Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Corina, David e tare dulce! Si e lungut!

La 12 luni Stef avea 80 cm si 10kg 700, acum cred ca are cam 1 kg in plus. O sa-l masor si eu.

Ce trece timpul! Am citit c-ai spus “bilantul de 15 luni” si-am zis “oau, ce mare e David! 15 luni!”

Abia apoi mi-am dat seama ca-n doua sapt. Si Stef va avea tot 15 luni.

 

Chiar, casuta din ce e facuta + i-au trebuit kestii complicate sa o faca?

 

Norma, eu zic sa-l lasi in pace pe Andrei, daca-I e teama de Mos. Am auzit ca multi copii se sperie. Eu una nu l-as mai duce deloc.

Ai mai aflat ceva de palmuta la fund?

 

Kytana draga mea, ti-am scris pe blog putin.

Te cred ca ti-e greu, dar va trece; acorda-ti timp. Si eu am avut unele momente mai grele emotional in perioada asta, si eu nu am nici pe departe atatea sechele ca tine. Esti puternica, sa stii! Cand se va ridica ceata asta vei vedea ca esti mai bine decat acum cateva luni.

Bafta sit e asteptam sa mai scrii!

Poti pune o poza cu Luca, te rog? Sunt curioasa cum mai arata. Aceeasi invitatie o am si pt celelalte fete, nu tb sa tinem poza decat 1-2 zile, e de ajuns.

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, Norma, va imbratisez!

 

Da, Luca are deja 2 canini iesiti. Doar cate o noapte a fost mai grea cand s-a trezit plangand dar dupa brate si tinut manuta la el, s-a culcat la loc. La fel, ziua era hait si prefera sa pape doar tzitzi. Inca e fan tzitziloi, o data dimineata, cateodata la pranz (doar cand cere) si seara inainte de seara. 

 

Poza e de acum 3 sapt si filmuletul este facut aproximativ acum 1 sapt. 

 

Multumesc de incurajari, ce sa va zic ca nici eu nu stiu de unde sa incep. Perioada sarbatorilor ma termina. Socrii ne-au parasit, adica au preferat sa plece in Romania - desi acolo nu au rude - decat sa vina sa petreaca cu noi Craciunul. M-a intristat f tare. Desi nu ar trebui mai citesc la voi ca le luati jucarii copilasilor si ma invinovatesc ca abia am avut bani sa cumparam un brad. Na... ma doare si ma simt o mama rea, desi sunt constienta ca mare lucru nu isi va aminti el peste cativa ani... 

 

O sa incerc sa mai intru totusi pentru ca este clar ca iar vreau sa fug decat sa infrunt niste chestii care ma chinuie. Doar asa am fost invatata la consiliere. Heh.

 

Haideti ca poate maine fac si casuta noua, sa ne prinda Craciunul in ea. Sau vreti sa scriem aici pana la 4 ani? :)

 

P.S Am momente si momente, cateodata nu pot ridica scafarlia din pat. Astazi am avut o zi mai bunicica, nu a fost ipocrizie cand am zis ca nu mai vroiam sa intru. De multe ori ma ascund pentru a evita lucruri care ma ranesc.  [batcap]

 

 

post-118600-0-68145200-1387560454_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oauuuuu Kytana cat e de draguuuut.....imediat mă uit ai la,filmulet. Vreau sa iti spun ca nu ai de ce sa te simti prost , cred ca Luca va ati sa aprecieze jucăriile in viitor. E f rău ca Andrei primește atâtea.....sincer iti zic....azi a primit o masinuta din care si cred ca s-a jucat mau Putin de un minut. Nu apreciază nimic....mi se pare mai grav decât sa ai una si pe care aa o apreciezi.

 

Nuvam aflat nimic de palmuta...o sa intreb pe mama dar,nu cred ca e ceva grav ca părinții mei nu sunt adeptii violentei, pe mine nu m-au lovit , urecheat si alte prostii de genul,asta.

 

evident ca nu îl mai duc la Mos...nu vreau sa îl stresez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multzam Kytana,

ti-am spus mai demult ca facand ceea ce te/ne sperie tare, ne ajuta sa ne fie mai putin teama in viitor si sa ne simtim bine ca ne-am invins teama si am actionat.

Luca e super scump si bine "intremat"; felicitari tie in primul rand, ca tu ai grija de el!

