Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 3 )


Recommended Posts

Cafea? Va poftesc la cata doriti voi. Ce liniste e pe aici.....

Eu sunt moarta de somn ca Aurora a avut program de povestit de la 12 la 3. Se verifica teoria....cand o laudam ca doarme, a facut-o iara lata,

Am o saptamana de cosmar....azi, maine si joi sunt aproape complet singura ca sotul ajunge de la lucru dupa ce se culca fata si vineri am program de gatit si curatenie ca sambata vin socrii. Mai bine ar sta acasa ca iar imi agita copila....Are soacra-mea un efect asupra ei....Nu mi se mai intampla asa cu nimeni, dar cand vine socra-mea asta mica parca are cofeina in vene asa e de agitata. Si mai si dureaza o zi doua agitatia dupa ce trece furtuna....

Mai fetelor si eu astept varsta aia de 3 ani, dar traiesc cu senzatia ca e doar asa un prag pe care il setam noi sa rezistam. :)) Cred ca vin cei 3 ani cu alte probleme si o sa asteptam 5 ani, apoi, 7, apoi10......Eu zic sa ne setam direct pe 18. :)))

Ali, ce planuri de craciun si revelion ca eu abia reusesc sa planific cate o zi pe rand. :))

Vom fi prin jurul casei probabil cu cei apropiati.

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 366
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata

 

Muraturica mie mi s-a parut mai usor cand au inceput gradi, program lung, de la 7-30-17.30 ii puteam duce, in fapt stateau 8,30 - 16.30 dar era f bine ptr mine ptr ca eram toata ziua libera.

 

Asa ca abia astept sa o duc la bambina, cred ca la anul pe vremea asta sa fie la gradi.

 

Noi de sarbatori stam acasa, deci haos total, poate prin ianuarie o sa mergem la munte si la ski.

 

As vrea sa ii duc la un concert de colinde, sa vad ce gasesc, ar cam trebui sa ma interesez.

 

Vera ce bine ca ai mai scris de voi, un nazdravan M! [pk]

 

pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor,

 

Am citit tot, dar mi s-au incurcat toate in minte.

Zilele astea am lucrat, jonglez intre gradinita, scoli, cumparaturi, facturi, treburi prin casa...deja ma doare capul doar enumerand cate am de facut.

 

Am mai bifat din cadourile de Craciun, pentru baiat si pentru educatoarele lui, 4 la numar (fostele si actualele). I-am luat o basculanta care se desface in piesele componente, cu tot felul de suruburi si unelte, inclusiv o "power tool" cu baterii. Voiam altceva dar n-am gasit. Mi-a ramas inima si la niste jucarii frumoase din lemn, cred ca pana la urma ii iau si una din astea, un trenulet cu vagoanele in forma de animale. I-am mai luat si pt Mosul de la gradinita o masinuta cu lumini si melodii. SI niste haine nu neaparat cadou dar nu mai avea aproape nimic de imbracat la gradi, inclusiv papuci.

 

Aici e iarna grea, azi a fost "pauza" cu vreme mai rezonabila, la sfarsitul sapt. vin geruri de -20 si zapezi de +20 cm.

 

Eric e ok, cu nazbatiile obisnuite. Tine minte tot ce facem si ne imita. Doarme parca mai bine zilele astea, uneori si fara san. Inainte de culcare e destul de agitat. Dimineata il trezesc devreme cand plec la munca si-l depun la gradi.

 

Sper sa va povestesc si sa raspund mai multe cand ma mai eliberez de treburi.

 

Va pup pe toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fhai tu fetor ca m-ati mai linistit cu un dar vad ca dau in alta....Ana mi-a facut febra 2 zile si doua nopti la rand asa ca am dus-o la medic. Ave 38 & 39 si se trezea din somn si plange asa de tare ca nu stiu ce sa ii fac. La dr zi e ca are infectie in gat nasooala de tot ca cica si in urechi e inflamata. Imi da sa ia antibiotic...zic da...ok...o fi luat fata de la mine

De ieri e pe antibiotic, a mai facut febr azi noapte desi I-amdat panadol la 12 noaptea, de abia la 4 I-a scazut febra dupa ce I-am tinut pe cap prosop rece ud. Azi la somnul de pranz.w a dormit o ora si s-a trezit intr-un plans de m-a apucat disperarea. Nu vroia in brate, nu vroia nimic si urla intr-una. Si la un mom dat cum urla, vad in gura ei in stanga jos o pata alba. Bag degetul sa vad ce e... cand colo...o masea... habar nu am cand a iesit dar e normal sa iasa deodata cu incisivii laterali de jos? Sunt super stresata...daca nu-i mI ies canini? De fapt ea are doar un incisiv lateral de jos iesit....

in plus..de ieri seara nu ma mai lasa sa o spal pe dinti desi ea era mare fan spalat dintii. Mi s-a parut gingia din dreptul incisivilor centrali de sus, usor inflamata... voi ati patit as cu ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara !

