Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Stela, ma bucur mult ca ai scris! Sa stii ca ma intrebam daca nu asta e motivul; ma bucur ca sunteti bine si ca Matei evolueaza.

Stiu ca e greu, dar incearca sa nu il mai compari cu cei de o varsta sau chiar mai mici. Sper sa se poata recupera si sa poata merge. Cand o fi, in ritmul lui! Asta pt el, pt a putea explora lumea mai mult. Sa stii ca am vazut – mai mult la tv, recunosc- copii cu dizabilitati grave dar cu o incredere in ei extraordinara. Conteaza f mult cum il priviti voi, cei din casa. Daca voi il iubiti, i-o aratati si spuneti mereu si nu il protejati sa nu faca una sau alta, va fi ok. Tu esti o tipa f faina si o mama extraordinara, cred ca va fi bine.

 

Acum asa, in general. Forumul asta e un grup unde se leaga prietenii, unde ne putem povesti bucuriile si tristetile, sau doar rutina zilnica. Consider normal sa ne laudam, dar si sa fim sinceri cand simtim nevoia. Nu va mai lasati influentate asa usor, fetelor! Eu chiar cred ca fiecare copil are ritmul lui. Stefan a inceput sa mearga singur la 13 luni fara o sptamana; desi unii déjà mergeau dinainte de 1 an, mie mi s-a parut  repede chiar si la 13 luni. La fel si cu vorbitul… zice cateva cuvinte clar, multe in limba lui, conteaza sa-I intelegem noi si sa-I ajutam cd e cazul. De exemplu- uneori bodoganeste si clar ca habar nu am ce spune. Dar stau serioasa si-I raspund :”daaaa? Asa face masina, mami?/ da? Si ce a facut avionul?” etc. chestii total iesite din context (de ex. Eu sunt la bucatarie si nu stiu despre ce vb el ca nu stiu ce a facut inainte sa vina la mine). Ei sunt multumiti sa le raspundem, sa le acordam atentie si dupa tonul vocii noastre ei cred ca le spunem ce vor ei.

Ganditi-va numai la dinti, de exemplu! Unora le-au iesit primii la 4 luni, altora la 7, 12 sau poate chiar mai tarziu! (Stef are 8 si sunt asa fascinaaaattaaa cd vad unii de-o seama cu ei cu gura plina de 14, 16 dinti! Ma uit ca la SF si imi place de mor, parca vad aur! ) cu toate astea e normal.

 

 Eu chiar nu consider ca daca unul stie sa faca ca toate animalele, le recunoaste, le citeste etc. va fi mai intelligent sau mai de success decat unul care e in scutec la 5 ani, de ex. La fel cum nu cred nici ca cei alaptati (pana mai tarziu) vor fi mai destepti.

Hai sa ne delectam citind ce fac odraslele noastre, sa ne bucuram si sa tinem pumnii stransi cand cineva are nevoie. Sunt sigura ca atunci vor scrie mai multe fete despre boboceii lor.

 

Moaaamaaa, dar scriu o multime in ultima vreme, nu stiu ce am. Cred ca e baby fever J. Vai ce-as vrea si eu sa fiu insarcinata sis a fiu “complete”, dar tb sa mai astept putin. Va pup si asteptam vesti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Stelutz, ce bine ca ne-ai dat de veste! Imi pare rau si inteleg ca iti este greu sa intri dar ma bucur ca Mateiut face progrese asa rapide. I-auzi, nici nu mai vrea leganat! Asta da schimbare in bine, mai ales pentru tine!  [il]

Doamne ajuta sa vina rezultatele cat mai bune, cat mai repede ca sa va puteti pune pe treaba pentru bebelindul nr 2! Te pup si te imbratisez! Esti o mamica perfecta, puternica si ai sa vezi cum te alearga Matei prin casa [pup]

 

Gabi mie imi place cand scrii atat, mananc si eu incet micul dejun si te citesc. Ai dreptate cu comparatiile, dar cred ca teama cea mai mare a fiecareia dintre noi este ca copilasul ei este bolnav sau se intampla ceva cu el. Probabil de aceea ne si panicam atat de usor. Nu e o situatie ideala si eu personal incerc sa nu ma mai sperii asa tare, dar nu imi este mereu. Mai ales cand aud ca eu la 10 luni faceam si pisu si kaki la olita si nu mai purtam pampers, de la 6 luni am vorbit si la 1an10luni numaram, iti dai seama ca undeva in creierul meu se instaleaza o mica panica  [fri] Este absolut pueril si ai absoluta dreptate ca daca faci anumite lucruri mai devreme nu e semn ca vei ajunge Einstein (desi chiar el a vorbit pe la 3 sau 4 ani daca nu ma insel). Cred ca este si o competitie stupida pe care vrand-nevrand parintii si noi o avem in creierul nostru. "Ai vazut ce face fetita lui X? Vaaai baiatul lui Y deja face Z!" 

 

Asa, revenind!

