Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Multumim mult de felicitari, e adevarat ca va fi diferenta mica intre fetite, doar 1,9 ani, asta am si vrut, ma bucur ca este fetita, asta pentru ca va mosteni o gramada de jucarii si hainute nefolosite de la prima, dar si pentru ca, daca nu o faceam acum, dupa cred ca era prea tarziu, eu am deja 37 ani si rabdarea nu mai e ca la 30 ani!

 

Am vazut ca nu sunt singura de la odisee care asteapta al 2-lea bebe! Felicitari si celorlalte fete, sunt cateva de care am citit aici pe forum...va pup si bineinteles cand mai avem noutati, vom mai scrie si de bune, si de rele!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

hello mamici!

pfiiii ce de gravidute, ce va invidiez!!!!!! sarcini usoare si puiuti sanatosi!

 

gabi sa faci cum e mai bine pentru tine si stef..

si david papa rau in ultimul timp, ii dau wellkid pentru pofta de mancare..

cand aveti vreme si chef poate scrieti ce papa si la ce ore boboceii vostri..ati introdus toatemicul dejun si cina pe langa lapte? eu ii dau MD la o ora dupa ce s-a trezit si la 7 seara cina...cu laptele si gustarile si pranzul am impresia ca mananca tot timpul, la 2 ore tre sa-i dau ceva..voi cum procedati?

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, stay calm, nu imi amintesc sa fi fost ceva special la 2 ani  [batcap] , oricum la cate ai tras tu cu el la inceput cu somnul  [help]  si mancarea nu cred ca vei mai avea. La 2 ani, ambele fete au stat cu mama cat eram eu la servici si daca mama e inca pe picioare si cu toate tiglele pe casa inseamna ca nu e nimic de care sa te sperii. E adevarat, ca ca poate fi putin mai greu ca atunci "ne testeaza" dar nu cred ca e grav  [flo2] . Cel putin asa imi place mie sa imi fac curaj sa infrunt acest mit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, noi avem micul dejun direct dupa trezire pt ca el nu bea lapte in biberon si ii dau in canita impreuna cu una-doua felii de paine cu unt sau branzica (facute soldatei, evident [:)] ). Apoi urmeaza masa de fructe dupa care pranzul - cam la 4 ore in medie, dar depinde cata activitate fizica a avut intre timp. Azi de ex. nu l-am putut culca de pranz ca m-a tras in bucatarie fiindu-i foame [soricel] Eu vroiam sa ii dau pranzul dupa ce se trezea, dar el a avut alte planuri [:-)))] Seara nu ii mai dau lapte decat foarte rar, dar papa orez sau gris cu lapte, uneori cereale, uneori un iaurtel, alteori ce mancam noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Nu prea mai retin multe din cate am citit...

Kytana, Maya sta in fund cand o iau cu mine in cada. O pun cu spatele la mine si ne jucam cu diverse. Daca ii facem baita singura, mai mult in picioare e sa cotrobaie peste tot.

 

Gabi, ma bucur ca esti bine. Cu gandurile te inteleg, dar nici nu trebuie sa ne fie frica sa dacem un lucru ca poate ne imbolnavim. Niciodata nu stim ce ne rezerva viitorul. Tot timpul imi vine in cap soacra mea in momentele astea. O tot durea un picior in luna august si peste 8 luni a murit (cancer). Avea 51 de ani. Mi s-a parut groaznic de repede. Ma mai gandesc uneori la ea, mai ales de Sarbatori (a murit dupa un Paste). Sa petreci sarbatorile si sa nici nu te gandesti ca peste 1 an nu o sa mai fii, rapus de o boala pe care nu o banuiesti. Niciodata nu stim ce o sa se intample maine, macar sa profitam de tot cat putem. Acum pe bune, daca mori maine te incalzeste cu ceva ca ai lasat doar un copil in urma si nu 2? :))

Hai ca prea am divagat. :P

 

Legat de alaptat, pana in 2 ani in nici un caz nu vreau sa o intarc. Vreau sa merg pe intarcare naturala, dar nu sa-i bag treptat lp. Dupa parerea mea asta nu e intarcare naturala, e inlocuirea sanului cu lp. Acum zic ca merg pe principiul cand e ea pregatita sa renunte, dar nici nu merg pana la extreme cum tot citesc, ca intarcarea naturala la om este la 6-7 ani. Sunt pro alaptare si m-am zbatut mult sa reusesc, dar totusi...

