Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Haha, Carmen, haios tare Paulica cu pishu.:))

 

Norma, distractie placuta in Austria si sanatate lui Andrei.

Nici eu nu ii dau Mayei zahar. A gustat in vacanta careva guri de cozonac facut de mama, care avea zahar, dar in rest nu-i dau deloc zahar, cacao, prajeli niciodata. Sarea la fel o limitez pe cat pot. In mancarea ei nu pun deloc, in a noastra (din care mananca si ea, doar f putin). Oricum, eu pot sa mananc orice fara sare, sotul isi suplimenteaza. Macar am reusit sa renunt la delikat. Puneam inainte la greu. Acum ii pun sotului sarea in mana daca vrea gust de "delikat", ca el e mai dependent de junk food:))

Macar acum cat inca e mica si pot sa-i controlez mancarea.... are timp apoi o viata sa bage E-uri in ea. De dulciuri la fel, nu stie ce sunt. Dulciurile ei sunt curmalele si merisoarele, ar manca o punga si tot nu i-ar ajunge daca as lasa-o.

Sucuri la fel, nu ii dau deloc. Bea doar apa. Nici ceai nu ii dau.

Chiar citisem acum cateva luni un studiu despre diabetul la copii si sucurile naturale. Decat sa bage fructoza din sucul a 5 mere, mai bine ii dau 1 mar si o ajuta mai mult pulpa marului la masticatie si digestie, decat sucul dulce.

Miere nu i-am dat. Nu am la ce. Sa ii dau sa manance asa miere aiurea? Ca dulciuri nu-i fac sa zici ca trebuie indulcite. I-am facut niste paste cu lapte si le-am indulcit cu putina pasta de curmale fierte. Erau foarte dulci asa. Si la gatit nu i-as pune miere, parca era o chestie ca mierea devine toxica la temperaturi inalte, nu? Ca stiu ca nici in ceaiul fierbinte nu se recomanda sa se puna... In fine, limitez cat pot. Si nici nu simte lipsa. Cum ar putea sa simta lipsa a ceva ce nu stie, nu?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oli acum am vazut-o si eu pe Maya ce scumpica este ea in poza! 

 

Carmen, multumesc de intrebare. Ce sa fac, inca ma lupt cu depresia asta care cred ca acum s-a transformat in negativism cronic :)) Dimineata am cam 10 minute in care fac intinderi si alte exercitii relativ usurele, cat sa ma dezmortesc. Aici a cam inceput sa ploua, deci nu mai pot alerga.

 

Pingu mic face si el progrese, nu chestii extraordinare, dar se vede ca ne intelege mult mai bine, dar evident alege sa nu ne asculte. 

L-a invatat Dl Pinguin sa deschida geamul si cum se vede in pat cu noi, fuga la geam. Cand ii e foame se duce spre bucatarie si arata spre mancare. Cand vede paine face yumi miam miam miam, nush unde a auzit, dar e un dulce! Face vrum vrum cand plimba masinuta si brrr cu degetul pe buze. Si plescaie. INtr-o zi facuse botic de iepure, nu mai puteam de ras.

 

Mi-am amintit ca intr-o seara l-a lasat dl Pinguin fara scutec mai mult timp si ne-am trezit cu kaki pe covor :)) Ne-a inmiresmat cat pentru toata noaptea. :)) 

 

Intrebare: frumosilor vostri le place sa stea in cada? E mai mult o curiozitate - Luca se intelege cu dusul. Il tine in mana, se uda, se sapuneste. In schimb, nu s-ar aseza cu fundicul in apa, da' deloc. Am facut si spuma, am pus si apa mai putina, mai multa, nimic. 

 

O noapte linistita si la cat mai multe nopti dormite de seara pana dimineata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bine v-am regasit! [flo2]

 

Ma bucur sa vad ceva activitate pe aici; eu parca am din ce in ce mai putin timp, abia reusesc sa imi mai arunc un ochi sa va citesc. Nici nu vreau sa imi inchipui cum va fi cand voi incepe serviciul [fri]

 

