Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Hello,

Kytana - ti-amcitit blogul. Scrii atat de frumos, nu aiputea face bani din asta?

Cu socrii, ce sa zic eu, nu pricep cum pot fi asa, chiar daca sa zicem nu ar fi de acord cu relatia voastra tot nu inteleg cum nu sr bucura de nepoti sau cum nu ii dau un cadou copilului lor de ziua lui. Asta e....nu te-ai maritat cu ei. Ai o familie frumoasa si concentreaza-te asupra pinguinilor si restul nu conteaza. E greu dar daca iti impui cred ca poti. Te vad o luptatoare. Ti -ai impus sa slabesti si ai reusit. Cand ai timp de ganduri urate ia apatatul si fa poze, ia laptopul si scrie sau mai gateste ceva si posteaza - ca eu te urmaresc mereu. Ai doi oameni minunati langa tine si atatea hobbyuri frumoase si mai vine inca un sau o pingu....nu e loc de ganduri rele. Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai vroiam sa adaug ceva... La multi ani sotului! Sa fie sanatos si sa fiti fericiti impreuna si norocosi! Oricat de tare ai fi si tot te afecteaza cand familia te ignora. E pacat ca ai lui se poarta astfel... iarasi ma intreb: ce se intampla cu iubirea si atentia acordate copiilor cand sunt mici? ce se intampla? N-o sa inteleg niciodata ce intervine de te poate face sa nu-ti mai iubesti copilul si sa vrei sa-l pedepsesti, sa sufere.

Nici in familia sotului nu se face mare caz de sarbatori, de ziua lor. Un simplu La multi ani si atat... Cu toate astea nu trece o zi de nastere sau nume fara ca socrii sa trimita felicitari. Eu am crescut cu tort si un mic cadou de ziua noastra; tare frumos mi se pare!

 

Nu poti schimba tu atitudinea si gandirea altora; ce poti tu sa faci e sa-i fii aproape, sa-l iubesti si sa incerci sa-i oferi o zi faina: o plimbare, o masa luata impreuna, o felicitare. Acum tu si Luca sunteti familia lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

legat de metode de a castiga bani... si eu cred ca ai talent la fotografie. Un amic si-a pus niste poze (cu natura) pe un site, si cine vrea poate sa-i cumpere copii dupa poze. Are cateva poze cumparate deja; mi-a spus ca nu se imbogateste din asta, dar tot e ceva decat deloc. Daca vrei, ma pot interesa cum se cheama site-ul.

Un prieten de-ai sai din State a vandut o poza cu o libelula (si drepturile de autor) unei reviste gen National Geographic (daca nu chiar lor), si a primit vreo $25, 000 USD.

 

eu n-am nici talent, nici rabdare, nici simt artistic pt aceasta arta [:)] .

 

vad ca si din bloguri se pot face bani; am citit insa ca e foarte greu, dureaza cativa ani pana devii cunoscut indeajuns. Dar daca iti place si vrei (ca talent la scris ai), si asta e o idee. E time-consuming, trebuie tratat ca un business. Pacat ca nu mi-am salvat unde am citit, povestea o tipa tare fain... spunea cat timp pe zi petrecea facand asta si cat castiga la inceput (gen cativa dolari pe an) si prin anul 4-5 facea destul sa se intretina doar din asta. 

 

bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina si noua ne-a dat nexium pt tusea asta, inca nu i-am dat. Dar Calin nu regurciteaza si nu are alte simptome. Vezi ca si medicamentele duc la reflux, grija cum le administrati. Eu nu le dau niciodata preventiv, doar simptomatic: febra, dureri, etc.

 

Norma este posibil sa faca febra dupa tine dar eu gasesc explicatia astfel: copilul are o forma de stress, asta scade imunitatea si contacteaza mai usor o viroza sau se accentueaza chiar simptomele de dinti. Si ai mei au avut doar febra uneori care a trecut subit, fara nimic. Sa urmaresti sa nu apara vreo eruptie in urmatoarele zile.

 

Kytana la multi ani sotului tau, sa fie sanatos si cred ca si-a primit deja cel mai frumos cadou, pingu mic din burtik. Pacat ca socrii se comporta asa, macar pentru copilul lor puteau face ceva daca pt voi nu... la fel ca si Gabi, si eu cred ca in conditiile astea, trebuie sa va gasiti stabilitatea singuri, e mai greu dar si frumos cand realizezi ceva prin forte proprii. Cel putin eu asa am fost dintotdeauna. Banuiesc ca daca nasti acolo iei si ceva banuti, nu? De vorbit cu soacra, tu o cunosti mai bine ca sa-i intuiesti reactia...

