Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Neata, fetelor!

Pff, pai ai vostri mananca tare bine. Eu lui Iris nu i-am dat mar bucata, mi-e frica de mar. Incercam acum cu kiwi, dar mai mult o distreaza sa ma hraneasca pe mine cu furculita. Tot e bine ca-si formeaza deprinderea de-a folosi furculita. 

Iris are meniul asa:

- 210 ml lapte dimineata la trezire 

- pe la 9-10 are 2 fructe blenduite

- la pranz soacra ii da legume cu carne, pasate

- cand ajung eu acasa alt bibe de 180-200 ml lapte

- seara pe la 7 jumate-8 avem o cina destul de limitata ca variatie (refuza cam orice ii gatesc) : bucatele de carne, paine, biscuite, coaja de pizza. Dar deja stiu ce mananca sigur si plusez cu alea : zeama acra de la ciorba (fara legume, ca e vigilenta si scaneaza fiecare lingura [smulgpar] ), supa de pui cu galuste de gris (ieri seara a mancat 4 galuste cat lingura mare, de adult!!!), orez (in care "ascund" legumite si carne maruntita), chiftele de pasare la cuptor.

In principiu, s-a invatat seara sa mearga la bucatarie sa traga scaunul sa se puna la masa, dar daca nu-i place ce pun in farfurie, pleaca. Si atunci apelez la biscuiti (din aceia de bebe), paine, crutoane facute in casa, biscuite de la eugenie daca n-am altceva :D

- pe la 9 jumate-10 seara daca n-a mancat cina, are masa de cereale Nestle, le papa foarte bine si se culca satula. 

 

Cred ca am scapat de durerea de dinti, doarme mai linistita. 
Kytana, poate Luca are eruptie dentara, ia studiaza terenul. Mie mi-a recomandat o prietena sa-i dau la culcare lui iris cate 5 ml de Nurofen sirop pt copii si calgel si dormea clar mai bine. Se trezea urland ca lupul si era de neconsonsolat.  [V] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara si bine v-am regasit.

Acum intru cu alt interes cand am ce citi.

 

Kytana tot nu-mi iese din cap ce  curajoasa esti.Si Luca nu a fost un copil de pus la icoana .A fost asa mai agitat .Am si eu unul mic acasa de nu sta locului o clipa.Seara sunt farmata.Dar macar doarme.

Chiar daca esti micuta te invidiez pentru kg pe care le ai.Eu pe langa cele 28 pe care le-am luat in sarcina....mai am de dat jos vreo 15 .Cand ma uit in oglinda intru in depresie :((

 

Norma,tot timpul te-am apreciat cu mesele lui Andrei si cat de mult citesti despre alimentatia lui.Tu gatesti separat pemtru micut sau si pentru tine si sot?

Stii ceva de fructoza ?

 

Eu am inlocuit fructoza cu zaharul in casa.

Sarea normala cu sare roz de Himalaya.

Orezul uneori cu orez salbatic (cel negru) , mai mult in ardei umpluti sau cand fac cu legume.

Paine fac doar in casa.La masina.

Oua doar de tara.Mi-am facut o prietena in piata ,e asa la vreo 70 si de ani....ca imi aduce mereu oute prospete.Lapte iau de la cineva de la tara.Sursa sigura.Ficatei de pui la fel.Puiuti pentru Andrei am pus la congelator si tot de la tara.

Incerc pe cat posibil sa mancam mai sanatos.Dar na...nu imi iese mereu.

 

 

Cori , poate da Dumnezeu si treceti cu bine si nu va mai intoarceti la kk mult .

 

Stela ,sa te interesezi daca stai 3 ani acasa sa nu fie in dezavantajul lui Matei pe viitor.Ca o sa aiba o stampila pusa tot timpul....nu stiu....zic si eu....sa nu mi-o iei un nume de rau.

 

Copiii vostri cand dorm la pranz?Cand mananca masa de pranz?Daca aveti timp v-as fi recunoscatoare sa imi scrieti orarul vostru intr-o zi obisnuita.....De multe ori ma gandesc ca poate gresesc eu pe undeva....

 

De exemplu la noi o zi decurge asa....