 

Am incercat astazi sa imi mai adorm placinta care a facut ochi la... 04.45! I-am dat tzitzi in pat si apoi pt ca deja incepea sa se agite, l-am pus din nou in patut, i-am cantat nani-nani, i-am dat manuta si a mai dormit purcelino pana pe la 07.20  [pk]  [pk] Evident ca acum nu mai stiu la cat sa il culc de amiaza  [:-)))] Sa vedem cum evolueaza lucrurile. De obicei la 10.00 avea somnicul de peste zi. Deci saru'mana pentru sfaturi [flo]

 

Ce mai faceti voi? Ma tot gandesc la Corinuka si la Daviducu... [ruga]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oau Stela mă bucur ca progresati si totodată îmi pare rău ca a trebuit sa treceri prin asa ceva. Succes la analize, sa fie toate bune si kinetoterapia sa va ajute sa umblati car mau repede.

 

 

Oare Oli cu Maya ce mai fac?

 

Nici eu nu compar copiii ca nu are rost. Sunt in parc de varsta lui Andrei care deja spun fmulte cuvinte sau altui care acum încep sa umble. Atât timp cat sunt sanstosu copiii totul e ok si trebuie sa multumim lui Dumnezeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, ma bucur mult ca ai mai scris despre voi! [flo2] Felicitari pt progrese si Doamne ajuta sa recuperati cat mai repede si usor! Imi place ca esti puternica si ambitioasa si ca va ganditi la bebe2! [pup]

 

Si acum legat de comparat - consider ca pana la un pct este normal si inevitabil sa facem asta (mai ales fetele care scriu\citesc aici). As fi ipocrita sa zic ca eu nu am comparat niciodata copilul meu cu altii. Ideea e sa stii sa pastrezi proportiile. Sunt convinsa ca nu exista copilul perfect (model) -  unul face ceva, altul altceva, unul e dotat intr-o privinta, altul in alta, de altfel ca si adultii....Ar fi multe de spus, dar ma opresc. Parerea mea! [:D]

 

In alta ordine de idei, am vz ca si acum e in spital Corina cu Daviducu :(( Le doresc sanatate maxima si putere multa sa treaca si de problema asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

STELA, sper sa citesti...

tocmai am citit ca Porumbita de la PiersiCute a zis ca baiatul ei a fost diagnosticat la nastere cu hipertonism (zice ea), si a lucrat un an cu el sa recupereze. Oare e acelasi lucru cu hipertonie?

Poti s-o contactezi si poate te ajuta, e o tipa tare de treaba (din ce am citit, n-o cunosc personal) si e din Bucuresti.

 

Bafta, curaj si pupici!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, acum ma pregateam sa va scriu si m vazut mesjaul...

 

Noi avem hipotonie. Din pacate hipertonismul sau spascititatea inseamna muschi tensionati, incordati iar terapia presupune inversul a ceea ce facem noi. Noi trebuie sa ne tonificam muschii si facem exercitii pt asta. Din fericire, am dat peste un kinetoterapeut excelent cu care lucram acasa zi de zi. E maximul ce-l putem face momentan, bine, plus internarile de recuperare care-s mai intense in exercitii. 

 

Fetelor, legat de comparat, credeti-ma ca m-am oprit de mult, de cand m-am internat prima oara cu Matei. Pur si simplu, cand citesc sau vad un copil de varsta lui Matei care mananca singur, si-a dat drumul la mers,.. ma ia cu ameteala, nu e invidie, doamne fereste, e doar o durere in suflet. Cat priveste normlitatea, chiar nu ma raportez la alti copii. Matei e normal in felul lui, noi avem alt ritm de evolutie, dar atata timp cat la final iesim invingatori, avem analize bune si suntem sanatosi eu sunt fericita, sincer. Ma bucur ca toti medicii la care am fost ne-au zis ca sigur ne recuperam total, iar Matei e un copil prezent, receptiv, cu un psihic bun. Iar asta e f important la recuperare.

 

Va multumesc frumos pt gandurile bune si incurajari!

 

Kytanutz, felicitari pt sarcina!!! Am intrat pe blogul tau si ti-am vazut burtica sau mai precis abdomenul, momentan :D Va doresc multa, multa sanatate!

 

Voi citi in urma sa vad ce s-a intamplat cu David si Corinuka. Sper sa ajunga cat mai repede acasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, scuze!!! [flo2]  [flo2]  [flo2]

sunt [batcap]  [batcap]  [batcap] , sincer! doar stiu ca Matei are hipotonie... nu stiu ce a fost in capul meu, mi s-a pus ceatza pe creier cand am citit ce-a scris Porumbita si asa m-am bucurat ca poate te ajuta cu o idee, un sfat, o luminitza sa aflati mai repede cauza hipotoniei bobocelului scump. [ups]  sper ca nu te-am starnit.

 

anyway... ce vroiam sa spun e (ms Anca, ai dreptate, toti ne comparam cu unii, cu altii) e sa nu fim dezamagiti ca unii sunt mai + si altii mai -. Sa incercam sa ne pastram increderea si optimismul, cu alte cuvinte. Stela, chiar daca Matei e putin in urma, cred ca nu sunt singura care chiar e interesata de progresele lui, de ceea ce se intampla in general cu el, cu voi.

