Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Buna fetelor,

 

am intrat sa spun La multi ani! sarbatoritelor/sarbatoritilor de azi.

 

Meniul meu de azi:

MD: mar ras+tarate de ovaz, cafea cu scortisoara si indulcitor de stevie

G: un batonas de ciocolatica Merci( de la o colega)

P: varza a la Cluj

C: fasole batuta cu muraturi.

 

Maine plecam la tara sa taiem porcul, de abia astept sa vad cum vor reactiona copiii..... 

Un week-end conform va doresc.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marietutza, la ce sa reactioneze, la taiatul porcului... [fal] ????Pe mine, copil fiind, m-a impresionat maxim, in cel mai negativ mod cu putinta, m-au urmarit imaginile alea ani de zile, si gura pe porcul taiat la bunici nici ca am mai pus, toata copilaria si adolescenta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen... is lipide soro deci cu IG 0 si pipotele si inimile (muschi fiind amandoua)...la ficat nu are IG dar ceva substanta din ficat excita pancreasu...da nici ala nu are IG (ficatu i mean)

 

marietutza...probabil o sa le placa sa se suie pe purcel (lucru care mie imi place..si era si traditie ca la copii sa li se dea codita s-o roada...). nu am ramas marcata vazandu=l pe bietul porc..ca mi s-a explicat ca animalele nu-s ca oamenii si animalele produc hrana pentru oameni. si nu eram nici un copil sperios de fel..poate de asta nu m-a impresionat asa tare procesul in sine...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, fetelor, am intrebat pentru ca stiu ca ficatul e considerat glucido-lipidic si vreau sa fiu sigura ca nu au acelasi statut si pipotele si inimile, as face o ciorbita cu dovlecei cu ele.

 

In ceea ce priveste taierea porcului sunt de acord cu caress, eu una sunt perfect si complet traumatizata de taierea oricarui animal, asta nu inseamna ca nu mananc carne, mananc, dar carnea de la supermarket e cumva impersonala. Sa vad animalul viu, respirand, simtind si sa fie omorat in fata mea si eu sa il mananc... no way, cred ca e calea sigura sa devin vegetariana... Sa calaresc un porc mort??? Doamne, deja e de cosmar! Brrrrrr...

 

Si acum meniul de azi:

-cafea cu cofeina

MD: ness fara cofeina, 2/5 dintr-o ciocolatica sly

P: varza calita cu porc

C: un pic branza de brie, branza regina blue, piept de pui rotisat, 3 bucatele cioco 75%, 1 pahar vin

 

Maine as vrea sa fac o ciorba de pipote si inimi cu dovlecel si ardei gras rosu, ceapa rosie si leustean, am si niste bors de casa incredibil de bun. La felul doi cred ca fac niste pulpite de pui la cuptor cu sos rosu si mult usturoi, un fel de ostropel facut direct la cuptor, salata de ardei copti, pizza, negresa monti-adaptare la reteta de la tort, pun mai putina faina de alune de padure si completez cu pudra de roscove. 

Si as mai vrea sa pun la loc diverse de la rufe la jucarii si sa spal un mare morman de rufe si mi-ar mai trebui o etajera si un cuier pentru camera fetelor, poate mergem la ikea... si mai am nevoie de o idee ce sa fac cu plusurile si cum sa le arhivez, astfel incat sa ramana si spatiu. Cred ca renunt la etajera si iau o chestie din aia gen de pescar care se atarna, problema e unde o atarn... hm... e de studiat...

 

Sunt atat de obosita... tare as vrea sa ma duc la culcare devreme in seara asta... nu am mai dormit asa niste ore adunate de muuuulta vreme...

 

Alexia se joaca cu plastilina primita de la Mos Nicolae la gradi. Diana e plecata acasa la parintii ei ca o asteapta cadouri...

Ma simt ca in bancul ala cu taranul cu multi copii care nu mai are loc in casa si ii zice boierul ia baga si carul, si calul, si vaca, si capra, si oaia... eeeee, cum e? Ne sufocam boierule, nu se mai poate!! Pai ia scoate oaia, capra, vaca, calul carul... cum e?? E bine boierule, avem atata loc...

Asa si eu, e atata loc in casa numai pentru ca e plecata diana... si atat de putine de facut... va dati seama?? spal cu o farfurie in minus!!! 

 

Va pup pe toate si va doresc o noapte odihnitoare si linistita si un we minunat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

La multi ani ,Ninha si Caress! Daca mai e cineva e valabil pt toate.

Atit de conforma ,incit am mincat doar dimineata si seara.

Tin post in continuare si azi aveam 0.5kg in plus ,dar asociez si cu perioada Z,asa ca nu intru inca in panica.

