Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (46)


Recommended Posts

Mutumesc, gagici! [flo]

 

Silvia a fost cu prietenele ei la film si apoi la pizza, sambata. Noua bucati gagici. Virgil le-a insotit, adica a platit nota si le-a adunat la sfarsit sa le duca acasa. Nu a intrat cu ele la film si nu a stat cu ele la pizza. [:D]. Cel mai greu i-a fost sa le adune la sfarsit pt ca s-au imprastiat prin mall ca ramele scapate din borcan :). Cand a ajuns acasa i-am zis ca a scapat de 9 gagicute si a dat de 4 [:D] a zis: 4 Parfum!. Si a adormit. In maxim 10 minute de la sosirea acasa dormea :)

 

Marti, cand a fost ziua ei de fapt am luat un tort (ales de ea de la cofetarie) si i-am cantat La multi ani in familie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La multi ani pt Silvia

 

Noi am fost in focuri cu evaluarea aceea psihomatica pt inscrierea la scoala a celei mici, ca face 6 ani in nov si ii trebuia aceasta evaluare.

De luni incolo, urmeaza inscrierea la scoala si pt ea.

 

Eu sunt dezmembrata rau de tot, din cauza unei masele, care a fost plombata anul trecut, e adevarat, avand o carie mai mare, iar intre timp i-a murit nervul si mi-a facut infectie, umflandu-mi-se falca stanga, si durandu-ma.... Am inceput tratament, drenaj, m-am mai dezumflat, dar inca ma mai doare, pana cand se va duce toata infectia aia :( Naiba sa-l ia de nerv, cine mama naibii a stat sa-l controleze daca mai traieste sau nu, nu am avut nici un simptom pana la umflatura...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc! [flo]

 

Monica, reparare rapida cu maseaua. Eu saptamana trecuta am fost ultima oara la dentist, am tot frecventat locul din toamna. (septembrie). Ultima oara din aceasta transa. Cine stie cand o fi urmatoarea?!

 

Bravo pentru evaluare, inteleg ca a trecut-o, bafta la inscrierea la scoala! Chiar ma gandeam ca la anul viitor pe vremea asta ma voi agita cu inscrierea Amisorului la gradinita. [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dap, Ami face 3 ani anul viitor, nu? Reincepi sa urmaresti inscrierile [:D]

Bine ca ai terminat cu dentistul, si eu am aut lucrari mai ample acum vreun an - 1 an si ceva, caci datorita nasterilor si alaptarilor, dantura mea a suferit mult, eu care nu aveam decat carii minore, si alea putine, am ajuns la carii mari, bucati de masele rupte, nervi scosi, masele imbracate - cu din astea m-am ocupat anul trecut, si acu cu nervul asta mort... Sper sa nu mai ai nevoie prea curand de dentist si problemele dentare sa te ocoleasca  [flo2]

 

Rianna, mama mia, am citit si eu cate capcane are limba engleza. Si fetita ta, nefiind nativ-engleza, de aceea probabil le mai incurca... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica multumesc de urare, [audinti], la fel si eu iti doresc.

Da, la anul face 3 ani. Ma gandesc sa o dau la aceeasi gradinita de stat unde au fost si fetele si sa pastrez si bona o perioada (primul an?) in care se va imbolnavi probabil mai des. Plus sa stea cu ea pe perioada vacantelor scolare.

Nah, astea-s planri cu bataie lunga...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primavara frumoasa tuturor  [flo2]  Doar sa vina o data si o data!

Ile, inscrierile la gradinite se fac primavara-vara, dupa ce se definitiveaza situatiile cu scolile si reinscrierile la gradi pt copii care deja frecventeaza. Tin minte ca anul trecut inscrierile in scoli au inceput in martie, deci mai tarziu cu o luna decat anul asta, si reinscrierile la gradinita, au fost la inceput de iunie, acum sigur vor fi mai devreme. Insa eu nu voi mai avea pe cine inscrie/reinscrie la gradinita de anul asta incolo, terminam al 4 lea an de gradi (2 copii) si gata, de la anul, amandoua la scoala.

