Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

de ce ...?


Recommended Posts

dupa cate se vede domnisoara Suflet ranit a aruncat samanta discordiei si s-a dat ...pierduta.a facut doar un experiment si noi femei sensibiloase si saritoare ne dam de-a berbeleacul sa-i dam care mai de care sfaturi si pe ea o doare-n papuci de toate chestiile inteligente si mamoase pe care le postam noi. o fi studenta la psihologie si experimenteaza vreo teorie alambicata de genul"incurca-l drace sa vad ce face". pai e frumos??? dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by corinadana
Am prietena care micuta fiind in viata ei a aparut mama naturala. Avea 9 ani. A derutat o complet! plus ca ea era singurica (din clasa) in postura asta: eu sunt cu mama dar vine alta mama ...nu intelegea ce se intampla. Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Eu am avut un coleg care a avut aceeasi problema. Doar ca n-avea alta mama, era crescut de tatal lui si pe mama n-o cunostea deloc! A aparut din senin cind eram prin clasa a patra... Morala e ca se intimpla multe in viata care sa te bulverseze si faptul ca te trezesti cu doua mame nu e neaparat cel mai rau lucru din lume. Nu stiu daca Suflet Ranit e reala, daca da - imi pare tare rau pentru ea... Sint absolut de acord cu Elise. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mama unui copil adoptat. Inainte de adoptie am facut doua fertilizari in vitro. La un moment dat, la clinica unde am facut fertilizarea, mi s-a pus problema daca in cazul in care voi ramane insarcinata si-mi vor ramane ovule fertilizate neimplantate, voi fi dispusa sa le donez altei femei care nu poate avea copii. Pe moment m-am decis ca nu voi face asa ceva dar ulterior, dupa ce am facut adoptia m-am gandit si la aceasta posibilitate. Din fericire nu a fost cazul pentru ca nu a ramas nici un ovul fertilizat. Oricum eu mi-am pus problema ca as fi putut fi mama unui copil nascut de alta femeie si m-am gandit care ar fi fost atitudinea mea fata de acel copil. Ca atare cred ca am fost pusa in situatia de a gandi ca "naturala" cum spuneti voi. Ei bine, in acel moment gandul meu a fost ca nu am nici un drept asupra acelui copil. Ca nu il voi cauta nici o data, ca daca ma va cauta el inainte de a implini 22 de ani (cand eu consider ca un om devine adult) voi face tot posibilul sa il indrept catre parintii lui iar ulterior, daca ma va cauta dupa ce va deveni adult, deabia atunci as accepta o legatura cu el insa fara a incerca cu nici un chip sa il indepartez in vreun fel de parintii lui. In acest ultim caz, daca el ar dori-o, l-as ajuta necoditionat si as fi alaturi de el atat cat mi-ar sta in putinta dar nici intr-un caz nu l-as indeparta de parintii lui. Daniela, mamica de Ana-Maria http://community.webshots.com/user/PONICID
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita sa zici nimic la subiecte la care e EVIDENT ca se fac experimente psihologice sadice.Chiar avem noi destule temeri ca sa mai bage cineva zazanie si sa se trezeasca toata lumea sa para "open minde". Felicitari celor care pot desi ma indoiesc ca o mama poate sa isi imparta copilul ca se trezeste cineva ca totusi il iubeste[xx(] azi dar poate maine ..... Mami de Razvan(07 martie 2004) Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. As vrea sa va spun inca de la inceput ca eu NU sunt mama unui copil adoptat.Motiv pentru care,poate parerea mea vi se va parea ´´neautorizata´´. Cred ca cea mai mare temere a unei mame adoptive,este aparitia in viata copiluli a mamei biologice.Acest lucru atrage dupa sine un puternic instinct de aparare,de evitare. Ocupate fiind cu crearea unei lumi proprii,in care nici macar fantoma mamei biologice nu are loc,se trec cu vederea pericolele la care ne supunem psihologic copilul,la