 

despre cadouri... nu se compara, dar sa stii ca si eu ma simt nasol uneori cand citesc cate si mai cate primesc unii, pe unde mai merg, ce mai fac. Dar stii ce? De ceva vreme chiar nu mai cred in ce e material- aproape deloc. Adica ce e necesar si se poate- sigur, cumpar! Dar mult mai importanta e dragostea pe care i-o oferi si ARATI copilului nu numai cd e mic, si mai tarziu (din pacate asta se cam uita in timp, goana dupa ultimele gadget-uri si mai stiu eu ce prostii orbeste teribil). Chiar incerc sa traiesc cu ce am nevoie, nu cu ce vreau. Dorintele-s multe tare...

eu ma bucur teribil sa merg la plimbare cu Stefan. De ex., aici nu se impodobesc strazile nici pe departe ca-n Ro, rar vezi lumini la stalpi, in copaci etc. Dar unii isi impodobesc curtea, casa. Ei, de vreo sapt. ies uneori seara cu Stef in carut si ne plimbam prin neighbourhood. E asa de frumos! El nu intelege mare lucru- adica se uita, se bucura, dar de ex. intr-o seara vizavi de o casa fain decorata era oprita o masina mare si avea puse avariile. Ei, nu-si dezlipea okii de la avariile masinii! Tot incercam sa-l fac sa se uite in stga, nu in dpta, si degeaba! Am renuntat dupa cateva secunde, l-am lasat sa-si bucure sufletul cu ce vrea el. Dar mi-a re-amintit ca ei au nevoie de mult mai putin decat vrem noi sa le oferim.

Strange-l in brate, danseaza/ canta, tavaliti-va pe jos, fa ce vrei, si e cel mai frumos cadou de Craciun pe care un parinte i-l poate oferi copilului!

 

din copilarie nu-mi amintesc ce cadouri primeam. Imi amintesc insa cum trageam de tata duminica sa se scoale din pat sa mergem la bunici. si ne harjoneaaaaaammmm. sau cum ma "dadeau in leagan" surorile punandu-ma in patura si balansandu-ma.

cu asemenea momente ramai, nu cu lucruri. Pt mine cel putin asa a fost. Si sunt o persoana f fericita, in general.

 

despre socri- sincer eu cred ca f bine ca nu au venit la voi. Adica daca nu asta au simtit nevoia sa faca, bine ca n-au venit; se evita nervi si atmosfera incarcata.

Cred ca ai fi privit cu totul altfel sarbatorile daca nu era mama ta prezenta. Chiar cred ca ar fi tb sa tac, pun sare pe rana deskisa, dar asta cred. Atata vreme cat nu-si recunoaste greselile din trecut si preznt, atata tp cat continua sa va piseze si sa fie pesimista etc., nu aveti de ce sa stati impreuna mai mult de 30 minute la maxim o sapt. Stiu ce vbesc! Am (avut) o prietena mai in varsta, de cd o stiu eu de 10 ani, mereu s-a plans! Mereu altora le merge bine, mereu necazurile vin doar asupra lor etc. Oricat am incercat sa o ajut, nu am reusit! Si nu cred ca e nici pe jumate din cum e mama ta. Dupa fiecare intalnire eram sleita de puteri si cateva zile eram nefericita, nu ma puteam scoate din starea indusa de ea. Si azi e la fel, dar nu ma mai strofoc sa o ajut- o ascult, o mai sfatuiesc uneori, dar nu insist. Mi-e mila de ea, dar nu pot eu skimba omul.

 

mi s-a terminat pauza, pupici si... be strong!

eu ma gd la tine f mult, nu esti singura.

 

Gabi

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici,

 

ce copilasi frumosi!!! si mari  [:)]

gabi, norma casuta e facuta din lambriuri pvc..a cumparat dani material dupa ce-a facut niste calcule si a facut-o intr-o zi...pe la imbinarile importante a pus si adeziv, in rest doar lambriuri, terminale si coltare...isi dorea ca l-am vazut interesat, dar cand am vazut ce preturi au m-am crucit [alcool]  ...am zis sa-i facem totusi ceva si am adus din beci o cutie de carton de la un tv..atunci a zis dani ca totusi..

kytana imi pare bine sa te vad..luca e tare mare si dulce! zic si io ca si gabi, mai bine ca nu vin socri la voi si va puteti bucura de sarbatori..altfel era important doar sa le faci pe plac, uitand de tine..sa petreceti frumos si sa nu-ti pese de ei...

 

despre cumparaturi..david are extrem de putine jucarii si haine...de multe ori ma simt prost cand vad la altii cate cumpara si eu ma gandesc ca nu-i pot lua mai multe..hainele i-au ramas mici, am fost la un targ de copii sa vand ceva si sa-i iau altele dar n-am reusit sa vand decat foarte putine...jucarii la fel, are intr-un cos in sufragerie si intr-o cutie in camera mica...nu cum zic altii c-ar avea saci de jucarii sau ca se rupe dulapul de atatea haine..foarte des ma invinovatesc ca nu prea are, dar nu am ce face..cu ce avem cu aia defilam....asa ca nu te mai gandi ca esti o mama rea pentru ca nu-i oferi multe chestii materiale, oricum nu le apreciaza, iar copiii care au multe nu inseamna ca-s mai iubiti...

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai vroiam sa zic ceva...tot din cauza banilor ii face dani tot felul de lucruri...casute am vazut cu 6-9-15 milioane, a noastra a iesit la 2...saniuta tot nu i-am luat, aveam eu una in beci, a vopsit-o si i-a facut spatar..am noroc ca se pricepe la orice si asa ii putem oferi si noi una, alta..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...