De miine voi fi asa de relaxata ,incit ma ia si pe mine prin surprindere. Am avut o perioada stresanta si mai am vinerea viitoare si apoi va fi ca-n sinul lui Avram.

Am primit cadou un tel ,de la mos ,ceea ce mi-a amintit de un banc bun:

Sotia catre sot: sa-mi iei un telefon de mos Nicolae!

El: iubito, dar celalalt?

Ea: celalalt imi ia tableta.

Pup si noapte buna!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress suna bine budinca aia de clatite, poti detalia putin?

 

MD: apa cu lamaie, un mango copt, zemos si aromat yum

G: o banana (mi a fost pofta)

P: 2 pulpe de pui rotisat, cioco neagra

G: ness cu lapte (mi se inchideau ochii de somn)

C: piept de pui rotisat

 

Am cam exagerat cu proteinele azi din cauza de frigider gol, maine fac cumparaturile.

 

Seara frumoasa si wknd relaxant!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor.Eu azi am avut doua maini stangi toata ziua, m-am taiat, m-am intepat, am rasturnat lucruri, nu stiu ce d zeu a fost cu mine dar tare neindemanatica am fost.Dupa cabinet si sala am fost sa mi cumpar cadouri, ca toata lumea ma stie cat sunt de ciufuta si de cusurgioaica, asa incat am primit mai multi bani decat cadouri.Si dupa ce m-am invartit indelung, mi-am mai luat 3 lucruri negre... [:-)))] [:-)))] [:-)))] O fusta lunga pana in pamant , stramta si crapata pana sus de tot, o rochita scurta tricotata, fara maneci, si un blaser elegantel, subtire, cu niste cristale pe buzunare, care mi place de mor.Apoi am sarbatorit cu niste prieteni, acum am ajuns acasa...

 

Budinca de clatite se face extrem de usor/Am facut clatitele doar cu oua si tarate de ovaz-3 oua, 200 g tarate si apa, am folosit vreo 6 cred, restul le am mancat azi in 2 etape.Umplutura-ricotta 250 g, o cutie de Fagaras-branza cu smantana, fructoza, agrise deshidratate rehidratate in apa indulcita-ca sunt acre ca naiba, si am batut un ou cu putina smantana si  am turnat deasupra putin din el.La cuptor jumatate de ora sia sta a fost.

 

PS Cand am probat fusta a venit una din fetele de la magazin , ca abia le primisera si tare vroia sa vada cum vine.Am probat un 36 si mi era putin larga in talie si pe sold, dar 34 era prea fixa in fata, la crapatura, unde are fermoar si mi a fost frica sa nu o pocnesc cand merg.Si am iesit din cabina, pe interval , de s-au uitat toti la mine ca la nu stiu ce, si mi a zis tipa, Doamne, ce subtirica sunteti!!!!M-a bufnit rasul, pentru ca niciodata nu mi-a placut nimic in oglinzile din cabinele de proba, era un stres maxim sa probez ceva...dar acum imi place si mie ce vad!

 

PPS Ninha, la multi ani!!!!!!!! [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LMA cu intarziere sarbatoritelor  [s]

 

Ieri am avut o zi superproasta, mi s-a stricat turbosuflanta la masina si ma va costa o caruta cu bani  [bang]  De nervi si suparare am avut un meniu subtirel de tot: niste naut prajit, doua rafaello, si seara o gustarica neconfroma.

 

Azi au taiat si ai mei porcul. Stefi nu a fost defel oripilata, deci depinde de atitudinea adultilor pana la urma. 

 

Pt saptamana viitoare habar nu am ce voi gati, ma mai gandesc pana maine.

 

Mihaela, am facut si eu P90X dar inainte de operatia la coloana. Mi-a placut foarte tare.

 

Nu stiam ca lintea rosie are IG 40 dar oricum am folosit-o intotdeauna in combinatii glucidice doar. Pt supa crema e perfecta chiar daca pui o lingura de ulei.

 

Daca fasolea rosie la conserva are IG 40 atunci nu se poate combina cu lipide.

 

Dulcetica, generos mosul . Celalalt a cumparat tableta?  [:D]

Ar cam trebui sa-i cumpar si eu sotiorului un smartphone de Mos dar sunt asa de scumpe :(

 

Androix, painea integrala o faci cu maia? E mai buna cu gluten?

 

Musai trebuie sa mai fac si eu ceva exercitii acasa. De slaba sunt destul de slaba, dar tot nu imi place. Trebuie sa ma mai uit pe DVD lui Tony Horton, poate reusesc sa aleg de-acolo ceva. Sau stiti ceva video-uri cu pilates de facut acasa? Nu am timp sa caut si sa tot incerc una alta. Imi trebuie ceva probat ca e ok.

 

Un weekend linistit sa aveti  [pup]  [pup]  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...