Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am intrat sa vad ce mai faceti si ce vad eu aici? O kytanuta plina de energie si talent. Draga mea, esti incredibila. Faci mâncare buna, ii faci poze profi, scrii pe blog, ai grija de Luca care de mai bine de un an nu a dormit o noapte întreagă, adică pana la 8 măcar, mai ai un bebeluş in burtica....oauuuuuuuuu chiar nu stiu când ai timp. Eu pana doarme Andrei abia reușesc sa strâng jucăriile, sa ii fac lui mâncare si apoi trebuie sa stau lângă el ca altfel nu doarme mai mult de o ora sau o ora jumate. Daca stau lângă el doarme 3, sau 3 ore jumate. Când e treaz nu am timp de nimic. La 8 se trezeste si începe rutina zilnică cu lăptic, wc, spălat, schimbat, adunat si aerisit prin,casa, micul dejun, putina joacă apoi afara. Venim la somnic, apoi papa, iesim afara, apoi iar cina, joaca, lapte, spălat, culcat.....Sa nu mă intelegi gresit ca nu mă plâng dar te admir ca poti face atâtea. Tine-o tot asa...

 

Noapte buna si fetelor si boboceilor prea ocupati sa mai intre pe forum sa ne mai spună ce isprăvi mai fac.

Noapte buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, girls! 
Kytanutz, ce pofta-mi faci cu supa, sunt fan supe!  [pk]

Fetelor, eu eram odata o proaspata mamica tare exigenta cu alimentatia copilului, i-am impus multe restrictii lui Iris. Si acum suntem in proces de descoperire a gusturilor si texturilor. Cu bb2 voi incepe mult mai devreme. Iris nu mananca mancarea ei de bebe, a refuzat morcov+carfot fiert (din salata), dar a mancat vreo 3 furculite de salata dupa ce am dres-o cu lamaie, sare, piper, ceapa rosie / a refuzat paste cu ficatei, paste cu pui maruntit si sos rosu, mazare cu pui, piure (si vaiii ce bun si matasos era), refuza cam orice pun pe masa pentru ea. Am fost dezamagita de cate ori ii gateam ei si refuza. Si am inceput s-o imbii cu mancarea noastra. Oarecare succes au avut : lasagna de vita, salata orientala, cartofi nature cu unt si sare. Mare succes au chiftelute de pui/curcan (pun in compozitie si legume calite), unse cu ulei si coapte la cuptor, pilaf, carne simpla (a devorat snitelul meu de pui si puiul shanghai cumparat dupa ce le-am dat jos crusta) si ultima ei gaselnita a fost sa dea iama in omleta lui taica-su, o omleta cu sare, piper, ceapa verde, ardei kapia si cartofi prajiti. Deci o bomba calorica, nicidecum potrivita pentru ea. In weekend acum vreau s-o testez cu o omleta mai de bebelusi, la cuptor, o sa-i pun niste cas de Sibiu si ceapa verde maruntita, o sa-i fac friganele in loc de fructe dimineata, ca sa variem. Sunt cam in pom cu domnisoara mea, zau. In afara de orez, nu vrea nimic ce nu este bucatica, sa apuce ea cu degetele. Si daca vede paine la masa, pe nimic nu mai pune gura. Am ajuns sa mancam paine pe ascuns. 

Pestele l-a refuzat categoric... somon, cod alb si salau, gatit la cuptor, simplu. O sa il fac prajit pane, ii dau jos crusta si-i dau bucatica, sa vedem daca asa vrea.  Incerc tot cu un salau sau un cod, ceva mai slab. hmm, sau ia sa cumpar eu punga d-aia congelata de fish&chips si despielitez pestele, ca pestele ala e tare, nu se faramiteaza.

Oua fierte nu vrea, incercam cu omleta. Branza o scuipa, i-am dat soldatei de paine cu unt si branza si-a vomat, I-am dat paine goala dupa aia si clefanea de numa-numa! Odata a mancat paine cu pate de casa, mancam eu si ma tragea de maneca, i-am dat fiind convinsa ca va scuipa imediat ce i se lipeste pateul de gurita dar nu, a mai bagat vreo 4 soldatei. Si era data felia cu sare si piper ca lumea  [batcap] 
In concluzie, am ajuns sa-i dau destul de multe tampenii, am fost luata prin surprindere ca ea nu-si mananca varianta ei dietetica si sanatoasa si se intinde la tampeniile noastre condimentate si procesate. Dar imi calc pe inima si ii dau ce am in farfurie, numai sa manance si ea mai variat.  [fri]
  [smulgpar] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata [:)].

