Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (1)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 711
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Stela, La Multi Ani!!! [flor]Sanatate si multe bucurii! Sf. Stelian sa te aiba in paza, pe tine si pe cei dragi tie! Stii ca e si ocrotitorul copiilor, nu? E o bisericuta in Bucuresti unde se gaseste o particica din moastele sale. Noi am mers an de an cu Matei (acum si cu Iustin) sa-i inchinam acolo de ziua Sfantului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Corinaaaaaaaaaaaaaaaaa si Stela !!!! Sanatate, iubire, fericire si tot ce va doriti voi pt voi. Pupici

 

Stela - eu am avut un intarcat f usor dar trebuie sa iti spun ca Andrei nu a fost mare fan san. II dadeam bine, nu ii dadeam ....la fel. Nu a cerut niciodata, nu m-a tras de sani, bluze etc. la noi a fost mai greu pana am gasit formula de lapte de praf care sa ii placa. A urlat efectiv si refuza sa bea Topfer si nan. Milumil in schimb l-a acceptat din prima. Eu nu l-am dus nicaieri. Acasa am inceput sa ii dau lapte si apoi tot mai putin san. Am scos treptat cel de dimineata si apoi cel de seara. Andrei deja nu se mai trezea noaptea pt papa. Nu cred ca ti-am fost de ajutor dar ti-am zis cum am procedat eu,mai ales ca eu nu stiam de ce plange....nu e dorul sanului ci pt ca nu ii placea laptele. Deci sa stii ca si asta poate fi o cauza....pana gasesti formula care o accepta.

 

Succes

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani !!! Sanatate si bucurii !!! [deziuata]  [deziuata] [pk]  [pk] 

 

Am fost dupa Stefan la gradi si m-a luat vantul pe sus, biata Naty era congelata la maini dar tot nu vroia manusi [batcap] [batcap]

Despre intarcat ??? Ups, nu ma pricep, ai mei nu au fost fan sani, s-au intarcat singuri desi eu imi doream sa-i mai tin la piept ca tare imi sunt dragi  

 

Ma duc sa pregatesc o supica de puisor de tzara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CORINA draga, La multi ani!!!!

foarte fain tortul, poate pui poza si cu sectiune, sa vedem... Sa nu-mi spui ca ai implinit 40 de ani! daca da, sper sa nu te apuce si pe tine criza de 40 [smulgpar]  [:-)))]  [:-)))]

Ce mai face David, e bine acum? multa sanatate! incearca sa-l dai cu ulei de cocos, eu doar asta folosesc pt Stef la scutec dupa ce face #2. Niciodata nu am avut probleme de iritatie. vezi sa nu fie de la scutec, sa fie un batch cu probleme. Eu am folosit aproape un an un brand, apoi am skimbat si sapt. trecuta am luat iar ce luam inainte; si a inceput sa se irite la bata de la spate. Inainte nu am avut pb, deci o fi batch-ul asta cu probleme.

 

petrecere frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

STELA si nu numai, cele care au bobocei ce sug f des noaptea. Sa va spun ce fac eu de mai bine de-o saptamana.

Si Stef se trezea la maxim 2 ore, dupa 3 dimineata mai des de 1x pe ora. Am tot cautat pe net metode de sleep training, desi inca nu sunt pregatita nici eu sa-l tai de tot de la portie noaptea. Din moment ce se trezeste si tzocaie de cel putin 5x pe noapte, e clar ca nu e pregatit si nu ma lasa inima, m-as simti ca l-am abandonat.

in fine... povestea o tipa ca a inceput prin a nu-l mai lua din crib/ patut noaptea. De cate ori se trezea bebe (tot baiat [:)] ) se ducea ea la patut si-l alapta acolo, cu el stand in picioare. Nu i-a convenit, si sugea cat sugea, apoi mai plangea, il mangaia si-i vbea, adormea. Si si-a rarit astfel trezirile.

vreau sa spun ca in prima seara s-a trezit doar de 3 ori!!!!! cred ca a fost prima data in viata lui cand s-a trezit asa rar! in alta seara s-a trezit de 2x, in alta de vreo 4, dar media e 3. azi-noapte  a dormit de la 7 fara ceva pana dimineata la 3.30 fara nici o trezire!!!!!

nu ma astept sa tot fie asa, dar suntem pe drumul cel bun! ma odihnesc mai mult acum, chiar ma trezesc uneori si stau cu okii pe pereti, ca nu mai sunt obisnuita sa dorm asa neintrerupt [:-)))] .

vreau sa spun ca el nu a facut crize, in prima seara a marait putin prima data, dar l-am mangaiat pe spate si i-am zis ca-i "noapte si tb sa doarma, e ok"... am tot repetata asta de fiecare data. deci nu te apuci de povestit romane, ci repeti aceleasi cuvinte, cat mai plictisit si calm. imi place ca acum suge la fiecare masa mult mai eficient- sigur pt ca acum suge mai rar, nu ca inainte oricand.

