Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Kytana Mister bea lp din biberon. Daca poti sa-l inveti deja cu o canita ar fi ideal ca sa scapi de grija dezvatatului de bibe, eu asa as face. Eu nu recomand laptele de vaca, l-am folosit la David care nu a acceptat nici un lp, si sincer, nu mi-a placut cum s-a dezvoltat, insa el nici nu a mancat bine. Stii ca se spune ca lv nu acopera tot ce are nevoie copilul. Acuma sunt copii care se dezvolta absolut normal de la laptele de vaca daca mananca variat, insa eu asa am ales acum. La ultimele analize Calin a iesit ok la toate si-s multumita, bea Milumil. Pana la cel putin 2 ani ii dau lp, mai incolo oi vedea dar am de gand sa-i dau pana pe la 3 ani. Eu mai am o problema, pt ca lui D nu i-am dat prea multe alimente de mic pt ca era alergic, mai tarziu nu le-a acceptat si nu le vrea nici azi, sunt de parere ca trebuie dat treptat cate putin din fiecare, asa ca ii mai dau cate putin lv ca sa se obisnuiasca cu el, ii mai dau la gatit sau lapte cu fidea sau simplu cateodata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

hello mamici,

 

bob ce nume frumoase pentru fete! a mai facut iris febra? apropos de papat, i-am dat azi lui david fish finger (frosta 100% file) si a papat [:)]  prima data peste! altfel, nicicum..

 

gabi sper sa treaca perioada de maraiala...m-a intristat cand am citit cat de greu iti este, uneori treci singura prin toate...momente din alea avem toate, secretu-i sa ramanem calme  [soricel] mie mi-a facut david un circ ieri de-am zis ca mor...il imbracam sa iesim, el urla, se agata de mine, nu vroia sa stea nicicum..l-am dezbracat si nu am mai iesit decat mai tarziu..atunci fara circ..

 

kytanutz sper sa se calmeze si luke, si eu as zice sa-l treci pe alt lapte, te gandesti la toti, si la el si la zmeurik si la tine..tu faci cum vrei  [flo2]

 

noutati avem doua: primul coltisor de masea iesit azi/ieri  [il] avem 7 dintuci si apar maseluteleeeeee!!!!

siiii...m-am apucat de dieta! [bis] dieta rina 90, un fel de disociata in cicluri de 4 zile diferite...sunt in ziua 4 si deja se vede...e mai greu cu gatitul pentru fiecare separat, sper in timp sa reusesc sa gatesc pentru toti la fel si adaugat la fiecare ce doreste in plus..ceva de genu'...era musai un program ca nu se mai putea..batusem 88 de kile, zicea lumea ca tre sa nasc [grasa] si sunt convinsa ca doar o lalaiam daca nu incepeam ceva..

 

pupici tuturor, sper ca sunteti bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Paul bea laptele din sticluta, va fi greu sa il dezvat, asa adoarme, dar am timp sa ma gandesc la asta. Din ianuarie Paul bea doar lp, pana atunci a fost pe lp si apoi le-am combinat.

 

Corina, succes cu dieta! Te admir pentru vointa. Eu doar 5 kg mi-as dori sa dau jos, dar in afara ca nu mai beau cafeaua cu zahar si ca limitez painea si ca am grija sa nu mananc seara.... M-as duce la sport, dar nu am cum cat sunt fetele la scoala.

 

Feciorul nostru s-a asezat acum confortabil pe canapea si ne arata telecomanda sa ii punem Baby TV. Cand sunt cantecelele se ridica in picioare si da si el din maini din cap si din picioare cum fac si personajele.

 

