Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce tip de oale de inox sa-mi cumpar ?


ramona7575

Recommended Posts

Servus,

 

Azi mi s-a pus pata sa-mi cumpar oale de inox (ale mele au cam avut de suferit din cauza copiilor asa ca ma innoiesc [pk] )

 

Ma duc la Selgross si grea decizie [batcap] [batcap] , e o gama mare  [batcap]  [batcap]  (exlus Tefal prea scumpa). Am venit acasa si am incercat diverse forumuri dar m-au bagat in ceata.

Am dat o cautare si pe okazii si o lista lungaaa 

http://www.okazii.ro/cautare/set+oale+inox.html?fuzzy=0&sort=pret_asc

 

Eu vreau oale pt. gatit ciorba, mancarica pe aragaz deasupra (am pt.gaitit la cuptor).

 

Voi ce imi recomandati de acolo ?

Multumesc !!

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

bune si convenabile la pret gasesti in ikea, insa e departe de bacau :-))).

cauta oale cu fund dublu, cu manerele tot din inox (sunt unele cu plastic/ebonita, se incing/topesc, iar mirosul este oribil, nu-l scoti din bucatarie vreo 2 zile).

o oala care este prea usoara iarasi nu este ok. la fel, nu-i ok daca prezinta incretituri de metal in zonele in care este curbat fundul sau marginea.

mie mi-a facut mama cadou cateva dintr-un set de-al ei, nu stiu ce marca sunt, dar se tin bine dupa atatia ani de folosire, semn ca au fost de calitate (cat de cat). ale mele aveau si ebonita sub manere, noroc ca se pot demonta, m-a terminat mirosul pana m-am prins ca se pot scoate. oricat de mic era focul, tot mirosea a ebonita incinsa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cele mai bune le cunosti ca sunt grele deci au peretii grosi  iar la baza sa aiba cupru. (aici specifica cate straturi au) manerele tot din inox ca sa le poti folosi in cuptor.

sa te uiti la manere, la incheieturi sa nu fie cu defect sudate si sa se desfaca .

 

eu am Jaime Oliver si Cuisinart. sunt f. multumita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu prefer de departe oalele emailate. Am primit 2 seturi de inox si le-am cam facut vant, mai am doar 2 craticioare de la ele. Mi se pare ca se simt mai placut la mana cele emailate si se curata mult mai bine, atat de mana cat si la masina de spalat vase.

 

de ce sa schimbi oalele o data pe an? Eu am o cratita emailata de cand am inceput cu gatitul, acum 15 ani si se tine f bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O oala maricica si una mica (2litri) de inox mi se par o investitie foarte buna.

(asta ca sa spun ca mi-am luat un set de 12 piese-oale de inox cu capace si nu folosesc decit 2 si un cos de pus deaspra pentru fiert in aburi).

Inoxul e fain caci se spala usor si nu pastreaza mirosuri bizare.

 

Depinde daca vrei sa pui oala in cuptor sau nu. Daca gatesti la gaz, nu cred ca e nevoie sa le iei sa aiba si inductie sau alte buruieni.

Pentru minere : un sudate, nu insurubate, ci nituite. Sudurile se desfac destul de repede si suruburile sau ruginesc sau se desfac si ele.

 

Ale mele oale au miner de inox dublat inautru cu o materie plastica izolanta care face ca minerele nu se infierbinta. Insa nu le pot pune in cuptor.

 

Daca o iei cu capac, verifica sa fie destul de rezistent (sa nu-l poti deforma tu cu mina ta) si sa se imbine perfect cu oala. Gasesc ca e util un capac "inteligent" cu o gradatie de temperatura.

 

Cel mai bine e sa iei oala din mazagin sa o vezi cu ochii tai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...