Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

 

Gt

Buna seara, răspund si eu prezent la apel. Bob ce vesti bune ne-ai dat, sunt sigura ca iris va reacționa f bine. Tu cum te simți? Sarcina e la fel cu prima sau e diferit?

Gabi, uite ca Paul al nostru nu cânta si nici nu e atras de muzica in mod deosebit. Ce fain ca sarbatoriti Craciunul cu colegii, pentru zilele libere de sărbători ce planuri ai?

Stela, vesti bune despre Matei si despre tine, Doamne ajuta sa fie bine. Îmi închipui cât de fericita ești sa i-l vezi pe Matei mai activ, Nopțile cum se mai comporta?

Continua, noi suntem mai in urma cu Dinți, doar 4. Dimineața ma uit in gura sa vad dacă mai e ceva, dar nimic deocamdată. Noi de rev stam acasă, nu am chef de plecat dar e drept ca nici nu am avut Opțiuni.

Paul a dormit mai bine ultimile nopți, se mai trezește dar nu plânge. Am făcut duminica bradul si încă rezista, e de bine. Mare hit e acum matura si mopul. AAA si il ajuta pe soțul meu sa ducă lemne la semineu. Mai mazgaleste uneori pe div ciorne sau pe parchet dar nu pentru mult timp.

Cred ca va las ca ma ia somnul.

Kyrana, unde ești?

Somn ușor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor ,

Bob felicitari pt sarcina ,sanatate multa.

Stela ma bucur ca au iesit bine analizele si Matei evolueaza.Multumesc mult pt raspunsuri am ajus si noi cu Luca la centru ,l-a consultat Dr Adrian Oprea , ne-a spus sa mai facem cu el acasa exercitii ,ne-a aratat el cam ce ar trebui si ne-a dat reteta de ghetute ortopedice el are talus valg la picioruse.O sa ne ducem la sfarsitul lui ianuarie din nou la consult.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Stela, pentru rezultatele evidente! Nu vreau sa fiu in locul tau cum stai cu inima stransa inainte de fiecare rezultat primit.... Sa va ajute Dumnezeu sa treceti cu bine peste toata perioada si sa nu fie nimic rau pentru dezvoltarea lui, ci doar o hipotonie care sa se rezolve 100% in timp.

 

Bob: Felicitari din inima, esti deschizatoarea de drum din odiseea noastra pentru bebe 2. Orice copil se obisnuieste cu prezenta unui fratior, diferenta consta in timpul de acomodare. Iar manifestarile de gelozie sunt firesti, dar cu timpul se estompeaza. Trebuie sa o asiguri de dragostea ta mereu, nu tu sa te dedici celui mic, iar pe dragonita sa o lasi in seama mamei tale sau a sotului. Si cand cel mic creste si va descoperi ce bine e sa ai un fratior, sa vezi ce fericire pe ei! Joaca ii apropie mult, isi doresc prezenta celuilalt si incep sa refuze sa stea singuri, ca s-au obisnuit deja. Eh, stii cum e la orice, e mai greu in teorie si mai usor in practica, learning by doing va fi esential! :) Ma bucur tare pentru voi, va fi o relatie frumoasa, fiind diferenta mica de varsta! Cand afli daca va fi fata sau baiat sa ne spui si noua!

 

Corinuqa_g: Eu zic sa mergi acolo cu tot cu puiul vostru! Ideal e sa ai o camera care sa iti arate cand se trezeste, sa nu il lasi sa planga pana aude cineva ca s-a trezit. Fiind Revelion va fi galagie si poate nu se aude usor si e pacat sa il lasi sa planga mult sau sa stai tu numai in camera de frica de a nu se repeta. Si eu am mers la primul Rev de dupa Iulia la niste prieteni, ea avea 2 luni si cateva zile si a fost ok, dar si ea dormea binisor, se trezea o data, de doua ori pe noapte si apoi dormea profund. S-a trezit la 3 noaptea si pentru ca si eu eram obosita, m-am dus sa o culc si am ramas si eu la nani. Iti incarci bateriile, prinde bine o iesire de acest gen!

