Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

Corinuka, multumesc de raspuns. [pup] Eu pe alergie mizez, taica-su e astmatic si alergic la pisici, la un moment dat incepuse si Iris sa aiba aceleasi manifestari, de aceea am luat decizia de a da pisicul din casa. Pentru mine chiar e un chin sa stau fara pisica, am crescut cu ele in casa din copilarie, sunt innebunita dupa ele. Din pacate, mi-e clar ca sotul si copilul sunt incompatibili cu ele, nu e dubiu ca am facut alegerea corecta pentru familia mea.

I-am tot analizat scaunele, par a fi ok, astazi m-am speriat cand am vazut niste chestii dubioase care s-au dovedit a fi resturi mici de masline negre, noua ei pasiune. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

BUNA ziua,

O primavara frumoasa si voua sis a fiti sanatoase si iubite!

Eu sunt mai ocupata decat de obicei, stau cu Stefan dupa munca si in week-end- a inceput munca taica-sau si in week-end a venit f putin, dupa servici. Stef e tare marait de ieri, cred ca sunt dintii, ca ma tot musca. Numai la mine vine si ma musca, la taica-sau niciodata nu incearca, nu stiu de ce. Daca n-am pantaloni si sosete, ma musca de degetele de la picioare, de pulpa, de sold J)). Poate i-o fi placand reactia mea, cine stie!

Are nopti cand se trezeste o data dar se culca la loc dupa cateva secunde, a avut doua nopti fara sa se trezeasca deloc. Boierie, ce mai! Problema este ca eu ma simt obosita si adormita acum; ma intreb cum de nu-mi era somn cand ma trezeam de 5-6 ori pe noapte, si acum ca ma trezesc de 2-3 ori (doar sa ma uit la ceas sis a ma minunez ca nu s-a trezit fecioru’) mi-e un sooomn… oare abia acum ma ajunge oboseala acumulata?

Am inceput sa merg si la sala de 3x pe sapt., la servici (avem sala de fitness in cladire, gratuit pt angajati). Cantarul nu arata schimbari, in schimb vad ca ma tonific; e cale tare lunga pana sa arat ok in costum de baie, dar imbracata arat f decent, spun eu.

 

Corina, cum merge dieta? Cum te simti? Stii pe cineva care a tinut dieta asta si e ok si dupa ce a terminat?

Nasol cu David, cred ca voi muri prima data cand ii da sangele. Si Stef s-a lovit la buza demult tare, si i-a sangerat, dar desi eram cu el, nu am inteles cum / unde s-a lovit. A avut o crapatura mica, dar a sangerat multisor (amestecat cu saliva parea f mult in schimb).

 

Bob( pot sa-ti spun asa sau e traumatizant sa ti se reaminteasca iar si iar de evenimentul tragic? Te pup!) f bine ca stai acasa. Cand ai due date? Ma scot din sarite sip e mine oamenii care vin bolnavi in colectivitate. Mai ales ca aici avem sick days care pt asta sunt, si ei vin si imbolnavesc sip e altii, si apoi sa te tii cand lipsesc 5 in loc de unul. Veti dormi toti 4 in aceeasi camera? Nu iti faci griji ca bebe o va trezi noaptea pe Iris? (eu la asta ma gd mult de tot, desi am dormitor si sufragerie si as putea- theoretic- sa ma mut cu bebe in sufragerie. Cand o fi vremea, Doamne ajuta, deocamdata sunt doar vise si griji.

 

 

Fetelor, sunt uimita cat de bine s-a acomodat Stefan fara tzitzi noaptea. Ptu, ptu, sa nu fie de deoki! Deci intr-adevar acum era pregatit. Dimineata are un ritual: suge f bine din amandoi sanii, apoi se da jos din pat, isi afce de treaba prin camera, se urca iar pe pat, suge din unul si il mangaie pe celalalt, apoi invers. Se da iar jos din pat, mai face cateva ture, iar vine si suge. Si tot asa vreo jumate de ora. Daca ii zic :”gata!” trage de bluza “da-ni!, da-ni!” (da-mi adica). E mortal!

Ma simt f fericita si cred ca as putea continua asa mult si bine. (eu care nu ma vedeam alaptand mult peste 1 an, ca mi se parea maaareeee lol)

 

Va pup, o seara frumoasa!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello!
Gabi, e ok sa-mi ziceti Bob, o sa-l tin minte toata viata si-o sa-l iubesc. Acum a ramas amintirea lui ca dunga de la cezariana, e un gand care poate redeveni prezent oricand, dar e cumva estompat de timp. Mai sunt momente cand plang, ca si acum, de altfel, dar mi se iarta, ca-s doldora de hormoni zapauci [batcap] . In 98% din cazuri, Bob este o amintire frumoasa, zambesc si ma uit la Iris si-s fericita ca am fost atat de norocoasa incat sa mi se "razbune" ingerii. Si acum ne mai trimite o surioara, ca stie ca maica-sa ar fi vrut mai multi copilasi. E baiat bun Bob, s-a razgandit el, dar ne-a trimis doua floricele minunate. [il]