 

incearca varianta asta, daca vrei. Eu- daca imi permiti- cred ca nici Matei nu e pregatit sa doarma toata noaptea fara tzitzi. are zile grele, mai ales ca face terapie, plus poate problemele de sanatate il afecteaza as well. Eu cred ca astfel isi va rari trezirile, pt ca va tb sa faca efort, sa stea in picioare sg.

acum mi-am dat seama ca el s-ar putea sa nu se ridice sg inca... scuze, s-ar putea sa nu mearga asta la voi. daca nu se ridica sa stea sg in pic. la marginea patutului, atunci dormi tu in alta camera si sa doarma sotul cu el, sa ti-l aduca la maxim 3 ore la alaptat, in rest sa se descurce! intr-o sapt. aproape sigur nu se va mai trezi asa des! dar sa nu fii in camera.

si sa te ajute sotul ziua, sa se implice mai mult, prea sunt toate pe umerii tai. sa faca si el gym cu Matei, etc. Serios vbsc, trebuie sa ai grija de tine, ca daca pici tu atunci e grav!

 

pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urari fetelor! Corinuka, ce vesel e tortul, arata super!

 

Norma, Matei s-aacomodat cu lv, dar il bea doar ziua, cateva inghitituri, cand e noapte si cauta sanul, daca ii bag bibe, plange :( Sa-l vezi cum se incordeaza, isi arcuieste spatele si numai cu sanul se calmeaza.

 

Gabi,din pacate noi nu stam inca in picioare, suntem la varsta motorie de 6 luni, adica abia stam in fundic si exersam pt mersul de-a busilea. Cum zicea si kinetoterapeutul acesta, in cazul lui trebuie sa invete fiecare miscare, prin exercitiu, pt el evolutia fizica nu este nativa ca la ceilalti copii, ci se face prin exercitii repetate... Iar azi a stat in 4 labe si s-a uitat la desene! Imi place de terapeutul asta pt ca e bun psiholog si intuieste reactiile lui Matei, stie cum sa-l stimuleze sa faca singur chestii, nu doar prin exercitii mecanice. Hai ca am deraiat :)) Legat de intarcat, eu chiar nu ma grabesc, doar sper ca va dormi mai bine candva, dar nu mi-am facut planuri de intarcat si sperante... De dormit cu sotul, nu-i pb, el si asa se scoala de 3-4 ori pe noapte si-l leagana in timp ce eu dorm... problema e de spatiu ca n-am unde sa-l trimit cu Matei... in cealalta camera doarme soacra, dar daca om ajunge la solutia asta adica sa nu fiu eu in camera or sa se inghesuiasca, asta e...

 

Apropo, gand la gand cu bucurie, mama soacra s-a oferit sa doarma cu Matei in noaptea asta, sa incerce si ea, sa vedem ce se intampla... Oricum, i-am zis ca daca plange sau sta si se uita pe pereti mai mult de un sfert de ora (lucru pe care nu-l face cu mine si taica-su) sa mi-l aduca ca totusi, el tre sa fie odihnit, mai ales ca facem kineto si conteaza enorm fiecare ora de somn, am vazut asta la centru, unde ne-am chinuit rau cu somnul. Totusi, as vrea sa vad cat rezista noaptea fara san, fara ca eu sa fiu prin preajma, sa ma simta.. E un mic test, dar n-am facut niciun plan... Mai ales ca eu cred ca in urmatoarea noapte nu se va mai oferi:)) Ea inca lucreaza si are program de la 8 la 14, tre sa fie cat de cat odihnita :)  Ziua nu-i mai dau san decat dimi la trezire (uneori ii dau chiar lv), dar seara inainte de culcare e musai sa-l pun la san.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...