 

Cam multe absente ale fetelor care scriau constant, ce e cu voi? Kytana, Oli, Mirabela, Oana? Doua vorbe, va rugam!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele!

 

Va servesc cu cafeluta aburinda, cine mai pofteste? 

 

Carmen chiar ma gandeam sa intru in dimineata asta ca sa va zic si de minunea cu somnul ca aseara am uitat... Matei, de cand e el, n-a dormit 2 nopti consecutiv bine...adica dormea o noapte bine si apoi iara chin multe nopti la rand... Ei bine, acum avem 4 nopti bune la activ... In sensul ca doarme linistit, nu mai scanceste, daca se trezeste e suficient sa-l pup pe obraz, sa-l iau de manute si adoarme SINGUR, fara leganat! Eu sunt mega super incantata de treaba asta. Seara chiar nu mai e nevoie sa-l adorm pe picioare si nici in toiul noptii. Zic acum de ultimele 4 nopti: Adoarme seara pe la 9 dupa ce bea biberonul, il pun langa mine pe perna si incepe sa ingane, sa se foiasca pana isi gaseste pozitia...dar eu trebuie sa fiu langa el. Si asa adoarme si adorm si eu cu el, nu stiu care adoarme primul :))) Pe la 1 mai are o trezire mai mare, adica, iara se foieste pana gaseste pozitia, bea ceai si adormim intr-un final. Iar la 5 ne bem lapticul si iara somn pana la 7 si ceva. Dar toate trezirile il las in pat, nu-l iau in brate.

 

Iar azi noapte a descoperit dormitul pe burta si a dormit mult asa, e dragut ca se ridica asa somnoros in maini, apoi ii cade capul, si-l mai leagana el nitel asa si apoi adoarme... Linistirea asta cu somnul a venit de la sine, la aproximativ 2 saptamani de la intarcat. Sper sa ne tine, e tot ce imi doresc!!

 

Eu sunt asa odihnita ca am inceput sa nu mai pot adormi la loc cand se scoala el, ca leg 3-4 ore dormite tun si ma simt fresh.

 

Gabi, scuze ca am uitat sa-ti raspund vizavi de solutia cu pusul in patut la nani... N-am vrut ca pt Matei sa fie o ruptura fizica de mine in perioada cu intarcatul. Noaptea aceea dormita cu soacra a fost un test si dimineata vazand ca n-a plans dupa san atunci am decis sa il intarc, a fost ceva spontan, dar am continuat sa stau eu cu el dupa aceea, ma gandeam ca daca nu mai suge san si nici nu-l mai tin langa mine o sa fie traumatizant pt el. Faza cu mutatul in patutul lui o vom face mai tarziu, intai mi-am propus sa scapam de leganat pe picioare.. Ziua inca adoarme leganat si va fi greu de dezvatat, dar eu nu ma grabesc, prefer sa fac lucrurile treptat... Am inteles intentiile tale si chiar ma bucur enorm ca Matei a inceput sa doarma mai linistit pt ca ma simt super odihnita! [pk]  Distractie placuta cu colegii de munca! Mi-e dor si mie de o petrecere de Craciun cu colegii, chiar erau distractive!

 

Fetelor, voi ce cadouri faceti de Craciun celor dragi?

 

Eu am luat brosurica Avon la puricat si comand totulde acolo pentru ca suntem pe buget de austeritate. Oricum, sunt oferte dragute de cadouri. Eu tre sa iau vreo 10 si sper sa nu fie comanda mai mare de 250... cam asa mi-am propus. Eu si sotul ne-am luat un apartament cu mare potential de spatiu comercial/firma si vrem sa investim in noi, sa nu mai ma intorc eu la angajator, ca sotul e deja pe ani de zile pe cont propriu. Sper sa ne iasa... Momentan nu mai avem niciun banut, iar nunta bate la usa [fri]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor de incurajari!!!

