Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie: Pericolul poliomelitei in Europa si pericolul iresponsabilitatii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am raspuns la un topic asemanator ca parintii ar trebui lasati sa decida. Ma gandeam de fapt la cazurile problematice, copii cu alergii, etc. De fapt parerea mea este ca, in cazul bolilor grave, deformante, mutilante, potential letale (cum e polio, meningita etc), vaccinurile ar trebui sa fie obligatorii, cel putin la copiii din colectivitati, adica imensa majoritate. Imi exprimam insa dubiul ca in societatile democratice se poate impune aceasta obligativitate. Au raspuns alti useri, din SUA si alte tari neprecizate, ca acolo sunt obligatorii. Deci se poate.

 

Raspunsul meu pentru Carmen, care mi se pare ca sufera de o acuta lipsa de informare din surse pertinente, la intrebarea adresata celor din afara este ca, aici in QUebec, copiii nevaccinati nu sunt discriminati. Decat poate, pozitiv, cand se declanseaza o epidemie la nivelul scolilor, cei nevaccinati sunt trimisi acasa pe perioada exstentei focarului, pentru propria lor protectie. Carnetul de vaccinare al fiului meu imi este cerut doar la medicul pediatru inaintea fiecarei vizite, fiind un carnet de sanatate, cu toate datele lui, masuratori, tratamente si, bineinteles, vaccinuri-data, doza, etc. Si la policlinica unde mergem sa facem vaccinurile din schema gratuita.

 

Teoriile de genul "vaccinurile sunt facute cu celule umane/animale canceroase, ca astea sunt "nemuritoare""  sunt dubioase pt. oricine cu o pregatire stiintifica de baza, de cultura generala, fara sa fie nevoie macar sa aprofundeze subiectul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In decursul anilor am intalnit eu si cunostintele mele cateva mistere din lumea medicala care chiar ne-au pus pe ganduri: atat medici cat si personal medical care nu si-au vaccinat copiii chiar daca au in fisa medicala trecute toate vaccinele de pe lumea asta sau si mai interesant, medici care in fata cancerului au refuzat chimioterapia atat pentru ei cat si pentru familia lor si cu siguranta au motive intemeiate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa lume nu stie ca vaccinul anti hepatita B a fost creat in SUA in anii 80 pentru prostituate, homosexuali, dependentii (junkies) de droguri injectabile (acestea fiind categoriile expuse riscului de imbolnavire cu hepatita B) , dar nu s-a bucurat de un succes de piata, asa ca a inceput sa fie administrat copiilor sub un an, care, evident, nu sunt populatia de risc, dar sunt o buna piata de desfacere, datorita parintilor impresionabili, neinformati si cu o incredere netarmurita in autoritati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Multa lume nu stie ca vaccinul anti hepatita B a fost creat in SUA in anii 80 pentru prostituate, homosexuali, dependentii (junkies) de droguri injectabile (acestea fiind categoriile expuse riscului de imbolnavire cu hepatita B) , dar nu s-a bucurat de un succes de piata, asa ca a inceput sa fie administrat copiilor sub un an, care, evident, nu sunt populatia de risc, dar sunt o buna piata de desfacere, datorita parintilor impresionabili, neinformati si cu o incredere netarmurita in autoritati.

[batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sunato pe maica-mea ca stiam ca eu eram mica cand am facut pojar dar fratele meu...era abia nascut. A zis maica-mea ca avea intre 8luni si 1 an si a trecut mult mai usor peste. A zis ca la mine era cosmarul ca ma scarpinam peste tot, ca mi-a legat niste manusi de mana si urlam in continuu.

Deci mai sunt cate unii care mai scapa  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...