Asta zic acum. Mai stii maine-poimaine ce ma duc in pauza la acoala sa-i dau sa suga? :)))

Am mai citit ca intarcarea naturala, venita din partea copilului, se intampla dupa 2 ani. Asa ca nu am nici un plan, Gabi, pentru ca nu vad sa se intample anul asta treaba, asa ca ce rost are sa ma gandesc cum o intarc la anul.

 

Simo, felicitari!!! Sa ai o sarcina fara pb de acum incolo si sa fie bb sanatos!

 

Carmen, a fost ok Maya cu intoarcerea mea la munca. S-a trezit luni dimi, a strigat mama, s-a dus buni la ea si i-a zis ca mami ne e acasa, a plecat la serviciu. Maya a facut papa cu mana (ca am plecat adica, in traducerea ei) si asta a fost. Seara era cu gura pana la urechi cand m-a vazut, bucuroasa foc.

 

Mira, eu inca ii dau biscuiti de bb, dar si astia f rar, pt ca nu se omoara dupa ei. Ca gustari prefera grisinele si marea pasiune sunt fructele uscate de merisor (cranberries). Cred ca ar fi in stare sa manance o punga daca as lasa-o. Ii mai dau stafide, curmale, ii plac mult si astea. Lasa imediat biscuitele din mana pentru ele.

 

Legat de baie, noi tot zilnic ii facem. Asa cum noi ne spalam in fiecare seara si nu putem sa ne punem in pat nespalati, ca asa ne-am invatat, nu pot sa o las nici pe ea asa. Mai ales ca transpira toata ziua, ii mai ramane mancare pein diverse locuri, i se strange mizerie la pliurile de sub barbie... si decat sa o spal pe bucati, de ce sa nu-i fac dus? Pe cap ii fac la 3 zile aproximativ. Nu socotesc exact. Azi nu aveam de fand, dar la cat si-a plimbat prin par mainile cu mancare, era necesara o baie si pe cap.

 

Haha, Mira, haios Calin! Va vroia pe toti langa el ca sa poata dormi linistit.

 

Kytana, cica la 75 de sapt dupa DPN e ultimul salt.

 

Bob, ma bucur tare mult ca ai scris. Chiar ma gandeam la tine ieri ( am facut eu niste asocieri de genul: hmmm, imi intarzie 2 zile! O fi? Dar n-are cum! Dar mai stii? Cine mai era de la noi cu bb2? Aaa, Bob! Si asa am ajuns sa ma intreb ce-oi mai face tu :)))) ma bucur ca floricica e ok. Irisuca mi se pare f schimbata. Scumpa foc! :*

 

Si in caz ca ca intrebati, mi-a venit CM azi. De 3 luni de cand ma "bucura" cu prezenta lui din nou, imi vine numai pe 15! :))) S-a dus ciclul meu regulat la 28 de zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mersi fetelor pt incurajari...

Oli, nu la sanatate ma refer, desi nu e de neglijat aspectul. (Mama, Dumnezeu s-o odihneasca, a murit la fix 5 saptamani de la diagnosticul de cancer pulmonar. era prea tarziu, nenorocitii din orasul nostru o tot diagnosticasera incorect timp de 5 luni. A fost un mare soc ceea ce s-a intamplat cu ea, si de atunci am inteles si mai bine ca niciodata nu stim ce se va intampla peste un minut chiar.)