Te invidiez ca mergi la sala, vreau si eu sa merg, dar ma impiedica o oarecare situatie [:D]

Da, vom fi toti la gramada, toti ma intreaba lucrul asta, raspunsul este : nu stiu cum ne vom descurca, dar TREBUIE sa ne descurcam! Ne-a mancat undeva sa iepurim, acum ne spalam pe cap [fri]  Due date e 4 iunie, dar mai taiem o sapt, ca fac ceza. Oricum, va fi Gemeni, ca mine [pk]  daca-mi si seamana, voi avea si eu mini-me, ca asta mare e copia lu' taica-su, pffff! Blonda cheatza ! [afro]

Desteptul de taica-su a invatat-o pe floarea ai' mare sa scoata limba. Si asta sta cu limba spanzurata oriunde vede o oglinda sau aude cuvantul limba [:-)))]

Si vestea naspa este ca a luat viroza si Irisucu. A inceput de dimi c-o tuse care rupe, ii curge nasucul si un ochisor. Am bagat-o pe Nurofen si Stodal, altceva nu ma duce bibilica. Miercuri dimi avem programare la pediatru, ma rog sa nu avanseze viroza pana atunci. [zid]  Ma rog, ar mai fi de mentionat ca si sotul se simte usor mai funky, dar el se poate trata din start cu orice din farmacie, deci nu ne intereseaza  [drac]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va citesc si rad!

 

Luca nu vrea sa scoata limba desi ma tot chinui sa il invat EU asta [:-)))] In schimb saruta toate oglinzile in care se vede. De cateva zile, l-a invatat dl Pinguin sa pupe burtica. Pe noi nu ne-ar pupa, fereasca sfantu'!

 

Bobuletz, lasa sala, ca o sa ai sala acasa cu 2. O sa fugi dupa Irisuca cu surioara in brate. Noaptea o sa dansezi cu amandoua, o sa vezi cum faci muschi!

 

Gabi, vad ca ti-e tare dor de un bebi mic si Doamne ajuta o sa ti se implineasca visul in curand! Ma bucur ca Stef e cumintel noaptea. Ce face dimineata zici ca este oglinda pingului mic. Fereasca sa acopar eu pieptul, ca imediat ridica si zice "tzitzitzi". 

De dieta eu as zice sa nu tii vreuna anume, ca atunci cand o termini, revii la punctul zero. Eu inca nu am luat in greutate mult in astea 12 sapt desi am mancat multicel pt ca am mentinut acelasi "regim" sanatos. Pt mine deja este un stil de a trai. Am eliminat zahar + prajeli, bag cat mai multe fructe, legume, proteine si seminte + alune. Paine limitat si sport.. cat permite burtica. Daca ai chef, cauta Tiffany Rothe pe youtube, ai niste video haioase si pe care chiar le simti - a doua zi, ce-i drept [:-)))]

 

Saptamana aceasta joi merg sa vad cum e zmeurica din burtica. Greturile fura si se "dura", mi-a ramas o ameteala urata dar bag ceva dulce si ma lasa instant. Am atatea emotii sa vad ca e bine. Imi amintesc cum la 12 sapt cu Luchis, mi-am tinut respiratia pana sa vad ca misca si sa ii aud inimioara. Credeam ca nu se mai aude odata...  [fri]

 

Va imbratisez, va pup si va multumesc ca ati fost mereu alaturi de mine  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello! [flo2]

 

Intru repede sa va salut si sa urez sanatate maxima bolnaviorilor! Am auzit ca e un virus nasol, tot mai multa lume se plange in jurul meu :(( Sper sa trecem si peste asta cu bine!

 

Incerc eu sa-l feresc pe pici de colectivitate/multime, dar e cam egal cu zero atata timp cat frati-su e bot in bot (scuzati expresia!) in fiecare zi cu alti 30 de copii. Doamne ajuta sa scapam!

 

Ma bucur ca s-a mai indreptat vremea si putem sta mult mai mult pe afara sa ne consumam energia :) Si eu am mare nevoie sa fac exercitii fizice ca nu prea ma mai suport, vreau pana incep munca sa scap de burta; sa vedem acum si cat pot [soricel]

 

V-am citit, dar nu mai retin acum ce vroiam sa raspund [:I] . Cred ca imi trebuie ceva si pt imbunatatirea memoriei ca vad ca ma cam lasa [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

oau Gabi sala de trei ori pe saptamana. Super....eu am început sa alerg, am renuntat la dulciuri si nu mai mănânc după 18. Încă nu simt nimic pe cantar dar încă mai sper. Eu am kilogramele de dinainte de sarcina dar as mai da 3 kg jos ca am niste colacei nu f mari dar inestetici. Pupici lui Stef. Andrei a muscat o perioada lunga si in special pe mine, i-am tot spus ca mă doare si plâng si a renuntat singur.

 

Kytana - iti doresc sa vii cu vesti bune. Pupam Zmeurica si pe Luke.