Iustin e bine, are si el achizitii destule pt varsta lui, dar nu ceva iesit din comun (sau poate m-am obisnuit eu si mi se pare normal [:D] ). De exemplu, dimineata cand se trezeste vine si ma ia de mana si ma duce la bucatarie sa ii pregatesc micul dejun. Legat de dormit, parca v-am mai spus, nu mai retin, insa de cand l-am intarcat doarme toata noaptea 9-11 ore legate; foarte rar are o trezire cand cere apa si apoi adoarme la loc [pk] . Lapte bea doar dimineata, dar din canita. Nu a suportat ideea de biberon si drept urmare am trecut direct la cana. In rest, nu ne lipseste din meniu branzica, iaurtul, untul... La capitolul dentitie stam f bine: cred ca are tot ce ii trebuie [soricel] 4 canini, 4 masele si parca sta sa mai dea ceva prin spate ca baleste la greu, baga absolut tot ce prinde in gura si a avut unele zile miorlaite rau! Apropo de miorlait - e jale cu el cand nu ii dau/fac ce vrea! Se intinde pe jos, tipa, se face ca plange, dar nu il bag in seama, il las si daca vede asa isi revine si se gudura pe langa mine ca un catel [:)]

 

Kytana, piciului meu ii place sa stea in cada, fie in fund, fie in picioare, dar sa aiba ceva cu care sa se joace, altfel plictis maxim! Chiar am fost cu el la dermato pt o iritatie pe care o avea pe maini si picioare si mi-a recomandat sa nu ii mai fac baie in fiecare zi [alcool] lucru cu care eu nu sunt de acord! Il dau cu crema, folosesc gelul recomandat pt dus, dar sa nu il spal...no way! El se agita, fuge, transpira si in plus se simte altfel dupa baie..In fine, scuze ca am divagat...

 

Oli, e foarte tare Maya cum face ea cu ochiul! Smecherica mica [il]

 

Insanatosire grabnica tuturor celor cu probleme (mamici sau pici)!

 

Tre sa ies, sper sa reusesc sa intru mai des.

 

O saptamana buna sa avem! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

raspund scurt ca sunt in pauza de schi:

Andrei iubeste baita, sta in vana si in fundic si in picioare dar cu jucarii sau cu dusul in mana....daca zicem cuvantul baie Andrei e la vana si incearca sa se,dezbrace singur dar nu poate si sta lipit de vana pana ii facem baie.

 

Nu stiam cu mierea la temperaturi inalte, o sa studiez.

 

Nici eu nu folosesc vegeta sau alte chimicale.....si sare ffff putina.

pupici

 

aaaaaa Andrei e super ok, voios si fara febra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

Sanatate la toti boboceii si mamicile bolnave.

Gabi insanatosire grabnica .

Luca are abia 7 dintisori si ii sparge o maseluta.Inca nu merge singur,se ridica ,merge daca are de ce sa se sprijine dar singurel inca nu.

Luca ar face si-n culcare si-n sculare baita.Kytana o fi fost vreodata apa mai calduta si nu ia placut.Daca ii pui un prosopel sub fundulet si dai treptat drumul la apa nu vrea sa stea ?

Fetelor stiti ceva de Stela si Matei ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma intrebam astazi de Stelutz daca este bine...

 

Raluca, m-am gandit si eu la asta. Chiar si fara apa, nu vrea sa stea in fundulet. Nu e bai, are tot timpul din lume sa o faca si pe asta. Felicitari pentru achizitii dragului de Luca!

 

Norma, concediu placut si ma bucur ca Andrei este mai bine!

 

Andreea, cum mai esti? Esti cu bb2? Sper ca sunteti bine si ca Dl Andrei va incanta zilnic cu cate ceva!

 

Elfica, ce-ti mai fac comorile? Hai ca am nevoie de tine sa te intreb una-alta [flo]

 

Ancuta, Luca face in fiecare seara baica, i-am luat un gel de corp pe baza de miere, organic, bio, eco, mama lor :)) Uite ca o sa ma interesez de teoria cu baita rarita.

 

Dragelor, cum mai sunteti? Haideti sa va mai aud glasciorul!

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Ii mai dau cu zahar, evit cat pot insa daca mancam noi in casa nu reusim sa ne ferim de el , cum il aude pe David fosnind cate ceva, e si el acolo la cersit. Dar in general le dau facute in casa. Dar biscuiti nu le dati? Ca doar si astia au zahar, nu?

 

Da, mierea nu se pune in lichide calde peste 40 gr parca, ii distruge aproape toti nutrientii. La fel si lamaia pentru ca distruge vit c. Sa aveti grija cand cumparati miere sa o luati asa bruta/zaharisita si sa o topiti voi pentru ca ei cine stie cum o fac la temp mare si s-ar putea sa va alegeti doar cu dulcele din ea. Eu o cer special zaharisita si o folosesc fie asa, fie o topesc la temperatura medie dar tinuta mai mult. Eu incepusem sa-i mai dau dar pediatra mi-a interzis-o ca e alergena si in cazul nostru o mai amanam pana la 2 ani.