 

Mai am o intrebare: fetele care ati mai calatorit cu copiii in strainatate, in vacante, in tari UE, ati avut pasaport, sau s-a putut calatori cu cartea de indentitate? Iesim anul asta din tara cu fetele, nu avem nici unii din noi pasaport, fetelor le fac, obligatoriu, dar vroiam sa stiu daca ne trebuie si noua. Este vorba de Franta, deci tara UE.

 

O intreb si pe Lavi ceva legat de asta (plus intrebarea anterioara, normal), vrem sa mergem la Paris & Disneyland, nu stam in Disneyland, ci in Paris, asa am luat sejurul, caci avea zborul inclus si ne-a convenit asa...

Deci, intrebarea mea este, pt intrarea in parc, in preturile de intrare, intra si datul in diverse chestii (cu cozile aferente, cum ne-o fi norocul)? Sau alea se platesc separat, intrarea fiind doar pt accesul in parc si atat? 

Ai cumva experienta si cu RER-urile din Paris? Inteleg ca se pot face diverse abonamente de transport, daca-ti iei si pe linia 5 sau 6 (aia de cuprinde si disney-ul) ai 20% reducere la intrare... tb sa mai studiez. Si de carduri cunosti ceva? Alea pt intrari la diverse muzee. Orice pont ar fi binevenit.

 

Eu am un gol in stomac numai cand ma gandesc la calatoria asta,mi-e frica, e prima data cand iesim cu fetele din tara, cand au fost mici ne-a fost cam teama. plus eu n-am mai iesit din tara de vreo 10 ani, cu exceptia unei iesiri peste DUnare la Ruse, in ianuarie 2007, la 2 zile dupa intrarea in UE, cu buletinul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 7 ani consecutivi de gradi 2005-2012, acum 3 ani pauza si de la anul chiar ca o iau de coada cu serbarile. Ilenutza, cine vorbeste! [grup][pup]

 

Monica, pentru fete obligatoriu pasaport, pentru voi e OK cu buletinul. Nu merita sa va faceti pasaport daca nu aveti de gand sa iesiti din UE in viitorul apropiat.

 

La diverse carduri si optiuni de transport prin Paris nu ma pricep. Am fost doar cu RER/metrou data trecuta, bilete luate la fata locului.

 

Bilete la Disney le aveti incluse in pachet sau le cumparati separat?

 

Da, la Disney sunt incluse toate atractiile, te dai de cate ori vrei si apuci in ele. Sunt 2 parcuri Disneyland Park si Walt Disney Studios. Sunt bilete in varianta 2 parcuri sau 1 parc. Daca stati o singura zi e discutabil daca aveti timp pentru ambele parcuri. Disneyland Park e baza. W D Studios are mai multe atractii tari, pentru copii mai mari/adolescenti, cateva si pentru copii mici si in vara asta se deschide o atractie noua bazata pe Ratatouille. Din pacate inca nu s-a publicat data lansarii ei. Ah, si show-uri. Daca stati mai multe zile, merita toate. Daca stati 1 zi nu, daca stati 2 zile ar merita Animagique. (Mai este unul cu masini f laudat dar voi avand fetite...)

 

In ambele parcuri este cate o parada a personajelor, in Studios la 13:30, in parcul principal la 17 sau 17:30 (orele mai variaza). In parcul principal este un spectacol de lumini, artificii, nebunii la ora de inchidere a parcului, foarte laudat de toata lumea.

 

O sa fie frumos. Si eu am avut emotii cand am iesit din tara, in 2005, nu mai iesisem din 1996. Plus o excursie de o zi la Novi Sad in 1998.

Puteti sa mai iesiti de "antrenament" pana atunci pentru o zi sau un week-end in Bulgaria :)

 

Este foarte buna ideea de a merge cu fetele la varsta asta la DLP.

