Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Neinteresat de nimic din jurul lui


Recommended Posts

  • Răspunsuri 86
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Intr-un fel trebuiesc motivati , ca doar sunt copii au suflete de copii .

Al meu are zece ani , nu am  mari probleme cu el , ii place la scoala , nu ii place trezitul de dimi dar totusi o face fara probleme .

Nu trebuie sa devenim dusmani lor , cu pedepse ....sunt de acord cu missdarcey ...

Al meu imi spune stau o ora sa ma joc si apoi isi face temele ....dar chiar daca e zi de scoala el are si putin timp pt el ca si copil ....

Dar nu sunt toti la fe,l stiu e diferit de la caz la caz ...

Bafta multa mamicilor !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca o intrebare : gabriela, din programul descris de tine, deduc faptul ca baiatul tau nu mai are timp sa iasa pe-afara la aer curat, macar la o plimbare cu bicicleta/rolele.

si lipsa asta de activitate in aer liber, de oxigenare a organismului, de rupere din ritmul si rutina zilnica, poate da o stare apatica sau indiferenta. chiar daca vremea s-a racit acum si se intuneca devreme, la orele pranzului, dupa ce iese de la scoala, ar fi buna o plimbarica pe afara, macar 30 minute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi! Nu le iar ca pe niste critici.. nicidecum! Tocmai de asta am si scris, sa pot intelege cum este cu alti copii si alte familii... Spre surprinderea mea, vad ca nu sunt singura care se confrunta cu acest gen de "interes" fata de temele pentru acasa si da, incerc sa il impulsionez si incurajez! Il recompensez atunci cand consider ca este cazul iar ca si pauze intre teme, il las sa faca ce vrea el.. de exemplu ii place acea emisiune "Art Attack" de unde a invatat sa confectioneze diverse... se relaxeaza... La teme il ajut destul de mult dar psihologul la care merge m-a sfatuit sa il las mai mult pe el si sa intervin doar in cazul in care nu stie sa faca un anume exercitiu... Din acest motiv dureaza atat de mult sa isi termine temele... Cum plec de langa el nu mai face nimic... este plictistit, stiu dar ce pot sa fac? Cand era in clasa a doua, l-am lasat o saptamana sa vad ce face... da, facea tema pe caietul de casa dar nu o mai trecea pe cel de teme pentru la clasa... deci, nu avea tema facuta... Nu il pot lasa asa la infinit! Nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Program de relaxare are in week-end cand plecam din oras... drumetie pe munte, concurs cu bicla, cu rolele si uneori cu skateboard-ul... In timpul saptamanii iesim uneori in parc dar cam rar si asta tot din cauza temelor... chiar nu il pot lasa sa mearga la scoala fara teme! Penru mine, scoala este pe primul loc. Sunt eu prea stricta si ii cer prea mult? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai langa el, daca asa le termina mai repede.

Apoi, iesiti cu bicicleta sau pur si simplu in parc sa aruncati pietre in balta. Sau la teatru sau la film daca va permiteti.Daca mai gasesti inca o mamica pe langa tine cu baiat cam de aceeasi varsta sa iesiti impreuna "cum terminam lectiie" ar fi si mai bine. Zilnic, daca ai timp. Citeste tu lectia cu el astfel incat sa o invete si sa fie multumit fara sa va ia tot timpul si apoi ceea ce castigati ca timp, valorificati. Incet , incet va creste si va intelege ca este bine sa terminati repede pentru a avea mai mult timp petrecut frumos.

Nu toti copiii se concentreaza la aceeasi stimuli si nu toti copiii se maturizeaza la fel de repede. Unii au nvoie mai mult timp de ajutor pentru activitatile astea scolare  plictisitoare de-a dreptul  cum sunt temele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

recomandarea mea:

 

te rog limiteaza perioada efectuarii temelor: ex. "pentru tema de la romana ai timp 1 ora, uite(efectiv iei un ceas si ii arati pe ceas) acum ceasul arata ora 13, la ora 14 cand o sa vin sa te  verific tema trebuie sa fie facuta, daca nu  ti-ai facut tema in intervalul propus nu vei mai primi X/ nu vei mai merge in cutare loc" ceva ce sti sigur ca il afecteaza.