 

Ramona nu te ingrijora prea mult, asa face si David uneori, zice ca pe el nu-l apreciem sau ca nu-l iubim ca si pe Calin, e clar ca asta mic ne capteaza mai mult atentia si de asta. Trebuie sa fim atenti la unele detalii, de ex. sotul meu venea acasa de la serv si Calin direct la geanta lui sa-i scoata una alta, ii capta toata atentia si uita sa-i zice ceva lui David iar el statea pe pat si nu zicea nimic dar se uita la ei si era clar ca il deranja. Eu am obs si i-am atras atentia sotului sau bunicilor sa aiba grija la chestii din astea pt ca il afecteaza. Noi avem mai multe pretentii de la ei ca-s mai maricei, insa trebuie sa le acordam timp si lor, Noi ne mai compensam ca suntem doi, dar la Stefan e mai greu, tu esti tot timpul ocupata, te ocupi de Naty si el simte asta. Trebuie sa vorbesti cu el, sa fii aproape de el, de multe ori de asta sunt obraznici si incearca sa-ti atraga atentia asa. Eu in fiecare seara tre sa ma joc ping pong cu el pe hol sau sa dam pe rand gol cu capul in spatiul de sub birou, taica-su sta cu Calin si noi ne jucam, dupa ce-si termina temele. E greu ca afara nu prea stam si tre sa-i tinem ocupati cumva. Iar la culcare trebuie sa vorbim de ale noastre, ma tot intreaba el una alta si eu tre sa-i raspund, mai nou intrebarile sunt despre sex... o sa va povestesc ce-i mai debiteaza mintea despre asta cand am timp... chiar si asa, tot are impresia ca nu e iubit la fel de mult...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Haideti la o cioco calda, facuta in casa [cafea]

 

Ar trebui sa incep cu inceputul: cand a fost dl Pinguin acceptat in Anglia, au lui au zis sa vin si eu aici. In cateva luni, a gasit tatal lui de munca aici si s-au mutat ei cand eram insarcinata eu in 3 luni. De atunci ne-au tot zis sa venim aici, ca ne ajuta ei pana anul acesta in iunie cand termina cu scoala dl Pinguin. Ei acum nu ne ajuta din banii lor, ce castiga, au un cont pt chestia asta. Deci nu isi iau de la gura. Eu am zis ca nu ne okay sa vina si mama mea, dar tatal lui a insistat. 

De asemenea am incercat sa ma angajez, dar nu s-a putut pana nu am obtinut permise de munca, care a venit prin sept anul trecut, apoi am depus de NIN, inca 1 luna, apoi sarbatorile. Am pus CV peste tot unde am vazut anunt. E oras mic, nu mi-as permite sa ma duc cu bus-ul, masina nu avem. Ultima data am vb cu o romanca studenta care lucreaza la KFC si am zis ca ma duc acolo. Dar acum cu sarcina sigur nu as suporta mirosul.

As fi facut asta numai ca sa nu mai stam atarnache cand e vorba sa ii luam hainute lui Luca...

Dl Pinguin a tot incercat sa lucreze de acasa, acum de o luna colaboreaza cu o firma, nu a mai dormit noptile de nush cand, e vai de el; programeaza toata noaptea, doarme ziua 4-5h, apoi la uni, somn, 1-2h apoi iar programeaza. Saptamana asta afla daca vor continua sau nu, momentan este in proba. 

Si-a depus CV-ul la Google, urmeaza Yahoo, FB, etc. In aprilie, Doamne ajuta, va sustine interviurile. Daca nu este acceptat de nicio companie, mai este compania unde a fost asta vara la internship, in Cambridge, care i-au spus ca dupa ce termina au un loc la ei asigurat. Deci prin mai-iunie aflat in ce oras/tara ne mutam.

Sa va zic ca sunt cu nervii intinsi si ca mi-este intr-un fel si frica sa aplic pt vreun job? In primul rand pt psihic, pt ca daca ma refuza nu cred ca sunt in stare sa accept acum un refuz. Pe de alta parte, m-as duce si cleaner, numai sa nu mai numar fiecare penny.

 

Gata cu povestea noastra de doi bani. Nu ma plang, Stam intr-un ap. micut dar calduros, avem o gradinita la comun, stam langa centrul orasului, supermarket la 2 pasi (mai putin de 50 m). Ca nu iesim in oras mai niciodata si ca toti bani se duc pe mancare, e adevarat. DAR suntem sanatosi, avem un acoperis si nu murim de foame. Oricum banii de la ai lui nu ne ajung. Mai am eu economii, pensia mamei mele si mai dau meditatii de engleza. 

 

Gabi, noi aici dam £725, zona e f buna, dar dupa cum ziceam, in iunie plecam de aici. O data de termina dl Pinguin, nu mai putem sta, in primul rand pt ca nu ne mai ajuta nimeni. In cel mai rau caz, ne intoarcem in Romania. Avem unde sta, va fi greu pana gasim job, dar asta este. Hainutele au alt stapan acum, dar nu imi pare rau, nu ne lasa pe noi Dumnezeu asa. 

Daca nasc in Anglia nu primim niciun ban, doar alocatie pt bebe, undeva la £50 pe luna pt al doilea copil daca nu ma insel. Pt Luca nu au vrut sa imi dea sub motiv ca nu aveam drept de rezidenta in UK, fara sa argumenteze de ce.Niste escroci, nu ai cu cine sa te pui. 