varsta aflarii adevarului. De aceia sunt total de acord cu Elise cand spune ca ,copilul poate fi pregatit inca de mic cu aflarea adevarului si eventual cu infruntarea situatiei,in caz ca mama biologica apare. Adica...este mai simplu sa incercam o comunicare,in limite legale si morale,decat sa ajutam la crearea unei situatii tensionate,care da copilul peste cap. Mama biologica nu are drept legal asupra copilului,dupa ce a renuntat la el.Este pacatul ei,cu care va trai toata viata,DAR pe paza acestul ´´pacat´´ al unei femei multe din noi au devenit mame si au acasa o frumusete de copil. Eu cred ca mesajele Elisei sunt mult mai profunde decat se vede la suprafata.Daca exista o legatura stransa intre parintii adoptivi si copil,acesta nu poate pur si simplu disparea la aparitia mamei naturale. Trebuie sa ne protejam copii de pericole.Sunt perfect deacord.Dar aparitia mamei biologice nu este intotdeauna un pericol,este defapt realitatea,care trebuie acceptata si modelata in asa fel incat sa nu faca rau copilului. Asta am avut de spus...Stiu,veti spune ´´ti-e usor sa vorbesti´´.. Asa este,cum am spus nu sunt in situatia adoptiei. Mi-am permis interventia ´´din afara´´ si-mi cer scuze daca v-am ranit in vreun fel. Pentru a cladi un viitor sincer si bazat pe adevar pentru copii nostri,poate este indicat ca uneori sa trecem peste orgolii si temeri.Sa invatam sa traim cu realitatea si nu sa ne ferim de ea. LadyJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(nu stiu cum se face ca lipsesc doua zile de pe forum si apare un subiect de asta in care toata lumea se cearta cu toata lumea...) DAR... sa rezumam: domnisorica noastra ipotetica, zisa si suflet ranit, acuza societatea si familia proprie ca nu i-a dat de ales la varsta ei de 16 ani. Lucru adevarat, pentru ca o fata de 16 ani care ramane insarcinata nu prea are alternative ca sa pastreze copilul (sau stie careva din Romania de o House for Pregnant Teenagers? - BA). Prin urmare se pare ca a luat o decizie pe care de fapt nu a luat-o. Trecem si la pct.2: fiind minora, altcineva a semnat actele pentru adoptie, din nou a ales altcineva pentru ea. Poate cei de la DPC aud si iau niste masuri (adica LEGI) pentru astfel de cazuri sau macar niste centre pentru astfel de cazuri (adica adolescente care vor si scoala si copil). ... ca povestea e usor dramatizata si telenovelizata, sunt de acord (mai ales ca dupa ce-si prezinta povestea, se mai si acuza ca a gresit ENORM - ???); prin urmare, miss suflet_ranit care a dus-o rau in trecut si acum asteapta sa termine facultatea ca sa-si vada fata mi se pare un personaj de poveste, bun pentru un scenariu american, cu multi avocati. Don'soara suflet_ranit, daca existi cu povestea ta cu tot, spune-ne si noua de ce trebuie sa astepti sa termini facultatea ca sa te interesezi de prunca?! ... si citind si recitind mesajul ei si mie mi se pare ca seamana a "dati-mi copilul inapoi". Iar asta nu rimeaza cu iubirea neconditionata, gen "o vad, e ok, plec si-mi vad de viata" (Elise, punctele tale de vedere le respect chiar daca nu sunt de acord cu ele - totusi, daca accepti un amendament (= critica), optimismul tau legat strict de subiectul asta e oleaca supradimensionat - sau te simti foarte tare pe pozitii - ). ... iar acum sa fac si pe avocatul celeilalte parti (pentru cele care inca mai cred ca doar inconstientele isi parasesc copiii). Mamicile care nu au posibilitati financiare, nu au familie care sa le ajute, nu au locuita si nici servici (ca daca nu esti angajata cu carte de munca, nu ai nici asig.sociale platite) au o solutie provizorie sa stea intr-un centru pentru mama si copilul unde locurile sunt limitate (deci daca au bafta- gasesc loc, daca nu - nu prea au ce face), iar perioada de timp in care pot sa stea e limitata si