 

Raluca inseamna ca sunteti pe drumul cel bun, fara probleme accentuate, daca nu v-a internat! Sper sa va recuperati repede de tot. Multa bafta! Eu din experienta iti zic, daca iti permiti efortul financiar, incearca sa apelezi la un kineto acasa. Mana lui face intr-o zi ce face mana ta intr-o sapt. Sunt convinsa ca te vei descurca si tu, doar ca un kineto e mai eficient [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinuka, daca David e invatat sa doarma cu altcineva si nu va fi agitat fara tine langa el, il poti lasa acasa. Altfel si eu l-as lua cu mine si as gasi o solutie sa-l supraveghez, astfel incat sa nu planga fara sa fie auzit. Eu il las pe matei cu soacra, dar noi suntem la 2 pasi in caz de ceva. oricum, am decis sa facem revelionul undeva doar pt ca l-am intarcat si doarme mai linistit... acum o luna chiar am refuzat o invitatie zicand ca nu pot sa-l las pe matei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Ce ma enerveaza reclamele astea!!! Nu ai loc sa scrii sau sa citesti de ele! [zirea]

 

Felicitari, Bob!!! Si sarcina usoara pe mai departe!

 

Stela, supervesti!! Ma bucur mult pt voi! Iar cu somnul, ce sa zic? Suntem in aceeasi barca! Si Iustin a inceput sa doarma muuuult mai bine de cand cu intarcarea, a avut chiar o noapte cu 11 ore legate! [pk] Bine, a fost o exceptie, cred, dar nu se mai agita noaptea, de mancat nici atat, deci..suntem pe calea cea buna cu ajutorul Domnului! Si eu ma simt mult mai bine de cand am oprit alaptarea, incep sa imi revin, hormonal vorbind [:D]

 

Brad nu am luat inca, dar vom lua unul mai micut pe care sa-l putem feri de micul demolator [soricel] .

 

Sunt cam necajita ca am avut o problema cu Matei la scoala - l-a impins un coleg si a cazut cu gura intr-un scaun. L-am luat ieri cu buza sparta si zgariat in barba :(( M-am enervat f tare, azi am fost impreuna cu sotul la discutii cu doamna pt ca si vineri avusese un incident - alt coleg l-a imbrancit si i-a dat cu palma pe fata! Este revoltator ce se intampla! Imi educ copilul cum trebuie, ii insuflu de mic toate insusirile necesare pt a-si respecta colegii si profesorii si uite ce pateste! Parca traim in jungla! Atata violenta, nesimtire, lipsa crasa de bun simt si educatie nu am vazut! Doamna e un pic depasita de situatie, cica nu are ce sa le faca decat sa le scada nota la purtare - ceea ce nu inseamna nimic pt elevul agresiv! I-am zis - daca ea nu are ce sa faca, vom face noi, parintii! Am adus si la cunostinta directoarei situatia fiindca nu se mai poate!

 

Fetelor, e grav! Parintii nu se mai implica, ii lasa de mantuiala, pierduti in fata TV, cred ca scoala treb sa faca totul si uite...de la 7 ani avem probleme! Cunosc un caz concret -  o fetita  a fost impinsa de un coleg cu capul de perete, s-a lovit la ureche, i-a fost afectat timpanul si acum nu mai aude cu acea ureche :(

 

Uffffff! Scuzati off-topicul, dar trebuia sa trag un semnal! Ne asteapta vremuri groaznice! Parintii ii invata sa ascunda adevarul, sa minta - baiatul care l-a impins zicea ca nu, nu l-a impins, a cazut sg! Si cand sotul i-a zis ca greseala recunoscuta e pe juma iertata, zice "da, l-am impins putin de umar!" [vom]  Nu mai avem valori, principii, moralitate, NIMIC!! [bang]  Si buba e la parinti!

