Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie: Pericolul poliomelitei in Europa si pericolul iresponsabilitatii


Recommended Posts

Cei ce aleg varianta de a trai natural in comuniune cu Mama Natura, asa cum ea ne-a facut n-ar trebui sa uite ca Mama Naura este o criminala desavarsita. Intr-un sistem organico-natural nu se traieste...se moare. Asta este realitatea.

 

Daca o sa va uitati pe statisticile despre mortalitate infantila, morbiditate infantila/adulta, speranta de viata....locurile fruntase (top 30 sa zicem) sunt ocupate  de tari industrializate si post-industrializate. Asta-s tari unde exista vaccinuri, tratamende, unde tara este igienizata (adica canalizare, apa curata, apa menajera pusa in circuitul natural este controlata, nu se doarme si imparte painea cu sobolanii..etc).

Tarile unde mediul antropic nu este dezvoltat , unde inca Natura face legea...alea-s tarile de la coada clasamentului. Bine, de vina sunt si razboaiele e adevarat...dar... stilul de viata oranico-natural-bio nu-i ajuta tare mult. Copii manaca de pe jos, se joaca cu animalele si sunt alaptati..si totusi, acolo este mortalitatea infantila mare, pt ca nu au acces la servicii medicale.

 

Din statisticle Organizatie Mondiale a Sanatatii am dedus ca principalul motiv pt. care o populatie este sanatoasa si traieste mult sunt exact ingrijirile medicale avansate si accesul oamenilor la ele.  

 

Nu le  refuzati pt ca altii viseaza sa le aiba!

 

Asta e realitate dincolo de cuvinte. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Care au facut vaccinul Infanrix Hexa e deja vaccinat anti poliomielitic

(Infanrix hexa, polvere e sospensione per sospensione iniettabile in siriga preriempita. 
Vaccino (adsorbito) antidifterico (D), antitetanico (T), antipertossico (componente acellulare) (Pa), antiepatite B (rDNA) (HBV), antipoliomielitico (inattivato) (IPV) e anti-Haemophilus influenzae tipo b (Hib) coniugato.)
Aici se face obligatoriu in luna a 3 ,a 5-a , a 11-a si la 6 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e. Si mai important este ca nici persoana respectiva sa nu se imbolnaveasca.

Se numeste Certificat international de vaccinari care este obligatoriu pentru a calatori in Africa si tari din America de Sud - vaccinul impotriva febrei galbene este cea mai comuna cerinta, dar si impotriva hep A, difteria, hep. B, tetanos

 

In tarile africane, daca nu ti-ai facut vaccinul in propria tara, ti-l face obligatoriu in aeroport. Altfel nu ai voie sa intri in tara aia.

 

 

Depinde de tara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cand se va sfarsi cu teoriile conspirationiste si va disparea curentul asta "anti-vaccinare"? Cand va fi aparut primul caz de poliomelita in Romania si un copil nevinovat va fi victima deciziilor propriilor lui parinti

 

Esti prea optimista.

Din contra, vor aparea versiuni care sa dea ca certa infectarea deliberata a acelei victime de catre serviciile secrete sau transnationalele farmaceurice.

 

Pandemiile generate de virusul conspirationis teoris depasesc in amploare orice pandemie declansata vreodata de orice alt virus. Mult mai rau, acest virus penetreaza orice bariera fizica, putandu-se transmite aproape instantaneu la zeci de mii de kilometri distanta, semnalandu-se cazuri cand o persoana purtatoare a reusit in numai cateva zile sa infecteze sute de mii de oameni pe o raza de cateva mii de kilometri!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti prea optimista.

Din contra, vor aparea versiuni care sa dea ca certa infectarea deliberata a acelei victime de catre serviciile secrete sau transnationalele farmaceurice.

 

Pandemiile generate de virusul conspirationis teoris depasesc in amploare orice pandemie declansata vreodata de orice alt virus. Mult mai rau, acest virus penetreaza orice bariera fizica, putandu-se transmite aproape instantaneu la zeci de mii de kilometri distanta, semnalandu-se cazuri cand o persoana purtatoare a reusit in numai cateva zile sa infecteze sute de mii de oameni pe o raza de cateva mii de kilometri!

Ntz.... pai cum crezi ca au descoperit virusi pe Marte?  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am citit ieri un articol intr-un blog ce mi s-a parut bun (articolul,  nu tot blogul, nu  am mai citit decat doua trei chestii repede in acelasi blog). Nu cunosc al cui e si nici altceva, spun de la inceput , pur si simplu mi-a placut abordarea pentru ca incearca un raspuns documentat in legatura cu o carte ce mi-a fost indicata si mie de o mie de ori de catre diferite persoane.

 

Edit(nu aparuse exact linkul [:)] ), aici e:

 

http://insulaindoielii.wordpress.com/2014/01/09/antivaccin9/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcia are toate vaccinurile (inclusiv cele care nu sunt obligatorii); nu s-a intamplat sa aiba vreo reactie adversa dupa vaccinare. Anul trecut ne-au cerut carnetele de vaccinuri, un medic le-a verificat, dupa vreo luna le-am primit inapoi cu recomandarile de rigoare. Suntem la zi cu toate vaccinurile (incepute in Romania si continuate in Elvetia), anul asta (face 11 ani) ar tb sa faca vaccinul impotriva cancerului uterin. 