Gabi, treci si tu printr-o perioada grea dar sper ca Stef sa redevina cooperant si vessel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, girls!
Multumim pentru ganduri si sfaturi. Iris e mai bine, prima noapte a fost urata, a doua noapte n-a mai facut febra, ca i-am bagat nurofen de la 37.8 si n-a mai saltat. Dar a fost tare maraita, m-a trezit aproape din ora-n ora si-am culcat-o in brate. Aseara, in seara 3 n-a facut febra deloccccccc, ba chiar a stat toata noaptea sub 37. Nurofen nu i-am mai dat. Deci sunt bucuroasa, chit ca si aseara mi-a tras un frecus... azi vine tac-su, s-o ia sa se spele pe cap cu ea la noapte daca are iar bazdacei.  [smulgpar]  
Parca as simti sub deget mai multe aparatii prin gurita, oare asta sa fie cauza? Ca de fornait a fornait pe nasuc putin de tot, n-as zice ca e racita. Cum o fi, ma bucur ca nu se mai incinge, i-am dat voie lui Buni s-o scoata la o plimbarica azi, ca se transforma urat daca e plictisita floricica lu' mama  [fri] 
Corina, nu m-as mira ca si Iris sa vrea fish fingers, eu o sa incerc un peste proaspat pane, ca tot am pofta eu. 
Aseara am facut o cescuta de orez salbatic cu un castron mare de carnita de pui maruntita. A bagat Iris de parca era vaca scapata la pasune  [:-)))]
 
Noi bem cu bibele si uneori vrea sa bea din paharul meu si bea fara probleme, inca nu mi-am dat interesul sa-i scot biberonul. Lapte bem Nestle Nan 4 acum, desi, de cand cu febra asta, nu prea i-a placut laptele. 
Pupam, o zi buna !  [flo2]
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina bafta la slabit, sa ai grija in perioada asta ca apare imediat astenia si nu e ok daca nu mananci sanatos. Maselute avem si noi, 4 iau iesit odata. Sa-l vezi acum ce tacticos mesteca si e incantat de asta, am inceput sa-i dau orice sa mestece, si semintele decojite le papa singur, ii plac mult. 

 

Bob bine ca si-a revenit Iris, poate o fi fost de la dinti daca nu are alte simptome. Singura chestie sa nu fie in gat rosu, ai mei nu mancau bine cand era ceva in gat.

 

Mister are 2 zile de cand doarme pe la 6 seara vreo ora si adoarme apoi tarziu pt el (de obicei la 20 cadea), acum pe la 23 adoarme. Dar sa vedeti ce face, dupa 2 ore de chin sa-l adormim, toti am cazut lati de somn si el s-a apucat de nazbatii, a scos toti pampersii din bax si i-a imprastiat prin casa, eu tot atipeam asa si l-am vazut cu unul pus in cap, parca avea boneta. Apoi se chinuia sa se dezbrace de pantaloni, apoi ne-a luat pe rand si ne baga degetele pana la cot in nas, pe mine ma ustura si acum nasul cat m-a scotocit.... se tot urca pe tati si se chinuia sa adoarma pe el, cand ziceai ca adoarme, isi amintea ceva si pleca iar prin camera... efectiv nu-mi puteam tine ochii deschisi... pe la 23 si-a facut un loc intre noi si s-a culcat... apoi m-am trezit pe la 12 si l-am mutat in patut. Dar a fost asa simpatic, sa-si caute el ocupatii singur pana sa adoarma.

 

Norma, Anca hai da-ti un semn si aratati ca nu sunteti suparate....

 

Restul fetelor, hai mai treceti pe aici, nu pot sa cred ca nu aveti noutati sa ne spuneti.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bobz, eu zic ca e de la dintoci. Mai ales daca degetu' matali simtzashte ceva pe acolo. Hm hm, orez stir fried mananca si mademoizelu' insa nu m-am gandit sa ii maruntesc carnita asa.

 

Sa va zic ce papa mai nou? I-am pus de dimineata intr-o farfurioara seminte de dovleac (miez), migdale intregi si caju intreg si de nu a lapait la ele. Sa il fi vazut cum musca tacticos dintr-o samanta mica, jumatate, mai se lingea nitel, apoi inca jumatate.

 

Mirabela, m-a bufnit rasul cand te-am citit. Mi-l si imaginam pe scutecul in cap si alergand peste voi. 

 

Noi tot cu trezirea la 04.30. Astazi am reusit sa il tin in patut pana pe la 05.30, se juca cu mana mea, se rostogolea. La 05.30 i-am dat trezirea - am deschis geamul, tras draperiile si l-am luat sa ne tzitzilim. Poate se prinde si el ca pana nu dam "buna dimineata" nu ne sculam din patut. 

