Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (46)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lavi, chiar ma gandeam la voi, la ce stadiu mai sunteti cu amenajarile...  Ma bucur ca faceti progrese, cred ca va puteti muta in curand, nu?  Pe fete cum le "imparti"?  [:)]  Silvia va avea camera separata?  

 

Joy a intrat si pe facebook in grupul colectiei, dar cred ca o singura data a postat.  Ma bucur ca e vesela si bine.  

 

Ile, si eu sunt fan Ikea!!  Singura suparare e ca magazinul e cam departe de noi, asa ca nu prea des apuc sa-l vizitez.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe noi ne viziteaza o doamna viroza cu febra mare, Nati a tinut-o ieri tot in 39.5, 39.4. Azi nu mai face febra in schimb tuseste. Ieri si azi am tinut-o acasa. Sa o mai tin si maine oare? Voi ce ziceti?

 

Dar face Ami febra. "Distractia" continua.

 

----------

Meems, da, Silvia va avea camere ei iar N&A impreuna. Asa au hotarat ele, cele mari. Imi surade si mie ideea, sa nu mai dea vina una pe alta petru dezordine.

 

Targetul nostru e sa ne mutam pana la Pasti dar acum mi se pare cam irealizabil. Insa speram. Tragem tare, sa ne grabim. Sambata terminam curatenia si de montat ultimele chestii, apoi incepe sa ducem din lucruri. Dar sunt multe rau.[bang] De la un mutat la altul, tot mai multe se aduna [bang]. Incomparabil, tinand cont ca aici ne-am mutat in 2003 cand aveam un singur copilas de 1 an si 3 luni.

 

 

----

Ilenutza, ce te face sa-ti doresti Turcia?

Unde ati fost anul trecut, parca ati fost intr-o destinatie interesanta dar nu-mi amintesc care.

 

Din ce m-am uitat eu, te invarti spre 3000 de euro pe o saptamana, sau 3500 euro pe 10 zile cu avionul. Mie mi se pare mult pentru o vacanta in care nu vezi nimic, decat perimetrul hotelului. Ca sa si vezi ceva, costa in plus excursii luate de la ei sau sa iti inchiriezi o masina (cred ca asa e mai avantajos si mai misto).

 

Eu estimez un buget de 3500 de euro cu oarecare larghete pentru vacanta noastra din septembrie din Italia, 9 nopti acolo, 2 in tranzit. Am rezervat cazarea, total e aprox 1000 euro, drumul dus-intors viamichelin imi da 450 (incluzand vignete, taxe de autostrada), cu ce ne mai invartim pe acolo sa zicem 500. De cheltuiala 2000 de euro eu zic ca e foarte mult, cred ca ne vor ajunge 1500, hai 1700.

 

Bineinteles e doar un punct de vedere subiectiv, foarte subiectiv chiar.

 

Masina nici a noastra nu mai e tinerica, are aproape 6 ani si aproape 135.000 km, tocmai acum e la revizie. Nici noi nu o schimbam inca, ne e drag de ea si asteptam sa ne linistim cu apartamentul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Lavi, sanatate multa, sa treceti cu bine si peste viroza asta! Votez pentru inca o zi de vacanta pentru Nati [;)].

 

La bugete si concedii suntem si noi. Mi se pare mie sau s-au toot scumpit vacantele in ultimii ani? Prima data cand m-am uitat la Turcia ne costa - sa zicem - 1500 eu /saptamana 5*, AI, Antalya. Dar erau copiii cam mici si ne era teama de trambalat. Vara trecuta era 2500. Acum a sarit la 3500 sa inteleg ???? 

Si Bulgaria adauga cateva sute de eu/sejur de la an la an [bang]

 

Noi suntem fix in faza in care eram si acum 1 si acum 2 ani pe vremea asta: planuim o Bulgarie incat sa prindem early-booking-ul pana la 1 aprilie, dar nu avem vreme de trecut pe la agentie, iar daca pierdem early-booking-ul clar nu mai iau aceeasi vacanta cu 20% mai scump.

Deci ne paste iarasi o Grecie bookuita la disperare in zilele libere de 1 mai [:D].

Mai vedem [:p]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LAvi, multa sanatate fetelor!

 

Eu sunt deja cu grosul platit pentru iesirile din primavara / vara asta (nu ma-ntrebati cum stau cu banii, ca-mi flutura constant buzunarele, si cum dam de bani, cum mai punem de-o iesire  [batcap] , da' asa suntem noi).

 

Turcia mi se pare fantastic de scumpa si nu m-as duce pentru plaja pe atatia bani (iar de vizitat vara e spre cumplit). poate in extrasezon, mi-ar placea sa vad pamukkale si cappadocia, dar cam atat. doar de prajit nu merita (din punctul meu de vedere).

 

In afara de PAris & Disneyland (cu copiii) - care costa cam cat Turcia, din ce ziceti, si pare mult mai distractiv, mergem si la Lisabona (doar adultii, cu ocazia 10 ani de casatorie). Si DACA ne-o mai tine punga (sanse minimissime), o tura (cu tot cu pruncime) la Barcelona in septembrie sau o Viena cu masina (mai realizabil).

 

In rest, mancam verdeata cu paine (cu maia)  [:-)))]  [glumesc, da' pe-acolo].

 

Abia astept "saptamana altfe" - cu care debuteaza o luna de semivacanta pentru noi :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a, n-o lua literal -

da' avem asa:

saptamana altfel = o altfel de vacanta;

vacanta + paste = vacanta;

5 zile scoala = 23, 24, 25, 28, 29

pe 30 ne caram in .fr si ne mai intoarcem pe la scoli in 9 mai :) (daca n-or fi prea somnorosi copiii si mai lungim cu o zi) 

 

da cam 1 luna [balo]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...