Si Andrei se pupa in oglinda dar ne pupa si pe noi. Doar la cerere nu din proprie initiativa.

 

Toate cele bune boboceilor din burtici si frățiorilor si surioarelor care ii asteapta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, o sa ajungi sa faci si sport, nu te grabi. Sper sa nu prindeti niciunul raceala!

 

Norma, saru'mana! Am ceva emotii, mai ales ca nush cine va face eco, ce experienta are, etc. 

 

Mai puneti meniuri mamici? Eu am facut si i-am dat si lui Luca spanac. Am gasit spanac mai ca al nostru, adus din Spania. :( Ce sa fac, nu am tarani aici, chestiile organice sunt putine si de obicei se limiteaza la cateva fructe, morcovi si broccoli, in rest numai Chile, Spania, China...

 

O noapte linistita! [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana - si eu i-am dat 2 zile spanac si in loc de usturoi am pus leurda. Azi am făcut in cuptor pui cu ceapa, cartofi, broccoli si smântână si am avut supa de curcan cu galuste. Mâine ii dau ciorba de perișoare si tot acelasi felul 2 ca azi. Apoi am sa fac piure de cartofi cu salau. Dimineața am păpat mamaliga cu smantana si seara mango cu ricota. Maine dimi pâine cu unt si dulceață iar seara poate ca gris cu lapte.

Te cred ca ai emotii si e normal sa le ai pana in ziua marii întâlniri cu zmeurica mult așteptată. Asteptam vesti bune. Daca eu tot nu mai fac al doilea copil stau cu sufletul,la,gura pt ai voştri sa fie sanatosi si vouă sa va fie uşor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar am un mare gol in cap, nu stiu ce sa raspund, sa vad ce-mi amintesc!

 

Irisucu am ras de am pocnit cum povestesti tu, esti de belea si ma binedispui tot timpul. Al meu sot l-a invatat sa scuipe, mai exact i-a dat atentie cand a scuipat prima data si atat i-a trebuit. Sa-l vezi cum scuipa cu mancarea in gura si se distra.

 

Gabi ma bucur ca s-a mai linistit Stefan, sper s-o tina asa de acum incolo. 

 

Mister a rupt cu dintii ambele suzete care le mai aveam in casa, efectiv si-a bagat dintii de sus si de jos in ele, cu ocazia asta si-a semnat singur despartirea de ele, cam asta aveam si eu de gand sa-i fac, sa i le tai si apoi i le dau cu drag sa faca bors cu ele... profit de vremea asta mai buna, stam pe afara si poate i-o fi mai usor. La somn va fi mai greu ca  bunicile il vor legana probabil, nush ce idei le mai vin sa-l adoarma...

 

In rest nu mai stiu ce sa va spun...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor dragi  [pup]

 

Va citim si noi din umbra. Zilele astea brotacul e foarte vioi sicred ca isi va da drumul curand la mersul de-a busilea pt ca deja sta bine in 4 labe, ridica o mana in sus, misca ambele maini si se da cu fundul inapoi. In carucior stam in fundulet foarte bine si se roteste in toate directiile. Mai grav e cand se propteste cu picioarele jos si da sa se ridice in picioare. Noroc ca e construit carutul cum trebuie ca altfel ar fi venit cu carut cu tot in nas. Azi pe afara s-a legat de toata lumea. Cum se apropia un alt carut de al lui el trebuia sa fie cu mainile pe carutul vecin si voia orice jucarie zarea la altii. Inainte nu era asa tupeist. Acum, cand a vrut un copil mai mic sa-i ia jucaria din mana, a vrut sa-l impinga cu mana, eu am fost pe faza desigur. Inainte nu opunea rezistenta daca-i lua cineva jucaria, doar vocifera, dar nu se misca. Suntem pe drumul cel bun si avem, presupun, un salt, pt ca face chestii noi, da mult randament la kineto.

 

Kytanutz, bafta multa la eco, sa fie totul mai mult decat perfect! Eu azi i-am gatit brotacului ficat de tara cu legume la cuptor. Legumele... Conopida, cartof dulce, putin dovlecel si dovleac si morcov si telina rase. Am vrut sa iasa mai dulce. Si a papat, dar blenduit. Tocmai i-am dat seminte de floarea soarelui si le-a mestecat fara probleme, chiar demult nu s-a mai inecat cu papica, dar nu vrea el legumele intregi. Tre sa fie cam ca orezul ca sa le pape. Asta e, e dam noi drumul si cu asta. Asa, muscam din mar, din paine, n-avem probleme.

 

Mirabela, sa ne tii la curent cu renuntatul la suzeta. Matei cand e vorba de adormit fara suzeta se zbate ca pestele pe uscat, se perpeleste pe toate partile si scanceste. Ochii nu-i inchide nici vorba. Leganat nu mai suporta, se enerveaza cand il iau in brate sau il pun pe picioare. S-a invatat sa adoarma in pat, doar sa stau langa el si sa ma apuce de maini... si cu suzeta in gura, de sigur [bang]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...