Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 3 )


Recommended Posts

Salutare,

 

Ioana, pai cred ca nici una din noi nu mai are program de om normal...

 

Poate ar trebui sa-ti raspunda o mama mai experimentata ca mine. Eu ce pot sa-ti spun ca, era mai usor cand era mititel. Il luam peste tot, ii dadeam biberon sau san prin magazine, mall-uri, masina, dormea neintrerupt in carucior sau in scoica. Ei, epoca asta a apus de ceva timp. Cu cat creste, cu atat devine ma atasat de program, de rutina si...de mine. Este un proces normal la trecerea de la bebelusie la toddleri, din cate am citit.

Am devenit si eu obsedata de programul copilului si imi fac iesirile in fctie de asta. Mai e si gradinita la mijloc cu programul ei de mancare/joaca/somn, care s-a schimbat si el la trecerea la o alta grupa. Acum are un singur somn de zi, de la 12-1, la 2-3-4 depinde.

Asa ca oriunde merg, am grija ca la 12 sa manance iar cel tarziu la 1 sa fie in pat.

De patut si atasamentul de mama, nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi ca si noi suntem exact la fel. poate cu ta-su ar mai sta, ca seara se cuibareste si in pat la el, dar n-are el rabdare.

 

Noi am fost azi la mall la amanata intalnire cu Mos Craciun. Moshu soma, 2-3 copii pe acolo. Intalnirea a fost un fiasco, i-a fost frica nici gand sa stea in brate. A primit o jucarica si gata. Mai era pe acolo o fetita care a stat exact 10 sec in brate la mos. Macar i-au facut poza.

Dupa aia ne-am mai fugarit un pic prin mall, de mers prin magazine cand sunt singura cu el nu poate fi vb, cu o mana trag de carutz, cu alta il tin in brate sau cu tot cu carutz fug dupa el. Acum am lasat carutzul in mijlocul mall-ului la restaurante si ne-am fugarit. S-a jucat si cu o fetita de varsta lui, tot asa se fugareau reciproc, aia mica a vrut sa-i dea un pupic, el a fugit, apoi el a vrut sa-i dea o jucarie, ea a fugit. A fost distractiv ce mai.

Si la dus si la intors in masina mi-a adormit...

Acum doarme de la 2 si ceva (ne-am dat si noi un pic peste cap programul), e 4 si.

 

Noapte buna si linistita sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 366
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai Fleur...si eu incerc sa ii tin de rutina asta ca altfel se da peste cap de numa. Doar ca pe mine ma acuza alte mamici mai experimentate ca nu las cppilu in pace si deaia nu doarme oriunde si oricand. Desi pana acum 2 luni ea chiar asa dormea. In galagie... nu conta. Acum, nu stiu daca e legat de experienta de ieri. , dar mi-a facut febra si azinoapte si de dimineata... inca aia de dimineata a fost cu frisoane nasoale.... ma si speriasem ca nu stiam ce s-a intamplat...

 

la cap gateli am facut o pasta de avocado senzationala!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola fetelor!

 

Cu somnul bbului nici eu nu pot sa dau sfaturi!

La bambina m-am prostit de tot, tot ce nu am facut la baieti fac la ea. Doarme cu mine si numai cu mine, numai cu tzatza in gura, cu mama adoarme singura in patut [bang] , cu somnul : are doar unul la mijlocul zilei, daca e musai il prinde afara dar doarme o ora max in carut, acasa intre 2-4 ore. Seara adoarme f greu , baietii la 8, ea dupa 9 :(. Se plimba prin casa, se joaca, nu vrea sa se culce si pace desi ii e f somn.

 

Zilele trecute s-a incuiat in dormitor. Noroc ca era sotul acasa si aveam cheie de rezerva , dar tot a durat 20 de min operatiunea timp in care a plans :( [q]

 

Azi am gatit o reteta din Jamie : chiftele cu sos salsa, cartofi la cuptor si salata si niste biscotti cu fructe uscate .

 

Maine fac biscuiti la masina si sa vad ce sa ii fac Bambinei .

 

Fleur sunt curioasa cu Moshul la noi cum o sa fie, hi, hi

 

Noi am. Luat brad si l-am semi impodobit

 

Mos Nicolae ne-a adus numai bomboane si ei un puzzle de lemn .

