Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie: Pericolul poliomelitei in Europa si pericolul iresponsabilitatii


Recommended Posts

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • Administrators

Citez din una din paginile la care mi-ai dat link in legatura cu bazaconia spusa de mine:

 

Cum prevenim infectarea?

• Nu folositi aceleasi obiecte personale cu persoanele infectate: lame de ras, periute de dinti, cercei, forfecute sau clestisori de unghii.

• Asigurati-va ca pentru tatuaje si piercinguri se folosesc ace noi sterile.

• Daca mergeti la frizer, asigurati-va ca foloseste lame de ras sterile.

• Atunci cand intretineti relatii sexuale folositi prezervativ, in special daca aveti parteneri multipli.

• Evitati consumul de droguri. Daca folositi in continuare droguri injectabile, nu folositi niciodata ace sau seringi in comun cu alte persoane.

 

Cat de riscant e pentru un copil sa faca hepatita B? Stiti ca vaccinurile astea nu ofera protectie 100% si nici nu pretind macar sa ofere protectie mai mult decat cativa ani, da? Adica nu se pune problema ca vaccinat bebelus fiind nu va putea face boala ca adult daca nu evita factorii de risc.

 

Si inca o intrebare: tinand cont de cum se contracteaza boala, care e probabilitatea ca eventuali copii mici care contracteaza boala sa fie din randurile populatiei educate, care duc o viata ordonata si in conditii de igiena si nu mai zic cum tinand cont de faptul ca trebuie evitate contacte sexuale, folosirea la comun a seringilor si altele de genul asta pentru copii mici ca sa nu contracteze boala pe perioada in care i-ar feri vaccinul?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

mihaela ... daca ai sti ce ingrozitor este sa afli dupa 10-17 ani ca ai acel virus .. si ca nu se mai poate face nimic ..

sPoate fi o intamplare de care habar nu iti amintesti - poate fi un ghinion.

 

Tatal meu a murit de Hepatita C - o poti lua de la dentist, sau de un ac de seringa, sau de la frizer sau de la manichiurista...

(nu exista acest vaccin inca insa l-as face copilului meu daca ar exista pentru ca am vazut cum e afli ca nu se mai poate face nimic...)

 

Cand ajungi in stadiu final si medici spun ca nu mai e nimic de facut, e ingrozitor ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

dar mihaela ... desigur, fa ce crezi ca e mai bine, la urma urmei fiecare isi poarta crucea.

 

Sa traiesti intr-o lume a stiintei si sa gandesti ca o persoana din secolul 17 ... e alegerea fiecaruia.

In acest timp insa niste cercetatori muncesc sa gaseasca un vaccin general anti-cancer.

E unul din visele de aur ale omenirii  - sper sa il prinda macar copiii copilului meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://adevarul.ro/sanatate/medicina/vaccinul-hepatitei-b-ofera-10-ani-protectie-1_50bd45047c42d5a663c996aa/index.html

 

Nu ma astept ca copilul meu sa aiba contact sexual neprotejat pana la varsta de 11 ani. Tine de mine sa ma asigur ca nu va ajunge sa faca asa ceva. Riscul sa faca hepatita B in primii 10-11 ani de viata mi se pare infim si tine de mine sa ma asigur ca nu il tund oriunde (intentionez sa il tundem acasa pentru ca e mai simplu, mai ieftin si mai sigur) si ca nu il duc la orice dentist. Iarasi, riscul ca de la un dentist specializat de copii sa ia hepatita B e infim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect Carmen! Am auzit doar argumentele "ca asa trebuie", "ca suntem moderni", " ca asa e bine", "ca e sanatos", etc. 

 

Si daca nu e? Daca e doar o manipulare in masa? 

 

Ce interes au companiile producatoare de vaccinuri sa fie cat mai multi indivizi vaccinati? E simplu : pentru profit financiar. 

Ce interes au cei care sustin ca vaccinarea nu este buna? Nu imi dau seama... 

Cei din urma afirma ca o alimentatie sanatoasa este cea mai buna protectie contra virusilor. Nu au deloc dreptate? Repet : Ce interes au ei sa minta? 

 

Sunt o mama care nu stie ce sa aleaga, care ii vrea binele copilului ei si analizeaza ambele tabere - si cele pro si cele contra vaccinarii. 

 

Sper sa primesc raspunsuri concrete....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...