Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie: Pericolul poliomelitei in Europa si pericolul iresponsabilitatii


Recommended Posts

Vin si eu cu doua intrebari, daca stie cineva cat-de-cat mai sigur. Am citit aici ( http://www.acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Vaccinuri-si-vaccinari/calendarul-campaniilor-scolare-de-vaccinare-2013-2014_12091 ) ca in perioada 2-13 decembrie 2013 ar trebui sa se faca vaccinarea la scoala a elevilor de clasa a II-a, 8 ani. Asa ca intrebarile mele sunt:

1. Ne putem baza pe acest calendar, adica se va face precum s-a anuntat?

2. Daca copilul meu are 7 ani si 6 luni il vor vaccina? E ok sa fie vaccinat la varsta asta?

 

Multumesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Natalia, asa se face anul acesta, da. pentru ca in perioada 2003 - 2007 au fost ceva schimbari in calendarul de vaccinare (mutarea rapelului de la 2.5 ani la 4 ani ar fi una) se incearca acum unificarea cohortelor (cohorta inseamna esantion de populatie care are schema de vaccinare identica).

 

e important de spus ca rapelurile de vaccinare au distanta minima bine stabilita, in schimb cu distanta maxima se poate juca putin (tocmai ca pot exista cazuri de imbolnaviri - viroze, infectii respiratorii - la varste mici, ce pot impiedica vaccinarea la momentul stabilit. de aceea se pot amana). distanta asta minima este si ea gandita pentru a nu agresa sistemul imunitar cu inoculare de agent virulent la intervale scurte si a lasa intervalul liber pentru crearea si stabilirea anticorpilor proprii.

 

pe scurt, da, face si la 7.6 ani rapelul. pentru varsta de 8 ani ai interval de referinta +/- 6-7 luni. (in mare se vor vaccina cei de 7-9 ani, ca asta e marja in care se afla copiii de clasa a 2-a).

 

Simina, mai zi si tu.... ca poate mai multe voci sunt mai credibile. [flo]

 

Mirela, da, ma scald in plata de la multinationale :)))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost aseara la medicul de fam sa vb despre vaccinuri...argumentele care mi le-a dat sa fac : 1. peste cativa ani vor fi obligatorii si nu imi vor primi copilul la gradi/scoala

2. nu va putea sa calatoreasca in anumite tari daca nu e vaccinata

3. de cand face vaccinuri nu a avut probleme , doar un caz cu ror-ul , dar nu fatal, vaccin pe care de altfel ea nu il mai face

4. vaccinul il face asistenta in prezenta ei , adica controleaza bine copilul sa nu fie bolnav etc.

5. am vb despre tetanos si polio care nu au tratament

6. zice ca 5-6 tulpini in acelasi vaccin nu pune in pericol sistemul imunitar , si ca acesta duce mult mai mult de atat

 

de asemeni a recunoscut ca sunt cazuri de reactii sau cand nu capata copilul imunitate dar sunt f rare. La infarix hexa care se face acum cica nici febra nu mai fac copiii. i-am spus de teoria de pe net ca polio ar fi eradicata si ca mai fac doar cei care se vaccineaza a zis ca nu e adevarat,virusul salbatic inca exista si inca sunt focare. mercurul aluminiu au fost scoase cica din vaccinuri. cat despre cazurile cand pers vaccinata face boala si moare (de ex rujeola) ea crede ca de fapt nu a fost vaccinata si s-a facut o ilegalitate de catre medic-parinti sa figureze copilul vaccinat

deocamdata atat imi amintesc daca mai e ceva revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am zis niciodata ca sunt anti-vaccinare , doar ca mi-e frica sa-mi vaccinez propriul copil... prima fetita are toate vaccinurile recomandate, cea mica doar cele din spital... mai am o luna sa ma hotarasc si intentionez sa vb si cu un dr de la infectioase. sincer va spun ca nu stiu ce sa fac...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...