 

De Mos Nicolae a fost un targ de jucarii la scoala cu jucarii ale copiilor de acasa si i-am luat si ei o familie , mama, tata, bb si un fotoliu mic.O sa pun poza

 

I-am luat un puzzle genul asta are si imaginea dedesupt

 

http://www.reclama mascata.ro/products/6918-melissadoug_puzzle_lemn_in_relief_dinozauri.mbs

 

Pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, din pacate nu sunt in masura sa te pot ajuta...si la noi atasamentul de mine e din totdeauna si in continuare.....ar sta si cu altcineva, dar trebuie sa stie sa-I capteze atentia ca altfel in 5 min e la mine.

Cu programul, incerc sa-il respect, dar nu prea imi iese... si-a cam scos laptele de peste noapte, dar daca isi mananca seara laptele prea devreme pana in 9 sigur se trezeste peste noapte si de aici ni se decaleaza tot programul de masa de peste zi. De obicei cam pe la 4-5 dimineata cere lapte, daca se intampla asa la 9 ii dau micul dejun, daca nu cum se trezeste ii dau laptele ca alftel nu ne intelegem. Masa de pranz e cam la aceasi ora, intre 13 si 14. Seara, in functie de cat doarme si cand adoarme......si uite asa nu avem noi program......

De la un an are doar un somn pe zi intre 2-3 ore. Afara doarme max o ora.

De mancat, nu mananca mancare daca nu este acasa, doar biscu, pufu si lapte....

Chiar azi ma gandeam ca as incerca sa o mai culc in patut.....patutul acum e loc pt jucarii si pt haine...... cu toate ca urmatorul pas este sa ii cumpar o protectie de pat si sa ma duc si eu sa dorm cu sotul meu......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea mai manca borcanase, dar acum in afara de gris cu lapte nu mai vrea....

 

De multe ori ma invinuiesc ca nu manageriez copilul cum trebuie, dar fiecare copil e unic si isi cam impune propriul stil. Vorba Ilenei, cu Bambina a incalcat toate regulile.

 

Vad ca singura, Onuta cand e pregatita face anumite lucruri. Cand credeam ca nu va mai manca niciodata solide, a inceput copilul meu sa manance. Cand ziceam ca va manca bibe pana la 18 ani, vad ca deja isi scoate singura laptele de peste zi. Asa ca eu am incredere ca daca sunt atenta la cerintele ei, voi reusi sa ajungem si la un program.......

 

Hai ca vb numai prostii....ma bag la somn! Nb [mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Haideti la cafea. Noi am fost in weekend la tara. Nectarel e in pline achizitii. Daca-l rog sa duca ceva, asta face.s-a jucat toata ziua cu Tudor. Tudor, in loc sa invete, i-auziti ce-mi spune. Ca l-a invitat Nectarel in casuta lui si nu putea sa-l refuze. Mi-a cazut fata. In rest, iar o iau azi de coada si nu am chef de nimic. Dupa ce sm venit de la tara, ne-am oprit intr-un mall. Mi-am luat un parfum ca nu mai aveam. Cam asta am facut. Cu programul lui, noi ne ghidam dupa el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Ada, multumim de cafeluta. Politicos Tudor al tau...auzi sa nu il refuze pe Nectarel.

Noi vad ca iesim incet incet din faza cu somnul fragmentat si mataielile de rigoare. Nu s-a mai trezit de vreo doua nopti si la amiaza doarme din ce in ce mai bine.

Aurora a fost o vreme lipita de mine de nu puteam sa merg nici la baie. I-a trecut de la sine dupa vreo 2-3 luni. Acum in schimb are aceeasi faza cu taica-sau. Daca e acasa, nu poate disparea din raza ei vizuala. Nu vrea sa pape decat cu el, nu vrea sa doarma decat cu el.....Speram ca trece si asta de la sine.