 

Gata, ies, ca iar m-am enervat cand mi-am amintit!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BOB, ma bucur enorm ca ne-ai dat un semn si Felicitari pt sarcina! Da Doamne sa fie totul bine si sa aiba Irisuca partener-a de joaca repede! tare-mi place sa te citesc, sper sa mai scrii. Stati tot cu socrii sau v-ati mutat?

 

STELA, stai linistita, ca mi-ai raspuns atunci si oricum, nu e nevoie sa raspunzi fizic mereu cd spun ceva. Sa stii ca Stefan deja dormea singur in patut de 2+ luni cand am inceput sa-l alaptez la el in crib. deci singura schimbare a fost ca nu-l mai ridicam pt alaptat noaptea. Inca are nopti cand se trezeste de 4-5 ori, dar si multe cu doar doua treziri. Il las in ritmul lui, sunt multumita.

Eu mi-as dori sa dormim impreuna in patul mare, sa-l pot imbartisa etc., dar nu-mi da drumul la tzitzi, sta cu ea in gura si-o ora daca e langa mine-n pat. L-am mai luat uneori din patut si l-am alaptat eu stand in fund la marginea patului, asa dureaza cateva minute alaptatul, apoi readoarme si-l transfer la el in pat. 80% din timp doarme pe burta; el niciodata nu a avut pernuta si nici nu va avea in viitorul apropiat.

 

Fetelor, Bob nu e prima insarcinata din grup. Mai e o mamica de bobocel insarcinata, Roxana11 parca (ne-a scris acum cateva saptamani). Deci avem deja doua bobocele care vor deveni surori mai mari la anul! Felicitari si la cat mai multi fratiori si surioare!

 

Carmen- de sarbatori de obicei e calm, se petrece in familie. In ziua de Craciun poate-l iau pe Stef si mergem pe munte, la zapada; doar pt putina plimbare, cateva ore.

Pe 26 mergem la nashii lui, mai vine finutul fetei lor, el e mai mic cu doua luni decat S, abia astept sa-i vad "jucandu-se". Pe 27 am invitat niste prieteni cu fetita de 6 luni, sa-l sarbatorim pe Stef.

Aici e liber pe 25 +26, dar mi-am luat liber si 27- lucrez zilnic mai mult (30') si am o zi libera la 3 sapt.

 

KYTANA, sper ca nu esti deprimata! mai da un semn, please.

 

OLI, pe unde te mai plimbi? Ce cadouri i-ai mai luat Mayei?

 

mi s-a terminat pauza, v-am pupat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

eu am avut o noapte excelenta. Andrei de la,22 pana acum nu s-a trezit, nu s-a mârâit .....nu stiu de când nu am mai,dormit o noapte întreagă. El mai face surprize din,astea dar,eu mă tot trezesc,sa vad daca e ok....acum Îmi beau cafeluța si aștept să se trezească.

 

Felicitari fetelor cu bb2 in burtica. Sarcina ușoară si sa aduceti pe lume copii sanatosi.

 

Eu l-am dus pe Andrei la mos, in mall. I-am arătat cum,stau copiii in bratele modului etc. dar când l-am pus e el a început,sa urle..si l-am luat,imediat. Am mai încercat după câteva,zile sa îl,duc,dar l-am întrebat daca vrea la,mos si a zis ca,nu. Asta e....mai aştept un an...

 

Intreba,cineva de cadouri la,parinti si rude..eu parintilor le voi lu cate o sampanie (nu vin spumant cum ...) șampanie franțuzească de la "mama" ei...si cate o sticla de Sheridan 's. Prietenilor le-am luat niste chestii care se agata in brad dar o tablita pe care poti scrie ce vrei....noi vom scrie un mesaj,fiecăruia. Copiilor prietenilor le-am luat jucării de la emag de Black friday, sunt toate ambalate pregătite. Finelor le-am făcut bratari personalizate pe site-ul ce vi l-am, trimis....cam atât.

 

Andrei mă uimeste zilnic cu cate stie. E f atent la orice miscare. Stie orice lucru unde are locul si le arata parintilor mei unde da le pună când vin la noi. S-a trezit....fug

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...