Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Si tot poate scrie si sterge pt ca am observat ca e f atras de asta. Va mai primii un stand de repearatii cu 25 de unelte, scule....si sper ca astea sunt toate jucăriile si in rest hainute. Gabi - si Andrei a primit la ziua lui un joc cum ai luat tu la Stef...f fain si chiar ii place asa ca am luat si eu pt finii mei.

Dulciuri eu degraba nu ii voi pune in ghetute, pana pot îl feresc de tentatii....daca as lua tot eu le-as manca hahaha

Va doresc o zi perfecta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu sunt pe ideea sa nu dea de dulciuri prea repede, cu cat mai tarziu, cu atat mai bine pentru dintii lor. La primul copil e mai usor, ca nu vede prea des si atunci nu trebuie sa faci eforturi sa il tii departe, dar la al doilea e mai greu, ca cel mic vede la cel mare si cere, ii spui o data, de doua ori, de noua ori, dar nu merge la infinit. Eu ii dadeam Iuliei, dar ii explicam ca strica dintii, ca trebuie sa ne spalam pe dinti neaparat, sa nu ramana ciocolata in maselute etc. Dar e un noroc nativ sa ai dinti buni, unii nu au carii si mananca dulciuri la greu, de mici, altii nu mananca si au probleme cu dantura... Si nu trebuie sa va vada pe voi, daca mancati, nu o faceti in fata lor, ca automat vor dori si ei. Si ideal e sa manance in timpul zilei, nu seara. Iar la fructe e ideal sa le dati fructele ca atare, sa le consume cu totul, nu suc, sunt procesate altfel de organsim, e mult mai sanatos. Daca era mica si nu putea manca portocala eficient, adica nu spargea particulele acelea si ieseau pe partea cealalta intacte, atunci i le storceam, i le puneam cu cereale si i le dadeam asa. Am auzit ca nu e bine cu suc din mai multe motive si nu i-am dat niciodata. Invatati-i de mici cu fructe si legume si asa vor creste. Si daca initial nu le place, incercati si mai tarziu, ca gusturile se mai schimba, poate parea ciudat cum acum e innebunita dupa masline, de ex., iar peste o perioada nu mai vrea deloc. Cel putin la Iulia au fost astfel de ciudatenii si inca mai sunt. Si daca nu le place ceva, pacaliti-i sa incerce in alte feluri, adica nu ii place morcovul, i-l radeti si il amestecati cu altceva si dupa ce o vreme ii place si mananca, ii spuneti sa incerce si morcovul ca atare, ca in combinatia x ii place si sigur e bun. Si ii aratati poze cu iepurasul care mananca morcovi, ii spuneti la ce e bun si cine stie cum incearca. Eu cand ii dau morcov Iuliei, imi spune ca face bine la ochi, ca o sa aiba ochi buni si la batranete, daca ii dau ceva cald, lamaie spune ca face bine la gat. Normal ca toate sunt preluate de la mine. 

 

Daca doriti sa va indeletniciti cu ceva placut, uitati un tutorial de facut fulgi de nea din hartie. Vor fi de efect in decorarea camerei, iar cand cresc copiii, lu putem face impreuna cu ei: http://www.handimania.com/diy/3d-paper-snowflake.html.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, ma bucur mult pt progresele lui Matei si pt rezultatele bune de la analize! Felicitari si Doamne ajuta sa fie din ce in ce mai bine! [flo2] [ruga]

 

Si noi am incheiat oficial alaptarea la un an, doua luni si trei zile [:D] ! A fost o perioada frumoasa [bb] , dar vor urma de acum si alte perioade cel putin la fel de frumoase [ping1] . Suntem baietei mari, cu personalitate si FOAAAAAAARTE atasati de mami [soricel]

 

