Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Hello! scriu si eu rapid,ca sa o incurajez pe Kytana. Si pitica mea a fost alaptata pana la 14 luni ,eu fiind deja insarcinata.si ea incepuse sa doarma fff prost,de mancat numai zic,vroia doar san si atat.eram decisa de la 1 an sa o intarc insa din diferite motive am amanat. Incearca totusi sa-l intarci pe Luca,nu merge cu redusul la nesfarsit.doctora mea,m-a avertizat ca alaptatul,oricat ar fii el de putin,in trimestrul 3,poate provoca contractii si implicit o nastere prematura. Nu vreau sa te sperii,vreau doar sa iti impartasesc din experienta proprie.Succes si totul sa revina cat mai repede la normal! Iar referitor la ce se discuta cu luatul in brate( va citesc mereu insa prefer sa stau in umbra),sa nu-mi spuna mie Nimeni ca suntem mai putin mame ca ne luam copii mai putin in brate.eu sunt singura cu asta mica de luni pana vineri,nu am absolut nici un ajutor.am o sarcina f joasa si nu pot pur si simplu s-o ridic de jos.dar asta nu inseamna ca pitica mea e mai putin desteapta sau ,,rasfatata"!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Roxana, bine ai (re)venit! Sarcina usoara in continuare si mai scrie aici. Lucrezi sau stai cu cea mica?

 

hai mai fetelor, sa nu exageram! eu sincer nu cred ca Norma a vrut sa zica ce se interpreteaza. Eu una stiu persoane pe care le doare la basca de copii si de nevoile lor. sincer... si ma doare pe mine pt ei, si vad diferenta, dar... asta este, din pacate. Nu cred ca a vrut sa zica ceva de rau despre noi. [flo2]

 

Bob, felicitari pt floricica atunci! Frumoase nume ati ales [:)] .

 

va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papelusca, multumim! Dar imi asum meritele pentru nume, eu sunt "geniul", taica-su doar le face, eu ma ocup de restul.  [:-)))]

Fetelor, a venit, intr-un final, si prima noastra noapte cu febra. Nu stiu de la ce a facut, am avut noroc ca a fost micuta, 38.4 maxim si-a cedat la 5 ml de Nurofen. Am pazit-o toata noaptea, a fost cam maraita si fornaita pe nasuc nitelus. Am schimbat-o de hainute de 2 ori ca se frichinea si i se deplasa scutecul si o gaseam uda pe laterale. M-a capiat cu miorlaiala, a vrut numai in brate, la leganat, am rezistat pana la 4 jumate cand i-am bagat Babytv si a adormit cu ochii-n tv. Am apucat sa dorm 3 ore, acum sunt la birou, dar macar am lasat-o acasa buna, zdravana, vioaie, afebrila. I-am mai dat vreo 4ml de nurofen la 9 dimineata, sper sa nu-i faca febra bunica-sii, ca aia panicheaza rau.  [batcap]

Incerc sa fiu calma si stapana pe situatie, chiar daca-s fara tati saptamana asta, nu vreau sa isterizez dintr-o febra mica, nici nu vreau sa vad cum e cu d-alea mai naspa, as vrea sa n-avem momente din acestea grele niciodata, offf.

Nu-mi dau seama daca e un pui de raceala sau dintii-s de vina. Doar ce a avut eruptie saptamnile trecute si nici vorba de febra. I-or iesi ceva canini... ca fix seara s-a fleostit si s-a incins, dupa amiaza si seara a fost ok. 

Incerc sa-mi tin cumpatul, stiu ca multe dintre voi v-ati confruntat cu situatii cu adevarat serioase si grave si ati fost barbate, asa ca incerc sa ma tin si eu tare, ca doar sunt mamica, nu mamaliga!  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Mama cate as vrea sa va raspund si n-am timp!

 

Gabi la noi a trecut perioada aia cu maxima agitatie si plans/marait toata ziua. Chisr nu stiu ce a avut dar efectiv ne-a terminat pe toti, noi doi si 2 bunici. O sa treaca, acum e asa linistit si ce frumos se joaca singur, nu-mi vine sa cred ca e el. Si al meu a luat cazaturi pana acum, insa nici una grava, slava domnului. Asa e, alea sunt simptomele care trebuie urmarite. Pregateste-te psihic ca vor mai fi si altele. Si sa stii ca eu sunt la al 2-lea si nu stiu ce a avut Calin de a urlat asa, asa ca nu te mai invinovati, sunt perioade si perioade. Totul e sa fim alaturi de ei si sa-i ajutam a treaca mai usor peste ... despre racelile lui Calin, el are ceva alergic si pe scurt, sistemul imunitar e ocupat sa se lupte cu alergenii si atunci nu mai e acoperita partea cu apararea de virusi/microbi. Cam asta e si am inceput un tratament cu Singulair, e pe termen lung si sper sa fie mai bine. E ceva care ajuta alergiile. Teste alergice nu se fac pana la 3 ani ca nu-s relevante.

