Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Colectia de toamna-iarna 2005 (46)


Recommended Posts

Lavi, dar unde sunt plecate fetele mari? In tabere?

 

Chiar ca e o perioada mai linistita asta de vara, in special augustul. Vad si eu pe pielea mea, eu lucrez pe cont propriu, asociata cu parintii (aceeasi firma) si vara in august e mereu mai liber, clientii nostri sunt si ei prin concedii, cererea e mai mica... pe urma isi revin din septembrie incolo.

 

Pentru mine e foarte ok asa, ca pot petrece timpul cu copiii, oricum pe timpul vacantelor asa ne descurcam, stam unul din noi cu ele, sau se mai duc parintii mei cu ele la tara, eu pe la activitatile de vara.. pe urma plecam si noi in concediu, si repede vine toamna...

 

Apropo de concediu, pana la urma ne-am decis pt Thassos, am zis ca e cel mai aproape de casa, ne-am facut rezervare, mergem 1 saptamana la inceput de septembrie. Sper sa fie ok si ca distractie si ca vreme... E prima data cand mergem in Grecia, dupa cum vedeti, anul asta a fost anul iesirilor din tara...

 

Mai au fetele de mers intr-o tabara cu dna inv. de la scoala a Andreei, undeva langa Cheia (Bradet). 

Si pana atunci recuperam activitatile pe care a trebuit sa le suspendam din cauza varicelei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Meems, cati ani aveai cand ati emigrat? In ce clasa erai, cum te-ai adaptat la scoala? Interesant, uite ca din ce mai citisem pe DC, tiparul clasic erau oameni emigrati in US, Canada si alte tari ca adulti, fara copii, sau cu copii foarte mici, si ai caror parinti au ramas in tara. 

 

Edit: Lavi, stai ca mi-am amintit, ai scris ca Nati e in Germania, la Miha80, uitasem pe moment, am imbatranit...:D

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, concediu placut! Foarte bine ca ati spart gheata cu iesirile in afara cu copiii.

Eu zic ca o sa fie super!

Bine ca ati scapat de varicela. Si e bine ca ati lasat un pic de timp, e bine sa amani expunerea la soare pana se vindeca bine de tot cicatricile alea.

 

Maria, spor la santier!

Gandeste-te unde sa mergeti in urmatorul concediu! Eu asa fac atunci cand ma apuca dorul de duca. [zz]

 

-------

Apropo de vacante, alaltaieri ne-am intalnit cu parintii finutului. Ei tocmai s-au intors dintr-un comcediu lung in Olanda si Germania, au fost si la Europa Park 2 zile si la Legoland 1 zi. I-am tot intrebat pe ce s-au dat si pe ce nu, ne-au povestit impresiile, cat le-a placut copiilor, samd. Ami, printre noi si ea cumintica si linistita, nu zicea nimic.

 

Seara, la culcare: "Vleau la Lopa Pac!"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci Lavi, vedeti cum faceti sa duceti Amisorul la "Lopa Pac"  [:)]

 

Maria, bafta cu renovarile!

 

Monica, eu am avut 16 ani cand am emigrat, eram in clasa a X-a la liceu.  Mi-a fost greu la scoala ca sistemul in State e total diferit de ce stiam eu din RO, nu mi-a placut America in general, mi-a trebuit inapoi acasa, mult timp am fost o neadaptata.  Mi-a luat vreo 10 ani sa realizez ca nu stiu ce inseamna sa traiesti ca adult in RO, sa nu mai visez la ce-ar fi putut fi acolo, si sa accept ca viata mea e aici acum.  

Totusi, "acasa" pentru mine inca inseamna Romania, daca ma trezesti din somn si ma intrebi ce sunt voi raspunde romanca, chiar si dupa aproape 20 ani traiti in afara Romaniei.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meems, da, la 16 ani, te cred ca nu ti-a fost usor sa te adaptezi... Bine ca ti-ai gasit usor usor ritmul. Nici aici, in Ro, nu e usor... de fapt usor nu este nicaieri.

