Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

M-am apucat sa citesc o carte, e vorba despre "Sanatate prin seminte, legume si fructe" de Ovidiu Bojor si Catrinel Perianu si asa am aflat ceva foarte interesant, cel putin pentru mine. A fost o surpriza sa constat ca ce credeam a fi sanatos, e cel mai putin sanatos! Adica eu mereu le-am dat fetelor oul fiert, gandindu-ma ca e cel mai sanatos mod, iar celei mari rareori i-am dat omleta, cand ma prindea mancand si cerea si ea. In aceasta carte scrie ca oul isi pastreaza din valoarea nutritiva in aceasta ordine: ou fiert moale, ou ochi, omleta, maioneze si abia la final oul fiert tare!

 

Am zis ca ar fi bine sa va anunt, ca poate mai gandesc si altele cum gandeam eu si sa nu gresiti. Mie nu imi place oul fiert moale, cand simt albusul acela moale, cand il vad tremurand, bleah... Si de asta ajungeam la fiert tare!

 

Si alta noutate: Simona de cateva zile abia daca mai gusta mancare, in rest doar san. Mai astept putin, sa vad sa nu fie de la aparitia unor dinti noi, daca nu, voi fi obligata sa ma gandesc la intarcat. O prietena f buna si-a intarcat copiii ca nu vroiau mancare si riscau sa fie anemici... Cred ca de vreo 3 zile face figuri, pe parte ailalta iese mai mult apa, abia rontaie putina paine, putini biscuiti/covrigi si gusta putina supa/ciorba, in rest da din maini pe langa cap ca nu vrea. Dar nici nu gusta, direct se opune... Ieri a mancat ceva carnita de pui, tot a fost bine! Azi insa mai nimic... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna dimineata doamnelor si boboceilor!

poftiti ca o cafea cu inghetata de vanilie si-o felie de prajitura delicioasa cu morcov  [:)]. am facut-o alaltaieri si-a mancat si Stefan de-a rupt! nu neaparat cantitati mari, dar cu o pofta... o sa mai fac.

 

vad ca sunteti la cumparaturi, ca nu mai scrieti mai deloc.

noi suntem bine. Stefan e minunat, mereu face cate ceva nou si dragut. Ii place sa danseze, de cateva zile "cantam" impreuna colinde cu ta-ta-taaaaa, ta-ta-taaaa. repeta si melodic aproape identic. cred ca seamana cu mine, are si ureke muzicala si ritm la dans (lol, daca tot nu ma lauda nimeni... eu-mi recunosc abilitatile [:-)))] ).

sambata a fost cu taica-su la o ferma de brazi si-au taiat unul cam de un metru si-un pic, e tare frumos; duminica l-am impodobit. acum arata casa noastra ca de sarbatori. Tare mult imi place Craciunul, imi amintesc de acasa, mai ales cand eram copii. E tare frumos sa pot petrece astfel de momente cu copilul meu.

A si nins zilele astea- cam neobisnuit pt Vancouver, dar mie-mi place tare mult. Nu a nins decat cativa cm, a si fost f frig, cam -3 ziua, dar tot am iesit afara sa mearga prin zapada. nu cred ca-si da seama, nu parea sa se bucure in mod special (ca mine) de zapada.

 

maine avem masa de Craciun cu colegii de servici; vom merge la un restaurant aproape de servici si apoi venim acasa, nu ne intoarcem la munca (deci muncesc mai putin cu vreo 3 ore maine). super! cu ocazia asta mergem in State, am comandat niste kestii si merg sa le ridic.

 

sper ca sunteti bine cu totii.

 

v-am pupat, sa aveti o zi buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Good morning,

Gabi - ce dragut cum,cântări voi împreună. I-am pus si eu colinzi pe net, ii plac si îmi tot arata sa ii mai pun dar de cântat încă nu....sper sa aibă ureche muzicala desi eu subt afona complet.

Noi am fost la zăpadă si i-a plăcut f mult: i-a făcut situl nsu bulgari si i i-a dat in mana goala, a tot tropotit pe jos si se uita cum ii rămân urmele si cel mai drăguţ a fost ca s-a trântit pe burta si a stat 5 minute si s-a jucat cu mâinile un zăpadă.

