Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Buna,

Scriu repede 2 randuri. Oli, Mayei I-au iesti caninii?? Pau are 4 dinti (da, 4) si de doua zile I-a spart jos inca un incisive si maine poimaine inca unul. Suntem in urma dar pana merge la scoala ii ies toti [:-)))] .

Mirabela, Dariei I-am sigilat maselele, chiar miercruri trebuie sa merg din nou, operatiunea se repeata la 6 luni.

 

Anca, multa sanatate iti doresc.

 

Kytanut, cu ce sa ma mai incante, cu multe dar sunt si la o varsta dificila amandoua. Acum nu se prea inteleg intre ele, de ex, se cearta, se provoaca una pe alta, se iau la harta. Va trece dar e destul de greu. Eu as de mult mi-am dorit o sora (am 4 frati) si cand le vad pe ele ca se cearta ma intristez.

 

oly, ce a facut Dani la Junior Chef, parca asa se numea emisiunea,nu?

 

Mirabela, la fel si Paul, este foarte explicit in semne, atunci cand are de spus ce vrea dar de spus spune doar mama, dar intr-un fel anume, imi vine sa il mananc tot tot.

 

Va pup.

 

Sa avem o primavera minunata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Carmen si Andrei are are 3 canini. Are 11 dinti si doua masele care inca nu au iesit chiar de tot.

Toate măselele le-ai sigilat si trebuie repetata operatiunea din 6 in 6 luni pana când? Sper ca am inteles bine. Ti-a recomandat medicul stomatolog? Pupici lui Paulica fără frica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Am ajuns in seara asta la Cj.

Mirabela, imi pare rau ca sunt amandoi baietii bolnaviori :( Sper sa le treaca repede, ca tare greu cred ca iti e sa-i vezi asa.

Maya e ok acum, multumim de intrebare. Sa vedem cat o tine...

 

Anca, sanatate multa si sper sa primesti vesti bune de la dr!

Norma, eu stiu de un copil care a facut carii "de biberon" si a fost alaptata pana la 4 ani, fara sa fi pus vreodata gura pe bibe sau lp. Eu cred ca tine si de bagajul genetic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, in august ii iesisera ultimii dinti, avea 8. Apoi pauza pana in ianuarie. Si apoi in ian-feb pe nesimtite aproape au iesit 4 premolari si 3 canini. Ultimul canin se simte bine, sparge sigur in cateva zile. Nici ceilalti nu sunt completi, dar au iesit si ma gandesc ca de acum nu ar trebui sa mai fie dureros daca au spart gingia.

 

Dani a ajuns in live-uri ca sa zic asa, a gatit in fata chefilor, dar a primit un singur da din 3, asa ca asta a fost. A fost asa de dezagamit... Si a avut emotii acolo cat casa, se ametise de nu-i venea sa creada cand a iesit de acolo ce a putut sa faca. Se misca cu incetinitorul, nu reusea sa faca lipiile... Acasa ii lua 10 min sa le prepare, acolo a pierdut 20 numai sa intinda una.

Sunt curioasa cat o sa dea la tv din ce a facut acolo. Si sunt curioasa sa ma vad si eu :))) M-a machiat aia de la machiaj de am avut un soc atunci cand m-am vazut: cu negru si mov la ochi, o pudra portocalie pe fata de zici ca venisem de la solar (Dani tot drumul spre casa se uita la mine si imi zicea: "da' zici ca esti arsa pe fata", "pe bune, zici ca esti arsa" , parul tapat.... Deci efectiv cand m-am ridicat si m-am uitat in oglinda am zis: aoleu! M-au asigurat ca pe camera nu se vede asa... Sper sa aibe dreptate si sa nu apar acolo ca matusa pitipoanca aterizata din clubul de noapte :))))

Luni pe 10 e emisiunea. Abia asteapta Dani sa se vada...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Am revenit si noi de pe meleaguri straine! V-am citit mai intai, ca sa vaz ce-ati mai facut.

 

Noi suntem cum ne stiti, am reinceput de ieri kineto acasa. Progresam incet dar sigur. Stiti cum e cu dietele? La inceput pierzi repede din kg, apoi devine din ce in ce mai lent procedeul.. Asa e si cu noi... Musculatura am tonifiat-o, ne-a uimit cu evolutia din vara pana in iarna, dar acum incepe greul, sa invatam copilul sa execute el singur miscarile. Mometan sta bine in fund si-n patru labe, dar creierul lui nu stie cum sa mute mainile si picioarele ca sa mearga de-a busilea. Totul trebuie invatat prin exercitii si multe repetari. Acum il invata un fel de balans in patru labe care va duce la mersul propriu-zis. Oricum, evolutia la centru n-a mai fost extraordinara, daca lucram si acasa cu kineto. E mult de munca si sunt mandra ca Matei e cat de cat rabdator. Doar cand oboseste incepe sa planga. Alti copii (inclusiv el la inceput) ar plange doar pt ca nu sunt lasati sa stea in ce pozitie doresc. Matei ar sta numai pe burta daca ar fi dupa el. Dar a invatat ca nu-i rost de plangaceala la kineto. Abia cand oboseste evident ca nu mai vrea si plange, iar sesiunea se incheie. Dar rezista vreo 45 de min, ceea ce e f bine. 

