Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

 

[barfa] copii ii ai si cum ii inveti sa fie [soricel] eu sper ai mei sa nu fie dezaxati cu asa mama ca mine [ascuns]

 

Stii care e pradoxul? Ca daca o sa ai copii cum povesteste Ariel despre ai ei nu vei avea nevoie sa-i inveti sa fie altfel, iar daca vei avea cum il am eu pe fi-miu nu vei putea! [:-)))]

 

Revenind la monty, hai sa avem o zi conforma, eu am calcat stramb cu o felie de paine facuta de mine, am avut intentii nobile ieri cand am brutarit dar nu am mai avut faina integrala in casa. Sunt bucuroasa ca ma simt pregatita sa incerc o paine integrala suta la suta, dupa ce mi-o iesi asta pufoasa si mancabila o sa incerc s-o fac chiar conforma adica si cu tarate. [^]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hmmm tot de teme vorbim.... Dupa parerea mea e un subiect in care sunt implicati mult prea multi factori ca sa putem generaliza. Varsta copilului, personalitatea lui, daca sunt mai multi frati. Cum zicea si Carmen, e o linie fina intre dadaceala si indiferenta. La inceput un copil trebuie invatat cum sa inverse, trebuie ghidat, incurajat sa simta ca e important ceea ce face sa te simta aproape. Bineinteles ca nu o sa fac asta pana la 14 ani, God no! Startul mi se pare important. Totally with you Brandu cand vine vorba de rezolvatul temei de catre parinti. Ufff tre sa fug!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am uitat sa subliniez ca Alexutza are o super invatatoare, buna si ... altfel, care le preda fff bine, asa ca ei aproape pleaca cu lectia invatata din clasa. plus ca stie sa-i atraga, face tot felul de extra-activitati interesante, ii implica in proiecte care mai de care, le stimuleaza creativitatea si mintea...

mai jos e un exemplu de activitate in care i-a implicat inca de acum 2 ani:

 

https://www.facebook.com/IkedooInstitute/photos_stream

 

Sau atasez o poza cu ultimul lor proiect despre electricitate. Sa vedeti ce au putut face niste manute de numai 10 ani!!!

Super! E in clasa a patra? Adica la anul invatatoarea va avea clasa pregatitoare?

Am o mare rugaminte. Daca poti, sa-mi dai si mie numele invatoatoarei si scoala (eventual pe pm). Baiatul meu mijlociu va intra la anul la pregatitoare. Tare mi-as dori sa aiba o invatatoare care sa puna accent pe creativitate, nu pe toceala. Mersi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

hhmmm despre lectii, Ioana isi face singura lectiile, noi le verificam, mai corectam, mai explicam... ideea este ca nu tot timpul are chef de lectii si atunci trebuie sa o luam cumva si sa ii indreptam atentia spre ele... si de cele mai multe ori cheful vine daca stam pe langa ea! [:)]  

Depinde foarte tare si de copil... copii foarte dotati isi fac singuri totul pentru ca le este usor... unii inteleg mai greu si atunci au nevoie mai multa de parinti langa ei!

 

Despre mancare, sunt conforma in continuare, ieri m-am delectat cu varza, ficat prajit si budinca de psyllium cu cacao si stevia!

 

Vine Mosul... ce cadouri luati copiilor? Eu sunt in mare dilema... fii-mea mi-a zis sa ii cumpar ce vreau eu...atata timp cat nu-i iau Ipad?! [vraji] Ma gandeam la un penar frumos...sau o geanta de pus pe umar! [:-@]  Am gasit lucruri finute pe jadflamande.ro... ce ziceti de penarul asta?:

 

http://jadflamande.ro/articole-pentru-gradinita-si-scoala/7587-penar-dublu-echipat-cu-34-piese-frozen-disney-8412688178599.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

foarte mare adevar in ce spui claudia despre felul de a fi al copiilor, e foarte important sa mirosi daca e doar lenes sau daca trebe si ajutat supli.

[wow] cat de scump poate fi un penar!!!

 

androix nu mai spune ca te ratezi ca mama..probabil piciul ti-o vazut slabiciune si la fel cum spune si claudia ii place sa te stie langa el cand face ceva [flo]

 

claudia cum faci budinca aia de psylum ca mai am din punguta cumparata mare parte.mi-ai facut pofta de varza..cred ca scot si eu sambata caserola de varza din congelator

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandu, smantana 12% sau iaurt grecesc 400 ml+cacao (cioco topita sau dulceata de fructe de padure...) + aprox. 1 lingura tarate de psyllium+indulcitor, amesteci si dai la frigider juma de ora pana se umfla taratele! [:)]

 

Aveti idee daca se poate comanda (in Romania) si cum de pe amazon.uk ??

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, cu ce viteza scrieti! Nu va fac fata cu cititul! [batcap]

Sorry ca sunt cam lenesa la scris. N-am timp deloc-deloc-deloc!

Ma straduiesc sa fiu conforma, si in mare reusesc. Mai putin azi la pranz, cand am mancat cascaval pane cu legume la gratar [fri]

 

Cine zicea ca face naut la cuptor ca gustare? Am nevoie de un tutorial, ca am incercat sa-l fac si nu a iesit crocant deloc. Era destul de umed, desi l-am lasat la cuptor vreo 30 de minute, cred. Trebuia uscat mai bine inainte? Eu l-am pus imediat dupa ce s-a inmuiat. L-am scurs bine-bine, l-am condimentat si pac la cuptor. 

 

Legat de temele copiilor, Mirci al meu face orice atat timp cat sunt eu langa el. daca plec, se demotiveaza si nu mai face nimic. Ma tem ca la fel o sa faca si la scoala si voi fi nevoita sa stau cu el la teme. Cred ca tine mult de personalitatea copilului.

 

Nu mai stiu ce am mancat recent, asa ca nu ma mai incurc cu meniul. In afara de cascavalul ala pane si putin chec cu visine de dimineata, am fost foarte cuminte: am mancat paine facuta din aluat de briose, fara deserturi, seara doar salate sau fructe.

Cam atat.

 

Va pupacesc, si sper sa am timp in we sa mai intru.

 

Ce faceti de 1 Decembrie? Noi o sa mergem cu copii in vizita la niste prieteni sa facem fasole cu ciolan si vin fiert [aerob] [buca]

[pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...