Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 564
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Good morning girls [cit]

 

Carmen, pe langa ce ti-au zis fetele, ca sa fie de efect, poti face un "arici". Pe jumatate de varza mica invelita in staniol, infigi minifrigarui cu diverse: rosii cherry cu bilute de mozarella, boabe de struguri cu bucatele de cascaval, frigarui de pui cu ardei si ceapa, etc. Arata foarte frumos asa colorate.

 

Androix, daca recitesti cartea, spune-ne si noua ce greseli mai facem. Sunt sigura ca fiecare a mai uitat din principiile citite.

 

Brandusiko, poate gaseste Androix unde zice de ulei daca tot reciteste cartea. Poate e o lingurita nu bag mana in foc, dar nu se poate compara uleiul de masline cu grasimea din lactate. Cred ca la spaghete integrale zicea ca poti pune in sos un pic de ulei.

 

Caress, de data asta sunt de acord cu Brandu. Crezi ca diferenta de doua kg la tine e de tesut adipos? De pe o saptamana pe alta? Saptamana trecuta erai deshidratata si cu intestinele goale, acum le-ai reumplut si te-ai hidratat. Citisem undeva mai demult( sper sa nu ma aberez), ca un kg de tesut adipos inseamna 7000 de kcal. Ori sa dai jos atata, mi se pare extrem de mult intr-o saptamana.

 

Otilia, eu am facut saratelele alea si sunt aceeasi reteta cu a lui Caress [:D]  Sunt foarte bune, si cu tarate de ovaz probabil si mai bune( si mai albe)

 

Aseara am mancat mult si aiurea dar cantarul era ok de dimineata. Inca nu stiu ce mananc azi, revin mai tarziu.

 

Pupici [pup] [pup] [pup]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puisorul, eu stiam de 5000 kcal, ceea ce nu e chiar imposibil.Si sa stii ca eu chiar cred ca e tesut adipos, poate si ceva apa retinuta in muschi, odata cu inceputul de saptamana si cu mersul la sala.Vad la pliul de grasime de pe abd, care e cel mai bun indicator posibil.Crede-ma ca miercurea trecuta aveam patratele pe abdomenul superior, care au disparut.Azi am 57 kg. [soricel] Ce am mancat eu in WE cred ca puteau fi lejer mesele dintr o saptamana de-a lui Carmen. [:-)))] [:-)))] Intotdeauna am slabit usor si m-am ingrasat la fel de usor, am un metabolism foarte ciudat, dar care e de mare ajutor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Prima greseala pe care o faceam linistita cu gandul ca sunt ok era cina lipidica. In faza I cinele trebuie sa fie exclusiv glucidice. Mi-am aruncat ochii in cartea de retete si printre indrumarile de la inceput asta era la loc de cinste pentru cine doreste sa piarda in greutate.

A doua mare greseala era micul dejun care doar in mod exceptional poate fi lipidic, in rest el trebuie sa fie tot glucidic: cereale cu lapte degresat, paine integrala cu gem neindulcit sau cu fructoza, paine integrala unsa cu branza de vaci fara grasime sau doar fructe.

Si a treia mare greseala erau deserturile care in afara de spumele de fructe sau fructe proaspete sunt o abatere in faza I indiferent din ce sunt facute! Eu bagam chec si am bagat si batoane cu fructe uscate, nuci , ciocolata neagra si smantana cu constiinta usoara ca un fulg ca sunt monti suta la suta si nu au ce rau sa-mi faca.

Toate astea sunt de faza II, inca si asta asa intr-o forma foarte adaptata si lejera, nicidecum de faza I in care trebuie reeducat pancreasul si trebuie sa pierd in greutate.

 

Asa ca azi am fost la cumparaturi! [:)]  Mi-am luat sa-mi fac o supa crema de linte cu ciuperci si toate natiile de legume si radacinoase, mai putin morcov. Fierte cu putina sare si blenduite fara grasime fara nimic. O cana de supa cu o felie de paine integrala o sa-mi fie cina pentru urmatoarele cateva zile.

La pranz o sa mananc azi si maine mancare de mazare, goala fara painea mea integrala, pana ma lamuresc daca am sau nu voie in faza I sa mananc paine de-asta cu grasimi. Si dimineata paine integrala cu branza de vaci fara grasime (asta nu am gasit in lidl azi, merg maine in kaufland sa vad ce gasesc)  sau paine cu gem de gutui cu fructoza, un ceai sau o cafea (cu cofeina asta fiind probabil singura abatere la care nu pot renunta)
Am luat-o in ordine inversa.

 

Asta e planul, sper sa ma tin de el.

O zi conforma sa aveti! [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

androix, trebuie sa recitesc si eu cartea, ca se pare ca esti tentat sa lasi garda jos dupa un timp, si as mai avea si eu de dat ceva. Acum inteleg fetele care sunt mai relaxate un pic dupa ceva vreme de tot tinut monti... [batcap]

puisorul, eu nu fac nimic, nu vreau nimic, doar am dat idei [soricel]

caress, te astept pe la mine daca nu ai ce face in vacanta, am aceeasi perioada libera si poate ma mobilizezi sa fac ceva sport. Cred ca avem destul loc in living. Bonus, te las sa dai zapada, daca se pune... [pk]  Ah, si ar mai trebui sa fac ordine in pod. te bagi?? [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, e foarte adevarat ce spui tu... si tare e bine sa mai citim cartea inca o data! Si eu am recitit-o acum vreo luna, cand de altfel am si avut niste discutii pe aici despre niste legume... si mi-am mai ordonat gandurile, recitind principiile corecte!

Eu insa am o observatie la ce ai spus tu... as renunta o perioada la painea integrala... poti face lipii foarte bune facute doar din tarate, plus ca le poti face special pentru mese glucidice (iaurt 0%+tarate) si pentru mese lipidice (ou + tarate). Oricat ar fi painea de integrala, faina integrala tot are indice marisor, indiferent daca combini sau nu cu lipide! Asta daca vrei sa tii un F1 curat!

 

Cinele lipidice sunt cele pe care trebuie sa le elimin si eu! [:)]

Poate ma mobilizez mai bine dupa 1 ianuarie, sa incep capitolul 2 din redevenirea mea! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, nu stiu ce carte ai tu, in cea pe care o am eu si dupa care m-am orientat , scrie altceva.In F1 maxim 2 MD lipidice, si minim 3 cine glucidice.Desert conform o data pe saptamana, pe farfuriuta de cafea si lingurita mica... [clo] .Painea integrala doar la md, si niciodata combinata cu lipide!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisoaro am dat exemplu cu feta ca sa evidentiez lingura de ulei ca si grasime... cred ca o lingurita de ulei de masline de o posta ar fi ok

 

androix mare dreptate are nenea monti asta si cu lipidele si cu cinele glucidice... sa fiu sincera cel mai usor si repede am slabit cand mancam la cina salata de fructe. si is de acord si cu deserturile..oricat de monti ar fi nu cred ca e ok sa fie mancate zilnic ci considerate abateri o data la 1-2 saptamani..chiar daca e folosita stevia, fructoza etc...

imi e si frica acu de vizita acasa [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...