 

Eu am emotii tot mai mari cu cat trece timpul. Nu mai am rabdare pana in aprilie sa aflam odata unde ne vom muta si sa putem incepe planurile. Parca nu sunt in apele mele asa in necunostinta de cauza. Mi-e si teama ca voi ajunge sa nasc cu un doctor/moasa care nu stie engleza, asa ca va imaginati ce scenarii incerc sa nu imi fac in cap.  [:-)))]

 

V-am zis ca aici mi-a dat direst hartiuta de VBAC fara sa ma intrebe daca ma intereseaza? Astia sunt pusi pe fapte mari in Angliuta, pacat ca multi dr sunt praf. Nu v-am mai zis ca m-au luat durerile de coloana si am ajuns la un dr care mi-a recomandat niste exercitii si cand i-am zis ca in sarcina nu sunt acceptabile, s-a inrosit ca racu' si a inceput sa se fastaceasca...  [smulgpar] Bine ca suntem noi documentati [fri]

 

Gata cu gargara, ma duc sa profit de soarele de afara. Va pupic! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ahh, Kytanutz, nu mai stiu daca ti-am raspuns. L-am intrebat pe doc meu "Da' noi ce sanse avem sa nastem natural?" El ridica spranceana : "cu mine? Niciuna!" . Ehhh, bine ca fu clar!  [:-)))]

Ce dragalasi sunt bobocii nostri, zau! Mi-e asa drag sa citesc ce boroboate dulci fac. Calin al Mirabelei cu foitul la culcare si pampersii-n cap, Luke sa deguste tacticos jumate de samanta  [:-)))]  Si Iris ma amuza aseara cand lua lingura si-o dadea prin orez si POATE se lipea un bob de ea si-l lingea de parca manca icre negre  [:-)))] Si mda, si Iris ne cam scarmane prin nas sau prin ochi noaptea, o adevarata placere sa te pomenesti cu o labutza iscoditoare in nari la 4 dimineata  [ups]  Dormitul asta la comun e un chin daca-l privesti la rece, parintii dorm chinuiti, pe un coltisor de pat, primesc coate, picioare in ochi, in gat, raman dezveliti in timp de juniorii stau gramada pe patura. Si totusi, n-as da-o afara din patul meu pe Irisuc decat daca vrea ea sa se mute. [il]  

 

N-am nicio sansa s-o scanez in gat, e capoasa rau daca o apuc de pe undeva. Si asa ma musca de-mi dau lacrimile cand ii intind gel pe gingii. Ma si enerveaza, cand ii dau ceva sa muste, sa manance, morfoleste ca o baba stirba, dar daca-mi prinde mie degetul, mai-mai sa mi-l reteze  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Mirabela ce tare e Mister !!! Are personalitate de mic si ce haios cred ca a fost cu pampersul. Am citit articolele. F interesante, mi-au placut.

 

Bob - ce draguta bobocica ai [flo2] Ma bucur ca e mai bine. Andrei a avut secretii nazale la fiecare aparitie a dintilor dar febra nu. Alti copilasi din parc au facut febra si li s-a spus ca e de la dinti. Sunt medici care sustin ca de la dinti nu faci febra si nici secretii nazale si altii care chiar daca ai 40 de grade iti spun ca e de la dinti. Asa ca nu stiu ce sa mai cred. Important e ca e mai bine acum.

 

Kytana - imi pare tare rau ca treci printr-o perioada grea. Sfaturi nu am pt ca nu stiu ce inseamna sa alaptezi in timp ce esti insarcinata dar am vazut ca au raspuns alte fete. Eu am alaptat un an si o saptamana si apoi am trecut la Topfer si urla Andrei si il refuza, am schimbat cu Nan si a facut la fel, am trecut la Milupa pe care l-a acceptat din prima. Referitor la recipientul din care bea, pediatrii recomanda ca dupa un an sa bea cu canita cu cioc nu din biberon. Eu nu ii dau cu biberon ci cu o sticla de apa dar care are o tetina cam ca si biberonul, ma refer la materialul din care e facuta nu la forma; forma e ca si la cana cu cioc. Idee e ca eu il tin brate si dimineata si uneori si seara pana il bea, uneori seara il tine singur pe masa de infasat si eu il imbrac in pijama. Din cate am inteles pediatrii recomanda renuntarea la biberon datorita aparitiei cariilor de biberon dar eu il spal pe dinti atat dimineata cat si seara dupa ce isi bea laptele. Andrei nu s-a mai trezit de mult noaptea dar si el plangea daca merge sotul mei sa il ia in brate desi la fel ca la tine sotul meu se joaca f mult cu el si Andrei face mult mai multe cu el decat cu mine, pt ca atunci cand e cu mine se tot intrerupe sa se lipeasca de mine. Deci poate la unii copii cand sunt maraiti, treziti de vise, dureri de dinti le place mai mult cu mama decat cu tata pana la o varsta, nu stiu.....