 

Informatii detaliate si frumos organizate despre parcuri pe site-ul

http://www.dlrpmagic.com

 

Si anume:

Despre atractiile din Disneyland parc aici:

http://www.dlrpmagic.com/guidebook/disneyland-park/

Atractiile din studios aici:

http://www.dlrpmagic.com/guidebook/walt-disney-studios-park/

 

In ce perioada anume mergeti?

 

Unde aterizati? Charles de Gaulle sau Beauvais?

 

--------------

Eu am facut ieri curat la apartament dupa aia cu usile plus zugravul care a reparat dupa ei. Azi au inceput sa vina cu mobila. Azi mobila de bucatarie. De maine, celelalte. Inutil sa precizez ca tot e un rumegus din nou. Asa ca am program si week-end-ul viitor. Sper numai sa termine cu mobila pana vineri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, merci pt info!  [flo2]  Deci pt adulti nu e nevoie de pasaport valabil pt tari UE. Ca daca nu ne trebuie, nu as face investitia pt noi acum, o facem daca vom avea vreodata de gand sa mergem in vreo tara non-ue, dar deocamdata nu e cazul. osmarul meu cel mare este sa ne ceara pe undeva pasapoartele si sa nu stim ca trebuia sa ne facem... brrr... Fetelor clar le facem.

 

Aterizam la charles de gaule, si avem cazare in Paris. Nu avem bilete incluse, nu le includea pachetul. Perioada este in prima jum a lunii iunie, 7-12, 4 nopti, 5 zile. Ne-am rezerva 1 zi sau 2 zile pt disney. De asta si intrebam daca biletul de intrare include si intrari la diverse atractii, cate apuci, in functie de cozi, sau daca mai tre sa platesti si datul in diverse... Deci Disneyland Park este baza... Eh, ne vom orienta noi intr-un fel. Mai vizitam ce-om putea si prin Paris, ne plimbam...

 

In Bulgaria am vrea sa mergem cateva zile prin vara, prin august, la odihna :) Nu stiu ce ar fi mai potrivit, Balcik mi-ar place mie, caci mai e cateceva si de vazut, mai e varianta Albena.. sa nici nu ne coste foarte mult... mai vedem...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, super ca aterizati pe CDG, e mai aproape de oras. Excelenta si perioada, nu este vacanta la francezi si cred ca nici la britanici. Restul natiilor nu prea conteaza numeric. Neaparat evitati week-end-ul la DLP. Multi parizieni au abonamente anuale si le folosesc ca sa mearga in week-end in parc. In schimb in week-end e perfect sa va plimbati prin Paris, e mai mica inghesuiala in mijloacele de transport in comun.

 

Bilete mai ieftine pentru parcuri se pot lua online. Se cumpara cu data fixa, cu ceva timp inainte. Se cumpara online si se ridica din Paris, la anumite librarii.

 

Vezi aici:

http://www.fnactickets.com/recherche/recherche.do?topsales=true&sortBy=meilleursventes_down&alias=votre_fnacspectacles&sponsor=0®ion=&theme=&filtreThemePredefini=&filtreRegionPredefini=

 

FNAC e un lant de librarii la ei, un fel de Diverta. Studiaza putin site-ul. Posibil inca sa nu fie puse in vanzare bilete pentru datele voastre.

 

La poarta parcului pretul e mult mai mare si in plus mai sunt si cozi.

 

Aici gasesti orarul si atractiile inchise in perioada in care mergeti voi:

http://idf.disneylandparis.fr/informations-pratiques/avant-votre-visite/horaires-parcs-et-spectacles.html

 

Pentru iunie unca nu s-au publicat, dar urmeaza.

 

---------

In Balcic plaja nu e prea frumoasa, mult mai frumoasa e in Albena. Intre ele sunt 9 sau 10 km. Merita plaja in Albena, plimbare si mancare in Balcic si dormit unde gasesti convenabil :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...