 

Mi-a fost jena sa mai intru pe aici dupa atata timp, dar m-a tras de mana Gabi si nu mi-am permis sa mai stau ca magarul in ceata.

Imi pare rau ca au trecut sarbatorile astea fara sa va fac nici o urare.Din pacate am avut o situatie urata cu tata. E in coma de o luna si aproape jumatate, sanse mici sa isi mai revina vreodata. Nu eram foarte apropiati, dar e totusi tatal meu si era primul Craciun pe care planuiam sa il facem impreuna dupa foarte multi ani. Tocmai de asta mi se pare si mai urata situatia...ca toate sarbatorile numai la asta m-am gandit. Ca noi trebuia sa fim cu el...

 

In fine, sa nu ne mai intristam, ca tot am vazut ca ati mai avut subiecte de astea mai deprimante pe aici.

 

Ma bucur mult de noile gravidute!Sa aveti sarcini usoare si copii sanatosi! Sa fie bine pentru toata lumea [:)].

 

Kytana,  stiu ca exista situatii printre cunoscute care au facut VBAC.O sa ma interesez daca vrei sa iti dau exact un nume sa discuti.

 

Nu am retinut prea multe din urma. Am ramas setata doar pe treaba cu zaharul. La David si eu eram foarte stricta, nu a stiut ce era dulce din comert (altul decat biscuitii de la Nestle si alte chestii bebelusesti) pana pe la 2 ani si zahar i-am bagat pe la vreun an jumate. Numai brut si foarte putin.Dar Sophiei tot ce i-am dat pana acum in materie de gris cu lapte, orez cu lapte, budinca de vanilie si alte chestii facute in casa le-am indulcit cu zahar brut.

La cresa nu am intrebat cu ce le indulceste ca stiu ca mananca sanatos si nu mai sutn asa exagerata sa intreb toate ingredientele.Nu stiu daca sunt mai relaxata sau mai nesimtita in privinta asta.

 

Noi suntem bine. Din fericire, cu exceptia problemei cu tatal meu, restul sunt bune. Suntem intr-o rutina placuta - adultii la serviciu, copiii la cresa/gradi. Sophia creste, e dodoloata. Nu e foarte evoluata adica nu stiu de ce am impresia ca David avea oarece vocabular la vremea ei [:)], dar stiu ca daca o sa faca la fel ca la mers (cand a inceptu sa mearga destul de brusc si bine din start), atunci o sa vina vremea cand o sa imi aduc aminte cu nostalgie de momentele cand nu vorbea toata ziua[:)].Asa ca o las in pace - nu ca as fi avut, oricum, ce sa ii fac.

Creste, e fericita, e vesela. E un copil fericit. Mie asa mi se pare. Si care se si manifesta ca atare. Am fost la homeopata saptamana trecuta si mi-a spus ca Sophia i se pare un model de gandire sanatoasa. Nu gandire pozitiva, dar sanatoasa. Ea e genul care daca David o necajeste, il loveste. Eu nu sunt de acord cu asta, dar ea are o motivatie (asta va explic voua, ca va dati seama ca pe ea nu o felicit....). Si e bine ca isi rezolva singura problemele de genul asta si nu pare genul care sa se frustreze (cum e David de ex - care daca il necajeste un copil la gradi tine minte si peste o saptamana...).

Din fericire pana acum a fost sanatoasa si fizic. Exceptand mici raceli si o bronsolita usurica intre Craciun si REvelion (trecuta cu aerosoli), a fost foarte ok.Adica nu a lipsit deloc de la cresa pe motiv de boala. Si face acum la inceput de februarie 7 luni de cresa fara nici o absenta (exceptand vacantele oficiale)

 

Cam atat....incerc sa tin iar aproape [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata! [cafea]

 

Oana, nu stiu ce sa imi spun, doar te imbratisez virtual! Cred ca iti este foarte greu chiar daca nu ati fost apropiati. 

 

Ma bucur ca David si Sophia sunt bine si sanatosi! Scrie-ne mai des, ne e dor de tine [flo]

 

Norma, hi hi ma lauzi prea tare. Pur si simplu cateodata am o fereastra mica; de multe ori nu apuc sa fac mai nimic. 