 

Kytana si eu l-as intarca, mai ales ca acum ai nevoie si tu si bb de nutrienti, voi stiti ca eu sunt fan alaptat dar in situatia data nu as mai continua. Insa treptat fara prea mult stres pentru amandoi. Mister s-a linistit si doarme toata noaptea de cand l-am intarcat si bea lp seara. Mama mea spunea ca fratele meu mai mare devenise foarte agitat si plangea tare cand era insarcinata cu mine si-l alapta, ea spune ca se schimbase gustul laptelui si de asta. Acuma nu stiu daca e asa sau nu, poate o fi pe net info despre asta. Curaj si putere si nu-ti fa griji inutile pt ce va fi, e frumos cu 2 copii, chiar daca e greu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bob cu mancarea am mai zis David a fost asa, nu a mancat cand era mic si nu mananca nici acum, portia lui Mister e mai mare demult decat a lui. Il iau ca atare si asta e, atat ii trebuie. Parca spuneai tu ca ii dai un lapte pe la 16 si seara nu mananca mai nimic, daca sari laptele, tot asa papa? Sper ca am retinut eu bine. Despre febra, poate fi o viroza la inceput, noi febra de la dinti n-am avut niciodata. Tre s-o urmaresti si cu antitermice la nevoie. N-ai de ce sa te panichezi ca asta e, copiii mai trec prin astea. Poate sa fie gatul cine stie, oricum daca mai face tre sa ajungi la dr cu ea. Sanatate multa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor,

 

Imi pare rau ca au fost misunderstandings pe aici dar suntem femei intelepte si trecem peste, nu? La fel ii vom invata si pe copiii nostril asa ca trebuie sa exersam noi mai intai.

 

Fac eforturi sa vad cui raspund, ce imi mai amintesc.

 

Bob, cum mai e Iris? A trecut febra? Cu mancarea te inteleg, Ana, fata cea mare a fost o super maraita si mofturoasa la masa, avea 2-3 feluri pe care le agrea, in rest nimic. Nu stiu daca v-am mai spus, dar nu a mancat carne pana pe la vreo 4 ani. Indiferent cu o gateam (o blenduiam, o amestecam). Ziceai ca are detector, sorta carnea de restul ingredientelor si carnea o pastra in gura si o facea ca o chiftea si apoi scuipa. Acuuuuum? Eii, acum e alta poveste, ma intreaba: dar carne nu avem nimic? So, nu e nimic "for ever". Rabdare si perseverenta.

 

Kytana, eu personal nu stiu cum sa te sfatuiesc in privinta alaptatului pentru ca oricat mi-am dorit nu am reusit mai mult de 6 luni, la nici un copil, asa ca sfatul meu este doar sa te "analizezi" tu pe tine si sa iei decizia.

 

Norma, hai sa mai vorbesti cu noi.

 

Anca, ne mai scrii? Te asteptam cu povesti.

 

Mirabelac,  sa stii ca si eu ma gandeam zilele astea ca la fete am mers la service la 1 an si parca am trecut oarecum peste "greul" de peste zi, dar acum stau eu cu el si e altceva. Oricum, ma bucur ca mai stau acasa, imi prinde bine si mie si copiilor. Am avut si eu cu Daria, la 1 an, o perioada f grea, bronsite si pneumonii fara numar, chiar imi spusese la un mom de astm. Am gasit o doctorita care a avut rabdarea sa o consulte si cred ca avea si experienta (e la pensie acum) si timp de 6 luni mi-a dat tratamente si controale si am scapat. Sa dea Dumnezeu sa ii dati si voi de capat. Imi amintesc ca alterna siropurile pentru alergii, ea zicea ca de aici se trage. AA, si mi-a spus atunci ca e prea plinuta, avea 12 kg. Sa mai zic acum ca Daria are 26 de kg la 9 ani hahaah. Deci teoria cu  e mancacios sau nemancacios nu merge pe termen lung.

Ma intreb daca are noima ce am scris, ca ma gandesc la 10 lucruri in acelasi timp.