 

Lavinia, foarte frumoase pozele, le-am vizionat pe toate. Mi se pare ca Nati si cea mica, Ami, seamana foarte bine. Silvia e mai mare, are un aer de domnisoara :)

Acum o intrebare "pe probleme tehnice": cum e cu drumul pana in Thassos (ma rog, acolo mergem noi, nu-mi dau seama cat e de comun cu ce ati mers voi), prin Bulgaria, ce ruta ati ales? Care ar fi mia libera? Am inteles ca s-a deschis de curand un punct de frontiera nou, dar care are doar un singur ghiseu... depinde cat de aglomerat gasesti, poate dura 5 minute sau 1 ora - doua... Voi ati mers pe acolo? Sau prin alta parte, pe unde?

Specific, daca conteaza aspectul asta, ca plecam sambata, si ne intoarcem tot sambata, deci intr-o zi de weekend... nu stiu daca e avantaj sau dezavataj,

 

Maria, da, am luat un studio mare, pt 7 nopti, cu paturi duble, cu chicineta, cu tot ce este nevoie. A costat parca vreo 2000 de lei cu totul. In rest, multumim, sper sa fie totul in ordine si sa ne intoarcem bucurosi de experienta. 

Va doresc si eu, la randul meu, concedii frumoase tuturor, oriunde va duceti!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello ! Hai ca e ultima saptamana de canicula, se promite...

 

Am vazut ca au inceput sa apara in magazine colectiile de toamna, va trebui sa incep sa le asamblez echipamentul de scoala cat de curand...

 

Fetitele cu ce merg imbracate la scoala, cel mai des? La noi nu vor fi uniforme, nici macar cod, din cate stiu... 

(la baieti mi-e ultra-simplu: blugi, tricou, polar peste [:D]. valabil de la 3 la 73 de ani [alcool])

Iar la gradi era loc de oricate extravagante (s-au dus si cu tutu-urile de balet, si cu costumele de carnaval, si cu cele de la dansuri sasesti, si cu rochii cu bretele in miez de iarna - dupa cum mai era moda .... [alcool]

Pentru scoala ce sa-i iau? 

 

Si alta problema: nu am avut niciodata pana acum treninguri din altceva decat bumbac. Constat ca e plin acum prin magazine de cele lucitoare, 100% sintetice. Le-ati probat, sunt ok ?

(ma gandesc ca va fi ceva de capul lor, dar tot mi se par aiurea de sclipitoare... ). Pot merge la scoala, imbracati cu pantalonii aceia, si spre iarna, la 0 grade, fara sa tremure ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de aprecieri privind pozele. [pup]

 

Monica, noi ne-am dus prin Sofia, dar voua, pentru Thassos, va e mai mult mai scurt drumul prin Makaza. Eu zic sa va pregatiti sufletese si fizie (mers la toaleta inainte, etc) pentru 2 ore de coada si daca stati mai putin sa va bucurati :).

 

Maria, gand la gand, si eu ma gandesc la cumparaturile de toamna si va trebui sa le rezolv in urmatoarele 2 saptamani pt ca plecam de pe 30 august pana pe 10 septembrie.

 

Treninguri, eu nu sunt fana a celor sintetice, nu cred ca tin de cald iarna. Eu am mers mereu pe combinatia 95% bumbac 5% elastan (si variatiuni de gen), elastanul fiind util ca sa nu faca genunchi. Nataliei i-am luat deja 2 treninguri de la Zara. Prefer culorile mai inchise pentru ca la scoala noastra ciclul primar merg in trening in zilele in care au sport. Daca sunt balti/noroi/zloata pe strada se mai stropesc cu noroi. O data a avut Silvia un trening roz deschis si nu au mai iesit stropii nici dupa n spalari.

 

La noi e cod vestimentar, bluza alba, fusta/sarafan/pantaloni bleumarin, deci la ne-uniforma nu ma pricep.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lavi, ce faine-s pozele!! Ami e delicioasa  [il] , seamana cu Nati si parca cel mai bine cu tine dintre toate trei fetele.  Felicitari, sunteti o familie tare frumoasa.  

 

Maria, nici Rianna nu are uniforma la scoala.  Ei ii place in general in leggings si cu o bluza mai lunga peste.  O data pe saptamana cand are sport poarta trening.  Iarna o mai pun sa se imbrace si in jeans, desi ei nu prea-i place...  Dar leggings nu sunt destul de grosi pentru zilele mai friguroase.  Oricum, la voi e gerul mai mare, noi nici macar zapada nu avem.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...