Noi încă nu am făcut bradul desi când mergem in mall e atras de brazi si goburi.

 

Pupici tuturor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello hello, girls!
Bob la butoane, ma gandeam sa va salut si sa va urez Sarbatori fericite! Mai arunc cate un ochi sa vad ce face trupa de boboci, un ochi oricum e suficient, ca se vede treaba ca mamicile-s ocupate 100% cu juniorii. M-am amuzat de nazbatiile citite si m-au bucurat progresele frumoase. Ne incadram si noi in medie, nu facem nimic extraordinar (ma rog, pentru mine tot ce inseamna Iris e extraordinar si nemaivazut), ne jucam, ne suparam, dansam, dormim, suntem cumintele (sa nu ne fie de deochi), o iubim pe Buni, care sta cu noi cat e mami la munca. Am incetat alaptarea cand avea Iris 13 luni, am rarit usor usor mesele (deja erau mai mult gustarici sau timp petrecut de dragalit) si totul s-a petrecut treptat si fara probleme in nicio tabara. 

Noi coacem bb2 pentru vara viitoare, vine barza pe sfarsitul lui mai, sunt in mare parte entuziasmata si fericita, cu o mica doza de emotie si teama legata de schimbarea majora in vietile noastre, mai ales in viata lui Iris. Sper ca voi reusi sa "jonglez" fericit cu doi copii... om trai si-o vedea!  [:)] 
Cam atat, va pupam si ne citim!   [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello, hello!

astea da vesti de mos :))))

bobisor felicitari!!!!! pupici la burtik la dragonel mic! si pupici dragonitei iris! ma bucur mult ca ai intrat sa imparti cu noi vestile bune..

gabi va asteptam cu colinda! david e megaincantat de zapada..am fost la ai mei duminica si ningea frumos, mai sa nu-l mai pot baga in casa..

norma merci de info..nush de ce retinusem ca globurile sunt in lidl, in dm nu am fost demult...

 

la noi a spart in final dintocul nr. 5... s-ar putea sa urmeze si altii ca din august nimic si noi suntem obisnuiti cu 3 buc/saptamana :)))

 

fete cucuiete, dati si voi un msg scurt cu "suntem bine"..

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felcitari Bobisor pentru "fratioara". Sa fie intr-un ceas bun !!!I Intra si tu mai des, ce stai asa ascunsa ???

 

Corinuka , dpar dintzocul 5 ??? Noi avem 8 dinti si 4 masele, in max.o luna asteptam caninii daca o tine in ritmul asta... se cam foieste noaptea si dau vina pe ei.

 

Aseara am fost la vecina de la 6 cu copii iar cel mic al ei a aflat azi ca are ribeola (sau rujeola, din aia fara "buboaie" doar bubitze mici, mici). Oare peste 2 sapt. sa ne asteptam si noi la o supriza neplacuta de sarbatori ???? [batcap] [batcap]  Ptiu, taman de Craciun [batcap] . NUUUU VREAU... Cica sa faci ROR pt. astfel de boli si copilul a facut la 2 luni dupa vaccin ... noi nu l-am facut deloc, macar sa am motiv de boala...

 

In rest, Naty dimineata e agitata, cred ca ii este dor de frate`su pt. ca tot plange si nici nu ma lasa sa ma apropii de aragaz, urlaaa si ma trage de pantaloni sa plec ... imi tot aduce ghetele sa iesim afara...

Partea proasta e ca nu prea vrea manusile in mana, le-am legat cu snur cat mai scurt dar tot de scoate si are mainile f.f.reci, i-am tot aratat manusile noastre dar incepe sa planga, nu stiu ce-o sa facem cand o da gerul.

Maine avem serbarea la gr.mijlocie, il asteptam pe Mosu` [pk] [pk] , mi-am incarcat bateriile la aparate pt.micile vedete .

 

Tot nu mi-a spus nimeni cum sa atasez aci o poza [fri] [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu facem brad, Natalia trage de toate asa ca nu vreau sa ma risc [smulgpar] [smulgpar] , imi pare rau pt. Stefan dar anul asta zicem "pas".

