Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicute de iulie august ( 3 )


Recommended Posts

Zilele astea am facut curatenie mai temeinica in anumite puncte unde nu am mai ajuns de 2 ani.....adica sus pe sifonier, in spatele canapelei din sufraferie, pe biblioteca....si ar mai trebui....

Am facut bradul! Onuta era fascinata, a vrut sa puna si ea globulete.....au venit socreli prin vizita si le-a prezentat bradul.

Maine o ciorbita de curcan acrita cu zeama de varza si o mancarica de mazare tot cu curcan. Pt onuta ficatel de curcan, a venit curcanul de la tara, cu cartof copt si o supa de galuste. Maine e si sotul pe acasa si de aceea e lista asa lunga.....

Ma duc la culcare ca iar sunt la ore imposibile. Nu va las cafeaua ca se raceste!

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 366
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata !

 

Comunicarea la 3 ani cu copilul nu face neaparat lucrurile sa fie mai usoare, cred ca sunteti toate de acord ca si acum copilul intelege absolut orice ce ii spui, atat doar ca nu poate sa vorbeasca dar cu siguranta se poate face inteles cand nu ii convine sau e de acord cu ceva. Dupa 3 ani te lovesti de incapatanarea lor, de minunatul cuvant "nu vreau", incerci diverse metode ca sa sari peste vestitul "trantit pe jos". Cand sunt de varsta Nataliei nu prea protesteaza, le spui ca nu e voie si o iau ca atare; la 3 ani e ceva de genul : dar cine esti tu sa ii spui ca nu poate sa faca ceva cand el este de alta parere ? 

La 3 ani copilul inca e dependent de tine. Da mananca singur , dar si Natalia o face, da e mai constient ca nu are voie sa faca anumite lucruri dar asta nu il impiedica sa aprinda chibritul dupa care s-a catarat pe scaun si pe masa ca sa isi obtina scopul, sa il aprinda, sa se sperie si sa il arunce in cosul cu facturi in timp ce tu te-ai dus sa verifici masina de spalat; gatitul e aproximativ cam si acum, pe fuga, cu urechile atintite spre ultimul loc in care ai lasat copilul jucandu-se, iti intrerupi treaba de cateva ori pentru o scurta verificare chiar si atunci cand ai lasat prichindelul in fata televizorului la desene animate ca nu poti sa stii cand ii vine idea magnifica de a sterge ecranul cu o carpa umezita gasita prin baie ca i s-a parut ca nu vede bine. Sub nici o forma nu mai poti sa lancezesti in pat daca copilul s-a dat jos din pat, in primul rand ca nu il intereseaza deloc ca e in pijama, cu picioarele goale, daca ar putea ar ramane asa o zi intreaga si asta e cea mai buna varianta. Circula pe internet , probabil ati citit si voi un articol scris de o mama care povestea cum a dormit linistita in timp ce fiica ei murea strivita de un dulap si cate reprosuri isi facea ca nu s-a dat jos din pat cand a auzit ca s-a trezit si a ales sa mai doarma putin ca doar fica ei se juca linistita in camera .... m-a marcat profund articolul respectiv. 

Lista ar putea continua, ideea pe care o pastrez este ca nu zice nimeni ca la 3 ani nu este mai usor decat la un an si jumatate .... dar si grijile sunt mai mari .... ca nu poti sa stii niciodata cand are de gand sa isi indese in nas o boaba de mazare gasita pe jos pe care ai ratat-o cand ai dat cu matura in graba prin bucatarie si nici macar sa nu iti spuna ca in creierasul sau s-a aprins alarma , "uupsss ,nu trebuia sa fac asta, mai bine nu ii spun lui mama ca ma cearta" [bang] . Sfatul meu : pastrati vigilenta, nu o slabiti doar pentru ca copilul are 3 ani si nu mai are un an si jumatate !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Am dat un refresh si ma pregateam sa va dau cafeaua cand imi arata 11 mesaje noi..s-a tampit computerul meu,clar [alcool]

 

Sa va iau pe rand:

 

Muraturica,o dulce Aurora!auzi la ea,sa vrea in patut sa se culce!Mattia nu stiu daca imi va face surpriza asta vreodata :))

 

Fleur,un frumos Eric si ce cuminte a stat el la pozat! [pup]

 

Lorena,iti dai seama ca am stat cu picioarele la gura..dar macar in cateva minute era adormit si eu la mine in pat sa ma dezmortesc [:D]

Spor la treaba!ce de bunatati!

 

Ali,am ras cu pofta:))pai eram la capatul jocului,asteptam noi niveluri si pentru ca a durat mai bine de o luna m-am gandit sa-mi inbunatatesc scorurile,ca n-aveam ce sa joc..Ieri mi-au dat si mie noua versiune asa ca am de lucru :))

 

Fetelor,eu astept varsta de 3 ani din alte considerente!Nu ma gandeam ca la 3 ani o sa-i leg cheia de gat,sa-i las ciorba-n frigider si sa se descurce singur..insa pana in 3 ani nu ti-l primeste nimeni pe nicaieri!Adica,luna trecuta am vrut sa ma duc si eu la un concert si am vrut sa-l las(pentru vreo 2-3 ore,nu mai mult!)la un club pentru copii si,ce sa vezi..pana in 3 ani nu se poate!!

 

Rocsy,am citit si eu articolul respectiv,trist,foarte trist..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Vad ca mi-ati dat material de citit la cafea. :)

Fleur, ce dulce e Eric in poza. Imi pare rau ca sarbatorile sunt un moment trist pt tine, dar poate acum cu Eric o sa le dai o noua insemnatate. Dumnezeu sa o odihneasca pe mama ta. 

Lore, tu cand dormi? Da, sunt cam dese vizitele soacrei si din punctul meu de vedere. :)) Pe sambata am, scapat ca s-au razgandit. Pe de o parte mi-ar placea sa vina mai des sa apuce asta mica sa ii cunoasca. Pe de alta parte, nu imi place sa ii am in casa. Oricum, daca ar vrea sa vina, as face "sacrificiul" sa ii suport pt Aurora. Eu mi-am iubit mult bunicii si nu vreau sa interferez in relatia lor....in fine...e complicat. :)

Rocsy, nu stiu despre ce articol vb, dar e cutremurator ce spui....se pare ca fiecare varsta vine cu problemele ei specifice.....eu sunt mai pesimista din fire si tot timpul ma gandesc ca va fi mai greu pe masura ce creste, nu neaparat mai usor.

Ali, vera, ce jucati voi acolo? 

Va pup. O zi frumoasa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...