de asemenea schimba rutina: iesiti afara si apoi faceti temele, sau mergeti la un club de pictura si apoi temele si invers. el este obisnuit ca: "la ora X  stau si nu fac nimic, mama tipa si tot eu castig."

nu mi se pare normal sa stea pe scaun n-spe ore si sa nu faca nimic, ori il supraveghezi pana isi face temele ori gasesti o alta solutie. daca vede ca vei sta cu el acolo nu are decat sa isi faca temele.

sufera de lipsa de atentie si trebuie sa il integrezi in activitati de captare a atentiei. ziceai ca lui nu ia mai placut la karate , ii place nu ii place frecventeaza cursurile. nu ii placea pentru ca nu era lasat sa viseze trebuia sa se supuna si sa execute.

nu ii mai da ocazii in care sa vada ca desi ii spui ca va fi pedepsit, tu nu iti ti cuvantul.problema este la tine nu la el.

el sti ce daca: "ma uit fumos la mama sau ii spun ca o iubesc nu ma va mai pedepsi."

poti sa alegi si varianta: "merg la X coleg si imi fac temele cu el" poate o sa mearga, de ce nu?

sau imi fac temele cu bunica, tata altcineva sa vezi ce reactie are.

la pregatire 1 ora la o doamna meditatoare tot asa se comporta. poate foloseste niste metode mai distractive de captare a atentiei si evident rezultatul scontat.

 

mai mult de atat nu stiu ce sa iti zic, sper sa gasesti o solutie favorabila de corijare a comportamentului lui. numai bine !

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela_st la fel a fost si al meu, absolut identic, inclusiv cu statul pe WC in nestire. Am incercat tot ce e omeneste posibil, discutii despre cit e de importanta scoala, pedepse, recompense, NIMIC nu a functionat. Prioritatile lui erau cu totul altele. In consecinta, ne-am tinut de el cu temele si in final timpul le-a rezolvat pe toate. De-abia acum la 13 ani incepe sa constientizeze ca scoala este importanta (inca nu e 100% convins, dar we are getting there), isi face temele singur si a inceput sa fie mindru cind ia note bune. Isi face singur program si incearca sa se tina de el. Eu sint absolut uluita de schimbare, parca nici pe buda nu mai sta asta mult [il] .

Deci eu iti recomand multa rabdare si tine-te de el pina trece de etapa asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spune-i ca de luni iesiti de la ora x la ora x , ca mergeti pe afara, asa ca sa miste mana la teme si gata, punct. Nu mai zic cand vine inghetul si puteti merge juma de ora la patinoar.

Si a mea e mare fan art atack, niciodata nu se satura de bricolat si oricum, orice e mai haios decat temele.

 

edit; duminica avea si tema la engleza pt la scoala ... a zis ca face orice numai aia nu ... aveau de copiat acelasi text de 5 ori ... ca au primit 3 buline negre si sa le fie sterse [smulgpar] asa ca era plictisitor rrrau.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva ce am uitat sa spun dar am vazut ca e bine si da rezultate: limitati iesirile lungi in weekend mai ales daca el nu este cu adevarat interesat . Asta ajuta mult la iesirile in timpul saptamanii dupa terminarea temelor. Pentru ca tu poti face multa treaba in casa pe care altfel o lasi peste saptamana si el se poate ocupa singur de ceea ce ii place chiar si daca asta este "uitatul pe pereti". Dupa o jumatate de sambata in care a facut ce a vrut prin casa chiar si daca a pierdut timpul il poti antrena pe la 3-4 de exemplu doua ore la o recapitulare sau la o privire pe materia ce va veni urmatoarea saptamana la istorie de exemplu sau la ce vrea el. Dupa care iar, in parc doua -trei ore, la un prieten, la film ma rog unde alegeti impreuna . Va fi mult mai multumit decat daca toata ziua a stat in masina si a vazut locuri frumoase si interesante , asa sunt multi baieti la varsta asta.

Trebuie tu sa te tii de el asa cum a spus si Letitia mai sus cu multa rabdare si sa "vanezi" momentele in care il poti antrena la activitati didactice. Nu pe timpi mari si foarte clar si la obiect adica exact ceea ce se  studiaza in clasa doar.

 

De asemeni, eu cred ca este important un sport si ar fi bine sa incercati ceva de doua ori pe saptamana de exemplu. Poate gasiti ceva sa-i placa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...