Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Neata dragi mamici!

Norma, foarte interesante meniurile! Mananca bine la pranz Andreiasul tau. Noi inca papam un singur fel. Cam ce cantitate ii dai la fel 1 si fel 2? Noi papam cam 200 g, aproximez. Semintele le papa intregi sau i le cumperi maruntite? Si eu ii dau lui Matei tarate de grau, de ovaz, migdale maruntite si amestec de seminte tot asa maruntite le-am gasit la carrefour. Nu cred ca s-ar descurca cu ele intregi...doar cu alea de in :))

E super descurcaret Andrei la jocuri. Nu ma pricep in domeniu, dar pare f avansat la capitolul asta. Si mi-l imaginez de dragalas e cand face cu mana la parc si zice naniii, cred ca sunteti un supliciu pentru privitori :D

Corinuka, am citit cu oroare ce ai povestit despre statul in spital! Ma bucur mult ca ati scapat de scaunele moi si sper sa o tineti tot asa. Despre intrebarea ta, nu stiu ce sa zic... Poti incerca sa-i dai si putina banana, dar sa nu fie prea coapta. Si poti sa-i dai si alte legume dar in combinatie cu orez.. Adica un orez in care sa predomine legumele, adica incearca sa ii dai in continuare alimentele de regim, dar combinate cu unele normale si incet, incet o sa reveniti la alimentatia normala. Dar nu-s experta in domeniu, eu ti-am zis doar cum as proceda eu. Noi n-avem experienta cu problemele digestiva, slava cerului ca ne-au ocolit pana acum.

 

Andreea, felicitari pentru primii pasi facuti asa repede! Niciun copil nu cred ca exceleaza la toate, dar sigur recupereaza restul fara probleme. Am auzit multe cazuri in care copilul nu zicea nimic pentru ca asimila si dintr-odata si-a dat drumul la vorbit.

 

Uff Andreea, si noi am trecut prin perioada grea cu masa de pranz. O luna jumate a refuzat orice fel de mancare, am incercat orice, gatit oricum, nu voia decat 2,3 lingurite. Acum nu mai refuza, dar noi papam in continuare blenduit, cam ca orezul. Daca ii dau bucatele se stramba si nu vrea. In schimb, alte mese le mananca bucatele, doar legumele nu le vrea. 

 

Noi papam dimineata impreuna, la 8. De regula omleta, paine cu unt, toast cu cascaval, cu branza.... si mananca bucati exact ca mine.

 

Apoi avem cea mai bogata masa din zi... la 10.30, masa de fructe :)) Eu ii fac un piure in care intra vreo 3 fructe, banane, mere, pere, mango (mai avem compot si mai variem), mai pun avocado, tarate felurite, migdale, seminte... alternez, nu toate odata. El mananca fructe si neblenduit, ii dau marul curatat in mana si il rontaie pana la cotor, dar altceva nu mai vrea dupa aceea. 

 

La pranz ii gatesc cam orice gasesc prin piata, incerc sa-i dau peste o data pe saptamana, o masa doar de legume, o alta cu ou si restul cu carne. Ficat ii dau rar, am eu ce am cu toxinele care se strang in ficat... Ii dau cam de 2,3 ori pe luna cred, adica cand avem de la tara ca de cumparat nu-i cumpar.

 

Seara avem cina usoara cu vesnicul iaurt care ne place mult in combinatie cu biscuite integral sau cerealele amintite. O data pe saptamana papam gris cu lapte indulcit cu zahar brun brut... Dar super pontul cu siropul de artar de la DM. Mersi, Norma!

 

Laptic mai bem seara inainte de culcare si dimineata pe la 6-7.

 

Carmen, cam asa e si Matei cu vorbitul... Daca vrea ceva clar zice mamamaama, ca stie ca eu il ajut. In rest si el este acum intr-o pauza de vorbire, dar a cam zis toate silabele la vremea lor. Tata nu mai vrea sa zica, doar mama ramane constant si bum bum.

 

Olivia, mersi de pontul cu CIC, se contureaza varianta asta din pacate. Voi incepe sa ma interesez ce si cum. matei implineste 2 ani pe 14 sept si din cate stiu se aloca o luna pe an pt tata, deci pana la 14 iulie tre sa prelungesc. Cam asta voi face din pacate. Dar e si asta un suport important de care avem nevoie.