Cat priveste muzica, Naty e dansatoare de muzica populara, cum aude, cum tzop , tzop... adora sa ma auda cantand (ehe, nu o mai fac ca in vremurile bune cand mai apaream pe la tv, cred ca mi s-a facut lehamite ) . O mai pacalesc cu cantarea cand e la masa, deschide gura cam greu si imi pierd rabadrea fiind invatzata cu S. sa deschida gura cum vedea lingura...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor!

 

Bobisooor, cred ca esti prima mamica din odisee cu bb2 pe drum. Felicitari si multa sanatate pentru tine si bobocelul din burtica! Hai, sa mai intri sa ne spui de tine [pup]

 

Corinuka, noi excelam la dinti, daca cu restul suntem in urma... avem toti dintii, inclusiv premolarii iesiti.. Asteptam restul maselelor... si pe alea de minte, daca se grabesc :)))

Anca si Bobisor, ma bucur ca atiavut parte de o intarcare lina, conteaza enorm sa nu fie ruptura brusca si traumatizanta, mie mi-era frica rau de asta, dar am scapat cu bine.

 

Dupa cum zicea si Mirabela, ma simt super cu moralul dupa intarcat, parca am alt tonus, nu ma mai enervez deloc,  sunt optimista cu evolutia lui Matei,chiar am rezervat si bilete pt Revelion cu sotul, nasii si prieteni. Matei va dormi cu buni si sper ca va fi cuminte, oricum suntem aproape de el.

 

Si acum sa va dau vestile bune...TOATE analizele ne-au iesit bine, adica testele metabolice si CT la cap [bis] asta nu inseamna ca n-avem nimic, mai trebuie cercetat... vom face si untest genetic pt sindromul prauder willy, care sper sa iasa negativ. Doctorl ne-a spus ca aceste sindromuri n-au un tratament, in principiu, avem nevoie doar de kineto si cand va fi rcuperat, hipotonia nu mai recidiveaza... speram doar sa nu fie ceva cu alte manifestari pe viitor... e posibil sa nu aflam niciodata ce are.. e un stres mare sa stiu ca e o cruce ce o va purta toata viata, dar macar stim ca de hipotonie va scapa... altceva nu are, decat o usoara citoliza pe care o rezolvam cu liv 52, nu-i ceva alarmant la el... deci mai facem testul asta.. in feb ne internam la robanescu si vom mai merge si la un consult la drstanciu, vrea sa ne vada periodic, la2 luni.

 

ma bucur ca am taiat de pe lista numeroase chestii grave. cel mai probabil hipotonia e ultimul hop pt noi. Doamne ajuta sa ne recuperam cu bine. Momentan nu mai mergem inapoi, ridicam bine fundicu si ne impingem in picioare si inaintam. Culimbajul iara am mai evoluat nitel, ca numai bruum si mama ziceam... acum silabisim mai multe litere, dar nu formam cuvinte.. doar zice a me, in loc de al meu, cand vrea un lucru. a inceput sa arunce cu obiectele si sa le smotoceasca, sa impinga cu mana cand nu vrea papa de exemplu, muta capul daca-i blochezi vederea la tv si a inceput si el sa cante, sa chiuie, scoate niste sunete adorabile.

 

cam atatic despre noi. va pupam si asteptam fetele la apel. Kytaaaaanutz, Olivia, Mirabela si restul mamicilor, ce faceti?? [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stella tare ma bucur de vestile bune! il pupam pe brotacel! va trece perioada asta si nici n-o sa v-o mai amintiti..

chiar gagici? ce faceti de rev? nush daca v-am mai zis, pe noi ne-au chemet nasii la praid la o pensiune...o gasca de prieteni, au fost cativa ani la rand acolo..si merg toti cu copiii...sunt mai mari ca david, dar este una cu o fetita care avea doar 3 luni prima data si un an si 3 luni a doua oara..a zis ca a dus babyphone, s-a mai dus in camera sa o verifice...dar eu parca nu l-as duce pe david...sa-l las singur in camera? sa stau cu el? parca nu-mi vine...a doua zi la zapada poate ar fi fain, dar chiar nush ce sa fac..si cu papa mi groaza, el e cu blenduit, nu stiu conditiile de acolo..parca m-as duce, nu am fost de cativa ani..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...