 

Irisucu micutu, ce probleme face dragonita! Luca nu mananca nimic daca simte ca e o denivelare ceva  [:-)))]  Am luat acum vreo saptamana cartofi prajiti si i-am dat sa vedem dc papa; nicio treaba, i-a aruncat cat colo! El e fan supe ca si tine  [:-)))] ar manca doar supe si paine si ar fi fericit! Ah, si banane  [batcap]  Asa ca e de inteles cu dragonica!

 

Fetelor azi sunt prastie, Luca de la 4 s-a trezit si nu a mai vrut sa doarma si nici eu nu am mai putut adormit chiar daca a stat Dl Pinguin cu el... oh well, c'est la vie!

 

Vroiam sa va intreb, aveti vreo reteta buna de fette al latte? Gen kinder? dar eventual fara gelatina? Nu prea stiu cum sa iau treaba asta cu gelatina, e rea, e ok? Ce ziceti?

 

O zi frumoasa! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va mai amintiti ce se intampla acum fix 2 ani? Nush ce mi-a venit si m-am uitat la odiseea noastra, abia ne cunosteam (bine, eu am intrat mai tarziu) Dar acum 2 ani pe vremea asta, abia aflam ca asteptam bobocei de sept-oct!!!  [:I]  [deziuata]  [si-eu]

 

Va vine sa credeti?  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eeee, eu am aflat in frumoasa zi de 3 ianuarie 2012. Pfiii, ce amintiri! Little did I know then...!    [olala] 

 

Hmm, spre rusinea mea, am uitat cand am aflat de bb2. Am o ciorba in cap...si-o varza si-o tocanita! .  [batcap] 

 

In septembrie, oricum..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit Oana, ma bucur ca ai intrat pe la noi, sunt sigura ca sunt multe care stau ascunse fara sa scrie nimic :( Curaj, fetelor...

 

Noi suntem mai bine, am o colaborare mai buna cu Stefan, avem borcanel cu fapte bune si fapte rele (atasez cate o bulina rosie/neagra la fapta respectiva). Acum am in cap un tabel de responsabilitati pt. ca e f.imprastiat, aerian lucru` care l-a sesizat si educatoarea, trebuie sa stea mereu cu gura pe el "hai Stefaaaan" , este f.capabil (stie deja sa citeasca, numere peste 100 etc.) dar aerian.. Ii place mult sa faca ce nu are voie (sa umble la combuna, telefoane, prize, cabluri,interfonul sa-l butoneze, stie functionalitatea becurile de la wirless si alte prostii care nu ar trebui sa umble si mi le strica apoi se chinuie sa le repare...

 

uPS, VECINA LA MINE... MAI VB.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ooo, lume noua, lume noua!  [pk]

 

Oana, multa putere si Doamne ajuta! deci acum asteptati sa vedeti daca isi revine din coma? ce s-a intamplat?

ma bucur ca in rest sunteti bine. Eu cred ca nimeni nu ar trebui sa fie jenat daca nu mai scrie cu lunile... fiecare cum poate, totul e sa mai dam vesti din cand in cand.

 

Ramona, (de la tv) am vazut ca functioneaza f bine tabelul cu sarcini. Eventual downloadeaza de pe net tabel in care sa pui poze cu ce are de facut. Vizual e mult mai clar pt ei. De ex. un ceas pt sculare, un cos cu jucarii pt strans jucariile etc.

 

Bob, la mine nu prea mananca daca e blenduit. Mie-mi plac si supele crema, dar lui niciodata nu i-au placut  [smulgpar] . si ce bune sunt... Ciorba in schimb mananca cu f mare placere. Totul e bucati. Eu nu folosesc sare deloc la gatit (folosesc mirodenii si nu prea se simte lipsa), in schimb ce e cumparat si are deja sare sau zahar- nu ma stresez. Ii place f mult branza gen cascaval; e ok, ca nu are decat lapte pasteurizat, culturi bacteriene si sare. Ii place si brie, orice branza, si cu mucegai etc.

Am ajuns la concluzia ca e mai bine sa nu fie exigenta, sa-l las sa experimenteze. Si mie-mi place iute putin, asa ca uneori gusta si asa.

Somonul e f bun pt copii, ca e putin gras si lor le trebuie grasimi pt dezvoltarea creierului. Aici se recomanda somonul. Noi il facem la gratar, taiat cubulete si pus pe frigarui; yummy!

si sa stii ca acum ei sunt la varsta cand vor sa faca ei singuri tot! Stef inca accepta si sa fie hranit, dar si mananca singur (nu supe). Eu fac omleta cu putina branza de vaci, mmm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...