 

Sa va povestesc ceva. Mama are poliartrita; a fost descoperita cand era la mine, am fost la doctor, analize peste analize, teste, radiografii, ecografii etc etc Anumite medicamente pt poliartrita pot dauna ficatului si plamanilor, asa ca i-au facut si testele pt virusul hepatic B si TBC (plus radiografie la plamani). I s-a descoperit ca a avut hepatita B, dar e vindecata (a ramas insa purtatoare a virusului); habar nu are cand a avut hepatita asta. De asemenea e purtatoare a virusului TBC (a intrat in contact cu cineva bolnav, dar nu a avut boala vreodata). Unul din medicamente (in 1% din cazuri) poare redeclansa hepatita B, asa ca medicul nu a vrut sa-l administreze, chiar daca probabilitatea de a se intampla lucrul asta e ft ft mica. Ca urmare i s-a administrat un tratament care nu afecteaza ficatul si plamanii (de asemenea pt ficat ia anumite medicamente). Plus ca aici i-au facut si o serie de vaccinuri (asta la 63 de ani). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu am mai intrat de oarece timp si acum ca e mai multa vacanta, am reusit sa mai citesc si din urma. Cred ca subiectul e foarte delicat.E clar ca ambele tabere   actioneaza  ca pruncii  sa fie bine!

 

Am fost pusa ca in situatiile medicale tot timpul sa aleg pe bajbaite.Cand am ajuns in spital, eu sau cei apropiati, a trebuit sa semnez.Deci eu imi asum efectele.Daca efectele sunt pozitive, e meritul medicului, medicamentelor. Daca e vreo eroare, vinovat e pacientul.Sigur, accept. Alta varianta nu este,dar...

 

Exact cum zice Rares Simu: vreun medic isi asuma raspunderea pentru efectele vreunui tratament? Nu.Pana la urma noi , cei care semnam, ne asumam benficiile ca si riscurile.Deci  noi hotaram. Dar exact cum spun toti medicii care  trag semnale de alarma asupra efectelor nedorite ale vaccinarii, trebuie sa decidem INFORMATI.

 

Daca este sa ne raportam la vaccinarea anti-TBC iaca ce spunea dl Arafat in 2012-noiembrie”

“In România au fost vaccinaţi, cu primul lot de doze din Danemarca, peste 136.000 de copii, înregistrându-se 134 de reacţii adverse constând în mărirea nodulilor limfatici - lucru comun după o astfel de imunizare.Nu a fost nicio complicaţie severă, cum ar fi ostiomielita, iar absenţa grupărilor de cazuri arată că nu au fost nici erori sistematice legate de tehnica de administrare. “

 

4 dec 2012-Bacteria TBC a fost găsită la 27 de bebeluşi, dar numai local, în zona umflată după vaccin. Specialiştii spun că boala nu s-a extins, datorită tratamentului antiTBC. Ei îi avertizează însă pe părinţi să nu cumva să renunţe la vaccinarea BCG, într-o ţară plina de bolnavi de tuberculoză. “

 

Cati din noi ne-am dori sa facem un vaccin si tratamentul pentru boala??

 

Ei bine, cand am nascut al treilea copil vaccinul era lipsa in spitale. Dr. neonato ne-a spus in 2010,aprilie, ca vaccinul se face pentru a acoperi  (1) TULPINA  din 101 posibile. Ne-a explicat  si care sunt categoriile de persoane predispuse la TBC.

 

La primii doi copii am facut vaccinurile cu religiozitate.Mi se spunea ca in caz ca fac febra sa le dau antitermic.Altceva nimic.Au facut toate formele posibile de alergie- pe piele, tuse pana la sufocare zeci de minute. A trebuit sa bag in ei alte nu stiu cate medicamente.Oare fara urmari? Se dau siropuri de tuse, antialergice, care peste un timp se scot pentru ca, cu “stupoare” se constata ca au produs nu stiu ce simptome sau nu stiu ce defecte de « calitate » are seria X.Am mers pe mana medicilor 5 luni de zile,timp in cere se experiementau antibioticele care ar fi dat rezultate.Dupa, s-a constatat ca nu au ce sa ii mai dea. Astm.Si 15 zile am mers pe cont propriu.Asta e  o alta poveste.

 

 

Eu zic sa fim mai putin virulenti,transanti,acuzatori si atotstiutori! Sa multumim ca nu suntem in cei 134 sau in alt procent « nenorocos »  a unor parinti  care isi incep povestea problemei copilului intr-un mod comun: “dupa vaccinul de 1 an...”

 

Din trei copii, nu pot sa nu observ ca doar cel mic are in dosarul de “boli” doar foaia de iesire din spital,dupa ce s-a nascut...Si da,vreau sa-l vaccinez pe cel mic antipolio, cand vaccinul de la Cantacuzino se va adminstra in doza unica.

 

Inca ceva off-topic - chirurgul oncolog maxilo-facial Teofil Lung de la Cluj si ce inseamna citostaticele in specialitatea lui http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiuni/medicina/prof-dr-teofil-lung

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...