Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Hello!

 

Tot eu sunt [:)] ; revin cu episodul 2! Am fost dimineata la dr Stanciu si ne-a linistit ca nu are copilul rahitism [pk] Ne-a explicat ca ar fi de fapt o mostenire genetica din familie (parinti sau bunici sau unchi sau...samd), ca nu trebuie sa ne ingrijoram ca se va corecta in timp cu conditia sa poarte talonete o perioada. Ne-a dat si tratament cu vigantoletten si un siropel cu calciu pentru intarirea sistemului osos. A fost superok, am foarte mare incredere in acest OM (va spuneam ca l-am dus si pe M de cateva ori la el si ni l-a pus pe picioare imediat) si sunt convinsa ca va fi bine!

 

Un weekend minunat tuturor! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Anca, ma bucur ca e bine.

Despre atasament- EU niciodata nu il refuz, il iau in brate, il pup, tzutzi, ce vrea. Daca am treaba, II dau ceva - oale, LG, capace etc. De obicei e fericit, dar daca nu, opresc ce fac si stau cateva minute cu el.

E adevarat ca nu Sta lipit de mine, se joaca si sg destul de mult. Consider ca daca ma vrea are motivele lui.

Revin...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi te felicit ca îl iei in brate de cate ori are nevoie...si eu fac la fel si se cere destul de des in brate....mi s-a spus chiar si ca sunt "sclava" lui si chiar nu înțeleg cum poate o mama sa nu isi ia copilul in brate când acesta doreste....eu mă topesc când mă strânge in brate cat poate el, îl adorm in brate seara pt ca asta isi dorește...si am prietene care mă întreabă cat am de gand sa fac asta.....cat va dori el...la prânz din trei ore una îmi doarme in brate si eu sunt tare fericita. Este adevărat ca am timp si doar asta fac, stau cu el pana voi merge la servici. Când mergem cu masina si e in scaunul de masina stie ca nu îl iau de acolo si atunci îmi ia mana si isi pune pumnutul lui in mana mea să îl tin. Iubirea asta fără margini si neconditionata este unul din cele mai mari daruri de la Dumnezeu si nu stiu cum poti refuza asa ceva doar ca sa nu devina ceva răsfățat sau cine ştie ce prostii mai debutează cate o mama. Nu judec pe nimeni, fiecare isi creste copilul cum vrea dar oricât mă strădui nu reușesc sa inteleg cum nu te umple,de bucurie un copil care vrea sa stea lipit de tine. Da inteleg ca e greu când nu poti merge nici la,baie sau faci mâncare cu el in brate dar nu sta o veșnicie in brate si cu siguranță poti găsi ceva interesant sa ii captezi atentia 5 minute pana mergi la,baie.

Am divagat cam mult..sorry.

Noapte buna....

 

Kytana esti ok?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am inceput sa citesc Unconditional parenting de Alphie Kohn. Am realizat ca la fel ca autorul gd si Mai ales Simt si EU, si cumva am hotarat sa actionez dupa instinct si cum simt ca e bine pt Stefan. Nu e usor, uneori simt presiunea din afara, toate sfaturile, mirarile, incruntarile, etc. Si ma intrebam daca intr-adevar va deveni rasfatat etc. Pana acum am simtit mereu ca face / vrea ceva pt ca simte nevoia sau Il deranjeaza ceva.

Imi doresc sa gasesc solutii sa nu il ranesc, sa fiu calma si intelegatoare. Uneori nu imi iese si ma deranjeaza, dar sper sa invat din greseli.

De o vreme ne sleieste de puteri la spalat la fund, skimbat scutec, imbracat - dezbracat. Se agita,, se arunca, se invarte, se ridica BA in fund, BA in picioare etc. Nu Mai tine sa ii canti, nici objectte interesante pt mult tp. E jale...