 

Gabi - of ce perioada ai avut si tu din pacate; ma bucur ca e bine puiutul si sper sa s-a mai linistit putin. Ti-am urmat sfatul si am luat o pauza de respirat [:)]

 

Corina - felicitari pt ambitie si succes in indeplinirea telului. Si eu as vrea sa dau jos cam 5 kg si am inceput dar nu cum as fi vrut. Am facut puroi in gat si nu pot manca nimic, abia beau apa de cateva zile. Andrei e la mama, ma duc cu masca in parc sa ma joc cu el si seara merge sotul meu si il scoate in parc. A zis doctorita ca arata groaznic gantul meu si sunt contagioasa.

 

Carmen - ce bine ca mai dai un semn despre voi din cand in cand [flo2]

 

Despre noi ce sa va zic stalceste toata ziua cuvinte noi: TOTA e hota, Dana e Diana o mamica din parc, Tan e Stefan, Tei tei e Matei, To e teo. Dimineata cand se trezeste striga tare MAMA si ma duc sa il iau din patut si imi arata cu degetul sa il duc in dormitor unde lenevim putin apoi imi arata sticla cu lapte si ii dau laptele. Apoi imi arata sa trag draperia, sa ii pun desene pe Baby Tv si dupa 10-15 minute imi arata TV si spune nani, adica sa il trimit la nani pe TV si incepe sa imi arate baia si spune caca. Atunci ne ridicam si mergem la wc. Deci e cam ca la armata. De cateva zile i-am ascuns suzetele pt ca am observat ca nu le cere decat daca le vede. La somn ii dau oricum dar peste zi daca le vede le cere daca nu nu. Dar totusi tot dadea tarcoale pe la locurile unde le tineam inainte si imi arata gura lui cu degetul. Si i-am zis ca nu inteleg trebuie sa vorbeasca ca nu inteleg. S-a dus la sterilizator si mi-a aratat ca vrea sus, l-am luat in brate si am deschis capacul (acolo mereu aveam cate o suzeta - doua dar acum le-am luat si de acolo) s-a uitat, nu le-a vazut si a facut cu mainile asa a resemnare, a zis un Naaaaaaaaa ca si cum asta e si am continuat sa ne jucam fara nici o problema. Sper sa o tinem tot asa.

Se vede ca am scris mult pt ca sunt singura si cu laptopul in brate, de pe telefon nu pot scrie atata ca e mai dificil. Imi e lene sa recitesc ca sa corectez greselile....sorry.

Un weekend perfect sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello mamici,

 

chiar ca sunt scumpi foc boboceii!!!! cate fac si cate mai nascocesc..si e abia inceputul  [:)]

 

despre dieta - mirabela sa stii ca e buna chiar si pentru astenie  [:)] e plina de vitamine.. sunt recomandate zilnic fructe si legume, doar alimentul zilei se schimba la pranz si cina (proteine, amidon, carbo)...o sa transform dieta intr-un stil de viata, cred ca niciodata nu am mancat atat de sanatos...si dupa un ciclu de 4 zile sunt pe minus cu 3 kg! sunt constienta ca la inceput se slabeste mai usor, conteaza ca nu am tinut diete de ani buni, ca am multe de dat jos, cred ca vor fi si zile cand voi da mai putin sau voi fi pe plus...important e ce va fi la sfarsit..

 

despre suzeta - david e dependent...a-nceput lumea (inclusiv eu) sa i-o varam in cioc din cauza ca roade tot...isi raneste manutele, rupe cartile, jucariile...si acum e cu ea in gura mereu...dar tot asa, ca andrei, daca n-o vede nu o cere...incerc sa-l tin ocupat, sa povestim, sa rada...sper sa scapam usor de ea..

 

pupici, weekend fain!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...