Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (46)


Recommended Posts

Merci frumos! Ce inseamna ca vorbesti cu oameni informati  [:)]

Deci de evitat sambata si duminica in Disney. Ca noi prindem si weekendul, asa erau ofertele care cuprindeau si zborurile, ca sa iasa cat de cat convenabil. Concret, 7-11 iunie e sejurul nostru, sosire sambata, plecare miercuri, cu ambele zile (venirea si plecarea aproape pline, caci orarul de zbor ne avantajeaza).

 

Deci sambata si duminica sa le pastram pt Paris, iar luni, marti, miercuri, dar mai sigur luni si marti caci totusi miercuri e plecarea, sa fie pt Disney. Spune-mi te rog, daca stii, astia de la Disney au "pitici" din astia, sa aibe lunea inchis? Asa cum mai e pe la muzeele si obiectivele de pe la noi? Stii ceva in sensul asta? Sau e deschis 7 zile din 7?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Imi cer scuze fata de fete ca am monopolizat un pic discutia cu Disney-ul, sper ca nu se supara nimeni (prea tare)  [flo2]

 

Lavi, e bine ca avansati cu apartamentul, stiu ca e greu si mult de facut curatenie dupa atatea amenajari, gandeste insa pozitiv ca ai unde sa faci curatenie, ca exista acel apt. al vostru /

Vom studia si Bulgaria, dar un pic mai incolo, sa o scoatem cu bine la capat cu disney-ul, 

La prima vedere vad ca-s convenabile biletele de intrare online, 39 euro un adult, in care intra si un copil gratuit, fata de preturile la fata locului, 64 eur adultii... inca nu-s disponibile datele noastre, merg ofertele pana in aprilie... dar vad ca merita... De unde zici ca se pot ridica? Orice librarie FNAC?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, vezi ca luni pe 9 sunt Rusaliile (anula asta Pastele catolice si ortodoxe pica deodata), si e zi libera la ei, deci s-ar putea sa fie cam plin. Ramane data de 10 in care dupa toate probabilitatile va fi gol parcul. Pe 11 daca plecati nu e de mers la parc, ce faceti cu bagajele, prindeti doar jumatate de zi, nu prea merita banii, deci marti pe 10 e data optima si 9 optional. Asa zic eu.

 

Despre luni eu zic sa verifici pe site-ul fiecarui muzeu (dorit) in parte. In Paris eu n-am fost decat la Notre Dame [:I], deci prea multe nu am studiat. Edit: acum am recitit: nuuuooo, Disney nu se inchide, e deschis 365 zile pe an, e cel mai vizitat obiectiv turistic din Franta, daca nu chiar din Europa. Se inchid insa pe rand, atractii, le mai renoveaza/repara/intretin si ei.

 

In concluzie marti pe 10 cred ca e o data excelenta de mers la DLP, daca vreti 2 zile ori luni pe 9 o zi lunga dar aglomerata, ori miercuri o zi scurta dar mai libera. Aglomeratie - cozi mai mari + inghesuiala la parade, asta e problema.

 

39 de euro am inteles eu ca e si pt adult si pt copil, nu impreuna, dar e posibil sa fie diverse oferte, de studiat.

 

Despre ridicat de la librariile FNAC - scrie aici: http://www.fnactickets.com/editorial.do?page=TRACK_ticket. Unde scrie pasaport inlocuieste linistita cu buletin :), le trebuie probabil un act cu poza si numele tau.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fast pass-ul e gratuit dar e valabil doar la anumite atractii si poti sa ai unul singur la un moment dat. Adica te duci cu biletul tau de intrare la o atractie care are fast pass, te uiti pentru ce interval orar este fast pass-ul (este afisat deasupra), daca iti convine intervalul introduci biletul tau in aparat si primesti inapoi biletul tau plus un alt bilet pt fast pass. In intervalul orar respectiv revii la atractie si intri pe la coada speciala de fast pass care e f mica sau deloc. Dupa aceea poti sa iei fast pass la alta atractie. Deci practic fiecare utilizator poate folosi doar cateva fast pass-uri intr-o zi.

 

Mai multe informatii aici:

http://www.dlrpmagic.com/planning/services/disneys-fastpass/

 

Edit:

M-am uitat aici:

http://www.dlrpmagic.com/calendar/annual-passport-blockouts/

Duminica, pe 8, ar fi passport blockout, adica cei cu pasapoarte (= abonamente anuale) nu ar avea voie sa intre. Dar stiu si eu...