Eu am renuntat de mult sa mai cred ca imi pot face un program independent de Aurora. E super frustrant, dar asa a fost mereu. Aurora nu a dormit niciodata altundeva decat in patut (nu pot da sfaturi depsre cum am facut asta, ca nu am facut nimic. Asa a vrut ea mereu). Cand era bebe mic dormea si afara in carucior. Pe la 5-6 luni nu a mai dormit afara. De atunci doar si doar in patut. Noi la 2 la amiaz cel tarziu trebuie sa fim acasa la somnul ei. Seara se culca la 20-20.30 si iarasi trebuie sa fim acasa. De mancat mananca in deplasari dar cam un sfert din cantitatea normala, deci si la mese preferam sa fim acasa. In concluzie: nu putem merge mai nicaieri daca dureaza mai mult de vreo 2 ore, maxim 3. Pe de o parte ma bucur ca are un program asa strict (pe care ea si-l impune singura nu noi), dar pe de alta parte nu cred ca o sa ma invat vreodata cu ideea ca nu pot face ce vreau si cand vreau. Cred ca de aici provin de fapt toate starile mele proaste. ....Ati deschis cutia Pandorei cu discutia despre program :)

Ioana, lasa alte mamici in pace. Mie mi se pare oarecum normal ca nu doarme copilul in orice conditii. Pai ce noi ne culcam pur si simplu pe unde ne prinde somnul sau asteptam pana ajungem in pat? 

Lore, stai linistita ca manageriezi :) copilul chiar bine. 

Fleur, ma bucur ca v-ati distrat la mall. 

Ile, nu ma pot minuna cat esti de harnica. Cred si eu ca daca a descoperit bambina prajeala ii place. :) Noua nu ne place? :)

Va pup, azi am program de cumparaturi pentru casa ca nu mai avem nimic pe aici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Noi suntem bine,cum ne stiti..zvapaugi nevoie mare

La capitolul somn,Mattia doarme primul somn la el in patut(de 2-5 ore)dupa care doarme cu mine.Acum cateva zile il puneam in putut si incepea sa planga de parca-l puneam pe ace asa ca,sa nu radeti,m-am bagat la el in patut(m-am rugat la D-zeu sa nu se rupa cu noi)l-am adormit in cateva minute si m-am intors la mine in pat.Nu de alta dar era pacat sa stricam ceea ce am construit in atata timp..Doua  nopti la rand a trebuit sa fac chestia asta,in a3a n-a mai ripostat [:)]

 

De dormit,Mattia nu mai doarme in carut de pe la 8 luni asa ca,obligat ,fortat,trebuie sa fim acasa la ora lui de somn

 

De mancat ,mananca si in lume desi ultima data a fost acum vreo luna sau 2 cand am iesit la restaurat si i-am dat iaurtul acolo.

Zilele astea e in greva de solide,mi-a scos peri albi pt ca eu insist(daca l-as lasa fara solide m-ar tzitzili cat e ziua de lunga),intr-un final oricum manaca cat vreau eu.

El e destul de reticent la nou,deci nu i-am prea dat chestii interzise,in plus problemele lui de digestie imi par a nu fi inca rezolvate total(adica inca se mai chinuie peste noapte cu cate un part,pana dimineata)asa ca mai asteptam.

Ii mai dau biscuiti care contin zahar,nu in fiecare zi si nu mai mult de 2,in rest fara cioco,praji,mancaruri procesate nici atat..

 

De atasament,am trecut si noi prin asta(poate inca mai trecem?),dar eu m-am obisnuit intr-atat ca nu ma deranjeaza deloc

 

Programul,clar este in functie de copil,astept varsta de 3 ani sa-l pot lasa si eu pe undeva si sa ma pot duce la un concer,spectacol,film ect [batcap]

Ada,rabdare si tutun cu Tudor.E normal sa fie asa,si parintii nosrti au trecut prin aceleasi chestii cu noi [flo2]

 

Sigur mai trebuia sa mai spun ceva dar maraici e calare pe laptop [clo]

 

Va pup,zi frumoasa!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ola ola...

Suntem si noi in rand cu lumea.:)))deci nu am ce sfaturi sa va dau...

Program independent???ce o mai fi si ala???:))))))))))nici nu mai stiu..nici la wc nu ma pot duce fara el.asta e ...astept si eu cu nerabdare varsta de 3ani...:)

 

Vera ai vazut ca suntem in competitie la joc?:)

 

Ce faceti de craciun-revelion?aveti ceva planuri?

 

Va doresc o saptamana placuta.pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...