 

Kytana de obicei le fac baie in cada la amandoi si sta in fund cat sta, apoi se ridica si-si cauta treaba, sa mute cosmeticele, sa se joace cu dusul, de asta se ridica. Da-i ocupatie cat sta in cada, eu ii dau jucarii sau cate un ambajaj in care sa puna apa si s-o verse, ceva sa-l tina ocupat. Dar eu cred ca a descoperit dusul si de asta nu sta, ii place sa se joace acolo.

 

Gabi sper ca esti mai bine acum, of prin cate ai mai trecut si tu...

 

Norma sanatate, e mai bine Andrei?

 

Carmen NEOPREOL, de Antibiotice, nu-mi lipseste din casa, chiar acum in wknd m-am fript la mana si m-am dat si nu am absotut nimic. CICATROL este pentru arsuri puternice si rani mai grave, reface efectiv zona distrusa de arsura/rana.

 

Olivia asa ti se pare ca esti doar pt tzitzi, asa facea si David si aveam aceeasi impresie, plus ca voia tot timpul la taica-su si nu la mine. A fost o perioada, apoi nu mai puteam respira de el.

 

Calin e mai bine, ne-a mai prelungit tratamentul ca mai are secretii, sper sa-i treaca mai repede ca m-am saturat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, chiar daca nu am mai scris v-am citit mai tot timpul, noi suntem bine, gazei i-au iesit tot cei 4 premolari, suntem acum la un total de 12 dintisori, de mancat mananca cam orice primeste, nu mai este asa fana de fructe dimineata, dar compensam in timpul zilei cu cate jumatate de mar sau portocala.

Peste vreo 2 luni m-am gandit sa o dau la cresa, macar 5 ore, pana la ora 13, chiar daca eu am ales varianta de 2 ani, teoretic ar trebui sa stau acasa pana in septembrie, dar aici vine surpriza, vom mai avea un bebe, care ar trebui sa vina pe lume la inceputul lunii iunie, tot fetita va fi, asa ca imi voi prelungi concediul cu probabil inca 2 ani! Am avut ceva probleme cu noua sarcina, dar acum sper ca este totul bine si ca vom ajunge la termen!

Pentru moment, cam atata despre noi, va salutam si va uram un an nou plin de impliniri si sanatate mamicilor si piticilor nascuti in 2012!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, Simo! Doamne, ce tare ma bucur, parca as fi EU aia insarcinata... Sarcina usoara si sanatate multa!

 

In momentul asta simt / stiu ca vreau al doilea copil. Tare zbuciumata sunt de ceva timp, Mai ales de cand cu problemele de sanatate. Sunt bine, multumesc lui Dumnezeu, dar e o lupta imensa in mintea mea, cum e Mai "corect" pt copii Mai ales. Ca in suflet stiu ca imi Mai doresc un copil si un frate/ o sora pt Stefan. Dar viitorul nu il stiu, si si asta e cu doua fetze. Am hotarat sa Las timpul sa Mai treaca putin si sper sa ma linistesc. Oricum nu pot face nimic atat cat alaptez.

 

EU ma simt bine, ms, nu Mai doare nimic, mananc bine. Mai stau sapt. Asta acasa si e ultra sufficient sa ma refac. Mi-am dereglat somnul, dar... Cu timpul imi revin. Ma macina tot felul de gduri, dar ma inteleg, e normal cand ceva major se intampla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, Mai faci terapie?

Aveti grija, e safe geamul? Asta e printre ultimele pe care as vrea sa le invete un copil mic. Aici tot dau la tv cum cad copii de la etaj - Doamne fereste! Si mi-e teama.

 

Carmen, Te pup! Paulica cel poznas nu se dezminte. De fapt Luca a facut-o Lata, lol...

 

Norma, v-ATI intors? Ma bucur ca A e bine.

 

Mirabela, tare imi place cum povestesti si cum sunteti... Sanatate multa!

 

Oli, Tu vrei sa o intarci dupa 2 ani sau sa continui cat vrea ea? Daca o intarci, cum?

Stef ma tzocaie zilele Astea... Dimineata taica sau II dadea cate o gura de briosa, apoi venea la mine, tragea maieul in jos, lua una-doua guri de tzitzi, mesteca si apoi relua traseul. :):):)

Si mananca mult Mai mult decat inainte. O fi si vreun salt?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...