Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Kytana, am retinut ca ai spus "zmeurica"  [il]  deci nu e zmeuroi?  [biz]

 

vai, fetelor, m-au terminat nucile astea din dreapta (de la retete). Am vrut sa-mi cumpar din tara forma de faguri si nuci, dar erau din aliaj, in piata, si nu am avut incredere. Acum ma uit si salivez de mor! facea nanutza mea, vai ce bune mai erau!

 

merg sa ma pregatesc sa plec la servici. va pup, sa aveti o seara faina!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua!

Sanatate si sarcina usoara gravidutzelor ma bucur enorm pt voi!

 

Se vorbea la un moment dat de mese. La varsta copilasilor nostri eu stiu ca ar trebui sa mananace 5 mese de 300-350g si pe la 1500 calorii pe zi. Corina cred ca aveai prea multe mese/ gustari. Abia dupa 3 ani se muta spre 3 mese cu 2 gustari si cand merg la scoala ramane o singura gustare.

Gasiti pe internet o gramada de articole asta ar fi unul http://www. raisehealthyeaters.com/2012/06 /how-many-times-a-day-should-kids-eat/

O carte faina e 400 retete pt copilul tau a lui laurentiu cernaianu pe langa retete are si exemple multe de meniuri zilnice ca sa fie echilibrate si variate (700 menuri din care 300 pt 1-3 ani)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat vaccinurile sapt asta, pana la 4 ani gata

Avem la 1 an si 4 luni 13.5 kg si 85 cm pupa mama cioroiul mic si iubit ;)

A inceput sa spuna multe cuvinte, unele pe limba lui altele pe a noastra - chiar unele grele de ex ghete

Arata ochi nas gura etc la anaimale nu vrea neaparat sa arate pe carte dar aduce jucaria cand o ceri sau zice ce sunet face deci clar stie o gramada de animale

De cele mai multe ori e foarte activ si se muta intre jucarii dar are si momente de calm cand povestim, citim, construim etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte iubitor ne pupam mangaiem si strangem in brate

Noi aveam probleme cu masa cu carne - de la inceputuri pana acum 3 sapt masa aia o manca numai cu povesti si mai mereu completam cu iaurt ca nu era o portie ca lumea

De 3 sapt insa mananca super, sper sa nu dam inapoi

Tot la 6 dinti suntem, jos cred ca are 3 luni de cand e umflat si nu pocneste nimic, deci inca majoritatea sunt pasate, dar de vreo luna mai cere si bucati (inainte nu vroia sa le vada in ochi)

 

Nici eu nu ii dau zahar, a primit numai dulciuri facute in casa si alea cu f putin zahar si ii dam rar -in afara de biscuiti bebelusesti de care eu am gasit si fara zahar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre sare nhs zice max 2 g pe zi la 1-3 ani, cantariti sa vedeti ce inseamna. Nici zero insa nu e bine pt ca au nevoie si de sodiu. Depinde daca mananca paine, de care paine etc noi de pilda facem numai in casa painea. Si in biscuiti poate fi sare.

 

Cred ca nu v-am povestit dar am avut experienta naspa cu prima bona, ne-a mintit ca matei i-a dat peste castron la finalul mesei si de fapt vomase, ca miroseau hainele si invelitoarea scaunului a voma rau de tot. Am dat-o afara instant si dupa 1 sapt am gasit o alta bona super, ne intelegem toti 3 excelent cu ea. Tot raul spre bine dar pe moment am fost ingrozitor de suparata.

 

Nu mai stiu ce se vorbea.... asa se intampla daca apuc prea rar sa scriu

 

Ah somnul la noi e noaptea 10-11 ore si ziua a ramas unul singur de 2 pana la 4 ore, insa deocamdata inca oscileaza ora de culcare ziua (seara intre 9 si 10)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici,

imi pare bine ca am avutce citi  [:)] desi n-am retinut mare lucru  [soricel]

 

ma bucur ca sunteti bine, in special gravidutele..m-am gandit si eu ce faceam acu' 2 ani si in 13 si in 16 cand am avut punctia si transferul..eu pe 27 am avut testul de sange care mi-a confirmat sarcina  [il]

 

oana putere iti doresc, imi pare rau..

gabi ma bucur ca esti bine si din nou pe baricade..

anamaria am citit recomandari de pediatri care spun ca pana la 1 an sunt 2 mese de lapte, 2 gustari si pranz, iar dupa un an se introduc si MD si cina pe langa lapte...iar gustarile scad cantitativ...facem asa si e mai ok..la gustare ii dau un fruct sau un iaurtsau 2-3 biscuiti sau un pic de placinta...papa mai bine acum la meseleprincipale..ii dau si wellkid pentru pofta de mancare,oajuta si ala?!

 

eu m-am apucat de cautat oferte pentru mare, vrem sa mergem la noi (ne-am luat un credit cam marisor si ne-am bagat in rate,nu putem cheltui mult pe concediu)si sa ne luam doar cazare la o pensiune/vila cu acces la bucatarie, nu departe de mare si cu curte/gradina cu verdeata..am studiat o tona de oferte din 2 mai, eforii, venus, mamaia, saturn...am vb cu alte mamici, am cerut pareri, am cautat sa aflu cum e plaja si intrarea in mare...pana la urma cred ca mergem la saturn, e aproape de mangalia si magazine, plaja e super si am gasit preturi decente, in mamaia, eforii si costinesti e foarte aglomerat, sunt plaje cu bolovani, cei din venus se duc la plaja in saturn, in 2 mai nu ai ce face, etc...scuze ca v-am plictisit, dar asta fac de vreo 2 saptamani cand prind nitel acces la net si david doarme..

