Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 (46)


Recommended Posts

Corap, figura Andrei, ma amuza tare cu vaccinul!

Felicitari pentru concurs! si pentru sporul la suplimentare!

 

Cum a fost Musee d'Orsay? Ati fost toti 4?

 

Xandra, bine zice Maria, ce face burtica?

 

Monicabo, ce ati facut cu bilete pentru Disney, ati luat?

Da, le-am luat [:D] Sper sa fie si bune! Am luat pt ziua de marti, cea mai favorabila, sunt la aproape juma de pret fata de "la liber". Vom vedea ce va fi, ca mult nu mai avem...

 

Noi prindem si weekendul, asa a fost sejurul, in toate variantele existent, in orice perioada, era inclus si weekendul... Vom vedea ce mai apucam sa vizitam... Chiar sa ma uit sa vad ce bilete se mai pot lua online....

Om vedea ce iese din excursia asta, mari emotii am!

 

Corap, felicitari pt baiat cu sahul! Si fata mea cea mare face ceva sah la scoala, extra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Monica, foarte bine ca ai luat pentru marti, distractie placuta sa aveti!

Acum ar fi bine sa intri pe dlrpmagic.com sa studiezi putin atractiile, sa vedeti in ce vreti neaparat sa va dati.

 

Incercati sa ajungeti acolo devreme, pe la un 9:30-9:45, chiar daca teoretic parcul se deschide la 10, am citit ca de regula se da drumul mai repede. Apoi se fac cozi la intrare. Nu ratati paradele si ar fi frumos sa stati pana la inchiderea parcului, la show-ul de lumini si artificii de la sfarsit. O sa fiti franti de oboseala, dar macar sa profitati la maxim!

 

Daca aveti biletele de avion la Tarom sau la AirFrance sunt mult mai scumpe daca nu prind week-end-ul (poti sa verifici si tu asta direct pe site-ul lor), pentru ca de multe ori calatoriile de business asa se fac, in timpul saptamanii si atunci profita si companiile aeriene. Asa ca probabil in functie de pretul biletelor de avion e facut si sejurul vostru.

 

Mie mi se pare ca e si un avantaj in a merge in week-end, ca nu e asa aglomerat la metrou cu localnici care sa mearga la servici.

 

Cora, cum era la metrou/RER?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este cu biletele, ne-a zis si dl de la agentia unde am facut rezervarea, ca sunt mult mai scumpe pt calatorii in timpul saptamanii, si ca la pretul asta, automat intra si weekendul. Cu Air France zburam. Acum cum o fi, bine-rau cu weekendul asta, o luam ca atare, sper sa ne simtim bine  [:)]

 

Vrem sa prindem si parada, si focul de artificii, tot [:D]

Parada cam pe unde are loc, in ce zona a parcului? Banuiesc ca prin centrul lui, pe undeva? Centrul care e, la castelul Frumoasei adormite? [biz]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V-ati luat bilete pentru ambele parcuri sau pentru unul singur? Intr-o zi e cam pe fuga cu ambele... Chit ca de la 10 la 23 e ceva timp.

 

Asta e harta parcului. Parada principala (cea de la 17 sau 17:30) e pe Main Street, pe la castel, da un tur.

 

La intrare veti gasi gratuit pe hartie pliantul de mai jos, cu programul paradei si a altor evenimente, actualizat pentru ziua/saptamana respectiva:

http://international.disneylandparis.com/content/INT/EN/Neutral/system/images/ShowsAndParades.pdf

 

De asemenea se gasesc si harti ale parcului. Pe harta e marcat punctat traseul paradei. Cica cel mai bine e sa stai acolo unde face un colt, pe exteriorul coltului, ca sa vezi parada mai bine, cand vine si cand pleaca.

 

La castel sa mergeti si in pivnita castelului, unde este un dragon infricosator. (La tarniere du dragon)

Atractii favorite: It's a small world, Peter Pan, Cescutele palarierului nebun, Piratii din Caraibe (noi pe asta am prins-o inchisa dar colegele Silviei s-au dat in vant), Buzz Lightyear, Big Thunder Mountain (nu pentru mine, dar e o atractie f populara), Casey Junior (asta imi place mie).

