Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Neata, am facut si noi ochi acum

 

Haha, tare Andrei cu genuflexiunile. Maya incearca sa faca abdomene ca mine, ca m-am apucat si eu sa fac macsr atat, ca nu-mi mai suport burta de gravida. Sta pe spate si incearca sa se ridice fara maini si o bufneste rasul cand iai incordeaza abdomenul.

 

Mira, frumos cum va jucati voi toti in casa. Pacatoasa rau bronsiolita asta. Sa scapati repede de ea.

 

Corina, dovlecelul nu merge? Mi-am adus aminte ca eu am congelat. Sau pere, prune... Si cum zicea Mira, combinate cu iaurt, sa te tii!

 

Gabi, cum mai esti? Te simti mai bine azi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kytanutz, uite aici o reteta de papanasi fierti, de la piersicute:

 

PAPANASI FIERTI

 

-branza de vaci 500 gr

-oua 2 buc

-gris 50 gr ( 3 linguri rase )

-pesmet 50 gr ( 3 linguri rase )

-faina 50 gr ( 2 linguri si jumatate cu varf )

-sare 2gr ( un varf de cutit )

-zahar pudra 20 gr ( 1 lingura dupa gust )

 

Branza de vaci se amesteca cu grisul si cu ouale intregi si se lasa sa stea 20 de minute. Apoi se adauga pesmetul si faina si se amesteca bine. Din aceasta compozitie se formeaza galuste cu mainile ude sau pudrate cu faina. Galustele se pun pe o planseta tapetata cu faina si se face o gropita la mijloc. Apoi se pun la fiert in apa clocotita cu sare , 15 minute .

Se servesc cu unt proaspat si zahar pudra / smantana cu dulceata / pesmet ( eu prefer cu pesmet .... intr-o tigaie topesc untul si apoi adaug pesmetul , invart cu lingura de lemn ca sa nu se arda pana prinde usor o culoare aramie ; mai adaug scortisoara praf iar la final zahar; in momentul in care ii scot din oala unde fieb, ii invart prin amestecul de pesmet ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pt ca nu ii dau zahar lui Andrei nu trec papanaşii prin amestecul de pesmet Si zahar si nici in compoziție nu pun decât miere.Gaura la,mijloc,nu am,făcut niciodată dar voi încerca....nu stiu care e scopul dar o fi vreun -unul.

 

Mirabela-da e f posibil din prin mall sa fii,contactat ca acolo sigur se plimba o grămadă de oameni bolnavi....sa,va faceti bine repede si sa,vina,vreme buna. Si la,noi e ceata zilnic dar pe la 11 se ridica asa ca noi iesim, când nu putem iesi eu invit mămici din parc cu,copii la,noi, sau mergem noi la ei. Vedem alte jucării, exploram locuri noi. Dar la,tine e imposibil,acum,cu boala asta dar era o idee când e vreme rea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oli, ce scumpa e Maya...

 

VA citesc akizitiile si EU parca nu Mai stiu ce face Stef. De Marti sunt iar in spital :(. Ma luasera niste dureri ca inainte de operatie. Dupa CT scan, MRI plus analize au descoperit ca o piatra de la fiere intrase in canal si a blocat ficatul. In dimineata asta ma opereaza iar sa o scoata. Sper asta sa fie tot. Ieri tare rau mi-a fost.

 

Stef Devine tot Mai agitat, cica vrea mult in brate etc. Incearca sa il aline, dar... M-am tot pompat, sper sa nu pierd lactatia. Tot Mai greu si Mai put in lapte vine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, Gabi, imi pare rau ca iar esti in spital. Stai linistita ca nu se pierde asa usor lactatia. Eu am fost 5 zile plecata de langa Maya si am fost ok la intoarcere. Chiar citeam ieri pe fb pe un grup de alaptare ca se poate sta si o luna fara alaptat si nu se pierde, asa ca relax. Ai grija de tine, sa treci si peste hopul asta si sa te intorci apoi repede la puiul tau. Te pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, nu poate sa ti-l aduca la spital sa-l alaptezi acolo? Ca nici o pompa nu e ca bb

De pe grupul de alaptare stiu site-ul e-lactantia unde poti verifica compatibilitatea diverselor medicamente cu alaptatul. Oricum, am inteles ca si dr tau are grija de asta, la noi e mai complicat, ca nu au habar de nici unele.

 

Si eu in ultima deplasare, cea de 5 zile, am vazut ca in ultimele 2 zile nu prea mai iesea lapte, maxim 20 ml dupa jumatate de ora de muls, dar ti-am zis, la intoarcere, Maya a supt fara nici o problema.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata interventia, a scos piatra. Ma tin pana Maine sa fie siguri ca-s ok.

 

Ms fetelor... Pb e ca nu vreau sa il aduca in spital. Plus ca sunt pe perfuzii cu diferite medicamente, ar tb sa astept 6-8 ore. Si cum ma lua durerea iar...

Plus cred ca l-ar traumatiza sa ma vada cateva minute... Si la cum eram... Ametita si drogata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...