Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 3 )


Recommended Posts

A da .... si pragul cu 3 ani .... e o abureala totala ! Sofia e in continuare mamoasa si super dependenta cu mine, la capitolul ispravi e mai ingenioasa si automat mai periculoasa ; cand le-am lasat la mama pentru o noapte v-am povestit ca s-a trezit plangand dupa mine ; e super incapatanata si avem parte din plin de criza varstei de 3 ani . Deci nu vreau sa va dezamagesc, nu e cu mult mai bine ... exceptand perioada in care frecventeaza gradinita dar si asta aduce dupa ea problemele de sanatate specifice frecventarii colectivitatii si implicit la noi virusarea Nataliei ... deci cu nimic miaiusor, unele lucruri intr-adevar se simplifica iar altele se complica ,. Eu una sunt perfect constienta ca viata alaturi de fete e o continua provocare si cred ca ma voi relaxa cand fetele vor ajunge la maturitate .... adica eu la pensie, si ele la capat de drum cu familile lor :-) .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 366
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

 

Azi sunt acasa. Programul meu e cam ca al lui Rocsy, lucrez cam 2 zile pe sapt., pana mi se termina somajul, apoi voi fi nevoita sa lucrez norma intreaga.

 

Ioana, ti-a raspuns Vera f bine, daca te uiti in cap. trecut, a pus Carmen o imagine cu toti dintii de lapte si ordinea iesirii lor (in medie bineinteles). Caninii ies dupa premolari (primele masele).

 

Ca veni vorba, Carmen, ce mai faceti voi?

 

Muraturica, eu stiam ca temperatura masurata rectal e cu .5 grade mai mare decat cea subaxilara. Deci subrat ar avea 37.2. Daca zici ca intotdeauna a avut asa, nu cred ca e o problema.

 

Si Eric mai mananca prajeli: chiftele (cand nu am rabdare sa le fac la cuptor), snitele fac destul de des (dar nu e mare fan), cartofi prajiti, cate 2-3 feliute asa. Nu cred ca e grav pt. ca e vorba de cantitati mici. A, si ou ii dau prajit, mai rar omleta, bucatele de galbenus de sub "ochi", neincleiate de ulei. Ii place galbenusul moale si nu suporta oul fiert, tare. Ciocolata a gustat, nu i-a placut deloc, nici bomboane, napolitane. A gustat o picatura de bere (ca tipa dupa paharele noastre) si a mai cerut, fara succes bineinteles.Ii plac f mult chestiile sarate, gen chipsuri, snacksuri, asa ca am renuntat noi sa mancam asa ceva, am trecut la alune si migdale, care nu ii plac.

 

Rocsy, cat esti de realista...deci trebuie sa ne resemnam, nu va fi nici o mare transformare la 3 ani. Ce ne poti povesti despre "terrible twos", ca asta urmeaza?

 

Gabi, lasa ca va vorbi baiatul, incat vei fi nostalgica dupa perioada asta mai linistita. Nici al meu nu stie bine animalele, recunoaste doar pisica si catelul. Dupa el, toate animalele fac: naaaaaa.

 

Eric are un cuvant nou: apte, pt laptele de la san (celalalt e: apa), dar il spune f. rar. Evolutia limbajului e f lenta si la el, o pun pe seama multilingvismului.

 

De Craciun nu avem nici un plan, poate o vizita-doua in deplasare, si cam atat. perioada asta e trista pt mine, azi se fac 10 ani de cand s-a dus mama mea, iar sarbatorile le petrecem singuri, doar noi 3, fara familii. Asta e...

Meniul de Craciun nici eu nu l-am fixat, dar vor fi chestii traditionale, la desert vreau sa fac tortul de portocale (ca al Ilenutei ca aspect) si macar o prajitura. Asta daca scap de cozonaci anul asta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E scump foc ericutul.

Daca stau bine si ma gandesc cam la 3ani nu a fost o schimbare majora dar totusi a inceput sa fie mai usor.insa acum cu rafi chiar nu mai am nici o treaba si asta cam de vreun an...de pe la 5ani asa.de atunci a inceput sa doarma noaptea fara treziri,sa stea la prieteni fara mine,la verisori,acum merge la bunici.a si dormit de amiaza acolo....

Se joaca singur,deseneaza...dimineata daca se trezeste inaintea noastra ne lasa sa mai dormim.(cand nu trebuie sa mergem la scola).deci chiar e usor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Am citit, am uitat......cred ca de atata stat acasa mi s-a netezit creierul....

 

Ioana, nu te panica cu dintii....la Ana ies in legea lor, clar fara nici o regula. La noi eruptiile dentare succesive, adica mai multi dintii in acelasi timp, au fost insotite si de o viroza puternica, culege tot. Noi avem 8 dintisori si 4 premolari si ne pregatim de canini....noi ca la carte cu ordinea eruptiei dentare.

 

Muraturica, nu sunt cam dese vizitele socrelei? Felicitari pt sotul din dotare.., ce bine ca te-a menajat Aurora.

 

Vera, scuze, dar nu m-am putut abtine...am ras un pic.....auzi, cu Mattia in patut! La cat esti de subtirica ti-a iesit, dar cum ai intrat cu picioarele?

 

Rocsy, esti de un optimism debordant! Macar la 3 ani mai pot sa te intelegi cu ei prin arta vorbitului, cu toate ca trebuie sa fii vigilent la inflorituri!

 

Fleur, ce baiat mare si frumos ai!

 

Gabi, pupam taifunul de Andreiut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ile, si mie imi place crema ta clasica.

 

Ali, su programul de Craciun, revelion, vazand si facand... de Craciun pe acasa su familia. As vrea sa organizez un Mos pt copii, dar sa vad daca ma tine cheful.

Pe 27 rupem turta finutei.

Iar pe urma plecam la nasi, daca sunt sanatosi, pt revelion.....sapt trecuta erau toti fara glas...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...