 

Citeste despre fast pass-ul si profitati de el:

http://www.dlrpmagic.com/planning/services/disneys-fastpass/

 

Parerea mea e sa luati dis de dimineata, cum ajungeti, un fast pass la Peter Pan sau Big Thunder Mountain sau Buzz si apoi mai vedeti.

 

citeste si aici:

http://www.dlrpmagic.com/planning/advice/queue-times/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Cand vad cata munca e cu disneiu' imi vine sa stau acasa :))), parca va pregatiti de razboi :)))

Sa va fie de bine oricum concediile!

 

[:-)))]

Cam asa si pare!

Eu chiar sunt in ceata totala, si profit de sfaturile si ponturile Laviniei :)))

 

Lavinia, pt un singur parc am luat, deci mergem doar la cel principal. Merci pt linkiri, le iau la studiat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun... deci parc - dac-as fi monicabo, as intra in parc la 9:30 (sau cand dau drumul la porti) si m-as duce la capatul parcului, drept inainte pe aleea principala, pana la peter pan, unde as lua niste fastpass (se sta la coada si la fp, se deschide la 10 distribuirea si e coduta).

daca vrei sa vezi si printese si sa faci poze cu ele (nu tu personal, da' ma rog...) iti lasi sotul la coada (la 10:30 incepe distribuirea de "ore" la printese, la moara, relativ aproape de peter pan - trebuie sa aiba la el toate biletele) si eu (eu=monicabo) m-as da in cescute  (localizate intre peter pan si moara).

apoi as merge tot in fantasyland la small word si apoi la pays des contes de fees. daca nu e coada mai mare de 20 de min la casey jr (trenulet, se intra tot pe la pays des contes de fees), as sta. altfel nu merita, zic eu.

nu incercati la dumbo (coada nu pare asa mare, dar merge extrem de incet)

apoi, dupa ce intrati la peter pan cu fast pass, as merge in discoveryland, sa iau fast pass pt buzz (la buzz nu merita sa stai decat cu fast pass sau seara tarziu, la inchiderea parcului).

la autopia e dragut (conduc copii masina), dar cam coada... sa zic ca merita o coada de 20 - 25 de minute.

daca vrei un simulator de zbor (dragut), e tot in discovery land - star tours. daca vreti ceva mai "tare", in discoveryland e space mountain (cu limita minima de inaltime 1m32) - mie mi s-a parut cea mai "tare" (=invartitoare/ametitoare) chestie in care m-am dat.

tot acolo e si orbitron, sfatul meu e sa nu stati la coada - e f dragut dar, la fel ca la dumbo, coada merge infioarator de incet.

cand expira fast pass la buzz, mi-as lua unul la big thunder mountain (daca aveti chef de big thrills) - asta e chiar dragut. daca nu apucati fp si vreti sa va dati, merge sa va duceti pe la 9 seara (si neaparat tineti randul din stanga - merge cam de 1,5 ori mai rapid si e pe exterior macar - e aer)

tot in discoveryland mai e casa groazei (dar, daca nu aveti timp, e mult mai bine realizat "piratii din caraibe" in adventureland, asa ca n-as sta la doua cozi cam pentru (cam) aceeasi chestie.) si plimbarea cu vaporasul (dureaza 15 minute plimbarea, are capacitate mare vaporasul, asa ca mai mult de 30 de minute in total nu va ia, daca ati ratat "la mustata").

dup-aia m-as duce in adventureland, as trece pe la pasajul lui alladin (dureaza 5 minute, dar e dragut pt pitici), apoi la piratii din caraibe.

dupa care, daca mi-ar mai ramane ceva timp, m-as da prin castel, inclusiv la pestera dragonului) si as iesi in spate, la pinocchio si la albacazapada (mai dragut pinocchio decat albacazapada). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...