 

Va pup fetelor! Sa aveti o zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

  Corina sanatate multa puiucului.Eu am avut probelme cu amandoi baietii cu butica .Cu Luca am avut doua internari una cu o viroza cu manifestari digestive si a doua o enterocolita virala.Legat de mancarica incearca sa-i bagi treptat cate o leguma in mancarica,carnea trebuie fiarta separat ,banana ii poti da eu stiam ca foarte coapta.Ii poti da in gatulet cu albastru de metil ,la baiatul cel mare nu-i pria tantum il durea burtica de la el. 

  Baietii mei au fost amandoi bolnavi ,Luca a facut o bronsiolita urata si nu a scapat de antibiotic,era plin de secretii dar am reusit sa evitam internarea de data asta.

  Asa cum a spus si Mirabela e foarte important sa avem un dr in spital in care sa avem incredere.Eu am o Dr extraordinara la Elias, mi-a pus copii de fiecare data pe picioare si tot datorita ei i-am descoperit problemele lui Luca la rinichi.Am facut si controlul la rinichi nici nu a avansat nici nu a regresat ureterohidronefroza ,daca nu regreseaza si daca nu apar complicatii intre timp se va interveni chirurgical in jur de doi ani.

 Stela sa-ti dea D-zeu multa putere sa-i fii alaturi lui Matei si sa treceti peste toate problemele.Luca a inceput sa faca doi trei pasi singurel ,merge sustinut de o manuta dar nu foarte usor, o sa mergem si noi la control luna asta la Centru .

 Norma felicitari pt piticutul cuminte si istet.

 Legat de mancare si Luca mananca in continuare blenduit ,dimineata mananca branzica facuta in casa cu fructe,la pranz mananca un singur fel cam 200 gr ,marea problema este masa de la ora 18 cand nu vrea mai nimic iar seara mananca cam 180 ml lapte cand vrea.In rest cand vin seara de la sevici titi dar de alint ca mult nu are intr-un singur san ,se mai trezeste si peste noapte de doua ori pt titi.Are doar 10kg desi s-a nacut cu 3.900 .

Va citesc zilnic cu drag dar nu apuc sa va scriu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamici!

 

Ma bucur ca ati scris atat de mult, am citit dar sunt atat de somnoroasa incat abia ma pot concentra sa scriu.

 

Luca de 3 zile se trezeste la 4 dimineata, nu mai stiu ce sa ii fac. Am incercat sa il culc la loc, dar se pune pe un plans isteric de parca ar fi batut. :( Asa ca... trezirea la ora 4... parteeeh!! :)))

 

Cum a fost ieri: interesant, cred. Mi-a luat sange, 3 fiole, am dus proba de urina, mi-a luat tensiunea si tam-tam am 8 cu 5!!! Si eu ma miram de ce sunt ametita!

Am 49kg si am scazut in inaltime 4 cm :| Nu stiu cum, dar acum sunt si mai pitica decat eram :)))

Am completat 1001 formulare si documente. La spital ma duc cand ma programeaza ei. Astept sa imi trimita prin posta programarea. Ar trebui undeva intr-o luna. Apoi il mai vad pe pitic la 20 de saptamani si atat. In rest ma mai vad cu moasa care ma masoara, cantareste, masoara burtica, ia tensiunea si ii asculta bataile inimii. Meh, ce sa faci? Mi-a dat nr ei personal dar care este valabil evident doar in orele lucratoare, in rest sa ma duc la urgenta. Siii... cam atat! 

Teste, voi face dublu test la 12 saptamani si la 20 saptamani vor face o morfo-fetala (sau echivalentul) ei ii zic eco pt depistare de anomalii. 

 

Revin mai pe seara cand sper sa mai adun un pic de energie. Va pup! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Andrei papa cam 150 gr felul 1 si 150 felul 2. Seara si dimineata între 150 si 200. Lapte bea cate 250 seara si dimineata.

Seminţele le iau întregi dar le zdrobesc fie cu mojarul fie cu rasnita de cafea. I-am dat caju întreg sil-a plimbat prin gura o jumate de ora pana l-a mâncat. Acum ca ii cresc masele poate voi începe sa ii dau din nou bucatele. Nuca ii dau zdrobita Putin intre degete si asa o papa goala neamestecata in nimic.

Kytana - bine ca sunteți ok, tinem pumnii sa fie asa pana la,final si iti doresc sa,te odihnesti cat mai mult. Iti citesc zilnic postările.