Ne-am agitat un pic si noi cu Mos Nicolae, dar nu am exagerat. O jucarie dorita de mult, dulciuri, ceva de imbracat care lipsea din garderoba si gataaaa! Astea pt cel mare, ca pt pici nu ne-am stresat aproape deloc [:I] - va primi si el o jucarie si un set de body-uri [:)] . Cand va creste si va intelege si va avea preferinte, va fi altceva. Parca imi place mai mult acest Mos, nu stiu de ce [batcap] Mi-e drag de mor sa vad bucuria din ochii copilului cand gaseste cadourile in ghetute si se intreaba mirat cand si cum, oare, a reusit Mosul sa le livreze fara sa-l simtim! [il] [il] [il]  Eh, recunosc ca imi place si mie sa gasesc cate ceva in cizmulite [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eei, Anca, cui nu-i place sa primeasca daruri?

si mie imi placea sa gasesc ceva in cizmulite.

tocmai mi-am dat seama ca am luat ultimele mandarine de acasa... mai am doua, le-am pus la loc in geanta, sa am ce-i pune maine dimineata in papuci. ii voi pune si niste boabe de strugure ambalate in folie, ca-i plac [:)] .

 

sa aveti o seara frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

a venit Mosul? Astept sa se trezească piciul sa vad reacția...desi cred ca încă e prea mic sa realizeze....va fi încă o alta jucărie adăugată in arsenal...Eu sunt in continuare f obosita. Nu reușesc sa adorm după ce merg la el pt suzeta sau după ce îl tin in brate 10 minute. Asa ca la un calcul scurt săptămâna asta am dormit 4ore pe noapte ....la amiază nu reusesc sa adorm lângă el...mi se face somn taman când se trezeste el....iar el toata săptămâna s-a smuorcait prin somn intre 2-3 noaptea, nu pricep ce poate fi...sunt curioasa daca la noapte va fi la fel când va dormi la ai mei.

 

Va doresc o zi perfecta, sper ca Mosul va adus mici atentii ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost bun cu noi si anul asta Mosu' [:)] . Fiecare am primit cate ceva si ne-am bucurat! Matei s-a bucurat cel mai tare si a fost asa de incantat cum de muuuult nu l-am vazut! [pk] Isi dorea un anumit robotel cu telecomanda care nu se mai gasea pe nicaieri si a dat Domnul si au reinnoit stocul la Noriel chiar cu cateva zile inainte; surpriza a fost maxima pt el! [disco] [artif]  Iustin nu a reactionat la darul lui, s-a bucurat mai mult pt frati-su si pt jucaria lui [ping1] . Il imita in absolut tot ce face, inclusiv cand se bucura [fiesta] . E adorabil! [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici,

noi suntem bine nu avem noutati...va citesc zilnic dar nu apuc sa scriu..de fiecare data zic in gand ce as scrie fiecareia, apoi mi lene pe telefon, zic ca mai tarziu, ma iau cu altele si zilele trec...

 

a venit mosu'? la noi a venit cu jucarii saptamana trecuta, cu biscuiti si fructe azi noapte si cu o pereche de cizmulite azi...mai are la bunici un cadou, mergem duminica incolo..nuielusa nu ca e cuminte...

 

mai nou doarme doar la amiaz pe la 2-2,30 indiferent la cat se trezeste..seara bea lapticul pe la 20,30 si apoi doarme pana dimineata..il mai chinuie gingiile se vede ceva ca o afta si sus si jos la incisivii laterali, dar nimic momentan, am ramas tot la 4 bucati...danseaza, mai nou da din cap ca rockerii, se invarte intr-un picior pana ameteste, se roaga cu manutele impreunate, a inceput sa-mi arate unde e capul, nasul, vb la telefon dar uneori il tine pe ceafa nu la ureche..nu vb decat pe limba lui foarte des spune mama si tata...daca ii dau ceva si zic du la tata ii duce obiectul respectiv...si aduce si retur..arata cu degetul ce vrea si spune "da" sau ne ia de mana si ne duce unde are treaba...nu face la olita, nu spune kk, apa, papa, doar ne arata...ar mai fi dar ma opresc aici..

 

la multi ani sarbatoritilor de azi!

pupici tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...