 

N-as vrea sa redeschid subiectul spinos de mai devreme, dar sa vedeti ce greu e cand copilul se agata de bratele voastre ca vrea in brate, iar terapeutul spune lasati-l sa se catere singur... Doar asa va invata. Si abia cand se ridica din patru labe in genunchi am voie sa-l iau. Pentru el e greu, se chinuie sa faca aceste miscari pe care alt copil le are deja imprimate pe creier, dar el nu le are si doar punandu-l in contextul de a le face singur invata cu adevarat miscarea respectiva. Din pacate, daca e linistit si fericit nu face nimic nou, sta pe burtica, se ridica mai nou de placere si in patru labe, ca inainte tot cu plans faceam si asta.

 

Mi-e tare greu sa fiu in contextul asta, mi se rupe sufletul, ieri am plans de mila lui, dar am vazut si m-am convins ca altfel nu se poate. Acuma sa nu credeti ca sedintele de kineto sunt un chin... De regula totul se pettrece in joaca, dar finalul cand oboseste si vrea musai la mine, ala ma termina psihic. 

 

Sper sa nu va rascolesc cu marturisirea mea, cred ca doar sunt foarte tensionata. Mereu ma intorc cu psihicul cam labil dupa 2 saptamani de internare... Pe 28 aprilie ne-au chemat din nou, ma bucur ca dupa doar 2 luni, nu 3 ca pana acum.

 

In rest, testele genetice ne-au iesit bine. Asteptam niste rezultate pt ca era suspect de un sindrom, dar slava cerului ca nu avem nimic de genul asta. Deci asteptam noi directive.

 

Oricum, si eu am primit de multe ori sfatul nu-l mai lua in brate ca il rasfeti, nu-l mai legana (evident ca nu de pe forum:D), de cele mai multe ori am primit sfaturi d-astea de la doctori :))) Si chiar n-au avut dreptate. Copilul meu a fost luat in brate ori de cate ori a vrut si s-a putut... ca daca ma prindea cand dadeam cu aspiratorul il mai puneam si eu la desene :P In fine, a fost greu mai ales ca la 4 luni cantarea 9kg. Singura concesie pe care am facut-o in detrimentul lui a fost dupa 4 luni cand era invatat sa adoarma leganat stand in picioare si nu mai puteam... Atunci m-am asezat pe scaun cu el in brate si-am zis ca tre sa invete sa adoarma si el de jos, tot in brate, tot leganat :))) Cel mai greu era noaptea ca mi-era frica sa nu cad din picioare. Si intr-adevar a cam plans 2 zile. Apoi s-a invatat ca nu se mai ridica nimeni in picioare. Oricum, s-a dezvatat singur intai de brate, se arcuia si se enerva si se calma leganat pe picioare. Apoi s-a dezvatat singur si de leganat pe picioare, se enerva si se rostogolea in pat.. si a inceput sa adoarma singur in pat. Desigur, eu in continuare il tin de manute, stau langa el, mi se pare normal ca de mine sa nu se dezvete nicioadata, chiar daca nu mai sugem si nu mai vrem in brate sau leganati :D Oi fi avut eu noroc, dar tare ma bucur ca n-am ascultat de medici, ci de copilul meu, care singur a capatat incredere si a invatat ca se poate si fara brate sau leganat. Cred ca fiecare copil are nevoi unice si mamica e cea care stie cel mai bine sa le decodifice.

 

Acum mai avem si noi o buba...  SUZETA [batcap]  Voi cum ati scapat de ea? Mentionez ca o folosim doar la somn... daca ziua o vede pe undeva, i-o las la indemana, ma trezesc ca si-o baga in gura...Daca n-o vede, o vrea doar la somn. Am incercat sa ma fac ca ploua la somnul de zi si sa nu i-o dau dar a inceput sa planga :(

 

Pup toate mamicile si toti boboceii!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela - ce mă bucur ca toate analizele v-au ieșit bune si ca vezi progrese la kineto. Iti doresc multa putere pt ca sunt sigura ca in curând va alerga prin casa. Vad ca esti f hotărâtă si cred ca si Matei a inteles ca e pt binele lui doar canu stie altfel sa itu spună ca ii e somn decât prin plâns când e obo. Cu suzeta eu nu stiu ce sa zic. Ziua o ascund si încă o caută su tot zice nani ca altfel nu stie cum sa ii spună si eu mă fac ca nu inteleg dar nu plânge. La somn am încercat fără ea dar nu am reuşit.

Fetelor voi cat de des schimbati suzetele si tetinele de la,biberoane? In,sensul ca le Aruncați si luati altele noi.

Noapte buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stelutz, cat ma bucur ca ne-ai scris. Parca mi s-a rupt mie inima cand ai povestit cum se agata de tine. Ai dreptul sa fii un pic intoarsa si nu te simti cumva vinovata de asta. Esti om si ai nevoie si tu de o pauza, pt ca psihic cred ca te termina sa stai la centru. Dragul de Mateiut ce curajos este el! Doamne ajuta in curand sa faca tot mai multe lucruri de la sine.