 

In privinta rasfatului: eu consider ca un copil e rasfatat, in sensul rau al termenului, atunci cand indifferent ce ar face tu ca mama ii spui ca e bine. Am vazut copii care ii imbrances pe altii, le iau jucariile iar mama il pupa in frunte, ca e puiul ei adorat. La scoala sunt cei mai obraznici, necajesc pe toti ceilalti dar mama spune ca nu e adevarat, toti sunt rai si copilul ei este nedreptatit si judecat gresit. Am experienta de la scoala (la gradi nu a fost deloc cazul). As vrea eu sa o mai tin in brate pe Ana acum, dar nu mai pot, e cat mine de inalta. Sapt trecuta m-am dus la scoala in pauza si am vb cu proful de mate si apoi vorbeam cu ea si am pupat-o si am imbratisat-o. Pfff, mi-a spus"chiar trebuie sa faci in public asta?" Mentionez ca in privat nu e asa. SO, cand sunt copii au nevoie de atasament dar fiecare stie cat si cum poate si ce nevoi are copilul. Paul e un exclusivit, vrea sa fiu 100% cu el, uneori pot si alteori nu pot. Nu pot nici pe fete sa le neglijez, au si ele nevoie sa simta ca sunt SI mama lor.

 

Sper ca se intelege se am vrut sa spun, nu gresit, va pup cu drag si imi pare rau ca nu scriu pe cat de des as vrea.

 

O imbratisare virtuala va trimit cu drag.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Hai mai fetelor, treceti la raport. Acu cand am si eu putin timp sa intru, vorbesc singura... a zis bine Carmen, trebuie sa fim tolerante si iertatoare ca asa invata si copiii de la noi. Daca ati sti cate chestii spuneam eu inainte de David ca n-o sa le fac niciodata si le-am facut cu succes [:)] , apoi si dupa Calin la fel... nu stii nicioadata cum te schimbi cand esti mama.

 

Carmen da, cei mai grasunei sunt mai "secretosi", adica elimina secretiile mai greu, mi-a zis si mie dr mea. Eu chiar pot spune ca am fost la dri buni si destui, adica am mai multe pareri si merg in aceeasi directie. Sper s-o scoatem la capat insa dimineata David a inceput sa tuseasca si sper sa nu ia Mister iar ca innebunesc, v-am mai zis, orice pot duce dar cand is copiii bolnavi, is data rau peste cap. Foarte bine ai zis despre rasfat, eu n-am avut prea mult timp sa detaliez atunci, insa as mai completa cu faptul ca unii parinti fac totul in locul copilului si atunci el nu mai e in stare sa faca nimic ca nu are experienta si devine dependent de parinti, unii parinti o fac de drag dar nu-si dau seama ca le fac rau copiilor. Asa cum v-am mai zis, toate facem greseli, important e sa le constientizam si sa invatam din ele, atat. Eu incerc tot timpul sa nu repet anumite greseli de la David si la Calin, insa asta nu garanteaza ca unul va fi mai nu stiu cum decat altul. Important este sa-i iubim, sa le aratam asta si sa comunicam cu ei, restul vin de la sine.

 

Apropo de comparat copiii, am citit zilele astea ceva care m-a rascolit, desi eu nu am patit asa in copilarie, dar macar sa tin cont sa nu fac cu copiii asa ceva.

http://smartwoman.hotnews.ro/Iarta-ma-mama-pentru-ceea-ce-nu-sunt

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata mamici!

 

Mirabela, Roxana, Carmen, saru'mana de sfaturi. Ma tot gandesc ce sa fac cu alaptatul. Imi este atat de drag de el cand cere tzitzi. E cam singurul cuvant pe care il spune si chiar arata catre ceea ce vrea, asa mult inseamna pt el. 

 

Intrebare adiacenta: boboceii vostri din ce beau lapte? Biberon sau beaker? (canita cu cioc?) Luca a avut canita si a azvarlit-o cat colo. Apa vrea doar din canuta sau pahar de al nostru sau biberon. 

Si inca una: lapte de vaca sau lapte praf? Am tot citit si aici in Anglia dupa 1 dau lapte de vaca full fat, organic (sau normal) daca copilul are o dieta variata. Luca a mai gustat de vreo 2 ori lapte praf, nu l-a refuzat. La fel si cu laptele de vaca. 

 

Mirabela, Carmen, ce imi place cum povestiti voi!

 

Pup toate fetele [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...