, si la after si aici, sper sa invete cate ceva. In orice caz parca prinde mai usor decat Silvia.

 

Eh, am fost eu skinny, dar cand am dat iama in mancare, nicio gena buna nu a mai putut sa reziste [cusca]. Problema a fost ca am continuat sa mananc precum in perioada alaptarii si dupa ce n-am mai alaptat. [bang]

 

Tu ce mai faci, o mai alaptezi pe Irinuca?

 

Ce mai fac baietii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O alaptez inca, parca nu vreau sa o intarc inca :)

 

Baietii bine, merg la engleza si le place foarte mult, au invatat multe, putem face conversatie cu ei, ceea ce nu visam sa se intample asa repede

 

Irinuca e bine, mananca foarte bine, e pofticioasa

 

Cu kg mai am cateva de dat, inca nu m-am mobilizat dar sunt aproape :))

 

Cu inotul am luat o pauza, vreau sa insist pe mate -rom-english pana in martie , mai ales ca vin si evaluarile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Lavi si Ile, pentru progresul copiilor cu engleza!  

 

Rianna e in plina campanie de citit :)  Asteptand jocurile olimpice de iarna, au instaurant si ei la scoala jocurile olimpice de... citit.  Fiecare copil trebuie sa citeasca minim 20 minute pe zi, in fiecare zi din ianuarie.  La finele lunii se aduna toate minutele citite pe copil, si apoi pe clasa, si se dau premii.  Asa ca in timpul liber citim de zor!  

 

Am trimis in contul comun o poza facuta in sala de clasa a Riannei, ca sa vedeti cum arata o sala de cursuri intr-o scoala generala din State.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, sa aveti un an nou bun, cu sanatate si numai bucurii!

 

Nu ne modernizam si noi ? [:D] De-abia am nimerit contul comun [:p]. Cred ca putem face un grup mai privat (pentru poze, mai ales) si aici, ce ziceti ?

 

Meems, tare fain arata clasa Riannei - nu ca nu m-as fi asteptat [:D].

Si ce faina ideea olimpiadei de lectura! Hmmm, 20 de pagini pe zi, constant, inca mai rumeg...

 

(la noi sunt si zile cu fff multe teme, chiar n-as mai tine copilul cu ochii in carte. ieri a muncit acasa vreo 4-5 ore, mi s-a parut enorm. Azi au 5 ore la scoala - una de mate suplimentara, sa vedem cu cate teme se mai alege... )

 

Lavi, Ilenuta, engleza o faceti cumva in vreun sistem acreditat (british school, cambrige, ..)? Impresionante performantele, intr-adevar [flo]

 

Noi am avut o vacanta destul de pasnica, in jurul casei, revenirea la trezitul de dimineata si lectiile multe a fost crunta. Inca mai e [bang]. Numaram zilele pana la urmatoarea vacanta, cand sper sa avem mai multa zapada, sa prindem ceva schiat...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maria-Alexia, copiii citesc minim 20 minute/zi, nu 20 pagini  [:)]  Desi se mai intampla sa ajunga si la 20 pagini, ieri de ex. Rianna a citit vreo 45 minute intruna.  Aici se pune mare accent pe citit, in general.  Temele de casa nu dureaza foarte mult, sigur nu de ordinul orelor!  Cel putin nu acum in cls. a II-a.  Insa sistemul oricum e diferit aici, ei abia la ora 15 termina orele, nu la 12 ca in Romania.  Se face mai mult in clasa si mai putin acasa.  Insa si asa, eu personal recunosc ca nu as fi facut fata la inca un rand de teme - adica sa fi avut mai mult de un copil.  Deci iti inteleg tie stressul.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilenutza, bravo baietilor pt progresul la engleza.

Noi n-am ajuns inca sa le ducem la inot, ne-am tot propus dar sambata dimineata cand le duceam de obicei au tot aparut diverse. Of, of.

 

Maria, baietii Ilenutzei fac la British Council, Nati & Sarah la International House, mie imi convine ca e chiar langa mine, plus ca merge cu Sarah si ii place. Ma gandesc sa o dau pe Silvia la British cand o fi in liceu si o avea ore dimineata.

 

Ile [majoreta] pentru alaptat! Foarte bine ca o mai alaptezi, mie mi-a ajuns. Cred ca e cum simti, mai ales dupa 1 an. Pana la un an merita sa faci orice efort ca sa alaptezi, dupa, e la liber, relaxare totala. Ami a mea din pacate tot nu e o mancacioasa. Adica pofticioasa e, pofteste, ii dam un pic sa gust si majoritatea chestiilor nu-i plac. In continuare bea lapte prea putin.

 

Meems, imi place entuziasmul Riannei cu JO, fetele mele vad ca nu discuta asa ceva pe la scoala din pacate. Insa sunt ele interesate putin in particular. As fi interesata si eu sa ma uit, e bine ca nu e diferenta mare de fus orar pt noi, doar 1 ora, cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce faceti dragelor?

 

Maria noi suntem la British . Eu sunt foarte multumita si nu stiu ce le face acolo ca abia asteapta sa ajunga :)). Profesorii sunt foarte draguti.

 

V trece prin primul amor mai serios, o colega de la english care culmea e cu el in scoala, cls a |||-a. E atat de dulce si simpatic !

 

A trece si el prin tot felul de stari, azi l-a luat bunica la piata si a protestat sa nu treaca pe la tarabe : " eu , daca vad o LeGUMA, plec acasaaa!":)

a vrut sa imprumute azi o carte de la biblioteca si nu s-a putut din mai multe motive:

- bibliotecara punea masa in cancelarie, era ziua cuiva, poate chiar a directoarei si nu s-a deranjat sa vina la biblioteca

- nu imprumuta carti decat de la cls a ||-a in sus

La cls zero nu se dau carti ptr ca nu stiu sa citeasca. Asa ca degeaba iau carti !! Zic : al meu stie sa citeasca ! Daaa? La ce cls este? Zic : la cutare.

El a citit deja cateva carti. Harry Potter aveti? Da, doar primul volum si oricum nu o dau la cls zero, eu dau cartile pe clase, categorii.trebuie un instructaj.., bla, bla

Zic :in fine, ii dati. Sau nu?

Da, ii dau , dar nu azi, veniti maine cu el [bang]

 

Discutia a avut loc la cancelarie ...

 

Meems cum e maratonul de citit?

Eu as vrea sa ma inscriu la un maraton de dormit! Exista?!:))

 

Poop

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meems cum e maratonul de citit?

Eu as vrea sa ma inscriu la un maraton de dormit! Exista?!:))

Facem , facem ! I'm in ! O sa-l si castig ! [:D]

 

Ilenutza, Incredibil ce bibliotecara aveti ! Au mai auzit si altii discutia voastra in cancelarie? Nu mi se pare deloc, dar deloc ok ... Poate merita o sesizare catre directiune.

 

Fabula scolareasca, din pacate foarte reala : link  [:(]

 

cartea-sursa (nu e al meu extrasul, l-am primit si mi s-a parut relevant si pentru grupul nostru de discutii...)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...