Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie: Pericolul poliomelitei in Europa si pericolul iresponsabilitatii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu e asa ca e urat?

Probabil la fel s-a simtit si Mihaela. Si multi altii luati la misto de Marius fara ca nimeni sa sara repede in apararea lor. 

Dar noi useri suntem la gramada.si multi...

Am fost ironic si nu este nimic personal. Sunt si  ironic daca dau de anumite pozitii. Nu am problema cu persoana ci cu pozitia ei. SI la modul sincer am fost si eu taxat (ho ho si inca cum) de altii pentru tampeniile mele. Nu regret! Apreciez la modul sincer (chiar daca nu este reconfortant in acel moment) persoanele care ma taxeaza corect. Ma ajuta sa raman pe drum cand mai ies in balarii. 

"Dar noi useri suntem la gramada.si multi"

 

De ce te exprimi la plural? "noi userii"? 

Toti suntem useri pe acest forum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E vorba pur si simplu de confruntarea a doua frici: frica de acum si frica din viitor.

Natural, ne e mai frica de (eventualul) pericol de acum (cand fac vaccinul) decat de (si mai eventualul) pericol din viitorul indepartat, cand si daca al meu copil va contracta virusul, in lumea asta care e majoritar vaccinata.

 

E cam ca frica de dentist, decat sa ma doara acum mai bine ma umflu peste o luna si vad eu atunci... si fara suparare, adultii ar trebui sa fie capabili sa depaseasca fricile astea. Insa daca nu sunt, isi cauta justificari citind diversi "formatori de opinie" de pe net, care lupta contra "big pharma" "pharmafia" si alte razboaie... lol.

 

Am citit zilele astea niste argumente absolut abracadabrante, ca de ex cum a izbucnit epidemia in Siria iarna, ca de obicei izbucneste vara??? sau ceva de genul asta... in care se dadea vina pe orice, absolut orice mai putin absenta vaccinarii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai (si) de aceea nu se pune problema la a da in cap cuiva la a forta pe cineva sa creada ca... insa se pot da legi care sa aiba fundament si care sa prevada drepturi si obligatii pentru toti.

De exemplu atat cat stiu acesta este un motiv pentru care iubesc (la modul general) societatea americana. Ai voie sa iti spui liber opinia dar esti obligat sa respecti legea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius: Zau ca nu inteleg ce zici. Tu ai citit ceva despre hepatita B? Stii cat de greu se ia? Ca mi se pare ca nu stii despre ce e vorba cand faci comentarii de genul celor facute mai sus.

Fara a-mi da cu parerea vaccinare/anti vaccinare, stiu ca Hep B, din contra, se ia fff usor. Este suficienta o mica cantitate de sange ca sa se transmita virusul. Plus ca in mediul extern (pe obiectele contaminate) este f rezistent perioada lunga de timp.

 

Ce zici tu, se refera la Hep C, care se ia mult mai greu, este necesara o cantitate mult mai mare de sange contaminat. De aceea sunt si cupluri, care au avut contacte sexuale neptrotejate de-a lungul vremii (pana sa afle), in care un partener avea Hep C, celalalt nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe prospectul vaccinului zice ceva de genul daca e alergic la vreuna din substante sa nu se faca... a facut cineva vreodata un test pt depistarea acestor alergii? aud/citesc des de mamici speriate ca dupa vaccin s-a umflat limba bb si altele...si inca un lucru : nu se vaccineaza copii bolnavi , cu imunitatea scazuta da ? ambele fete au avut infectii la nastere prima cu e-coli iar a 2 a cu streptococ , totusi au fost vaccinate fara nici o analiza .la a 2 a fetita cand mi-au adus-o la post operator si am vazut ca i-e rau le-am pus EU pe dr sa-i faca analize asa ca prea multa incredere nu am in dr. sau cu fetita cea mare care tusea mereu si 8 dr mi au umplut-o de antibiotice cand ea avea o alergie. stiu ca am deviat de la subiect , dar m-am invatat minte sa nu mai cred orbeste cadrele medicale

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 nu se vaccineaza copii bolnavi , cu imunitatea scazuta da ? ambele fete au avut infectii la nastere prima cu e-coli iar a 2 a cu streptococ , totusi au fost vaccinate fara nici o analiza .

 

atentionarile din prospect nu se refera la acest fel de infectie.

iar imunitatea scazuta specifica pacientii imuno-deprimati. la nastere se preleveaza sange pentru testele de rutina neonatale. ele indica aproape instantaneu daca exista vreo problema leucocitara. contrar parerii larg raspandite, vaccinarea se face in primele 2-3 zile de viata, nu imediat la nastere. e o procedura, ca nimeni nu injecteaza vaccin la 5 minute dupa nastere, sunt altele prioritatile. 

 

cat despre vaccinarea anti hep B.... chiar in spital poate fi vreo problema urgenta care ar necesita masuri urgente de transfuzie, sau alte manevre medicale. deci primo-inocularea chiar e bine venita in cazul acesta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...