 

De suzeta si tetine, nu stiu ce sa va zic pentru ca Luca a tinut doar 1.5 luni suzeta, apoi a refuzat-o si nu am insistat. Imi zicea cineva ca pe la 5-6 luni au o portita cand refuza suzeta, apoi mai greu se desprind de ea. 

 

Stelutz, ai incercat sa ii dai altceva sa bage in gura? sa roada? Eu ii mai dau lui Luca periuta de dinti, ii place sa o mestece sau cate o sticla cu tzutzuc, asa adoarme ziua. 

 

Mirabela, ce-ti mai fac baietii?

 

Carmen, imi pare rau ca se ciondanesc fetele, dar cred ca e firesc la varsta lor. 

 

Gaaaaaabi, ce mai zici? 

 

Va pup, o noapte linistita, fara treziri! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haha Oli, m- am distrat copios de autodescrierea ta, m-am amuzat tare. Pe ce post si la ce ora e emisiunea? Sa ne uitam si noi. Cred si eu ca a avut emotii Dani, cine nu ar avea?

Deci, ambii incisivi laterali au spart, cei de jos. Mai e putin si mijesc si cei de sus.

Mi-am luat astazi rezultatele de la papa nicolau, sunt bune, aveam niste emotii.

Norma, eu am inteles de la medicul stomatolog ca a sigilat masele definitive ( pentru ca in cazul anei mi-a spus ca e prea tarziu). Poate am inteles eu gresit, am sa cer lamuriri. Da, mi-a spus ca repeta op la 6 luni dar cred ca nu for ever.

Stelaa, ma bucur ca si vesti bune de la analize. Te admir din toata inima pentru puterea pe care o ai, eu pers m-as finplans de multe ori, tu esti o ambitioasa si o curajoasa.

Kytana, sper ca e temporara etapa asta cu certurile, de fapt sunt sigura ca e, doar ca nu imi place sa le vad asa.

Va pup si va urez noapte buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciao, hai ca va scriu repede.

sunte,m bine, ms. Stefan s-a linistit, e super dulce, mor dupa el! se catara peste tot. se urca pe scaun, apoi pe masa. toate scaunele le tinem rasturnate, sa nu se urce, dar si asa reuseste sa le calareasca. sau se urca pe orice gaseste si se duce la geam si se uita afara; e asa de fericit! face caaa-caa (cra-cra :)). are un nou repertoar de sunete, inearca sa imite cuvinte (sunete care nu prea au de-a face cu cuvintele, dar exerseaza).

 

vroiam sa va spun ca am citit ca suzeta ziua ingreuneaza vorbirea pt ca in loc sa incerce sa vb, ei stau si sug la plasticul ala. tb sa aiba mereu ocazia sa vb.

si- cana cu pai ajuta f mult si la vorbire dar si la intarirea muschilor gurii ca sa poata manca mai eficient, sa mestece.

de vineri nu-i mai dau san noaptea. doar la culcare si trezire dimineata, si apoi ziua cd doreste. m-am hotarat dupa ce joi s-a trezit din ora in ora si a fost tare greu. daca ar fi supt si sa se culce imediat in pat cu mine- as fi fost ok, dar daca e langa mine vrea sa doarma cu sanul in gura, cum incerc sa ma intorc cum incepe sa urle. e ok asa, il mangai cd se trezeste si-i spun ca tzitzi dorm ca sunt obosite, si ca se trezesc dimineata. apa a baut doar in prima seara, apoi a refuzat. plange/ tipa cateva minute, pana-n 5, si nu tragic. prima noapte a fost tragic, m-am simtit o mama nashpa si egoista :(((. dar consider ca e in stare sa stea fara tzitzi noaptea. si stie ca sunt langa el, nu e sg.

 

cu ocazia asta am descoperit ca m-am fleoshcait... off, mi s-au lasat sanii si-s moi. unde's [balcon]  alea ale mele rotunde si... sus? hmmm... nu-mi pare rau, sunt tare fericita ca l-am alaptat si inca pot. dar sunt uimita cat de mult s-au schimbat! o fi si varsta...

voi fetelor astea tinere, vi s-a fleoshcait pielea sanilor dupa ce ati incetat alaptarea/ sau ati redus-o mult?

 

sanatate multa, Anca!

 

Stela, Doamne ajuta! inseamna ca e si ceva neurologic de nu stie sa faca sg miscarile astea, nu? ca mersul e un reflex cred... nimeni nu le arata sa se aseze in 4 labe sau sa mearga. esti puternica si asta e bine. ma bucur pt progresele vs si ma gd f des la voi, sa stii.

 

Carmen... cat ne-am mai certat/ batut noi, surorile... 3 fete, iti dai seama? si mama nu mai putea de tristetze lol... asa-s copiii, stai linistita si ia-le ca atare, nu pune la suflet. 

 

va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...