 

Oricum e clar, data cea mai buna e marti, pe 10.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, am vrut sa-ti raspund si eu legat de fast pass, ca e la fel si la Disneyland-ul de aici din California, dar vad ca ti-a scris Lavi si ti-a dat exact detaliile. 

 

Lavi, bafta (iar) cu stersul de praf in weekend-ul ce vine!  Eu stiu exact cum e, am trecut de nu stiu cate ori prin faza asta... la fiecare renovare care am facut-o.  Macar bine ca nu trebuie sa si locuiti in apartament pe perioada santierului!

 

Ne-am facut si noi rezervarile la Mexic, o sa mergem in Cancun cu fratele si cumnata mea, si cu parintii mei!  Nu am mai facut asa concediu (cu toata familia mea) de cand eram copii...  Abia astept!!  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata dragelor

 

Wow, ce planuri de vacanta! [:)] bravo

Copilasii ce mai fac? Cum e afterul, scoala, ce faceti in sapt altfel?

 

La noi nici un parinte vad ca nu mai e dispus sa dea bani ptr aceasta saptamana, imi aduc aminte ce nebunie in primul an, excursii, vizite :))

Era frumos ptr copii dar ustura buzunarul parintilor

 

Nici de 8 martie nu se mai strang bani, la Andrei am avut discutii in iarna, la Victor parintii nu mai au chef sa dea

Le-am luat un sapun yvesroches si un gel de dus, flori si atat!

 

Lavi eu am chemat pe cineva sa faca curatenie, sincer nu am energie sa mai fac si asta [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meems, vacanta frumoasa sa aveti! Ttrebuie sa fie tare frumos in Mexic, eu nu am a fost niciodata pe un alt continent, doar vreo 3 pasi in partea asiatica a Istanbulului, peste podul pe Bosfor. Cat stati? 

 

Lavi, spor la curatenie, si eu zic ca ar trebui sa se termine grosul mizeriei, te cred ca-i obositor si neplacut sa tot faci continuu...

Mai zi-mi si mie te rog, cu passport blocked? Nu pot intra cei cu abonamente anuale, sau nu se pot cumpara nici bilete pe fnac (siteul ala de mi l-ai zis tu)? Ca ma gandeam la ziua de marti, care imi pare si mie cea mai convenabila, + eventual inca una, duminica sau luni, ma mai gandesc.

 

Ilenutza, in saptamana altfel, la gradi la cea mica, se vor iesiri, sa viziteze diverse, ateliere, etc, dar evident costa (asa a fost si anii trecuti, de cand au bagat aceasta saptamana), iar la scoala se mai gandea doamna, ne zicea la ultima sedinta de gradina Botanica, 1 zi mers la teatru, si in rest nu era stabilit.

Cu strans bani, eu m-am saturat de pe acum de dat bani, toata ziua tot dam bani... iar uneori se si arunca parintii la niste sume... Imi aduc aminte prin primul an de grupa mica al Anei Maria (cea mare era gr mijlocie) ca se aruncase un parinte, ca sa dam cate 100 de lei pt Craciun.... pe cuvant ca mi s-a parut enorm, daca ar fi cerut si la grupa cealalta tot atat, era jale, plus ce cheltuilei mai aveam de facut pt sarbatori (stiti cum e, luna grea [:D]), ieseam cam rau.... Mai cu rusine, mai fara, am declarat ca am 2 copii in gradi, cheltuieli cu fiecare si ca 100 de lei nu pot in momentul ala sa dau...asta e, ura si la gara! "A, da, nu-i nimic, dati cat puteti", am dat pe jumatate si gata... 

Se vaita lumea ca nu are bani, dar se arunca la niste scoruri uneori....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai mei merg in sapt altfel in 2 excursii (una afara din b, la comana, si cealalta o mini-excursie la fabrica de ciocolata) si ana si la circ (nu stiu daca si andrei, tre sa-l intreb daca vrea sa-l lipesc de clasa piticilor).

mie imi place ca pleaca, chiar daca costa. nu mi-ar fi convenit sa mearga pentru a tspe mia oara la antipa sau sa stea tot in clasa. (faza cu circul nu ma entuziasmeaza, dar eu personal nu i-as duce in veci la circ; asa ca macar cu scoala sa mearga, sunt multumita ca nu tre sa particip)

 

spor la curatenii:)

si la programat vacante :)

meems, ce reuniune de familie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...