 

david e raut, tranteste jucariile, le strica, mi frica ca-mi sparge geamul sau tv-ul..daca ii zic NU face mai rau...urla si tipa daca nu-l las sa faca ce vrea, se loveste cu capul de spatar de nervi sau se tranteste pe jos..ma dispera, sper sa fie doar o faza..

 

si el mananca de la noi, musai tre sa-i dau sa guste, asa sarat/condimentat/acru..i-am dat visine din congelator, acrisoare, baga in el ca spartu'..intr-o zi pregateam varza murata, a trebuit sa ii dau sa guste..a papat de la mine, apoi s-a infipt in castron..i-am dat si carne de porc de cateva ori, in ciorbe, ii place si aia..

 

pupici, sa fiti cuminti!  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Ce faceti voi? Noi ne-am intors acum de la zapada [pk] ! Sunt in extaz copilasii! [*] [*] Iustin nu mai contenea cu "Uaaaaauuuu!!!" [il] Mai mult l-a admirat pe frati-su cum se tavalea prin zapada decat sa se joace si el....Sper sa capete mai mult curaj incet incet. Adevarul e ca si eu asteptam cu jind o ninsoare mai ca lumea [soricel]  Fericirea lor e dublata si de faptul ca maine si poimaine sunt inchise scolile, deci..sa-nceapa distractia [fiesta]

 

In rest, suntem bine...mananca, doarme, are o energie maxima pe care trebuie sa si-o consume ca altfel e jale...E disperat sa iesim afara mereu - imi aduce de pe hol fularul, caciula, ghetele numai sa iesim o data! [:D] Vrea numai pe jos, daca plec cu carutul face ca o maimutica: se ridica, tipa, da din maini ca sa-l dau pe jos...

 

Sper ca sunteti bine cu totii si ca nu v-a afectat viscolul! Pupici! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamici si pitici!

 

Cum v-a fost weekend-ul? 

 

Anca, mai ce bucurie pe voi cu zapada!

 

Corinuka, citeam ca copilasii arunca tantrums din astea fie de la oboseala, foame sau pt ca nu li se da ocazia sa aleaga. Dar cum sa ii ajutam, nu scria.  [batcap] Probabil e frustrat ca vrea sa faca multe lucruri, e copilas si invata si el. Nu e raut, e doar copil  [soricel] Spor la gasit oferte!

 

Dragelor pe mine m-a apucat hormoneala. Intr-o zi mi-e bine-bine, rad si ma bucur de zmeurica din burtica (Gabi, eu asa simt, ca e zmeurica, cum la Luca simteam ca e pingu' mic, acu sa vedem  [panda] ) alteori imi amintesc ca am sunat-o pe socrelis (eu nu vorbisem cu ea de cand le-a zis Dl Pinguin de burtica) si nu m-a intrebat nimic despre sarcinuta.  [zirea] Imi venea sa o .... Apoi imi aduc aminte ca ne mutam, e eminenta mutarea si ma ia cu calduri cand ma gandesc ca voi fi in 7 luni si va trebui sa alerg intr-un oras/tara noua dupa toate lucrusoarele + doctori, cautat spital VBAC friendly,  [zid] Stiu ca e prea devreme, dar cateodata ma panichez. De multe ori imi alung gandurile, am invatat la terapie ca imi fac tare rau mie cu gandurile astea anxioase, dar cred ca un pic se justifica, nu?  [ph34r]  Donno, cred ca am nevoie de incurajare [:I]  [:I]

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana, mai lasa-le incolo de ganduri! Fruntea sus!  [pup]  Si nu te mai amari in legatura cu socrela; chiar cred ca nu are rost si nu merita! Si in plus, trebuie sa fii pozitiva pt a-i transmite si micutului (scuze, micutei [:D] ) din pantece o stare de bine si relaxare! Eu sunt convinsa ca o sa te ajute Doamne-Doamne sa treci cu bine peste tot si sa faci fata tuturor situatiilor; doar sa ai nadejde si sa nu disperi! Si ia-le incet: vazand si facand! Un sfat (daca-mi dai voie) din proprie experienta: la prima sarcina am fost foarte agitata, suparata, am plans mult (am avut mai multe motive, nu intru in detalii, dar fara sa aiba legatura cu sarcina), poate ca am cazut si in depresie si nu mi-am dat seama [:I] ; in fine, ideea e ca regasesc acum la Matei multe din starile pe care eu le-am avut in timpul sarcinii [bang] . E un copil excesiv de sensibil, emotiv, milos etc. Ei, la Iustin am fost muuuult mai relaxata, calma, fara ganduri care sa ma tulbure si cred ca asta se vede si se va vedea in timp in temperamentul si firea copilului. Gata, am inchis paranteza :)) Deci, eu te imbratisez cu drag si te rog sa incerci sa te detasezi de astfel de ganduri! [flor] Ce mai face micul Luke? Ati terminat cu dintisorii? Sta la spalat pe dinti? Al meu a inceput sa faca figuri: fuge cu peria in gura si dupa ce molfaie pasta incepe si roade periuta [soricel] Nu sta deloc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...