Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cine tine Postul Craciunului 2013 ?


szivarvany

Recommended Posts

liliann,eu nu am auzit pina acum de dezlegare la ulei si vin.

 

Ce treaba are uleiul si vinul cu postul?

 

Eu stiu ca in postul craciunului este dezlegare la peste in fiecare simbata/duminica plus sarbatori religioase desemnate in calendar(ce-mi vine aucm in minte Sf.Andrei,Sf,Nicolae)

 

Chiar te rog sa-mi explici cum e cu uleiul si vinul,de ce nu se consuma in post!(vinul-e singele domnului in definitiv,bine nu vorbesc acum de consumarea unor cantitazi exagerate)

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aveti grija, cand iesiti din post sa nu intrati direct in tava cu carnati si sarmale.  Postul se intrerupe treptat, altfel va dati tot organismul peste cap.  

Multumim pt sfatul asta deosebit de util dpdv spiritual, greieras, daca nu ne spuneai, eram la infectioase ... [alcool]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(vinul-e singele domnului in definitiv,bine nu vorbesc acum de consumarea unor cantitazi exagerate)

 

Dana

:) Dana, vinul nu este sângele Domnului, este doar o bautura alcoolica :) Vinul rosu poate deveni insa sangele Domnului in anumite conditii: adica numai pt acei credinciosi care simt si stiu ca Sfanta LIturghie, Harul si credinta il pot transforma, la fel cum transforma painea in Trupul Sfant.

Cred ca dezlegare la peste este si in ziua hramului bisericii parohiale.

 

 

Dezlegarile au aparut pt a usura cumva aceasta perioada a postului, mai ales pt cei care lucreaza si se presupune ca nu ar avea suficienta putere sa-si duca sarcinile la bun sfarsit. Mie mi se pare interesant si faptul ca iarna, deci in postul Craciunului, asadar pe vreme fruguroasa, exista multe dezlegari la peste. Adica la o hrana mai calorica si care ar ajuta organismul sa suporte cumva mai usor temperaturile scazute. 

 

 

Dezlegarile la ulei si vin: la fel, pt a usura organismul.

In multe manastiri postul presupune hrana uscata, cred ca in a doua parte a zilei. Deci calugarul acela de la televizor a scos invatatura monastica din cadrul initial, lucru care in mod sigur a socat. 

 

Ce-am scris mai sus sunt lucruri pe care eu le-am aflat din diverse surse, in principal carti cumparate de la pangar. O parte dintre ele le-am invatat de la un preot in varsta. Nu am studii de teologie, dar poate vine cineva mai invatat si ne lamureste mai bine :)

 

Post usor si cu folos tuturor [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Razi tu razi .. dar soacra'mea in fiecare an zace 2-3 zile dupa ce iese din post si mananca din toate mancarurile pregatite pt Craciun sau Paste.

Saraca, o fi mai pofticioasa de la natura :) Si-o gati si asa, temeinic, cu drag si multa ceapa, cu piept afumat printre cele randuri de sarmale, o face si ceva prajituri dulci si bune, de-si da biata de ea ficatul peste cap.

Cred ca Greieras la genul acesta de persoane s-a referit.

 

Si da, postul presupune mult mai mult decat o dieta :) Dar eu cred si asa: poti sa nu fi avut niciodata vreo revelatie, dar sa te hotarasti pur si simplu sa postesti. Si mai spui si cate o rugaciune, cand si cand. Si, incet-incet, realizezi ca asta e :) Pai nu e minunat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...