 

7:00 desteptarea si tzitzi

10:00 dejunul (fructe sau omleta sau paine cu unt si miere,paine cu almete)

12 00 tzitzi si somn ca altfel nu adoarme....mananca putin 

14:30 se trezeste

15.00 pranzul

18:00 in jur de 18:00-18:30 un iaurt,o banana daca nu a mancat fructe dimineata,cereale....paine cu unt

20.00 chiar 19:45 lp...din 180ml apa uneori il mannca pe tot,alte dati bea jumatate de lp si cere tzitzi si somn.

Noaptea a ramas ca acum 12 luni cu trezirile pt tzitzi :( Tzitzileala continua....

 

Smantana nu mananca,branza de vaci nu,telemea nu,mozzarela nu,cascaval foarte rar doar afumat,,,,,o iau razna :)))

Off

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamicuta frumoase!

 

Irisucu, macar de ar fi eruptie, dar nu e. Are toti cei 16 dinti (incisivi, incisivi laterali, canici si premolari), ar insemna sa ii dea primii molari, dar aia stiu ca dau pe la 2 ani.  [batcap]

 

Andreiuca, nu ma simt puternica. Stau si ma intreb cum voi face fata. Astazi chiar m-a luat disperarea dupa trezitul de la ora 2!Stau si ma intreb, voi rezista? Daca Luca continua asa ce vom face? Sunt vai de fundu' meu  [:-)))]

 

Programul la noi e asa:

 

05-06 - Trezire + tzitzi

07.30 - Micul dejun 

10.00 - Gustarica de fructe sau ce ne ia noua din farfurie

10.30 - 12.30 Nani

13.30 - Pranz (ciorbita + piure legume cu ou sau iaurt sau carnita)

16.00 - Gustarica

18.00 - Masa de seara (mamaliguta, orez cu lapte, iaurt cu biscuite si fructe)

19.00 - Tzitzi

 

Luca este mare fan lactate. Iaurtul il lapaie una doua si fara fructe, branza "fagaras" branza cu paine, smantana. Fructe mananca aproximativ orice, astazi a mancat pt prima data portocala. Am taiat-o ca pe pepene si a supt dintr-o feliuta. 

Mananca midgale si caju crud intregi, le rontaie in premolari. Initial a luat una de pe masa inainte sa i-o toc eu,  [fri], dar daca am vazut ca se descurca l-am lasat sa mai manance fiind cu ochii pe el ca pe butelie.

 

Nu e fan carne. Ficat nu i-am dat niciodata. Singura metoda de a ii da carne (de curcan de obicei) este sa i-o fac la grill apoi i-o toc eu in dinti si o ascund in piure de legume altfel nu se apropie de ea.

 

Manaca ciorbita de orice mai putin mazare; nici mancare de mazare. In rest de fasole, de morcov, de ceapa, ciorbita acrita de legume, supa de ciuperci, supa noodles si ciuperci, de praz cu cartof. 

 

Ou ii dau de 2 ori pe saptamana, o data omleta, o data fiert fie cu mamaliguta sau cu piure de legume.

 

Fug sa incerc sa dorm. Am intrat intr-o pasa proasta, nu stiu ce este cu mine  [alcool]

 

Noapte linistita!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

încerc sa răspund la întrebări, sper sa nu uit ceva:

 

Nu stiu nimic despre fructoza. De când s-a născut Andrei folosesc f putin zahar pt ca nu mai fac prăjituri decât f rar si in cafea pun zahar brun pana îl termin apoi trec la sirop de artar. Pâine si eu fac acasă de ani buni. Oua cumpăr de la taran (sunt abonata la cutia taranului si de acolo am si legume, miere de albine...). Lapte iau doar din magazin pt ca nu cunosc pe nimeni de încredere de la care sa iau. Pui, curcan, ficat, vita iau proaspete, necongelate din magazin pt ca nu am rude la tara....

Ficat ii dau doua zile pe săptămână in tocănita pe ca am făcut pateu si l-a refuzat. Oua tot de doua ori fie fiert, fie papara, fie ou ochi. Gătesc pt toata familia cu mici exceptii. Situl meu nu mănâncă ficat si nici supa crema de dovlecel. In rest gătesc pe toti 3.

Nu pun piper iar sare f putina.