ea. Dupa care: 1. isi dau copilul spre adoptie 2. isi dau copilul in plasament sau la leagan, iar ele se descurca cum pot (cele mai muncitoare se duc in Spania) 3. stau cu copilul prin canale pana vine DPC si le ia copilul Iar dupa cativa ani cand, sa zicem, ca-si revin financiar si ar dori sa dea timpul inapoi ca sa recupereze ce au pierdut, aparem noi, cu viata noastra echilibrata, si zicem "ntt! - copilul e al meu". (sunt in tabara adoptivelor si ar trebui sa nu le apar pe 'naturale', dar pentru unele din ele viata e nedreapta si mai grea decat ne imaginam). ... de acord cu "naturalele" care vor sa-si vada pruncii, e dreptul lor sa doreasca acest lucru. Cand va face copilul 18 ani si daca el va dori aceasta. Ca au ales ele la momentul ala ce e mai bine pentru ele si pruncul lor (iar acum se indoiesc de decizia lor - desi, din cate stiu, sunt chemate de trei ori in instanta ca sa fie intrebate daca renunta la drepturile parintesti) sau ca au ales altii pentru ele, asta e - trebuie sa astepte pana face copilul 18 ani ca sa il vada. De interesat, poate sa se intereseze la DPC. (Na, ca v-am bulversat si eu.) Suflet_ranit, intereseaza-te la DPC daca fetita e ok. Ai dat-o spre adoptie, obisnuieste-te cu gandul si consulta un psihoterapeut ca sa-ti vindeci ranile. Daca o iubesti, las-o in familia care are grija de ea si o iubeste cel putin cat o iubesti si tu. ("statul ocroteste familia", so, ma prevalez de articolul asta din Constitutie ca sa-mi apar intimitatea si ca sa-l securizez afectiv pe Mihai; faptul ca vine 'naturala' si-i spune ca e "ma-sa", iar el nu are nici o reactie vis-a-vis de asta - e bulsit, sunt convinsa ca si Elise stie asta [:D]). ioana, mama lui Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LadyJ nu iti voi spune ca ti-e usor sa vorbesti ci ca nu stii ce vorbesti. Este o IMENSA diferenta intre a pregati copilul si a i se spune de mic adevarul (si daca ai fi fost o cititoare la adoptii ai fi stiut ca majoritatea le spunem copiilor de fff mici adevarul) si a lasa sa intervina in poveste mama naturala la o varsta atat de mica. Ii spun ca e adoptata, ii voi furniza datele necesare daca va dori sa o caute (atunci cand va fi cazul) DAR nu voi lasa naturala sa vina cand copilul meu are 3 - 5 ani sa ii spuna "eu sunt mami". Cat despre parerile Elisei imi rezerv dreptul de a crede ca braveaza si ca in realitate daca i s-ar prezenta mama fetitei ei la usa cu revendicarea ca o vrea, ca o iubeste, ca a gresit, cred ca in asemenea caz ar deveni o leoaica. Pe sistemul asta mai avem un pic si invitam si amantele sotilor la o cafea ca tot mi se rupe dupa 20 de ani alaturi de acelasi om daca mai merge si pe la alta. (logic exagerez si eu putin dar deja vad ca subiectul asta isi atinge telul, devine agitat si atrage vad si persoane neimplicate in procesul adoptiei dar care cred ca ne cunosc atat de bine profilul psihologic al parintelui adoptiv: traumatizat de alegerea "second best choice", paranoic si egoist....). Renunt sa mai scriu daca d-ra nu ne dovedeste ca e reala...pana acum doar mi se confirma prima suspiciune asa ka... [url="http://community.webshots.com/user/aissa1973"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, imi scuza-ti interventia.... Privitor la Elisa (daca gresesc iarta-ma te rog...), parca imi amintesc ca fetita ei este adoptata chiar de la un membru al familiei ei , deci este normal pt. ea ca s-o lase pe 'naturala' s-o vada pe cea mica...ca doar daca adopti un copil al unei rude de ale tale, doar nu tai radical legaturile cu familia...mi se pare corect sa intreti legaturi civilizate. Nu stiu, eu parca asa imi amintesc, repet daca gresesc iertati-ma.... cit privitor la reactiile voastre.... imi pare atit de rau pt.ca in Ro , nu exista un adevarat curs de adoptie ca in strainatate , adica 6 luni , in fiecare saptamina 4 ore...daca toate mamicile adoptive ar fi trecut printr-un astfel de curs (obligatoriu de altfel) ar fi fost pregatite pt. 