Intotdeauna am stiut ca vreau copii; cand eram studenta visul meu era sa am un job bun pt a putea avea si creste copii singura, in caz ca nu intalnesc un partener de viata. Fast forward niste ani- il am pe Stefan, dar imi mai doresc unul. Problema este ca el are un tata, a crescut cu tatal in casa un an, a dormit pe fiecare din noi, noaptea a fost alinat de fiecare din noi doi. Daca mai fac unul (ceea ce si ... nici nu stiu cum sa-l numesc, sa zicem "fostul sot" isi doreste, sa aiba copilul un frate, si vrea sa se implice la fel ca la S.) nu va mai fi la fel, ca timpul tatalui va fi mai limitat. Parca S. are un avantaj fata de cel mic.

Plus ca as aduce un copil pe lume cand deja sunt despartita de tatal sau... e corect? nu stiu... (precizez ca vreau sa folosesc din embrionii ramasi de la IVF, nu se pune problema de... nimic live  [:-)))] ).

Am un job destul de bun, dar cu inca un copil as cam fi obligata sa ma mut intr-un apt. cu cel putin o camera in plus, as plati inca o suma mare de bani care m-ar aduce aproape la limita cu banii. Probabil ca o vacanta undeva ar ajunge un lux.

plus alte aspecte pur practice.

 

si, recunosc, ma doare cand vad familii intregi, fericite. Imi si face mare placere in acelasi timp, prea putine cupluri sunt fericite in zilele noastre, dar Imi reaminteste ca am esuat, desi... asta e viata, se intampla! Dar nu imi permit la varsta mea sa astept sa ma vindec de relatia terminata si sa il intalnesc pe El. Nu sunt genul sa caut, si nici nu cred ca jumatatea apare cand o cauti. Poate ca mi-e dat sa raman singura, cine stie? De asta macar eu imi vad de treaba, fac ce stiu ca trebuie facut si daca voi mai intalni iubirea bine, daca nu... nu! 

Daca da Domnul si e sanatate, cred ca voi face procedura, nu pot gasi liniste altfel. Acum se schimba doar datele, cand voi incerca. As vrea sa fie cat mai repede, dar astept sa fie Stef pregatit sa se intarce.

 

cum spuneam, e o lupta mare in mintea mea... sufletul stie ce vrea, e hotarat. [bib]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob ma bucur ca mai aflam de voi. Este o provocare sa ai burtik cu un bb asa de mic dar e foarte frumos. Ar fi bine daca ai avea un ajutor sa ai si tu grija de tine. Frumusica foc Iris cretulina.

 

Corina noi am revenit la fructe dimineata pentru ca e perioada rece unde nu prea  e diversificare aici si prefer mai multe fructe. Inainte manca paine cu unt/crema de branza/gem fara zahar, etc, apoi un fruct dar mi-am dat seama ca era cam putin fruct si peste zi nu prea mai voia. Plus ca i-au iesit si analizele la ficat putin marite si evit grasimile. La pranz ciorba sau felul 2, doar un fel papa, la 17.00 un iaurt iar la 18-19 cina, de obicei mancare gatita ce mancam si noi si uneori iaurt cu ceva, lapte cu cereale, etc. La 21 lapte. Cam asta e.

 

Legat de intarcare, important e sa va fie bine si tie si copilului, fara prea multe traume. La mine a mers excelent faptul ca dimineata si seara ii dadeam lp, el a descoperit ca-i place mai mult si nu mai voia sanul, un timp il mai lua noaptea prin somn, apoi nici asa, se trezea de tot si incepea sa planga daca nu era bibe. Asa ne-a convenit amandurora, n-am avut deloc probleme cu sanii, el multumit. Am avut eu ceva pareri de rau pentru ca as mai fi vrut sa-i dau dar asta e, nu am facut din asta o problema. 