 

Somnul- in ultima săptămână s-a schimbat Putin. Dormea de la 22 la 8, acum se trezeste pe la 7.15, 7.30. La prânz adormea pe la 13, acum doar pe la 13.30 si doarme pana la 16.30. Ultima ora o doarme la mine un brate. In rest in pat. In ora aia am timp sa citesc retete si forumuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Programul nostru:

- 7.15-7.30 trezirea, Putin alint in brate si lăpticul 250 ml

- lenevim Putin si ne uitam 15 minute la baby tv

- wc, spălat, schimbat si joaca

- 10 micul dejun iaurt cu seminte, paine cu unt si diverse brânzeturi sau gem, mango cu ricotta, ou fiert, papara etc

- 11 iesim,afara unde papa un mar sau 2 kiwi, sau banana etc depinde de sezon

- la 13 venim,in casa si ne pregătim de nani

- 13.30-16.30 somn

- wc, spălat, schimbat prânzul felul 2 si supa, după care uesun,afara

- 20 cina

- joaca pana la 21.30 când începem spălat, schimbat lapte încă 250 si la 22 somn,

In timpul zilei la joaca mai ronțăie nuci, curmale etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamici dragi!

Sper sa am timp sa raspund si eu la intrebari, ca Matei misuna pe langa scaunul de la birou...

 

Andreea, in legatura cu CIC nu prea am de ales. Nu am cu cine sa il las, iar eu sa ma intorc la munca. De asta am si optat pt doi ani initial, chiar daca erau mai putin bani. Dar daca dupa 2 ani eu nu-l pot duce la cresa/gradinita... e greu. Cat despre acea stampila, cred ca nu vom avea probleme. In fond, prietenii, rudele deja stiu de problemele noastre. N-am simtit vreo judecata din partea lor. Noi avem anturaj cu copii, socializam, n-avem probleme de genul asta. Hipotonia oricum se vindeca undeva pana in 3 ani. Ideea e sa pot sa am grija de el in timpul asta pt ca imi doresc sa-l pot integra social cat mai repede, adica la cresa, gradinita. Abia apoi eu voi relua munca. Oricum, daca cineva ne va judeca atunci nu e genul de persoana cu care sa vreau sa am de a face.

 

In legatura cu programul nostru, noi stam cam asa:

6-6.30 lapte prin somn

7-7.30 trezirea propriu-zisa

8.30 mic dejun cu painica toast cu cascaval, branzica, omleta in unt

10.30 masa de fructe cu tarate

Acum intervine o schimbare de program in ultimele zile.. De regula dormea pe la 12 timp de o ora jumate si la ora 14.00 lua pranzul, iar la ora 15.00 avem sedinta de kineto. Acum Matei nu mai vrea sa doarma si il ia somnul abia pe la 2... s-a intamplat sa se culce la 2, am amanat nitel kineto si dupa aceea a papat pranzul deci cam tarziu. Tre sa vedem cum ne organizam ca inca e perioada de tranzitie, dar probabil va trebui sa mutam kineto mai tarziu, ca sa papam inainte.

 

In jur de 18.30 papam iaurt cu diverse, biscuite, seminte...

 

La 20.30 bem lapte si pana in 21.00 facem nani.

 

Fetelor, in alta oridine de idei, tre sa ma apuc de facut bagaje, ca noi luni mergem iara la centru pt terapie asa ca probabil nu voi mai avea cum sa scriu, dar va dau de veste cand reusesc! Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici,

multumim tare de sfaturi! david e mai bine, se leaga cacutele de vreo 3 zile..de azi suntem fara tratament, dar inca la regim, cu usoare introduceri de alimente noi...

daca a fost un bine in tot raul, e ca acum mananca!!! dar mananca, nu gluma...merge la usa si chitaie, fuge la bucatarie si arata spre masa..vrea sa urce singur in scaunul lui de papa..rade si striga cand vede ca pregatesc ceva.. rade cand vede biberonul cu lapte..eu incerc sa nu-i dau prea mult, dar nu am cu cine..

a mancat paine prajita, mananca paine cu seminte, le papa goale sau cu iaurt sau cu branza..chestii pe care inainte nu le manca..branza trebuia sa fie cu dulce, biscuiti sau fructe, acuma merge bine unsa pe paine..si nu soldatei sa-i dau eu, nu, papa singur, musca :) si avem doar 6 dintisori in fata si al 7-lea iesit, fara maselute..