 

Norma, Gabi, multumesc de incurajari. Incerc sa stiu si poate intr-o zi va fi cunoscut si blogul meu :)) Am incercat sa ma incriu pe cateva site-uri de fotografie, unde se pot vinde poze, insa abonamentul este f scump pt situatia noastra (500px.com). Gabi, daca afli despre ce site e vorba, poate este unul pe care nu il cunosc eu. 

 

Si eu ma intreb unde este dragostea? Fratele dlui Pinguin vrea sa plece de acasa, nu ii mai suporta. Desi, culmea, pe el l-ar pupa si-n fund - scuzati expresia. Pe dl Pinguin l-a crescut o bunica de la 3 luni pana pe la 1 an; nu inteleg ce ar trebui sa faca sa fie ai lui multumiti. Nici daca ar lua 10 premii Nobel nu cred ca ar fi incantati... Cum mi-a zis mie dl Pinguin, noi suntem familia, oricat ne-ar durea, trebuie sa nu ne mai asteptam nici la un La Multi Ani din partea altora. Ma credeti ca ma doare? 

 

Eu va scriu si Luca se joaca frumos cu olita, a pus niste magneti in partea care se scoate din olita, ii varsta intr-o craticioara, ii da lui Chitz-Chitz sa bea apa. A primit de la o fata de aici un Mickey Mouse, mare cat el si il adora, il ia peste tot. Acum mesteca cu o lingura in craticioara... Il iubesc atat de mult! hi hi craaa-craaa! 

 

Deci, haideti cu vesti bune ca eu am intunecat suficient atmosfera! 

 

P.S Cred ca imi prieste sarcinuta, vad lucrurile mult mai roz si am mai multa energie  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, asa de tare v-am speriat cu postarea mea de ieri ca ati fugit cu toatele?  [:-)))]

 

Haideti la un smoothie de kiwi cu avocado si mango, poate ma iertati [cafea]

 

Cum ati adormit? Cum mai dorm puii? 

 

Il laud si eu astazi pe pingu mic care a stat cuminel in pat pana am fugit si eu la baie. De obicei plange, chiar daca e cu Dl Pinguin care incearca sa il imbie, nimic! Parca fug in Honolulu si nu mai vin  [fri]  Dar astazi m-a asteptat in fundulet cu ochii atintiti spre usa, in deplina liniste  [il]

 

De vreo 4 zile nu mai vrea sa pape mai nimic in afara de iaurt si branzica "fagaras", dar nu ma stresez, sigur e ceva cu el si o sa ii treaca.

 

Cum mai sunt boboceii bolnaviori?

 

O zi cat mai buna! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha Kytana ce drăguță esti....eu nu m-am speriat ca eu chiar vad in tine o luptătoare si stiu sigur ca le vei oferi copiilor tai toată dragostea si afecțiunea după care au tanjit si tu si nu te vei lăsa copleșită de gânduri...te-am văzut si in poze si esti tare drăguţă chiar nu inteleg de ce ai avea complexe....poate trebuie sa iti faci un control la ochi ca nute vezi bine in oglinda.....glumesc desigur.

 

in alta ordine de idei azi am avut grija de Andrei si un prieten al lui mai mic cu o luna pana mama lui a făcut cumpărături. Plus ca aveam doamna cu curatenia si un domn care îmi schimba interfonul....haos dar au fost cuminți. La 13 a picat lat Andrei....

El e fffff bine de când am,sosit. Nu eruptii, nu febra...doarme bine noaptea si la prânz, mănâncă bine. In gura e inflamat tot, ii ies nu 4 cum am zis ca 5 , doi canini si 3 masele si nu plânge deloc. Vrea des in brate dar îl iau...las tot si îl iau ca nu sta decât un minut -două.

 

Bravo Luca ca ai stat cuminte pana a fost mama la baie. Pupici....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, ma bucur ca e bine Andrei.

 

Kytana, site-ul ala e shutterstock . com. (scoate pauzele...)

Mi-a spus ca e gratis, dar fiecare poza uploadata e revizuita individual dpv tehnic si ca valoare comerciala. Initial parca 7 din 10 poze tb sa treaca de "judecator", altfel astepti o luna pana ai voie sa uploadezi iar.

bafta!

 

la noi nimic nou... Stefan e agitat noaptea, dar se linisteste la san. nu ma pot uita in gura lui deloc, se misca intruna. oricum, se vad gingiile inflamate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multu' de info Gabi! O sa ma uit. Cum te mai simti? 

 

Luca s-a trezit azi noapte pe la 00.30, caninii de jos isi fac de cap, a plans micutul asa de tare si neconsolabil, mi s-a rupt inima! Am stat langa el dar nu s-a linistit de tot decat pe la 4 dimi; dormea si suspina...

 

V-am zis? Pe 12 feb am intalnire cu moasa, completam hartiutele. Prin saptamana 12 ma duc la echo 2D + morfologie.  Acestea sunt asigurate prin NHS. Restul, daca vrei in plus, mergi la privat. O voi intreba si de VBAC. Voi aveti cunostinte care au incercat/reusit sa nasca prin VBAC?

 

Am pus sa fac o supa crema de morcovi cu coriandru. Daca iese bine, pun si reteta pe blog  [soricel]

 

O zi faina! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...