 

Gabi asa cum am spus, deocamdata, pana te mai linistesti si tu, nu-ti propune prea multe acum pentru ca apoi dezamagirea sa fie si mai mare. Ia-le incet si sigur o sa fie bine. Poate dupa ce mai trece putin timp vei reusi sa gasesti solutiile mai usor decat acum. Recent am citit o chestie care mi-a placut "Nu-ti propune sa schimbi ce nu poti schimba pentru ca apoi sa le iei ca esecuri personale, consuma-ti energia pentru ceea ce tine de tine si vei vedea rezultate. Cu cu ce nu poti schimba trebuie sa te obisnuiesti si sa le iei ca atare". Asta m-a facut pe mine sa inteleg ca voiam cam multe din zone care nu tin de mine si apoi nu stiam de ce sunt dezamagita. Te imbratisez, stiu ca-ti e greu dar nu te lua dupa aparente, si eu vedeam multe cupluri ca sunt fericite si peste 2 luni au divortat, asa ca... decat sa stai intr-o relatie care te chinuie, mai bine fara. Mama mea a stat asa multi ani si cand s-a despartit, ne-a fost tuturor mai usor, chiar daca financiar ne-a fost mult mai greu. Stiu ca te gandesti la copil dar el sufera mai mult cand vede parintii certandu-se sau ca nu se iubesc/inteleg.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello girls,

 

intru scurt. Felicitari gravidutelor si sarcina usoara.

Carmen - da Andrei e ok si sunt linistita dar nu fericita. E prima data cand nu ma,bucur la schi, e prima data cand astept sa ajung acasa. Imi e dor sa ma,trezesc dimineata sa il tin in brate pana bea lapticul. Incerc sa nu stric buna dispozitie a grupului dar numar zilele pana plec acasa. La shopping in viena numai pt andrei m-am uitat si i-am luat multe. Pana acum numai pt mine ma,uitam.

Sanatate si buna dispozitie va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara mamici,

 

  • anca, mirabela saru'mana de raspunsuri  [flo2]
  • david se trezeste la 6,30-8...daca e 8 as putea sa ii dau direct MD, dar daca e 6 el mai doarme...gustarile cred ca la noi au ramas mai voluminoase si asta cred ca e o greseala...cina nu prea vrea pentru ca mancand la 17 poate nu ii e foame inca la 19...vad ca voi dati la 4 ore, mie imi ies si doua  [alcool] gresesc ceva? sa nu mai zic ca daca doarme aiurea se da peste cap tot
  • eu am incercat un program asemanator de gradi: 7-lapte, 10-11 gustare, 13,30-14 pranz, 17-gustare, 19-cina, 21-lapte...hmmmm, e mult? ce ziceti? nush cum sa fac si ma stresez maxim din cauza asta
  • azi e o zi total aiurea: lapte la 7 fara ceva, trezit la 9,40,cand a papat un ou, apoi o banana la 13, pranz la 14,30, somn de la 15,30, inca doarme...s-a dus ori gustarea ori cina..la voi se intampla sa sariti mese?

 

sorry ca va stresez cu ale mele..voi cum sunteti asa calme, apropos?  [soricel] eu am inceput cu astea de cand mi-a luat doar 20g/luna si cica trebuie 200g...no..

 

pupici la toate si bebei cuminti! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corinuka, sa iti spun si eu ce si cum mananca pingu mic care la 13.5 luni avea 13.5 kg  [:)]  DImineata (ora 5.00) ma tzitzileste de ambii tzitziloti pana nu mai poate. Pe la 8.00 primeste micul dejun si mai fura din farfuriile noastre. Apoi pe la 13.00 pranzul, mai ii dau un fruct drept gustare si la 18.00 cine, apoi pe la 19.30 ambii tzitzioi. Faza e ca el papa multa painica - cum o vede, plange si nu se lasa pana nu ii dau o cojita. 

Stresata sunt ca mi se pare ca mananca prea mult :)) Are un burtoi maaaaare  [:-)))] Vezi, fiecare cu stresuri care mai de care...! 

 

Norma, te cred ca vrei sa ajungi acasica.  [il] Cred ca iti duce Andreiut dorul! 

 

O seara frumoasa dragelor, va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...