 

kytana ai grija de tine, ia si papa :)

ramo merci de link! stella sedere placuta si cu rezultate la centru..

 

vad ca programele de masa difera mult, noi avem cam asa:

8-8,30 230-240ml lapte

9-9,30 mic dejun paine cu ceva, ou in diverse forme

11 fructe mai nou simple

13,30-14 pranz un fel sau doua, depinde

14-16/17 somn

17 gustare placinta, praji, iaurt

19 cina orez cu spanac, paste cu branza, soufle de conopida, placinta cu branza (de astea i-am dat pana acum)

21 230-240 ml lapte

 

pupici tuturor!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello again,

am citit despre fructoza 3 articole si eu am inteles ca nu e f sănătoasă. Pana la urma nimic procesat nu e sănătos....asa ca fiecare alegem ce ni se pare mai putin nociv.

Azi micul dejun a fost mămăliga cu brânză si iaurt, prânzul va fi orez cu ceapa, broccoli si morcovi si încerc sa ii dau sardine si apoi supa de pui. Seara vom papa toti budinca de quinoua. Mergem si la bazin azi.

O zi minunata va doresc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Am fost si noi pe afara o ora si jumatate. Casca si era rupta de oboseala, dar n-ar mai fi plecat. Simte mititica nevoia sa stea pe afara si noi cum doar in we putem sa iesim cu ea... Acum ca s-a mai incalzit o sa incerce mama sa o mai scoata pe afara, macar pe langa bloc. Ii e destul de greu sa o scoata, nici nu avem lift, mama cu operatia la picior...

 

Corina, ma bucur ca e mai ok Daviducu si a inceput sa pape bine. Recupereaza mititelul.

 

Stela, sa fie cu folos sederea la centru!

 

Kytana, ia si papa bine ca sa prinzi forte.

 

Programul nostru e cam asa

9-10 trezirea

10-11 ( in functie de cand se trezeste) md: 2 felii de Almette, sau unt cu gem, azi i-am dat ou si branzica miez de lapte de la delaco

Pana la somn mai rontaie diverse, are un castronel unde ii punem merisoare, fulgi de porumb, grisine, sticksuri. Mai mananca si un fruct: banana/1-2 mandarine/ mar/ para.

1-3 somn

4 - pranzul: nelipsita ciorba: pui cu legume / pui cu legume si galusti / perisoare (pui/curcan/vita) cu legume. In principiu predomina puiul pt ca am de tara. Uneori mai cumpar curcan/vita ca sa-i mai schimb si ei gustul.

Pana vin eu la 6 mai mananca fructe sau din castronelul cu rontzaieli. Iaurt nu mai vrea.

6- san de cate ori vrea

8-9 depinde de cum ma misc, cina- ce mancam si noi. Ieri a papat pui la cuptor aproape 1 pulpa mare si 2-3 guri de salata de morcov si telina, alaltaieri paste carbonara (fara carne), azi ii fac somon cu sfecla rosie cubulete, sarmale de curcan, lasagna de vita, brocoli cu cubulete de branza si/sau ou.

11- nani si supt fara numar pana dimineata

 

Azi la pranz face tati pui la rotisor, asa ca asta va papa si fata. Vorba vine pranz ca de-abia acum se apuca de el.

In ciorba mama ii bate un ou (face ciorbita pt ea de 2 ori/sapt), dar ii dau si ou fiert de 1-2 ori/ saptamana. Ficat numai de tara, ii pune in ciorbita de pui cu legume. Si papa din el in 2 zile.

Cu pestele nu prea sunt consecventa, dar ii place mult, asa ca incerc sa-i cumpar si sa-i dau saptamanal. Am luat 2 buc ieri. Una i-o dau diseara si una maine la pranz. I le fac la cuptor pe gratar. Daca fac in tava e f gras, pe gratar se mai scurge din grasime

 

Diseara sau maine vreau sa fac si niste chiftelute de pui marinate, cu piure, din care ii dau si ei maine seara. N-am mai facut marinate, asa ca nu stiu ce va iesi.

 

Ma duc sa tai niste rozmarin si salvie sa pun pe puiul de la rotisor ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...