Apropo, cand aveti nunta? parca in mai?

 

of, ce greu de David si Corina! sper sa ii ajute sederea in spital. Oare o fi vreo enterocolita? sanatate multa si putere! si sa ajungeti acasa mai repede, sa va jucati in mediu familiar.

 

Bravo, Kytana! ma bucur ca a dormit dl. Luca mai mult. alta viata, asa-i?

Ziua il pui la somn la ora fixa sau cd vezi ca ii este somn? Noi il culcam ziua cd da semne de oboseala (oki mici, se freaca la oki, casca, e impiedicat etc.). Doar seara e pe ceas, la 6 are cina si pe la 6.20 mergem la baie, ca altfel e tare agitat la imbracat si nerabdator sa pape tzitzi.

 

iar imi fac de cap, scriu prea mult... va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Stela ma bucur sa aud de voi si ca tu esti optimista in continuare. Eu sunt convinsa ca o sa-si revina Matei, ti-am mai zis de colega mea care a tras cativa ani cu fetita si acum este bine, este un copil normal. Insa la ea a fost problema lipsei de oxigenare a creierului la nastere, macar a stiut ce si cum. Asta mi se pare foarte important, sa cunosti diagnosticul din timp pentru ca sa stii in ce directie sa mergi. Stiu insa ca sunteti pe maini bune si o sa se rezolve cu timpul. Trebuie sa aveti putere si rabdare multa. Nici nu-mi pot imagina ce e in sufletul vostru. De hipotiroidism parca l-au testat, nu?

 

Nu prea stiu ce sa va mai spun, citesc cand apuc si uit.

 

Calin nu e prea bine, am fost ieri la dr si are ascultatie la plamani, am zis ca innebunesc, de fapt ambii copii au si abia terminasem tratamentele...

 

Despre comparat sau laudat, al meu nu zice nik nik si e cel mai mare de pe aici, el si Sofia Oanei. Si il mai are si pe frate-su care ii turuie non-stop si se joaca cu el, are de unde invata. Insa pare ca pricepe de toate, face orice ii spui, chiar nu ma ingrijorez deloc. Dar e adevarat si normal ca te simti aiurea cand vezi altii ca fac una alta... de ex. la spital am stat cu o fetita de 1.4 ani, ca si greutate avea vreo 7-8 kg asa de micuta era dar am ramas masca pentru ca spunea multe lucruri, cerea lucruri, mi s-a parut wow. L-am certat oleaca pe lenesu' meu si am si uitat pe loc de asta, dar eu v-am spus ca la al doilea m-am mai nesimtit.

 

Ramona sper ca esti bine, si eu am probleme cu calciu in perioada asta, n-am putut luat nici in sarcina din motiv de contractii si nici in alaptare din motiv de neglijare. Prin decembrie m-au apucat niste stari de agitatie, tremuraturi, rau tare ... am luat calciu si magneziu alternativ si sunt ok acum. Ai grija de tine, nu te neglija. Sanatate multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, ati vine dl Sotz, nu-i asa? Revedere frumoasa si ai grija de tine!

 

Mirabela, multa sanatate. Of, dragii de ei, cum le patesc pe toate impreuna!

 

Gabi, a fost bine, pana sa il pun la somnul de zi. Atipise baiatul meu si a sunat un cineva la interfon. Suna la toti vecinii (ca sunt peretii subtiri si se aude) si s-a trezit si a inceput sa planga si sa planga. Se sperie grav cand suna interfonul, nu stiu de ce. Ei si de atunci nu a vrut sa mai adoarma neam. I-am dat tzitzi, in speranta ca se linisteste, nimic! Asa ca degeaba m-am bucurat ca a dormit de dimineata... La 18.30 l-am bagat la baita si la 19.00 dormea ca azi dimineata la 05.30 sa aiba trezirea. Sarea in patut, vorbea singur. Dupa 15 min de nebagat in seama a inceput sa planga. Nici nu prea a stat la tzitzi, era croit sa iasa din camera. Asa ca, ce sa culc? Abia avrut sa adoama la 11.30.

De obicei, cand se trezeste la 05.00, la 10.30 i se cam face somn. La 05.30, la 11.00. Cam atat rezista. De obicei il privesc cu atentie, cum zici si tu, i se inchid ochisorii, e marait si impiedicat. Cateodata se intinde pe jos cu o perna in brate.

 

Ce sa va mai zic? Nu mai am rabdare pana miercuri sa vb cu moasa si sa ma trimita la echo. Abia astept sa mai vad o data Zmeurica. 

M-au apucat niste semi-greturi; adica simt ca am ceva in gat/gura si nu prea pot manca. Incerc cu mese mici, dar as manca numai chestii sarate (chipsuri  [batcap] ) branza, masline. Ieri am vrut sa mananc ciocolata, dar mi s-a parut dezgustator mirosul (era cioco Kinder) 

 

Stelutz, multumesc, multumesc! A inceput sa apara si o umflatura, cred ca de la mancare mai degraba [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...