 

Foarte ocupata esti Fleur , eu cred ca barbatii astia uneori ar trebui sa fie impaiati  ( unii dintre ei , poate ca nu merita toti )  [:-)))]

Daca eu nu sunt , al meu sot este terminat fara mine  [smulgpar] , nu poate sa faca mai multe treburi de o data . Ori copil , ori treaba  [fal]

 

Noi suntem bine , cu agitatiile si mofturile din dotare , incerc sa lucrez mai mult cu el cu vorbitul , cu uitatul pe carticele , nu prea ne reuseste , este ft agitat si se plictiseste repede , imi arunca cartile si incepe sa rada . Nu stiu cand o sa-nvete animalele astea .... la Sfantul Asteapta  [soricel]  , in rest este ft atent la ce fac eu prin casa , nu-i scapa nimic la capitolul asta . Cum dau eu cu aspiratorul , cum sterg praful , olglinda , cum matur , spal vase .... pe toate le vrea si el sa le faca , dar sa nu-l pui zsa invete animale . Cu vorbitul suntem ffft in urma , acum la momentul asta mai spune doar tata , in rest NIMIC , pe limba lui tt ziua , daca vrea ceva ma ia de mana si imi arata ce vrea , Pare a intelege cand ii spun ceva , dar nu vrea sa scoata nimic pe gura  [batcap] , sper ca pana la 5 ani sa vorbeasca . Acum am luat-o cu vorbitul , am terminat cu mersul .... mi-am luat de grija la capitolul asta  [clo]

 

Va pup ! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna foarte de dimineata,

 

A reusit sa ma trezeasca maraiciul meu,el acum doarme iar eu bantui pe net.. [batcap].Pe el il chinuie ultimul canin si probabil si molarii ca-si indeasa degetele pana in gat.Mai avem putin,abia astept!

 

Ali,daaa am vazut [:)]

 

Muraturica,va veti descuca,stai linistita [flo2]

 

Fleur,spor la treaba!

 

Ioana,eruptia dintilor slabeste sistemul lor imunitar, deci probabil de aici infectia din gat.

Caninii ies dupa premolari insa ordinea lor depinde oricum de fiecare copil.

Sanatate multa!

 

Ile [pup]

 

Gabi,sa se ia Andreiu de manuta cu Mattia ca si el tot japoneza  vorbeste.Stai linistita ca va sti animalele,la un moment dat,poate cand le va vedea in natura..

De acord cu tine legat de impaiatul unora dintre barbati [:D]

 

Inchid sa incerc sa mai dorm un pic desi mi-a sarit somnul :(

 

[pup] fetele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi.

Poftiti la cafeluta.

Fleur spor la lunca.

Ioana si eu va ziceam acum cateva zile ca are febra.cred ca era de la canin.si la fel a facut si kk de multe ori si moale 2zile.dar e posibol totusi da fie di de la antibiotic.nu ti a dat si ceva de genul biotix?care protejeaza flora?

Stai linistita ca o sa ii iasa si caninii.toate la timpul lor :)

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. 

Ali, multumim de cafeluta.

Noi nu doar ca ne-am descuracat fara tati, dar a fost fata si super cuminte. La 8 fara ceva se agata de patut si spunea singura nani. Am spalat-o, i-am dat lapte si la 8 si 20 dormea. Am crezut ca o sa se trezeasca din nou, dar a bagat somn pana la 7 azi dimineata. 

Ioana, eu stiu de canini ca ies ultimii.....stai linistita ca nu ramana fata fara dinti. 

Gabi, o sa vb Andrei, nu iti mai fa probleme. Oricum citeam pe undeva ca multi copii au perioade de "pauza" cu vb. Au perioade in care crezi ca nu stiu nimic si apoi isi dau drumul dintr-o data. Important e ca intelege tot. La un moment dat si le va sorta in capsor si le va si spune.

Fleur, spor la treburi. 

Din fericire eu nu as vrea sa imi impaiez sotul :) Al meu e super si sincer ar fi extraordinar sa fie toti asa.

Noi sapt viitoare mergem la control la dr. Sunt curioasa de kg si cm. In schimb sunt derutata.....Aurora de cand era mica are seara tot mereu 37.7 in fundulet. Cand am fost internate dr. mi-a spus ca nu e problema, asa sunt unii copii sau se incalzeste prea tare spre seara de la oboseala+activitate. Totusi, imi pun tot felul de probleme. Sanatoasa fiind, asta e temp ei seara. DImineata e pana in 37.3, uneori si sub 37.

Ma apuc si eu de treaba.

Va pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Eu aproape ca sunt ca si in concediu ! Am lucrat doar 2 zile saptamana asta, saptamana viitoare la fel .... se pare ca anul acesta voi avea primul concediu adevarat  [:)]  !

 

Cu cadourile sunt aproape gata . Meniul de Craciun inca nu l-am gandit . Vineri are Sofia serbare la "nita" cum spune Natalia, in traducere "gradinita". Din pacate vineri mergem si la inmormantarea vecinei , s-a dus mamaita noastra .... o sa ii ducem cu totii dorul in special Sofia, aveau o relatie speciala si Sofia mereu era prin curtea ei :-( 

 

La capitolul sfaturi ... nu am : fetele dorm cu mine, sunt super mamoase amandoua dar partea buna e ca daca nu sunt acasa se multumesc cu tati, buni sau bona .... mai rau e cand sunt si eu acasa, ca atunci trebuie sa le fac pe toate , gen : mami ma spala, mami ma imbraca, cu ammi merg la baie etc.

 

Programul intotdeauna il facem in asa fel incat sa respectam somnul fetelor, doar de cateva ori nu l-am respectat dar am norocul ca Natalia doarme oriunde , oricum .... ea adoarme de multe ori mancand ... deci ....

 

In general nu gatesc cu prajeli, mancare foarte grasa , cartofi prajiti mananca doar cand merg la pensiune la soacra-mea, acasa nu fac ( ultima data cred ca a fost acum un an ), snitele cam de doua ori pe an .... deci prajeli mai mult in vizite sau deplasari. Cu Sofia am fost la fel de stricta cu ciocolata ca si voi, ma luau toti nervi cand vedeam ca vine cineva in vizita la noi cu ciocolata pentru copil. Nu-i dadeam, a mai crescut intre timp, a ajuns sa cunoasca ce e ciocolata iar Nataliei nu am avut cum sa ii interzic ca e super pofticioasa si in general ce mananca Sofia ii trebuie si ei .... deci cuvantul "coco" ii este foarte familiar !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...