Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colectia de toamna-iarna 2005 (46)


Recommended Posts

cu metroul /rer.

metroul destul de aglomerat dimineata. in rest nu am remarcat peak-uri.

la rer am prins trenul de disneyland in statie cand am ajuns (superbafta).

in paris -

top plimbare adulti:

saint germain des pres

cartierul latin

si zona gradinii luxembourg

 

top plimbare copii:

bois de bulogne  

jardin des plantes . nu am ajuns la zoo noua din vicennes

 

top muzee copii:cite des sciences

 top muzee adult (eu, ca celalalt adult era cu copii mai sus): l'orangerie. merita si 5 euro audioguide

 

la m d'orsay am fo' singura. e mare (si f interesant), dar dupa ce am stat 2 ceasuri la coada si eram uda leoarca (inclusiv cu pantofii plini de apa) nu mai aveam un asa mare chef. dupa ce am mai stat si inca 15 minute la coada in muzeu sa intru in expozitia temporara, moralul meu era deja minim. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

draguta: plimbarea cu batobus-ul (mai ales cand nu va mai tin picioarele) - Hop on hop of - ab. 1 zi 16 euro, 2 zile 18 euro (adultii, copii-s mai ieftini, dar nu mai stiu cat). Doar nu incercati sa va urcati la tour eiffel - coada mare. In rest e posibil de urcat/ coborat. !nu are toalete!

 

la transportul in comun noi am luat "paris visite" de 5 zile (are si de 1, 2 si de 3 zile consecutive), ca sa nu ne batem capul (asa am mers cu autobuzul cand ne apuca ploaia - sa vedem totusi ceva - sau cand muream de picioare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu!!! am obosit rau doar citind pregatirile si know-how-ul pe care trebe sa-l dobandesti ca sa vezi ceva la Disneyland [alcool]

 

(drept e ca au fost niste cunoscuti fara lectiile astea facute si au petrecut o zi de admirat cozile enorme din DL...)

 

m-am umplut de respect si admiratie pentru planificarile detaliate de concediu. (dar nu m-am molipsit [:p] )

 

Monica, distractie placuta, cele mai bune chestii se intampla si la noroc ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai, mai, ca nu-i asa de tragic. daca mergi mai multe zile se lejerizeaza treaba, acu' am incercat o optimizare de 1 zi.

 

(si exista variante si pentru non-planneri - de ex. eu as putea pierde zile intregi la leneveala la saint germain sau p-un scaun la tuilleries sa beau ceva si sa ma holbez la lumea care trece... dupa ce-as maratoni cateva zile, ca pe mine ma manaca talpile de la 6 dimineata. cand vin din concediu imi trebuie o saptamana sa-mi revin :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xandra, bafta maine la doctor, sa fie totul in regula!

Bravo ca ai mai scapat de greturi, cate saptamani ai? Pe mine pe la vreo 10 au inceput sa ma lase, in toate sarcinile. (Deja nu mai zic "ambele", zic "toate", e grav, dar e bine ca mai sus de aici n-am un' sa urc)

 

[:-)))] mare dreptate aveti cu doctoratu' in Disneyland, cam, asa e, complicata treaba!

 

Ideea e ca poti si sa te duci la plezneala dar atunci, vorba Mariei, mai mult te uiti pe la cozi decat te dai si e pacat. Faza e ca ajungi rar acolo, costa destul si intrarea si atunci e cazul sa profiti la maxim.

 

Dumbo e inchis cand merge Monica, deci de o grija au scapat [;)].

 

De acord cu Corap, la majoritatea atractiilor nu merita sa stai mai mult de 20 de minute la o coada. Voi avand o zi intreaga, pana la ora 23:00 la dispozitie cred ca o sa prindeti momente mai linistite. Cel mai aglomerat e intre 11 si 16-17. E totusi marti, in timpul saptamanii, in afara vacantelor scolare, deci m-as astepta sa fie rezonabil.

 

E bine ca ati luat un singur parc daca mergeti o singura zi, nu mai pierdeti timp cu trambalatul intre parcuri.

 

Sugestie: Luati-va cate un ghiozdan tu si sotul, fetelor nu le da chiar daca vor pentru ca vor obosi sa-l care si tot la voi va ajunge. Ghiozdan, nu poseta. In el inghesuiti geci subtiri de ploaie pentru toata lumea (daca prognoza arata posibilitate de ploaie), apa si ceva de rontait ca sa mai reduceti costurile cu mancarea acolo. Iti controleaza bagajele la intrare dar cu putina mancare ai voie sa intri (nu cu geanta frigorifica de picnic, dar cu niste sanvich-uri, da)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva:

-Indiana Jones se va redeschide dar e voie de la 140cm. Nu cred ca fetele tale se incadreaza.

-SpaceMountain Mission 2 e de la 132 cm. Nu stiu cum se incadreaza fetele, dar e una din cele mai extreme atractii din parc, eu nu m-am dat si nu ma dau nici data viitoare, dar Virgil si Silvia, da.

-Big Thunder Mountain e roller coaster-ul cel mai bland, e de la 104 cm, merita incercat

-Star Tours, simulatorul de zbor mi-a placut pana si mie, e pasnic, inspirat din "Razboiul stelelor"

 

Restuk atractiilor pot fi parcurse si de catre Ami. De-asta si mergem la anul din nou.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci pt ponturi si explicatii, citesc, citesc.

Da, fetele nu se incadreaza la baremele spuse de tine, au ca inaltime cam 125 respectiv 118, aproximativ, bine ca mi-ai spus, ca sa nu  le luam in calcul.

 

La restul, care nu au limita de inaltime, sau au limita joasa, cum se procedeaza? Trebuie sa se dea doar copiii, sau intra si parintii? Voi cum ati facut cand erau fetele de varsta alor mele? Poate la unele merg sa se dea doar ele, la unele poate nu... nu-mi dau seama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...