 

Ma culc, am o durere crunta de cap.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

Gabi si la noi merge greu imbracatul dar încă mai am chestiute cu care îl mai tin ocupat: ii dau sticla de vigantol si cutia sa introducă sticla in cutie, sau un spray de nas cu care se face ca mă spray-aza pe mine, sau ii cant cântecul cu degetele si se prinde singur de degetele de la picioare....uneori nu funcționează nimic si pur si simplu îl iau in brate Putin , ii povestesc ceva si îl întreb daca vrea sa ii pap buricul, zice da...il pun repede pe masa de infasat si pac ii pun pampers. La îmbrăcat merge mai uşor ca îl întreb vrei sa iti dau ciorapeii cu elicopter, sau cu elefant??? Si abia așteaptă asa ca mă lasa sa îl îmbrac, ai tot asa cu bluzițele etc...aaaaaa si cu ce il mai tin ocupat pe masa de infasat: ii dau un obiect mic sa îl ascundă in mana si eu sa ghicesc in care e....mare distracție.

In ceea ce privește răsfațatul ....da si mie îmi e putun groaza sa nu devina rasfatat sau prea mamos ca nu e bine pt el dar sper ca intuiția mea de mama sa mă ajute sa găsesc linia subtire de demarcatie intre rasfat si iubire. Nu îl las sa facă ce vrea doar pt ca plânge evident, dar mă strădui sa ii explic la fiecare Nu pe care îl spun se ce e nu si se opreste din plâns ai mă,asculta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici,

 

eu il iau pe david mereu in brate..de fapt mai mult acolo sta..are momente care ma topesc, vine si vrea pupic sau ma ia in brate si se lipeste de mine..eu spuneam ca nu-mi place ca de cand am venit din spital plange foarte mult, e traumatizat..pe mine asta ma deranjeaza, cu nu stiu ce sa mai fac sa-l ajut sa treaca peste..tot asa seara, cand il pun in patut plange si vrea in brate, nu mai adoarme usor ca inainte..il iau in brate, ma strange cu manutele si sta pe umarul meu o vreme..apoi tot el imi arata patutul si daca il pun sta linistit..fac asta tot timpul desi sotul imi spune ca-l rasfat, ca l-am obisnuit asa...

 

norma nu cred ca vreuna dintre noi nu isi ia copilul in brate cand acesta doreste sau nu ne simtim pline de bucurie cand vrea lipit de noi..nu inteleg de ce ai scris asta..si nu ai vorbit in general, ci dupa postarile noastre..

 

anca ma bucur de vestile bune de la dr!

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina - nu am scris mesajul referitor la nici una de aici de pe forum. Nu am încercat niciodată sa nasc polemici aici. Te rog sa mă scuzi daca reiese din ce am scris ca are legătură cu tine. Nu are. Pe mine m-a întristat f tare prin ce a trecut David si din sutele tale de postări de pana acum mi- am dat seama ca esti o mama care isi ia copilul in brate daca are nevoie si am înțeles exact ca erai doar necăjită pe David era traumatizat. Sincer itu spun ca nu are legătură cu tine si cu nici una din forumul asta. In jurul meu din păcate sunt multe persoane care isi lasa copii sa planga aiurea si aud tot felul de comentarii aiurea la luatul in brate si doar am vrut sa îmi spun pateraa. Nu mi-am dorit sa te supăr si îmi cer scuze Daca asta te-am lăsat sa intelegi

...in nici un caz nu as fi dorit asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

norma nu m-am suparat..doar ca venind dupa postarile noastre si nefacand referire la persoane din anturajul tau, am crezut ca nu m-am exprimat bine, ca am fost prost inteleasa..de aceea am simtit nevoia sa explic din nou..

niciodata nu am fost de acord sa lasi copilul sa planga pentru ca el prin plans se exprima, are ceva, nu plange de nebun..de aia nici nu mi-a trecut vreodata prin cap sa incerc cry it out, desi la inceput se trezea din ora in ora..

e greu, nu zic, dar cum zice si gabi sunt cateva minute..intotdeauna las ce fac si-mi tin puiul in brate..indiferent ca-mi spun toti ba ca e rasfatat, ba ca l-am obisnuit prost, ba ca-i lipit de fusta mea..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...