'n' situatii. Chiar si pt.situati de gen 'naturale' in fata usii.... Intr-un astfel de curs chiar te lasa sa vezi si sa discuti cu femei care au fost obligate sa-si dea copii spre adoptie, lucru care le-a ranit profund, dar au facut-o tocmai pt. ca au iubit copilul, te pregateste pt.acea zi in care copilul tau iti va pune intrebari , chiar te invata cum poti sa-i compui scrisori mamei biologice la fiecare aniversare a copilului- scrisori pe care le poti pastra pt. mai tirziu cind vor incepe mariile intrebari. bineinteles sint scrisori de recunostinta , ati inteles nu? Am avut un coleg(de curs) care fusese adoptat de foarte mic din Indonezia de o familie care aveau si copii biologici , acum la rindul lui, desi putea avea proprii copii a dorit sa adopte si el impreuna cu prietena lui...In timpul cursului acest barbat (in toata firea ), a plins enorm ...in special in timpul filmelor puse de docent cu tinere din America latina care profund in durerate si urlind de durere , isi dadeau copii spre adoptie.... S_apoi ne-a povestit ca si-a cunoscut mama naturala -si ca sufera pt. ea ca traieste in saracie cumplita, dar el isi iubeste ENORM parintii lui, si legatura pe care o are cu parintii lui este atit de puternica ... s-apoi a mai spus ca el nu are amintiri care sa-l lege de cea care l-a pus pe lume.... In fine, sper ca nu v-am plictisit prea mult... Inc-odata imi cer scuse de interventie. catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Privitor la Elisa (daca gresesc iarta-ma te rog...), parca imi amintesc ca fetita ei este adoptata chiar de la un membru al familiei ei , deci este normal pt. ea ca s-o lase pe 'naturala' s-o vada pe cea mica...ca doar daca adopti un copil al unei rude de ale tale, doar nu tai radical legaturile cu familia...mi se pare corect sa intreti legaturi civilizate. Nu stiu, eu parca asa imi amintesc, repet daca gresesc iertati-ma....
Exact, Gianni. Iti amintesti foarte bine. "Naturala" are oricum usa mea deschisa, poate veni cind vrea. Si asta nu pe post de naturala. Vorbesc cu ea la telefon de nspe ori pe zi. Cu totul alte subiecte, pentru ca pe ea cu totul alte subiecte o intereseaza si are alte preocupari. Mult mai mondene. A vazut-o pe fie-mea de doua ori, pentru ca m-am dus sa ma intilnesc cu ea in oras si am luat copilul ca n-aveam cu cine sa il las. A tinut-o pina am scos caruciorul din mashina. Bb a inceput sa se matzaie, pentru ca o tinea ca pe geamantan. Asa ca mi-a pasat-o repede inapoi, "vezi ce are, ca plinge." N-a avut nici o alta reactie fata de bb, nici bb fata de ea, contrar fanteziilor mele cu legatura intrauterina indisolubila...bla bla. Realitatea nu e deloc ca in filmele americane. Nu ca n-as fi avut si eu luni de nesomn, nopti in lacrimi si cosmaruri de am crezut ca dau in postpartum. Am avut, cu atit mai mult cu cit "cosmarurile" mele s-au adeverit... si, daca s-au adeverit, m-am impacat cu ideea. Si chiar mi-as dori sa tina la bbul meu. Macar un pic. Macar sa sune sa-i spuna la multi ani de ziua ei. I-as fi recunoscatoare sa sune. E o minunatie de copil, si nu e just sa o lase indiferenta - daca i-as putea impartasi din cit sint eu de mindra de bblisa, as face-o. I-as da sentimente de la mine. Si as face acelasi lucru daca pe maica-mea sau pe soacra-mea le-ar durea in fund de copilul meu. M-as simti la fel de ranita. Pentru ca ea nu merita asta, sa n-o iubesti. Poate sint nebuna: dar asta simt. Daca sint nebuna sau nu poate spune doar altcineva care e in situatia mea. Lucrurile se vad altfel cind sint doar in stadiul "ipotetic". Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...