Stela tu mai scrii? Ma voi uita azi pe site-ul tău când doarme Andrei.

Vai fetelor prin ce treceri voi cu boboceii vostru. Sănătate multă tuturor. Sa va faceti bine,si sa,nu mai,fie,bobocei bolnavi pe forumul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa Stela, e f important ca semințele de in sa le dai mărunțite pt ca altfel ies in kk cum au intrat. Chiar si noi trebuie tot maruntite sa le păpăm pt ca nu isi fac efectul scontat daca le papi întregi. Eu pun si in pâine dar sunt sigurele pe care le maruntesc.

Fulgii de ovăz nu ii maruntesc dar îi las in iaurt câteva minute sa se înmoaie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai vorbesc de mancare cand pentru mine a ajuns masa o criza de nervi [batcap] [batcap] , dimineata indiferent ce ii dau sa fie cu putina miere, daca inainte o pacaleam cu iaurt acum nu mai vrea nici pe asta :(.

La pranz, am vazut ca ii place ciorbita si cu asta ma scot. Ii mai plac piftelele (le fac cu prutina carne si multe legume) si paste cu peste.

La ultima cantarire avea 10800 gr. si 85 cm.

 

Aveti dreptate cu maruntitul, cand sunt lenesa si nu mai pasez, gasesc toate ingredientele in kk Nataliei. Trebuie sa ma harnicesc si sa pasez cerealele si sa le pun in  borcan special pt. ea.

 

Kytana- waw 49 kg. ??? Pai si ce inaltime ai ??? Dupa cum am mai spun intr-un mesaj trecut, am si eu mai putin cu 3 cm (vezi ca seara masori mai putin ca dimineata )

 

Corina - iti las link pe private cu preturile. Am primit acum aviz in posta sa imi ridic un colet ce l-am plasat pe 27 ian., acolo am si Colostrum pt. o tipa (doua cutii)  daca vrei una vb..cu ea sa iti cedeze unul tie pana imi vine o alta comanda in 2-3 sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma - cat a costat siropul de agave ??

Eu am cumparat stevie , este foarte dulce dar parca si amar, modifica gustul si nu ma prea inanta, il folosesc la paine sau prajituri dar nu la cafea.

 

Am vazut ca imi pot face comanda din SUA"nectar de artar"(in jur de 33 ron/482 ml), este un produs 100% certificat organic, de culoare inchisa (Siropul inchis la culoare este nefiltrat continand mai multe minerale si pastrand mai bine aroma naturala. Siropul deschis la culoare se obţine printr-un uşor proces de filtrare

)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

24 lei 250 grame, e BIO si calitate A. La Carrefour este 30 lei aceeasi cantitate dar calitate B. Eu am,citit pe net ca se împart in calitate a, b, c si ca a este pt consum si b si c pt gătit. Si ca cel mai deschis,la,culoare e calitate A.

De Stevie e mai ieftin decât,de artar dar am,citit ca modifică gustul si ca cel de artar nu.....nu pot spune decât ce am,citit. Nu am,încercat stevia si nici,cel de artar....maine dimi îmi,voi pune in cafea. Deseară ii dau lui Andrei clătite cu sirop de artar.

Azi am,păpat dimineata pâine cu unt, iaurt si mozarela. La prânz ciorba de varza si tocanita de,pui cu paste.

Eu uit sa,vă spun ca dimineata,la,o,ora,după,micul dejun papa si un,mar sau struguri. Sau kiwi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, aveam 156 si acum 153 :( Oh well, nu prea am ce face. Ma intristeaza doar ca imi gasesc hainute cam greu. 

 

Norma, eu am gasit aici sirop de artar 100% original, fara altceva in el. Nu schimba gustul. Nici cel de agave nu mi s-a parut ca schimba gustul. Stevia nu am incercat, de ce sa zic. Am inteles ca ar exista un indulcitor din nuca de cocos care ar fi si mai sanatos. 

 

O noapte linistita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

se pare ca nu m-am exprimat f bine si nu m-am făcut înțeleasă. Deci am citit asa: siropul de agave e cel mai Putin sănătos din cele trei, siropul de stevie modifica gustul mâncării iar cel de artar e cel mai sănătos si pt clătite, cafea etc se recomandă calitatea A.Nu stiu nimic de cel de cocos dar voi citi.

O zi buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...